Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Intalniri in Timisoara!
Ioan76

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 9563Post Ioan76
03 Jan 2011, 15:37

Bună tuturor şi La Mulţi Ani ! :)

Şi eu sunt timişorean şi ( în general ) pasionat de jocuri "de societate" - deşi deocamdată doar Scrabble, Catan şi Dominion am jucat. Sper să apucăm să mai vorbim şi să ne şi jucăm în anul care tocmai început.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 9564Post suf
03 Jan 2011, 16:11

Salutare,

Bine ai venit pe forum! Poate organizam o seara de jocuri pe saptamana viitoare (weekendul asta sunt plecat).

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 9649Post DanielIndru
06 Jan 2011, 14:38

Hai ca intru si eu in discutie, desi la masa cu voi ma voi aseza ceva mai incolo, cand o sa ma familiarizez cu titlurile pe care le jucati.
Am inceput si eu cu Catan (nu m-a prins, vreau sa-l vand :P ), TTR (merge fain cu prietenii) si Lost Cities (e dragutz, dar scurt).
Acum am luat Cleopatra and the Society of Architects si vreau sa vad cum ma coafeaza...

Dupa ce am citit cateva zile despre boardgames, autori, mecanici, design, etc am facut o lista cu vreo 40 de titluri pe care le-as cumpara (eventual incerca inainte), multe din ele pentru 2 jucatori caci se pare ca prietena mea e si ea fascinata de idee (lucky me, as zice).
Intre timp o sa incerc sa fac mici sesiuni cu colegii de la lucru, cativa dintre ei se pare ca sunt pasionati, si apoi o sa bat la usa voastra ;)

PS: Daca printre timisoreni e cineva care are de vanzare jocuri, il rog sam anunte.

gothicgirl

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 9853Post gothicgirl
12 Jan 2011, 02:04

@ioan76 La multi ani si tie ! si spor la jucat boardgames.Eu m-am plictisit f repede de Carcassonne (chiar m-a dezamagit, in 15 minute nu am mai avut ce face) ,si te sfatuiesc sa nu il iei decat daca ai un grup de 5, 6 persoane cu care sa jucati si sa cumperi eventual extensiile pt un plus de varietate :) saboteur e cam la fel, deci mai degraba iti cumperi ala, e si mai ieftin :)) probabil ca sunt multe altele de genul, dar fara un grup cu care sa joci, nu isi are rostul sa investesti bani :)Citeam pe aici si pe alte forumuri ca multa lume joaca, dar eu nu vad lumea aia in timisoara (sau daca au fost, s-au intalnit la careva acasa , asa ca nou- venitii nu au fost , in mod logic, invitati ) Am vazut ca cei de prin Tg Mures sau Bucuresti se intalnesc des la ceainarii si joaca, dar aici in Tm e cumva gen societate excusivista :) Varianta cu jucat board games doar in 2 nu tine nici pt rummy prea mult timp , te plictisesti la un moment dat , daramite pt jocuri de strategie unde deja stii ce urmeaza .
p.s. si eu sunt incepatoare prin boardgamesuri :) si parca tot mai fain e Monopoly-ul vechi si bun sau chiar rummy decat ce am experimentat pana acum ...

adixor

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 9860Post adixor
12 Jan 2011, 10:35

nu vreau decat sa te contrazic la jocurile de 2 jucatori.. sunt unele extrem de bune, si nu degeaba aceasta este categorie separata de jocuri. multe din ele sunt mult mai bune decat cele pentru mai multi jucatori. si intr-un joc de strategie nu stii niciodata ce urmeaza daca joci cum trebuie :) cred ca inca nu ai apucat sa experimentezi adevaratele jocuri (si nu, nu vorbesc de carcassonne and co).

Ioan76

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 10062Post Ioan76
17 Jan 2011, 14:12

gothicgirl wrote:@ioan76 La multi ani si tie ! si spor la jucat boardgames.
Multumesc de urari ! :)
Am vazut ca cei de prin Tg Mures sau Bucuresti se intalnesc des la ceainarii si joaca, dar aici in Tm e cumva gen societate excusivista :)
Mda - şi eu aş fi curios de un local aşa ... mai liniştit unde ne putem întîlni "maniacii" cu aşa ceva şi petrece cîteva ore. Asta până se face mai cald şi atunci le putem face concurenţă pensionarilor tablagii/şahişti ... :)

Town Games Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 16952Post Town Games Timisoara
22 Jun 2011, 17:10

Salut!

Numele meu este Marius! Imi propun sa organizez in fiecare Vineri, in Jarvis(inainte de Club Dark)o seara de board games. In anturajul meu suntem cel putin 5, care vom fi la fiecare intalnire. Locul nostru, in Jarvis este la nefumatori cu posibilitatea de a alege si cealalta varianta, mesele sunt suficient de mari, lumina avem destula, iar muzica este rezonabila. Grupul nostru a jucat foarte mult Risk, insa vrem sa incercam si altceva. Va astept chiar, din aceasta Vineri(24 Iunie)de la ora 20. Jocurile pe care le avem sunt Risk, Catan si Dixit, daca aveti si alte variante ar fi excelent!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 16953Post DanielIndru
22 Jun 2011, 17:15

Bine ai venit pe forum, Marius! Felicitari pentru initiativa, am avut-o si eu in plan la un moment dat, dar se pare ca nu am fost atat de hotarat ca tine. :)
Eu nu pot participa la primele 2 intalniri, dar sa speram ca vor veni multi alti timisoreni.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 16955Post suf
22 Jun 2011, 17:37

Excelenta ideea! Ati vorbit cu cei de la club, sau ati mai jucat acolo? N-am fost in local, dar daca e fara fum, mese mari si lumina, atunci e foarte bun. Venim si noi, desi nu stiu cat putem sta si nu prea am idee ce sa aduc :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 16956Post DanielIndru
22 Jun 2011, 17:42

suf wrote: nu prea am idee ce sa aduc :)
Through the Ages si The Republic of Rome :lol:
Glumesc, desigur.
suf wrote:Si din nou se potriveste... Crokinole al meu, daaa! Mergi la neinitiat si - tadaaaaa! - scoti un Crokinole din buzunar :D
Glumesc si de data asta. :)
Incearca Pastiche, vezi cum merge in mai mult de 2. ;)

Town Games Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 16989Post Town Games Timisoara
23 Jun 2011, 15:15

Am vorbit cu cei de la Jarvis si au fost deacord! Puteti veni cu ce jocuri vreti! Daca sunt si fumatori au posibilitatea sa aleaga varianta de fumatori! Ne vedem Vineri(nu Joi:P)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 16990Post suf
23 Jun 2011, 15:39

Yeeeeee! Ne jucaaam :D

Marius, ai PM.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17024Post suf
25 Jun 2011, 01:46

Si ne-am jucat. Marius a facut o treaba buna. Am fost mai bine de 20 de gameri intr-o atmosfera placuta. Ne vedem la urmatoarea intalnire.

ciocanul

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17049Post ciocanul
26 Jun 2011, 22:41

Bravo !
Din pacate am o groaza de probleme acum...de abia astept sa le rezolv desi inca nu se vede malul... :(
Spor si ne auzim !

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17062Post suf
27 Jun 2011, 11:04

@ciocanul: Stim ca ai treaba, da' asta nu-i scuza :D

Town Games Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17155Post Town Games Timisoara
28 Jun 2011, 19:33

Va salut,

Asa cum promiteam a avut loc prima intalnire, care din punctul meu de vedere a fost un succes! Vreau sa va invit sa luati parte si in aceasta Vineri de la ora 20 in Sevastia's Book(str Marasesti Nr 14, chiar peste drum de Parcul Botanic). Aceasta locatie din punctul meu de vedere este mai buna decat cealalta deoarce: vom avea tot localul la dispozitie doar pentru noi, ora de plecare este atunci cand vrem noi, muzica dupa bunul plac sau deloc, in rest sunt aceleasi conditii. Un mic minus la mese, insa eu am facut cateva verificari si putem pune orice fel de joc. Am acordul verbal ca pana in luna octombrie vom putea sta in fiecare Vineri si sa ne desfasuram asa cum consideram de cuvinta. Va astept!

Marius: 0749141703, daleamariusadrian@yahoo.com

ciocanul

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17158Post ciocanul
28 Jun 2011, 20:32

Suna excelent !

Ioan76

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17315Post Ioan76
04 Jul 2011, 10:33

Vad ca s-a mobilizat lumea si pe meleaguri banatene - excelent ! :)

Simbata asta a fost dedicata jocurilor pentru mine, impreuna cu citiva amici am bagat citeva ture de Dominion ( editia de baza + Intrigue si Seaside ), Twilight Struggle - care ramine jocul meu favorit - si un Middle Earth Quest ( nu stiu de ce ... dar nu m-a prea prins ) ... dar in mare sunt dornic sa fiu informat cind si unde se mai organizeaza astfel de "turnee". ;)

Toate cele bune.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Membri din Timisoara si care pe unde joaca

Post: # 17316Post suf
04 Jul 2011, 10:49

Planul e sa ne strangem in fiecare vineri in jurul orelor 20 in Sevastia's Book. Cateva poze de la ultima intalnire. Noi vom fi prezenti de cate ori vremea nu permite o iesire in natura.

Post Reply

Return to “Timisoara”