Unde mergeti sau ati mers in concediu?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100434Post Miţã
15 Jul 2019, 15:51

Salut,

Am si eu nevoie de un sfat de concediu, unde mergeti sau unde ati mers in concediu?
Ce jocuri luati cu voi?

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100435Post emisanSB
15 Jul 2019, 15:53

Rucar-Bran (2018) / Bucovina (2019)
No games

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100436Post Teddy
15 Jul 2019, 16:21

Este o intrebare generica.
Cauti ceva anume sau doar esti curios sa vezi pe unde se mai plimba lumea? Sfat in legatura cu ce mai exact?
Cat timp ai la dispozitie si care este bugetul.
Eu tocmai am fost la mare zilele trecute, la Navodari si daca tot ai deschis subiectul.. sunt ingrozit de raportul calitate/pret. Am fost 4 nopti si m-a costat totul spre 500€ daca nu si mai bine. (2 persoane ca strumful nu consuma decat lapte momentan).

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100439Post Miţã
15 Jul 2019, 16:35

Ideea este ca nu stiu unde sa merg in vacanta, vreau mare si vreau sa ma si plimb. De stat avem programat 2 saptamani si un buget de maxim 2000E.
Cu siguranta nu la noi, nu imi place marea. Ma gandeam la persoane care au mers prin Croatia, Italia.
Ideea e ca in ultimi 5 ani am mers prin Grecia si ne-a placut de fiecare data, anul asta tot Grecia este pe primul loc in preferinte pentru calitatea plajelor, servicii si accesibilitate (ajung mai repede in Grecia decat la noi la mare)

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100440Post Teddy
15 Jul 2019, 17:07

Recomandare numarul 1 ar fi insulele Canare. Noi am fost anul trecut in Tenerife si ne-a placut foarte mult. Nu aveam asteptari prea mari, insa am fost surprinsi. Am oscilat intre Tenerife si Lanzarote. A castigat Tenerife pentru ca era zbor direct. Am fost in octombrie. Ideea e ca fiecare insula este diferita si merita vizitata. Depinde si ce cauti si ce zbor ai. Vorbesc strict de insulele Canare. Am stat 8 zile. Am avut masina inchiriata. Ne-am plimbat peste tot. S-ar incadra in buget.

2. In Croatia am fost si nu imi place. Ai peisaje frumoase, dar pentru mare nu as mai merge. Abia dupa ce am fost in Croatia am inceput sa apreciez plaja din Romania. Plaja, nu restul.

3. In Italia nu am fost la mare.

4. In Turcia recomandarea este pentru resort cu all inclusive. Plimbare mai putin, dar se fac diverse excursii.

5. Litoralul bulgaresc mi se pare ca ofera cu raport calitate pret foarte bun.

6. Palma de Mallorca este o alta recomandare care ne-a placut. Insula mare si ai suficiente activitati (pesteri, plimbari cu vaporul, urcari pe munte).

7. Malta este o alta destinatie unde m-as intoarce oricand. Desi pare mica insula nu am avut timp intr-o saptamana sa facem tot ce ne-am fi dorit.

8. Cipru a fost ok, dar nu wow. Foarte similar cu Grecia, evident.

Sa fac un rezumat
1. Tenerife
2. Malta

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100441Post Miţã
15 Jul 2019, 17:09

Teddy wrote:
15 Jul 2019, 17:07

1. Tenerife
2. Malta
Multumesc

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100442Post emisanSB
15 Jul 2019, 17:15

Cele mai potrivite insule pentru boardgameri sunt Madeira si Bora Bora 8-)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100446Post adelindumitru
15 Jul 2019, 18:59

Nu iau niciodată jocuri în vacanta. Dacă vrei plaja, dar și sa vizitezi locuri, italia e o opțiune foarte bună (Napoli și de acolo poți merge ușor spre Sorrento, Amalfi, Positano, unde sunt nis4lte plaje mici, dar foarte curate și arata superb toate locatiile).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100447Post 26octombrie
15 Jul 2019, 19:09

Portugalia, clar. Opțiuni nenumarate

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100448Post 26octombrie
15 Jul 2019, 19:10

Cu Lisboa, Coimbra, Viticulture (Dacă te duci la Oporto)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100451Post danielM
15 Jul 2019, 21:27

Mie îmi place mult Croația, recomand insula Hvar, Muntenegru este iarăși frumos, însă nu as recomanda sa mergeți în plin sezon (iulie până la jumătatea lui august), e destul de aglomerat, probabil peste tot; am fost și mi-a plăcut mult și în Sarande, Albania, e aproape de Grecia, e cea mai buna zona din Albania, sunt multe plaje frumoase in zona și obiectivul UNESCO Butrint la 20 și ceva de km; in plus, preturile sunt mici în comparație cu oricare alta destinație. Până la urmă, depinde ce vrei, eu caut mereu locuri liniștite, frumoase si neaglomerate. Oriunde ați merge, ati mai putea opri la cate un obiectiv/oras de pe traseu o noapte, la drumurile de dus și întors.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100452Post Miţã
15 Jul 2019, 21:39

26octombrie wrote:
15 Jul 2019, 19:10
Cu Lisboa, Coimbra, Viticulture (Dacă te duci la Oporto)
Am doar Viticulture :(
Mie îmi place mult Croația, recomand insula Hvar, Muntenegru este iarăși frumos, însă nu as recomanda sa mergeți în plin sezon (iulie până la jumătatea lui august), e destul de aglomerat, probabil peste tot; am fost și mi-a plăcut mult și în Sarande, Albania, e aproape de Grecia, e cea mai buna zona din Albania, sunt multe plaje frumoase in zona și obiectivul UNESCO Butrint la 20 și ceva de km; in plus, preturile sunt mici în comparație cu oricare alta destinație. Până la urmă, depinde ce vrei, eu caut mereu locuri liniștite, frumoase si neaglomerate. Oriunde ați merge, ati mai putea opri la cate un obiectiv/oras de pe traseu o noapte, la drumurile de dus și întors.
Multumesc Daniel o sa tin cont ;)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100453Post 26octombrie
15 Jul 2019, 21:41

Miţã wrote:
15 Jul 2019, 21:39
26octombrie wrote:
15 Jul 2019, 19:10
Cu Lisboa, Coimbra, Viticulture (Dacă te duci la Oporto)
Am doar Viticulture :(
Pai atunci e clar: Du-te in Portugalia si, ca bonus, ia-ti si Lisboa si Coimbra, ai un motiv temeinic ;-)

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100455Post Miţã
15 Jul 2019, 22:48

26octombrie wrote:
15 Jul 2019, 21:41
Miţã wrote:
15 Jul 2019, 21:39
26octombrie wrote:
15 Jul 2019, 19:10
Cu Lisboa, Coimbra, Viticulture (Dacă te duci la Oporto)
Am doar Viticulture :(
Pai atunci e clar: Du-te in Portugalia si, ca bonus, ia-ti si Lisboa si Coimbra, ai un motiv temeinic ;-)
De 2 saptamani stau in cos cu cele 4 jocuri gigant de la Lacerda si inca nu dau finalizare ( cred ca astept si on mars ) :|

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100461Post Ailur
16 Jul 2019, 02:04

emisanSB wrote:
15 Jul 2019, 17:15
Cele mai potrivite insule pentru boardgameri sunt Madeira si Bora Bora 8-)
Si Hawaii si Vanuatu . Personal, insa, as pune Santorini pe primul loc.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100469Post DeeDee
16 Jul 2019, 10:59

danielM wrote:
15 Jul 2019, 21:27
... în Sarande, Albania, e aproape de Grecia, e cea mai buna zona din Albania, sunt multe plaje frumoase in zona și obiectivul UNESCO Butrint la 20 și ceva de km; in plus, preturile sunt mici în comparație cu oricare alta destinație...
Cum ai mers in Albania, cu masina?
Eu am vizitat tara de cateva ori, dar doar in capitala si o dupa-amiaza la Durres... mancarea e exceptionala, insa ma tem sa nu fie conditiile nasoale sau mizerie pe plaje.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100474Post rabesandratana
16 Jul 2019, 12:30

Grecia are cea mai frumoasa apa din Europa si cea mai cristalina, cu un turcoaz iesit din comun. De vreo 7 ani merg cam de 2 ori per vara, incercand sa acopar cat mai multe insule de la ei, fiecare avand partile ei frumoase.
Acum cateva saptamani am revenit din insula Evia si iti pot recomanda arhipelagul Lichadonisia, unde daca ai si o drona, sa filmezi de deasupra cele 10 insulite nelocuite, o sa para ca esti in Paradis. De la sol nu pare chiar atat de spectaculos, dar apa e foarte frumoasa si curata cu intrare lina.

Alta insula care ne-a placut foarte mult si care are niste plaje iesite din comun, e Lefkada. Odata ajuns la plaja Porto Katsiki, nu crezi ca mai esti pe Pamant ci intr-un alt univers. Apa de un turcoaz cum nu am mai vazut, toata plaja imprejmuita de munti, care creeaza parca o atmosfera de legenda antica greceasca. Parca te si astepti sa apara Poseidon din ape. Au fost cazuri cand pozele de pe net faceau sa para un loc fantastic dar in realitate nu era asa. Aici e alta poveste. Parca pozele nu reflecta realitatea. Arata mult mai bine decat pe net. Alta plaja frumoasa este Kalamitsi, dar acolo trebuie sa ai "cohones" sa te bagi ca e un drum de pietris pe care cobori pana la plaja. Plin de serpentine extrem de stranse cu loc doar de o masina pe sens, fara parapeti si la orice curba ai impresia ca o sa cazi de la mare inaltime in apa turcoaz care este plina de stanci. Am mers si pe renumitul Transfagarasan dar nu mi s-a parut foarte periculos, in schimb aici, tuturor, inclusiv soferulului, ne intrase morcovul cu tot cu Bugs Bunny. Tot in Lefkada am mancat si cel mai bun frozen-yogurt din iaurt natural, produs acolo in zona Agios Nikitas.

De Thassos cred ca nu e cazul sa iti mai spun, probabil ca ai fost. Anul trecut am revenit pentru a 3-a oara si am fost oarecum dezamagit fata de anii trecuti. Acum e plina de romani, multa galagie si aglomeratie chiar si in locurile greu accesibile si foarte frumoase, precum "cada naturala" de la Giola sau plaja Marble. Acum 6 ani cand am fost prima oara acolo, eram doar noi si inca 2 familii. Parca toata insula era doar a noastra. Acum parca e al doilea litoral romanesc, dar ca frumusete, e superba insula, daca o parcurgi pe toata precum am facut noi.

Insula Corfu
: apele turcoaz de la Paleokastrita si se poate merge cu un submarin galben care are fundul din sticla pentru a vedea pestii. Palatul imparatesei Sisi, care mi-a placut foarte mult. Canalul D`Amour arata binisor.

Peninsulele Halkidiki, Kassandra si Sithonia - unde apa la fel e foarte frumoasa pe unele plaje. Pe Kassandra, arata bine Afitos.
Tot aproape de Halkidiki e o statiune numita Stavros si mai sus de ea in Stagira, ajungi la Parcul lui Aristotel unde sunt expuse cateva inventii ale sale pe care le poti testa. Ne-a placut experienta, chiar daca nu sunt multe la numar ci doar vreo 10 inventii.

Parga - asta nu e insula, dar e un oras statiune cu case colorate construite in trepte si te poti plimba pe strazile inguste. Aproape de Parga o sa revenim noi acum pe 2 septembrie, pentru ca vreau sa revad Lefkada si alte 2 insule din zona, Paxos si Antipaxos.

Ar mai fi destule de spus, dar acum ai multe de citit de la toti ceilalti si apoi sa iei o decizie, in caz ca ceva te-a inspirat.
Ca jocuri, daca alegi Grecia, ai fi putut sa iei Elysium, asta daca nu mi-l dadeai mie. Eventual, poate Santorini, dar ocupa ceva loc. Eu iau mereu doar jocuri de carti, pe care le indes intr-o cutie metalica de la unul dintre jocuri, uneori chiar lasand acasa unele componente care nu sunt indispensabile. Am lasat acasa plansa de la Lost Cities si am luat doar cartile, cand am fost in Lefkada si am jucat aproape zilnic.
Last edited by rabesandratana on 16 Jul 2019, 12:46, edited 3 times in total.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100475Post danielM
16 Jul 2019, 12:31

DeeDee wrote:
16 Jul 2019, 10:59
danielM wrote:
15 Jul 2019, 21:27
... în Sarande, Albania, e aproape de Grecia, e cea mai buna zona din Albania, sunt multe plaje frumoase in zona și obiectivul UNESCO Butrint la 20 și ceva de km; in plus, preturile sunt mici în comparație cu oricare alta destinație...
Cum ai mers in Albania, cu masina?
Eu am vizitat tara de cateva ori, dar doar in capitala si o dupa-amiaza la Durres... mancarea e exceptionala, insa ma tem sa nu fie conditiile nasoale sau mizerie pe plaje.
Da, practic am străbătut Albania,de la NV (frontiera cu Muntenegru) până în S, in Sarande, cu mașina. Drumul până in Durres este bun, dar nu grozav, in orice caz, cel de la noi nu e mai bun, din contră. Din Durres, drumul este foarte bun, o șosea expres, foarte lată și puțin circulată. Condițiile au fost foarte bune, la un fel de pensiune cu balcon direct spre port și mare; într-adevăr, Albania are un alt aer cultural, trebuie avut grija la trecerile de pietoni iar în trafic regulile sunt că...nu prea sunt :)) , însă nu e nimic de speriat; legat de plaje, in acea zona sunt multe plaje, cu nisip și foarte faine. Noua ne-a plăcut mult.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100480Post DeeDee
16 Jul 2019, 16:36

ah, da, in Albania se conduce pe baza de claxon, au ei regulile lor nescrise... cand am fost acu 5 ani era de 10 ori mai bine decat cand am fost acu 10 ani, dar tot haos pe strazi...
@rabesandratana , m-ai inspirat cu postarea despre grecia, anul viitor intra direct la finalisti Lefkada. Stiu ca voi sunteti la alta categorie de varsta si deci nu ai luat asta in considerare, dar ... cat de child-friendly e?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Unde mergeti sau ati mers in concediu?

Post: # 100481Post rabesandratana
16 Jul 2019, 17:54

DeeDee wrote:
16 Jul 2019, 16:36
ah, da, in Albania se conduce pe baza de claxon, au ei regulile lor nescrise... cand am fost acu 5 ani era de 10 ori mai bine decat cand am fost acu 10 ani, dar tot haos pe strazi...
@rabesandratana , m-ai inspirat cu postarea despre grecia, anul viitor intra direct la finalisti Lefkada. Stiu ca voi sunteti la alta categorie de varsta si deci nu ai luat asta in considerare, dar ... cat de child-friendly e?
Plajele nu sunt prea prietenoase pt copii. Intrările în Lefkada sunt în general mai abrupte și la câțiva pași de mal ajunge chiar și pana la brâu în unele zone. Dar Lefkada e aproape de districtul Preveza, unde noi am descoperit o stațiune necunoscuta numita Ammoudia cu o apa asa frumoasa și curata, unde mergi zeci de metri pana ce apa sa îți ajungă pana la solduri. Perfecta pt înotători începători și pentru copii. Știu ca sunt vreo 70 km din Lefkada pana la Ammoudia, dar partea buna e ca insula nu are Ferry boat, ci e legata prin pod metalic de continent și drumul se face pe sosea/autostrada perfecta pana în zona de care vorbesc.

Noi pe 2 septembrie în Ammoudia Preveza mergem, pentru ca data trecuta când am fost cazați în Lefkada, am trecut doar o zi pe acolo și ne-am îndrăgostit de acea apa. Stiam ca o sa revenim pt un întreg sejur, plus ca e super aproape de Parga, un fel de Coasta de Amalfi a grecilor.

Asa ca mai bine alege Ammoudia pt copii și apoi vizitat Lefkada partea vestica doar, ca acolo e Paradisul, restul insulei e precum alte locuri grecești.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”