Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Review-urile comunitatii au fost mutate in acest nou sub-forum. Participati si voi!
User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10404Post MandrulDuce
21 Jan 2011, 20:39

Ok, fiind ca ai facut referire la ultima mea afirmatie (cea cu caps) am sa-ti raspund pe foarte scurt:

1) ideea de la care s-a plecat e una, continuarea topicului(cel putn in ultimele post-urI) a fost o alta mancare de peste.
2) Am raspuns deja la ideea topicului in primul post (paote tot in stilul cam abraziv)....vrea cineva un mini-review pt un joc, sa faca topic sau sa dea msj unui admin (daca ii e jena sau dk din orice alt motiv nu indrazneste).

Anyway, intr-un final, raspunsul simplificat si care te rog ia-l ca atare la intrebarea "De ce nu se fac review-uri si la jocuri clasice TTR, Catan, etc...?" este: "Pentru ca nu a facut nimeni topic!".

Hai sa ne intoarcem la jocuri. Rapid, ultimul joc si ziua (eu: "Hansa teuotonica, alaltaieri"):D
<- Your move!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10405Post alexddumitru
21 Jan 2011, 20:53

Stone Age, setupul facut chiar acum 8-)

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10407Post adixor
21 Jan 2011, 21:23

alexddumitru wrote:Ma bucur ca discutia se termina, nu am vrut niciun moment sa lezez pe nimeni (si din ceea ce am scris, nu consider ca am facut-o). Insa as vrea sa clarific niste afirmatii:
Asa ca daca 1. scrieti ce doriti voi si 2. nu spuneti altora despre ce sa scrie, cred ca totul va fi ok.
Nimeni nu a interzis niciodata nimanui sa vorbeasca despre orice are legatura cu board-gaming-ul sau cu orice alt ceva
1. Nu am mentionat nicaieri ca cineva a fost cenzurat. Nu m-am simtit cenzurat de nimeni si am scris ce am vrut eu si cand am vrut eu. Daca imi cititi posturile de mai sus, veti intelege ca asta am si spus. Desi autocenzura unora se poate manifesta din cauza atitudinii majoritatii (ceea ce e un lucru bun de cele mai multe ori).
2. Nu am indicat nimanui sa scrie nimic. Tot ce am facut a fost sa propun niste jocuri ca teme pentru Sertar. Rezistenta despre care vorbeste adixor a creat acest topic, nu altceva.

In final, cred ca a mea critica a fost constructiva si ar trebui tratata ca atare, nu prin propozitii scrise cu caps lock.
Nu sunt de acord cu anumite afirmatii de-ale tale, cu unele sunt, si unele le-am citit poate mai urat decat au fost scrise. Nu ai mentionat nimic de cenzura intr-adevar si nici nu era cazul. Afirmatia mea cu "nu spuneti altora ce sa scrie" a fost "out of line" in sensul ca m-am gandit ca multi scriu de placere (de exemplu review-erii nostri) si vor fi oarecum lezati daca cineva le zice ca ceea ce scriu nu e util si ca ar fi bine sa se scrie despre jocuri entry. Si-asa sunt mult mai putine review-uri decat as vrea si prea putini vor sa-si dedice timpul pentru asta, mi s-a parut ca ar fi culmea sa ne luam de ei ca nu scriu despre ce e popular. Si da, o oarecare rezistenta la jocurile entry a creat topicul + insistenta ta asupra lor + o acuza de elitism cam aiurea plasata (pentru ca si pe un forum de jocuri PC cineva care vorbeste de minesweeper va fi "bashed" de catre ceilalti, nu e nimic anormal in asta). Si asa degenereaza lucrurile :)

Dar ma bucur ca, desi cu remarci abrazive cum zice MandrulDuce, ne-am facut fiecare cunoscuta pozitia si ne-am sustinut ideile si sunt convins ca si aceasta discutie e o piatra buna la temelia forumului. Cu ea tind sa zic ca daca nu ne certam din cand in cand nu ajungeam sa fim atatia ani (12) impreuna, din cauza monotoniei :) Discutii vor mai fi si conflictul de idei, care in general este foarte pregnant in alte parti, la noi nu prea a existat, ma bucur intr-un fel cand exista si cand da nastere lucrurilor bune. Un lucru bun este ca mi-a facut pofta de Sertarul cu Pareri(edited). Si m-am si razgandit, Stone Age e o alegere mult mai buna. O sa fie si Bang la un moment dat, daca v-am facut pofta :)

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10409Post adixor
21 Jan 2011, 21:46

MandrulDuce wrote:Anyway, intr-un final, raspunsul simplificat si care te rog ia-l ca atare la intrebarea "De ce nu se fac review-uri si la jocuri clasice TTR, Catan, etc...?" este: "Pentru ca nu a facut nimeni topic!".
Lume, Lume. Va rog sa-mi spuneti daca vreti sa deschideti astfel de topic-uri. Din pacate implica ceva timp (deschiderea topic-ului 10-15 min, dar strangerea rezultatelor si formatarea articolului in acelasi stil ca cele de acum poate dura 30-60 min). Trimiteti-mi un PM daca credeti ca puteti sa dedicati acestui timp acestor reviewuri pentru ca sunt convins ca ajuta pe cineva undeva acolo sus. Din pacate nu pot motiva in nici un fel aceasta operatiune, asa ca se aplica doar daca aveti timp si sunteti dispusi sa faceti asta doar de amorul de boardgames. Aprecierea noastra e singura motivare.

In rest, asteptam alte idei de review-uri. E prea complicat sa facem un sondaj cum zice alexddumitru pentru ca un sondaj presupune ca stim ce jocuri sa punem in sondaj :) Dar cum nu ma astept sa vina 300 propuneri, cred ca e suficient sa veniti cu o idee de joc in topicul asta. Pana acum:

Catan
Carcasssonne
Stone Age (se va face cat de curand)
Bang
Hansa Teutonica
Battlestar Galactica

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10411Post alexddumitru
21 Jan 2011, 22:03

Dar Stone Age a mai fost :oops: Refacem? Eu unul sunt de acord, nici nu jucasem jocul pe atunci. La fel si in cazul Dominion, Agricola, Puerto Rico. Dar astea sunt deja alte discutii :)

Alte propuneri (cu potential):
Reteaua Energetica
Tales of the Arabian Nights
Last Night on Earth

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10413Post adixor
21 Jan 2011, 22:25

mda.. sunt ametzit rau, stone age a fost deja. :oops: noua lista:

Catan
Carcasssonne
Bang
Hansa Teutonica
Battlestar Galactica
Reteaua Energetica
Tales of the Arabian Nights
Last Night on Earth

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10415Post tasurinchi
21 Jan 2011, 22:43

Cred ca ar merge si Tikal si Cyclades.

Ioana

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10416Post Ioana
21 Jan 2011, 22:46

Votez pentru Bang! si mai propun:
Antike
Blokus
Ricochet Robots
Citadels
Cyclades
Pandemic

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10417Post MandrulDuce
21 Jan 2011, 22:49

Avantajul unui forum de gaming: Orice cearta se rezolva cu un Memori sau BattleLore :D

Si ca tot e off-topic: Mie unul mi-a placut Catan. E adevarat acum ma cam plictiseste, insa va promit ca fac review. Din cele lungi si boring!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

nuk3r

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10426Post nuk3r
22 Jan 2011, 06:41

Eu am o singura intrebare la care vreau sa se raspunda sincer.
E vreo unul dintre voi care a cumparat sau a jucat un joc datorita faptului ca a citit despre el doar in "Sertarul cu Pareri"?

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10428Post adixor
22 Jan 2011, 09:47

Dar e vreunul din gameri care a cumparat sau a jucat un joc datorita faptului ca a citit despre el doar un review de oriunde de pe net? Sau ca a auzit doar de la o persoana de el? etc? Pentru ca sertarul cu pareri este doar un alt review, alaturi de altele de pe net. E doar inca o opinie, in alt format decat majoritatea opiniilor, deci nu cred sa existe bineinteles cineva care a luat o hotarare doar pe baza lui.

Si oricum, ca fenomen e cunoscut doar de noi, cativa. Cand vor fi mai multe review-uri si mai multi utilizatori, s-ar putea sa conteze mai mult. Pana atunci nu cred ca iti va raspunde nimeni la intrebare. (later edit: si oricum nu se pune problema de cumparat un joc doar dupa un review, ca nici dupa ce ma uit la un review de-al lui Scott, Vasel sau altul nu o sa cumpar jocul doar datorita acelui review..deci ramane doar intrebarea daca a vrut cineva sa joace un joc doar bazat pe Sertarul cu Pareri)

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10431Post adixor
22 Jan 2011, 12:09

am folosit random.org ca sa generez un numar aleator, si castigatorul din lista de de jocuri propuse de mai sus este Reteaua Energetica/Power Grid. I'll get it going.

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10433Post adixor
22 Jan 2011, 12:32

Noul topic PowerGrid pe care vom discuta este aici: http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=25&t=892.
Bineinteles, reviewul final va fi pus in aceasta sectiune.

Am adaugat (de fapt modificat) o observatie importanta: acceptam si parerile celor ce nu au jucat un joc ci doar l-au analizat, i-au citit regulile sau chiar doar au urmarit o partida, daca acestia considera ca parerea lor este relevanta, insa atentie la cateva aspecte:

1. Nu putem verifica oricum daca autorul unui gand din sertar chiar a jucat jocul respectiv, chiar daca aveam o regula sa fie scrise review-uri doar de cei ce au jucat un joc
2. Parerea unor persoane care nu au jucat jocul dar au fost interesati de el si l-au analizat poate fi una suficient de valida in contextul acestui tip de review
3. Rog pe toti cei care nu au jucat jocul sa specifice "Nu am jucat jocul" in cadrul parerii lor, si vom marca corespunzator in reviewul final acest lucru.

Mi se pare corect asa.

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10603Post adixor
25 Jan 2011, 15:14

mda. daca Power Grid nu a atras decat 2-3 pareri, in conditiile in care a fost si un concurs de Reteaua Energetica, cate pareri vor atrage alte jocuri? Ceva nu functioneaza cum speram.O sa mai incerc cu un joc si daca interesul va fi tot atat de scazut, inseamna ca m-am cam imbatat cu apa rece. Din pacate ceva mai simplu de atat pentru un utilizator de pe forum (ca sistem de review) nu vad, decat probabil "Sertarul cu Cuvinte" (cacofonie constientizata) in care fiecare sa spuna un singur cuvant despre un anumit joc. :)

ciocanul

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10621Post ciocanul
25 Jan 2011, 17:34

Eu zic sa ai rabdare, majoritatea fac "lurking" pe aici. :)
"The act of being with a group of people but not saying much. Usually these people (who don't say much) are totally happy with that fact and they just like to listen and don't feel the need to be the center of attention."
Formatul e bun.

adixor

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10623Post adixor
25 Jan 2011, 17:38

macar sa fie doar o parte in "the center of attention". O parte cat o propozitie din review :) Partea buna pt lurkeri la review-urile astea e ca 1. nu ies in evidenta (se pierde opinia lor printre altele) 2. pot spune efectiv ceva fara dezavantajul de la punctul 1. :)

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10625Post imba
25 Jan 2011, 17:49

Eu mi-as fi dat cu parerea, dar din ce am vazut pana acum nu prea cunosteam (Battlelore si Power Grid nu le am si nici nu am jucat, iar Dixit am jucat de 2 ori acum...peste 6 luni). Daca era ceva cu care eram familiar, scriam si eu mai multicel. Spor la alegerea de jocuri!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10634Post suf
25 Jan 2011, 18:50

Din ce stiu eu e de asteptat ca 90% din utilizatori sa nu scrie vreodata.

Cei care vor sa-si prezinte parerile despre jocuri in mod anonim cred ca ar putea sa trimita un mesaj privat unui admin care sa publice opiniile ca anonime. Nu vad de ce as vrea sa fac asta, dar poate ca unii ar vrea.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10637Post VickdaReaper
25 Jan 2011, 19:17

Yo! nu prea inteleg chestia asta cu secretomania si nu prea cred ca asta este adevarata situatie. Din punctul meu de vedere, multi nu vor sa scrie (nu-i condamn pentru asta!!, fiecare contribuie cum si cat vrea la comunitate) si nu cred ca exista cineva care sa se fereasca sa scrie ca sa nu-i apara numele. Luati doar exemplul Dixit-ului, unde cred ca 75% dintre membrii au jucat cel putin o data si au fost doar o mana de pareri. In plus, poate conteaza si perioada, ziua din saptamana sau daca este Marte ori Uranus retrograd in contributia membrilor la Sertar...

Cu unele jocuri o sa avem ceva mai mult succes, cu altele ceva mai putin. Ca in viata... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

haretel

Re: Pareri despre "Sertarul cu pareri"

Post: # 10657Post haretel
26 Jan 2011, 00:01

toata discutia asta mi-a facut pofta de Battlelore, pe care nu-l mai jucasem din sept 2008 :) si am dat un joc sambata
mi-am luat-o de la Lavinia

componentele (mai ales cartile) mi s-au parut superbe, un joc de colectie

Post Reply

Return to “Sertarul cu Pareri - review-uri comunitate”