Cel mai bun joc economic

User avatar
sebik80
King Meeple
King Meeple
Posts: 463
Joined: 19 Feb 2010, 15:10
Custom Rank: Just Muerte

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8380Post sebik80
04 Nov 2010, 16:32

No harm, no foul! :) Nu e nicio problema daca nu o sa fie acolo jocul ala :D Oricum paleste in fata celorlalte ;)

jakkal

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8398Post jakkal
06 Nov 2010, 13:43

Caylus

adixor

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8663Post adixor
13 Nov 2010, 19:34

Le Havre

0mida

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8797Post 0mida
18 Nov 2010, 17:01

Puerto Rico e de departe cel mai tare, se termina si relativ repede se poate juca diferit de fiecare data si nu tine de noroc decat intr-o foarte mica masura.
Agricola mi se pare destul de lung si ca norocul il influenteaza prea mult in sensul ca depizi de cartile pe care le primesti la inceput iar daca ai ghinion poti sa ai unele ce nu-ti ofera avantaje deosebite spre deosebire de adversarii tai.

ciocanul

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8802Post ciocanul
18 Nov 2010, 17:24

Si eu zic ca Puerto Rico ruleaza inca la greu. Desi m-am jucat mult, inca m-as mai juca.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8803Post Chuckila
18 Nov 2010, 17:37

0mida wrote:Agricola mi se pare destul de lung si ca norocul il influenteaza prea mult in sensul ca depizi de cartile pe care le primesti la inceput iar daca ai ghinion poti sa ai unele ce nu-ti ofera avantaje deosebite spre deosebire de adversarii tai.
Daca va deranjeaza atat de tare, de ce nu jucati cu varianta drafting. Jucatorii trec unul altuia cartile pentru a retine cea pe care si-o doresc. In acest mod, elimini o mana initiala proasta si egalizezi cat de cat Ocupatiile si Minor Improvements cu care vei incepe. Mi se pare cel mai fair mod de a juca un asemenea joc, in care depinzi intr-o masura buna de cartile cu care incepi. Sigur, nimeni nu iti va da cartea cea mai buna sa o draftezi tu, fiindca o vor tine ei, insa nu vor putea sa mai aibe si a doua/treia optiune. Fair 'n square.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8807Post VickdaReaper
18 Nov 2010, 19:57

Nu consider ca mainile initiale de Occupations si Minor Improvements influenteaza jocul chiar atat de mult. Ultimele doua jocuri de Agricola le-am castigat avand la final 10 carti in mana. Si nu, nu am primit nici una pe parcurs. Recunosc ca sunt cateva carti care chiar te pot ajuta, dar sunt de parere ca aceste carti nu-ti castiga un joc. Pentru mine tot curtea proprie si Major Improvements-urile trag carul victoriei tare in sus...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

fixpix

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8810Post fixpix
18 Nov 2010, 21:16

Thread-Offtopic-Derailed.jpg

Ioana

Re: Cel mai bun joc economic

Post: # 8924Post Ioana
24 Nov 2010, 15:50

Nominalizarile mele pentru aceasta categorie sunt:

Race for the Galaxy
Saint Petersburg
Power Grid

Locked

Return to “Top forumboardgames.ro - Faza I (voturi nominalizari) incheiata.”