Resurse pentru un nou FORUM

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90213Post Haddeo
08 Jun 2018, 17:42

Cine doreste sa se implice efectiv in dezvoltarea unui nou forum (posibil la acelasi URL) si potential la incercarea de a migra datele actuale, va rog sa-mi lasati un PM cu adresa de email / telefon , cu ce doriti sa ajutati, timpul efectiv pe care puteti sa-l dedicati per saptamana .
E nevoie de ajutor la:

- programare / DB - PHP stuff , Scripturi sql de migrare, Implementare theme, implementare functionalitate custom, etc
- legal ( cine stie bine GDPR si legea din Romania sau cine doreste sa dedice timp pentru a se documenta )
- design (customizare theme )
- testare
- marketing (promovare, administrare facebook, etc )

O sa fac, imediat cum am timp, un loc unde sa putem comunica/coordona proiectul si un repository privat pe BitBucket.
Cu .. la placinte inainte , la razboi inapoi ...... nu se poate.
Multumesc si eu tuturor celor care si-au sacrificat timpul pana acum pentru acest proiect si sper sa ne revedem in curand in format de forum ca si pana acum.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90217Post Haddeo
08 Jun 2018, 18:37

Eu am mai folosit sporadic Asana pt project colaboration. E free pt 15 useri / echipa.
Si Slack pare interesant, vad ca are si private stuff, dar nu l-am folosit.
Daca aveti alte sugestii le astept aici sau pe PM.


DACA NU GASESC SUFICIENT AJUTOR PENTRU ACEST PROIECT, O SA CONSIDER CA NU EXISTA INTERES SI O SA MA RETRAG DIN ACTIUNE.
Multumesc
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90221Post DanielIndru
08 Jun 2018, 19:54

Ma bag la partea de testare.
Last edited by DanielIndru on 09 Jun 2018, 10:20, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90224Post Haddeo
08 Jun 2018, 20:50

DanielIndru wrote:Ma bag la partea de testare.
Am notat, mersi.
Poti sa stergi datele, sa nu fie harvestuite pana maine la 8.00 :) si te trezesti pwned :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90227Post Imago
08 Jun 2018, 20:57

Ma ba la tot ce e nevoie. Nu stiu programare. insa cred ca nu o sa facem din astea, ci o sa folosim CMS ceva. Acolo deja, pot sa ajut la crearea structurii forumului, etc.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90238Post 26octombrie
08 Jun 2018, 23:18

Daca pot ajuta si eu I'm in. Poate ajungi la un moment dat sa ai nevoie de munca de negru, let me know. N-am cunostinte de programare, da ma duce capu' si am entuziasm.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90243Post Chuckila
09 Jun 2018, 01:03

Eu ajut cu ce pot, unde pot, insa nu din postura de administrator. Redevin user de rand, cand se striga sa sarim, sar. Nu stiu mai nimic din ce a listat Haddeo in primul post, insa pe undeva gasesc si eu un loc - daca nu, macar sa ma laud ca la nationale duc jocuri in tipla si ma duc la culcare ultimul.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90251Post 26octombrie
09 Jun 2018, 09:04

Adevarul e ca, daca m-ai fi intrebat cine e cea mai organizata si determinata persoana de pe forum, nu-mi lua mai mult de zece secunde (3 sa-mi vina in cap, restul de 7 sa verific mental justetea) sa-l nominalizez pe Adi :D E suficient sa ma uit la banner, unde ne-am foit 2-3 ani si in doua zile a fost gata cand s-a suparat Haddeo! So, I have good vibes about this.
Adi e tot ce nu sunt eu, ordonat, determinat, ambitios.
Ti-e clar ca am scris aici, cu periuta in mana, ca sa te montez si mai mult (daca era nevoie). Acum, cu-atatea laude, nu mai ai cale de-ntoarcere :lol:
Vestea buna e ca ai deja bannerul pentru noul forum gata :roll:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90259Post Chuckila
09 Jun 2018, 11:09

Eu sunt convins ca forumul va fi intr-o pozitie mai buna cu oameni care se pot implica. Haddeo, Daniel Indru, poate alaturi de alti useri cu vechime din comunitate. Forumul a avut cea mai mare crestere in anii in care am avut timp sa ne ocupam de el, sa facem concursuri alaturi de parteneri, sa postam pe FB des (si mai ales, constant) despre recenziile scrise pe forum, despre nationale, regionale, sesiuni de joc, concursuri, stiri din lumea BG ...

Sper ca la final, acest GDPR sa fie cel mai bun lucru care s-a intamplat acestui forum, dupa decizia lui Adixor de a-l pune pe picioare acum 8 ani jumatate.

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90267Post mvl4d
09 Jun 2018, 13:28

Va mulțumesc pentru continuitate, orice as putea face sunt alaturi de voi. Mulțumesc pentru forumul de pana acum.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90268Post adixor
09 Jun 2018, 14:07

In masura in care (n-)o sa am timp, mai pot ajuta pe ici pe colo la migrare daca ajungem acolo, in caz ca sunt probleme. De fapt diseara incerc sa ma uit daca exista diferente majore de DB intre versiunea noastra si ultima la partea de topicuri (unde e tot contentul practic), ca sa vedem daca macar asta poate fi usor migrat.

Nu pot promite din pacate mare lucru mai ales ca plec si in calatorie de bussiness o perioada, dar sigur de ajutat cu una-doua lucruri eventualii noi admini pot sa incerc. Daca planul curent (forum nou noutz cu functionalitati GDPR si ultima versiune in picioare + migrat date din forumul vechi) va merge, sa nu va asteptati la aceeasi tema, look, module gen VP, custom ranks sau mai stiu eu ce, sa fie translatate in noul forum, dar ar fi sper suficient ca macar sa fie continutul mutat. Am toata dorinta sa fac sa mearga o astfel de migrare inainte sa ma retrag. Sa vedem cum merg lucrurile.

razvstar
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 130
Joined: 10 Oct 2014, 09:54
Location: Cluj-Napoca

Re: Resurse pentru un nou FORUM

Post: # 90277Post razvstar
09 Jun 2018, 19:49

Pot ajuta la implementare, dar PHP nu-mi este un limbaj prea familiar.
Legat de GDPR, lucrez pe un proiect care implementeaza GDPR (asa ca stiu cam ce trebuie facut in acest domeniu).

Tinem legatura pe BGG, am acelasi username.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”