Locuri de joaca in Cluj

Intalniri in Cluj!
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36064Post Corwin
27 Feb 2013, 16:45

Ca sa nu mai tot spamam topicurile de intalniri, prefer sa deschid unul nou in care sa ne spunem parerea despre locurile in care jucam miercurea.

Alternativele disponibile sunt:

- Bulgakov (locatia unde se joaca in momentul de fata) - locatia e centrala, se poate manca & bea, e deschis pana dupa 10. Dezavantajul mare e ca si in coltul nefumator cel mai ascuns tot se simte fumul. Si lumina e putin cam chioara, dar pentru asta putem aduce lanterne. :P Contra fumului nu ne vad venind cu masti de gaz...

- Carturesti - nu se fumeaza (yay!) si are iluminare buna. Dezavantaje: uneori localul nu e disponibil (la sfaristul lui decembrie si in ianuarie de exemplu au fost alte activitati), nu se poate manca si bea alcool; deschis pana la 10 seara.

- Red Goblin - nu se fumeaza, mese adaptate jocurilor, lumina buna, se pot incerca jocuri din arsenalul lor. Dezavantaje: intrarea costa 10 lei de persoana, indiferent de cat stam, nu se poate manca si bea alcool, deschis (cu rezervare) pana la 10 seara.

- Piano Cazola - locatie centrala, se poate bea (nu mai stiu daca fac si mancare), lumina e ok, (cred ca) nu se fumeaza, deschis pana la 23:00, cand e disponibil e si destul de gol. Dezavantaj (mare): au des evenimente artistice seara.

Stiti cumva alte locuri in care am putea incerca sa jucam? Aveti ceva observatii de facut la ce am scris pana acum? Go ahead and post.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36117Post Corwin
28 Feb 2013, 12:11

Am scos dezavantajul de mese mici de la Carturesti, ca mi s-a atras atentia ca e totusi mai ok decat imi aminteam eu.

Mentionez si ca faptul ca unele localuri (Carturesti & Red Goblin) sunt deschise doar pana la 10 nu e neaparat un dezavantaj mare, pentru ca de obicei pe la ora aia terminam.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36118Post Corwin
28 Feb 2013, 12:22

Si preferintele mele:

1. Carturesti + Red Goblin daca la Carturesti e ocupat
2. Carturesti + Bulgakov (daca lumea nu prea vrea sa plateasca cei 10 lei pt RG)
3. Red Goblin (in caz ca pentru cine stie ce motiv nu vrea lumea la Carturesti)
.
.
.
.
10. Bulgakov. :P
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36119Post alia
28 Feb 2013, 12:26

Eu nu imi voi da cu parerea pentru ca noi nu vom mai participa la intalnirile de miercuri datorita programului incarcat.

criss

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36120Post criss
28 Feb 2013, 12:28

Eu o sa vin doar la Carturesti.

User avatar
tretiak
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 225
Joined: 22 Jun 2011, 22:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36121Post tretiak
28 Feb 2013, 12:41

criss wrote:Eu o sa vin doar la Carturesti.

Ne putem vedea pe acolo miercurea viitoare.
Canci!

criss

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36122Post criss
28 Feb 2013, 12:45

tretiak wrote:Ne putem vedea pe acolo miercurea viitoare.
Ok.

Hoffa

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36123Post Hoffa
28 Feb 2013, 12:54

Eu prefer Bulgakov, fiind central cu access la bautura/mancare iar faptul ca e deschis dupa 10 eu il consider un avantaj mare dat fiind faptul ca din cele 2 intalniri ale mele de pana acum, ambele s-au terminat la 12:30. Daca se fac intalniri doar pt. a se juca un singur joc atunci eu imi retrag prezenta :)
Nu pe degeaba se numeste locatie "centrala" ... pt. a fi la accesul majoritatii. Carturesti pt. mine e prea departe si nu prezinta interes.
Cat despre RedGoblin, nu merci. E suma care as plati-o pe taxi daca as merge la Carturesti ...

Daca cumva suntem mai multi de 12 (o capacitate care o consider maxima pt. spatiul din Bulgakov) atunci, da, alte locatii pot fi accesate.


Merci. :tu:

P.S. Aia 2 centi ai mei, nah ca i-am dat!

User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36124Post bvicthor
28 Feb 2013, 13:07

Mie nu-mi place bautura si mancarea langa jocuri, la fel nici fumul, deci la Bulgakov o sa zic pas.
Eu prefer la Carturesti sau la RedGoblin, desi in perioada asta mi-e cam greu sa ajung.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36125Post Corwin
28 Feb 2013, 13:12

Hoffa, depinde si la ce ora poti sa vii. Ca unii vin de la 18:00, caz in care se pot juca sau un joc mare sau doua mai mici in cele 4 ore. Eu de obicei vin de la 19:00, dar pentru mine e ok un joc pe seara. Ma gandesc sa fac si eu un efort si sa-mi schimb orarul miercurea sa pot veni de la 18, but I can't promise anything...

Anyway, vad ca sunt deja idei to "split the party". :) Daca suntem multi si unii chiar nu vor sa mearga la Bulgakov, probabil ca la asta se va ajunge. La Carturesti mi-ar lipsi gulasul de la Bulgakov, dar cu siguranta nu si fumul.

---

Nu are nimeni o alta propunere de local?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Hoffa

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36127Post Hoffa
28 Feb 2013, 13:20

Acum 1 sapt. am fost primul cu Zorina in Bulgakov, la ora 17:55 eram deja acolo, am plecat la 12:30 dupa village si alient encounters....Aseara am ajuns la 8 (am fost ocupat) si am jucat un AGOT, am plecat la 12:30. Pe mine nu ma deranjeaza nici fumul, nici ca se mananca acolo apreciez cu varf si indesat ca se face asa ceva si ca sunt primit (chiar daca momentan nu am adus nimic "la masa") ... Mi-am dat parerea si atat. Faceti cum vreti voi, daca o sa gasesc locatie care sa-mi fie confortabila cu orarul meu de lucru, voi veni, daca nu poate ne vedem la intalniri mai mari :)

Ele' bune! Cius !

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36128Post alia
28 Feb 2013, 13:25

Din punctul de vedere al timpului trebuie sa fiu de acord cu Hoffa.
Cand semi-organizam intalnirile la Carturesti eram constant stresata ca nu o sa terminam joaca la timp si eram dublu stresata: o data pentru ca este nasol sa te apuci de un joc si sa trebuiasca sa-l lasi inainte de final si a doua oara pentru ca am fost angajata Carturestiului si stiu cat de mult iti doresti sa plece naibii ultimul client ratacit la ora 22:10 prin librarie (nu ai voie sa-i dai afara, normal, chiar daca le-ai spus ca tu inchizi) si sa ajungi si tu acasa dupa multe ore de munca.
Deci daca esti ok cu un singur joc, undeva intre 18:30 (nu multa lume ajunge mai devreme si trebuie sa astepti ceva sa se stranga toata gasca) si 21:30 (ca s anu incurci pe cei care lucreaza acolo) atunci Carturestiul este foarte ok.

User avatar
paka
King Meeple
King Meeple
Posts: 436
Joined: 31 May 2010, 20:45
Location: Cluj

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36130Post paka
28 Feb 2013, 13:41

Ce se poate face este sa sunam miercuri prima data la Piano Cazola, care are cele mai putine neajunsuri, cred ca sunteti de acord, si sa vedem daca au eventuri. Dealtfel sunt publicate pe site, de exemplu ieri nu aveau. http://www.pianocazola.ro/events/.
Daca locul convine, putem incerca si sa ne orientam in functie de eventurile lor, adica daca au miercuri sa mergem joi.

Da. Acuma m-am uitat pe site mai atent si au in fiecare miercuri pian de la 19.00. Deci n-am zis nimic.

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36134Post Krystal
28 Feb 2013, 13:55

deci intre carturesti si bulgakov eu aleg PIANO CAZOLA!!!! are tot ce au cele 2, combinate: fara fum, fara galagie, cu mancare, lumina buna, central si program extins. dezavantaj: evenimente miercuri.
paka a vorbit deja cu managerul de acolo (bravo, paka) si luci a zis ca merge si el sa dea o geana (bravo, luci). se pare ca aia au o sala mai retrasa si inchisa ermetic :P in care am putea juca, doar ca au mese rotunde acolo. daca aia ar schimba mesele rotunde din sala misterioasa cu niste mese dreptunghiulare din sala mare, we've got ourselves a deal. acum urmeaza sa ne zica luci ce a rezolvat acolo. may the force be with you, chuckila!!

deocamdata, cred ca nu e secret ca bulgakov este ultimul pe lista preferintelor mele, din cauza fumului absolut halucinant de acolo. in rest, suport orice conditii, si sa joc cu cubuletele in poala in antarctica, intr-o frumoasa zi de iarna polara, supravegheati cu atentie de bazele militare americane si sovietice si haituiti de eschimosi canibali care mesteca grasime de balena pe post de chewing-gum, atata timp cat tenul meu se mentine proaspat in conditii de criogenie si plamanii mei salta de veselie la auzul ca bulgakovul e la mii de kilometri distanta. damn.. cred ca incep sa aberez. de la fum mi se trage :P

Hoffa

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36135Post Hoffa
28 Feb 2013, 13:58

Krystal wrote:... si plamanii mei salta de veselie ...
Sorry, it had to be done! :oops:


Ontopic: Hoo-rah ! Cazola !

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36136Post Krystal
28 Feb 2013, 14:06

si daca am schimba intalnirile pe marti? marti e ziua in care nimic nu se intampla, din motive abstracte. intalnirile si evenimentele se desfasoara luni sau miercuri, joi e ziua de dupa miercuri, se mai poate squeeze in cate un eveniment, vineri e sfarsit de saptamana... dar marti? ati auzit voi sa se petreaca ceva marti? aia e ziua in care oamenii isi revin dupa infama zi de luni si efectiv nici iarba nu creste in cea mai un-cool zi din saptamana. la piano cazola nu se intampla nimic marti, i checked and double-checked. daca nu aveti program la biserica sau AA meetings marti, nu aveti nici un motiv sa spuneti pas.
:D

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36137Post Krystal
28 Feb 2013, 14:10

Hoffa wrote:
Krystal wrote:... si plamanii mei salta de veselie ...
Sorry, it had to be done! :oops:


Ontopic: Hoo-rah ! Cazola !

am zis PLAMANII!!!! i mean... well... nevermind...
a girl's gotta do what a girl's gotta do... scopul scuza mijloacele. important e sa vina voturile :D

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36138Post bogdanm
28 Feb 2013, 14:33

pentru mine, oricare locatie e buna, am fost ieri prima data in Bulgakov si nu mi s-a parut ca fumul ar fi atat de insuportabil (da, sunt fumator ;) ) dar majoritatea decide.
Carturesti, Bulgakov, Red Goblin, chiar nu conteaza, eu unul sunt bucuros ca exista acest grup, ca ne putem intalni si juca :)

Off-topic : multumesc pentru jocul de aseara!

Ps. eu nu pot decat miercuri

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36470Post Corwin
06 Mar 2013, 16:14

Ce se mai aude cu Piano Cazola?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
paka
King Meeple
King Meeple
Posts: 436
Joined: 31 May 2010, 20:45
Location: Cluj

Re: Locuri de joaca in Cluj

Post: # 36471Post paka
06 Mar 2013, 16:16

Corwin wrote:Ce se mai aude cu Piano Cazola?
Evenimente peste evenimente

Post Reply

Return to “Cluj”