Premiul Special ForumBoardGames.ro

Locked

Ce joc merita sa primeasca Premium Special forumboardgames.ro?

Poll ended at 09 Feb 2011, 00:23

>>> Galaxy Trucker <<< - pentru mecanismul unic, de tip puzzle, prin care se construieste nava contra timp si, nu in ultimul rand, pentru rasetele provocate de rezultatele fazei de constructie
3
10%
>>> Agricola <<< - datorita temei, complexitatii si rejucabilitatii enorme a acestuia. Sa nu uitam de expansiuni care se inmultesc incet, incet, si de locul pe care il ocupa si in clasamentul BGG.
4
13%
>>> Fresco <<< - usor de invatat, tema realista, extensii tot mai multe, raport excelent preț-calitate...
0
No votes
>>> Tikal <<< - Pentru ca este un joc placut de complex, pentru ca are o grafica pe cat de minimalista, pe atat de superba, si pentru ca nu ma satur niciodata sa-l joc.
1
3%
>>> Battlestar Galactica <<< - pentru ca este un joc foarte frumos, foarte strans de fiecare data, pentru ca mi-a placut extraordinar de mult serialul si pentru ca imi place so frakkin much de Tricia Helfer.
0
No votes
>>> Arkham Horror <<< - pentru tema extrem de bine conturata, pentru ca este horor si pentru ca ai atat de multe de facut intr-un joc.
2
7%
>>> Starcraft <<< - 'cus my life is dedicated to Aiur!
1
3%
>>> Buccaneer <<< - numai si numai pentru jocul jucat la munte (evident, si datorita celorlalti participanti). Vorba'ceea: Hai noroc, adixor!
0
No votes
>>> Monopoly <<< - pentru ca este atat de urat de foarte multi, dar si pentru multe amintiri din copilarie. :twisted:
2
7%
>>> Race for the Galaxy <<< - pentru ca este primul joc jucat la o intalnire cu membrii forumboardgames.ro, prietenii mei. :D / pentru ca este cel mai bun card game, in opinia mea
3
10%
>>> Twilight Struggle <<< - pentru atmosfera
2
7%
>>> Through the Ages: a Story of Civilization <<< - pentru strategie si rejucabilitate, dar si pentru ca stimuleaza si ofera o satisfactie neegalata de nici un alt joc pana acum.
3
10%
>>> Bang! <<< - Pentru ce-a fost la munte.
0
No votes
>>> Android <<< - pentru atmosfera de Blade Runner (crime dark science fiction) extrem de bine implementata, personajele unice si povestile fiecaruia si aventura generata de acest joc in general.
1
3%
>>> Colonistii din Catan <<< - un joc clasic ce poate foarte usor fi invatat / e usor de inteles si invatat si are si o rejucabilitate marita / merge descris imediat in asa fel incat toata lumea sa poate intelege despre ce e vorba
1
3%
>>> Dixit <<< - pentru ingeniozitate, grafica extraordinara si aminitirile placute lasate de fiecare joc in parte.
7
23%
 
Total votes: 30

adixor

Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 10662Post adixor
26 Jan 2011, 00:23

Urmeaza ultimul premiu, o initiativa noua acum la a doua editie, Premiul Special forumboardgames.ro. Am strans nominalizarile voastre, unele normale unele mai ... ciudate :) dar toate reprezinta pentru cei ce le-au propus un motiv special. Unele din jocuri reprezinta chiar momente importante din viata forumului ("Bang" la munte de exemplu), altele sunt preferinte personale la care tinem foarte mult.

Mai sus se afla tabelul cu toate jocurile propuse si motivul invocat. Va rog votati jocul care doriti sa primeasca premiul special. Stiu ca sunt multe si ca este posibil sa se imparta voturile cate unul la fiecare :) dar incercam sa obtinem un premiu special. Daca nu, incercam si anul viitor.

Aveti 14 zile incepand din acest moment pentru votarea premiului special! Votul nu se poate schimba!

Happy voting!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 10677Post suf
26 Jan 2011, 08:36

Of! Mai bine de jumatate din titluri imi sunt straine. Mai e inca mult de cucerit :D

adixor

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 10679Post adixor
26 Jan 2011, 09:30

Mi-amintesc de desenul cu ciobanul care se uita la o turma mare de oi si zice "ata de multe, atat de putin timp" :))

ciocanul

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 10680Post ciocanul
26 Jan 2011, 09:45

Anul asta multi o sa va indragostiti de Hansa Teutonica... :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11081Post VickdaReaper
01 Feb 2011, 17:55

Yo! chiar nu stiu cu cine/ce sa votez. :( :( :( Prea multe alegeri atat de dragi...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

iulianv

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11192Post iulianv
04 Feb 2011, 00:55

am jucat doar 3 din cele listate (4 daca pun la socoteala si Monopoly, dar nu o fac) si nu cred ca ar fi corect sa votez, as dezavantaja jocuri care nu le-am jucat si e posibil sa fie mai bune.
dar, again, poate sunt multi in situatia asta care voteaza. astept pareri.

adixor

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11196Post adixor
04 Feb 2011, 09:31

Este un vot al comunitatii, nu ceva pretentios, cu juriu, regulamente, bareme de notare, etc. Asa ca daca vrei sa votezi unul din jocurile de mai sus (si motivul din dreptul lui) please go ahead! Cum vorbeam si cu alte ocazii, topurile acestea masoara in primul rand popularitatea unui joc, mai ales datorita lucrurilor de care amintesti tu. E haios in orice caz sa avem premiile forumului si sa avem cat mai multe opinii, de la toate categ de utilizatori.

adixor

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11227Post adixor
04 Feb 2011, 21:32

in 4 zile se inchide votul. Dixit? Again? :)

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11228Post alexddumitru
04 Feb 2011, 22:01

Sper ca nu :( Dupa parerea mea, Dixit este cel mai supraapreciat joc pe acest forum. Nu ca ar fi un joc slab. Dar nici pe departe atat de misto pe cat este de laudat aici, cred eu. Dar na, majoritatea celor care voteaza decide.

nuk3r

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11229Post nuk3r
04 Feb 2011, 22:59

alexddumitru wrote:Sper ca nu :( Dupa parerea mea, Dixit este cel mai supraapreciat joc pe acest forum. Nu ca ar fi un joc slab. Dar nici pe departe atat de misto pe cat este de laudat aici, cred eu. Dar na, majoritatea celor care voteaza decide.
Eu cred ca e singurul la care nu ai ce sa ii reprosezi, iar faptul ca este un magnet pentru oameni de toate varstele, face toti banii.

haretel

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11231Post haretel
04 Feb 2011, 23:27

subscriu la cele spune de nuk3r

nu prea mai gasesti jocuri care sa prinda asa de usor la spieleri si nonspieleri alike

nu e nici jocul meu preferat, dar totusi l-am votat

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11233Post VickdaReaper
04 Feb 2011, 23:38

Uhm! Yo! as avea ce sa-i reprosez Dixit-ului. Mai precis, cred ca as putea sa-l incadrez in aceiasi "oala" cu, sa zicem, Monopoly: regulilele au doar o pagina, dar sunt multi care le joaca. :D Dixit este cu adevarat o masina de vanzari bine pusa la punct. Si bine gandita, trebuie sa recunosc.

Totusi, nu este un joc pe care sa il rejoci doar pentru ca ti-a intrat la suflet (ca orice alt party game). De aceea nici nu pot sa-l votez... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11235Post imba
05 Feb 2011, 02:05

Poate voteaza mai multi pentru Arkham si tematica extraodinara ca sa ii dam macar un premiu special. :-)

haretel

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11237Post haretel
05 Feb 2011, 09:42

Vick, nu stiu de ce spui ca e o 'masina de vanzari bine pusa la punct' ; nu cred ne-au invadat promotii, reclame si 1000 de variante la Dixit (cum e cazul la Monopoly)

e un joc special, care a deschis o gramada de drumuri noi, iar faptul ca are reg de o pagina e un mare avantaj zic eu (desi arata ca nu e un joc complex); e un joc la care s-a muncit si care surprinde prin simplitate
eu unu' m-am cam saturat de el, pt ca l-am tot jucat cu oameni noi in ale jocurilor, dar cred ca merita premiul asta

As juca oricand Agricola (ca sa dau doar un ex din cele de mai sus) in fata lui Dixit ..

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11238Post VickdaReaper
05 Feb 2011, 10:40

Pai, tocmai asta e ideea, Hari. Ca jocul nu iti este adresat tie, care o sa te saturi repede de el si/sau o sa vrei si alte provocari (mai ample, mai complexe, mai cu figurine, mai oricum). Sunt destul de sigur ca si simplitatea jocului si grija pentru detalii, regulamentul de 1 pagina si iepurasii au un anume motiv in spate (nu mai spun care).

In plus, avand in vedere ca este un joc destinat persoanelor care vor ceva usor, ceva rapid, amuzant si foarte frumos colorat, yo! zic ca Dixit are anumite tehnici de marketing bine implementate in spate. Sti cum e la masini: cate reclame vezi zilnic despre Ferrari, Lamborghini, Maybach sau Rolls Royce si cate vezi despre Dacia, Renault sau Volkswagen?? La fel si la jocuri: cunoscatorii o sa stie sa se duca dupa jocurile mai complexe sau mai "adanci", dar cei care nu sunt atat de cunoscatori (si mai ales incepatorii) or sa fie placut impresionati de toate avantajele Dixit mentionate anterior.

Sau cel putin asa vede lucrurile un umil inginer neinitiat in tainele reclamelor... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

haretel

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11239Post haretel
05 Feb 2011, 10:57

hehe nu te contrazic, da' le-a iesit bine Dixit-u'

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Premiul Special ForumBoardGames.ro

Post: # 11240Post VickdaReaper
05 Feb 2011, 12:16

Cu asta am fost si sunt de acord, fiindu-mi imposibil sa spun altfel... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Locked

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a II-a - iarna 2010 (incheiat)”