Sertarul cu Pareri - Battlestar Galactica - FINAL

Review-urile comunitatii au fost mutate in acest nou sub-forum. Participati si voi!
Post Reply
adixor

Sertarul cu Pareri - Battlestar Galactica - FINAL

Post: # 12403Post adixor
25 Feb 2011, 23:18

Alte Review-uri din serie: [forum]viewforum.php?f=73&start=0[/forum]

from http://www.boardgamegeek.com/image/354500


Battlestar Galacticaeste un joc creat de Corey Konieczka, pentru 3-6 jucatori, cu tematica imprumutata de la serialul cu acelasi nume. BSG pune jucatorii in pielea catorva din personajele principale ale serialului, supravietuitori ai atacului Cylonilor asupra celor 12 colonii in urma caruia cei 50.000+ oameni ramasi din toata specia umana sunt pribegi prin spatiu in cautarea unei noi planete primitoare. Cateva imagini ale jocului:

from http://www.boardgamegeek.com/image/746449


from http://www.boardgamegeek.com/image/743928


from http://www.boardgamegeek.com/image/664703


from http://www.boardgamegeek.com/image/693262


Mai jos avem parerile celor care au jucat acest joc, impartite in cele 8 categorii:

1. Componente
2. Regulament (claritate, complexitate)
3. Mecanica/Desfasurarea jocului
4. Complexitate / Fun Factor
5. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate
6. Pro
7. Contra
8. Alte observatii si consideratii


=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
Atentie, introducem factorul "relevanta" care masoara experienta declarata de reviewer in jocul respectiv. Avem urmatoarele valori/culori:
1. Nejucat
2. Partide la activ: 1-5
3. Partide la activ: 6+
4. Partide la activ: excesiv de multe :), experienta deosebita in jocul respectiv.

Culoarea de mai sus este folosita in cadrul numelui reviewer-ului (la sfarsitul randului sau). Dat fiind faptul ca nu am cerut acest lucru pana acum, unde am avut informatia am marcat corect, in celelalte cazuri am presupus relevanta 3. In plus am sortat opiniile DESCRESCATOR dupa aceasta valoare (cele mai relevante intai, iar la egalitate sortate dupa data postarii).
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

1. Componente

1.1 componente de top, marca FFG. Din pacate Basestar-urile sunt de carton, de-abia in extensia Pegasus devin de plastic. Miniaturi functionale. adixor
1.2 Multe, foarte bune calitativ. Multe navute de plastic, dials pentru resurse, carti si carticele pentru tot felul de actiuni. Este destul de bine facuta conexiunea cu serialul dpdv grafic. imba
1.3 Componente placute la atingere si la joc. Nu exceptionale, dar frumoase. Un plus pentru ilustratiile frumoase de pe "tablele" de jucator. vickdareaper
1.4 Componente super mega calitative (si destul de multicele).BSG e un joc tematic si componentele scot extraordinar de mult tema in evidenta. mandrulduce


2. Regulament (claritate, complexitate)

2.1 Foarte bine pus la punct si cu multe exemple adixor
2.2 Jocul are un regulament care mi-a fost explicat si pe care l-am inteles destul de usor. Poate prima oara e mai greu, dar dupa aia, totul a facut "click" si pare intuitiv. imba
2.3 Regulile sunt tipice FFG. Paginile regulamentului sunt prea multe, dar macar iti explica cam tot ce ar trebui sa sti. Dupa o citire poti sa incepi sa joci jocul. vickdareaper
2.4 Desf jocului e usoara. Regului multe insa dupa ce ai prins "the flow" totul pare foarte logic. Rulebook mai mult pt referinte decat pt invatare. mandrulduce

3. Mecanica/Desfasurarea jocului

3.1 Cooperativ cu tradator (unul din cele mai bune exemple din aceasta categ.). Oamenii incearca sa reziste / tradatorii + "jocul" incearca sa-i distruga adixor
3.2 Mecanica se bazeaza pe diverse skillcheck-uri care trebuiesc trecute de jucatori, doar ca printre oameni exista si cyloni care incearca sa le saboteze. imba
3.3 Joc cooperativ care poate avea doua tabere (oamenii si cylonn-ii). Se activeaza locatii (pentru anumite efecte) si se incearca depasirea unor situatii critice. vickdareaper
3.4 Fluid si simplu.Te muti, faci actiunea specifica locatiei(incercand sa fii cat mai util echipei), apoi tragi o carte descriind o criza ce trebuie depasita. mandrulduce

4. Complexitate / Fun Factor

4.1 Multe reguli, nu deosebit de complex. Pentru fanii serialului excelent dar asta nu inseamna ca ceilalti nu vor fi impresionati. Atmosfera excelenta si f. tensionata mai ales in jumatatea a doua. adixor
4.2 Nu este un joc foarte complex, si este destul de amuzant si captivant. Nu prea e downtime, toti jucatorii participand la skill-checkuri. imba
4.3 Nu este exagerat de complex. Are multe reguli, dar nu este sah. Este destul de amuzant. Nu te faci sa razi prin orice, dar situatile pot produce rasete. vickdareaper
4.4 Complexitate mica-medie (in ciuda multelor reguli). Joc tematic, de echipa, tensionat, care face timpul sa zboare. Fun to play and very rewarding. mandrulduce

5. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate

5.1 4-6 jucatori best. Rejucabilitate enorma (multe personaje, mereu altceva de facut, multe si variate evenimente negative din partea "jocului") adixor
5.2 Ca numar de jucatori, as recomanda sa fie cat mai mult. Cu cat mai multi cu atat mai bine(mai mult cyloni). Rejucabilitatea nu e o problema, rolurile si cartile de criza schimba mult jocul. imba
5.3 Il recomand in numarul maxim de jucatori. Cu cat mai multi, cu atat mai multe sanse de ras. Este un joc intr-adevar rejucabil. vickdareaper
5.4 Minim 4, preferabil maxim. Rejucabilitate extrema. mandrulduce

6. Pro

6.1 Unul din cele mai bune jocuri din genul lui. Castigator "Joc Tematic" top forum. Jucatorii sunt implicati constant => downtime minim. adixor
6.2 Pro: Cooperativ cu tradator, componente misto, bluffing. imba
6.3 TRICIA HELFER !!! TRICIA HELFER !!! TRICIA HELFER !!! Si poate si niste Grace Park.. :D Este un joc care merita jucat. Altfel, vezi 8. vickdareaper
6.4 Hidden traitor mechanic, tensiune mare, team-play is a MUST. Cel mai bun joc cooperativ si unul dintre cele mai bune jocuri la capitolul "feeling". mandrulduce


7. Contra

7.1 Cooperativ cu tradator => unele grupuri nu vor fi foarte incantate. Poate dura cam mult si sunt multe informatii de procesat cel putin in primele jocuri adixor
7.2 Contra: Daca cineva nu e familiar cu jocul e posibil sa se strice nitel echilibru, mai ales daca e cylon. imba
7.3 Nu prea sunt puncte slabe de evidentiat. Poate doar feeling-ul este diferit de cel lasat de serial. Si poate ca mai trebuiau niste poze cu Tricia Helfer. :lol: vickdareaper
7.4 Jocul de baza si 2 extensii. Prea multe poze cu Gayus pe cutii. :) Prea putine cu Starbuck. mandrulduce

8. Alte observatii si consideratii

8. Unul din cele mai bune jocuri ale mele. Atmosfera de la sfarsitul unui joc face toti banii: tensionata, imprevizibila. Partea politica este excelent zugravita. adixor
8. Din punctul meu de vedere, extensiile par sa aduca multe chestii noi (componente + mecanici) si multa lume le apreciaza asa ca probabil sunt un must-buy. imba
8. Este cel mai frumos joc cooperativ pe care as putea sa-l recomand. Este tensionat, este rejucabil, este un joc pe care fiecare ar terbui sa-l incerce macar o data. vickdareaper
8. I can't recommend this game enough. Macar o data. Nu stiu ce fel de jucator cu fobie pt tema SF trebuie sa fii ca sa nu iti placa BSG. mandrulduce

Reviewul a fost creat pe baza feedbackului din acest topic: [forum]viewtopic.php?f=61&t=942[/forum]. Multumiri tuturor participantilor!

Post Reply

Return to “Sertarul cu Pareri - review-uri comunitate”