Dungeons and Dragons - Role playing game

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 20479Post Shaikan
06 Nov 2011, 14:10

Salutare tuturor!

Pentru ca tot s-a vorbit de Dungeons and Dragons pe forum am zis sa extind o invitatie pentru cei interesati. Momentan sunt 2 grupuri in care ar mai fi nevoie de oameni(unul in care sunt eu DM, si unul in care este MandrulDuce). Despre D&D sunt foarte multe de spus, dar gasiti o groaza de informatii online. Este un joc deosebit ,aparut prin anii 70, care iti testeaza imaginatia, gandirea tactica si beneficiaza si de o interactiune foarte mare intre jucatori. Este un joc complex, dar nu greu de invatat si iti ofera o libertate foarte mare...poti ataca un inamic cu forta bruta....sau poti incerca sa il impigi la fel de bine peste marginea unei prapastii.....sa il atragi intr-o capcana....sau orice altceva ce iti trece prin minte...poti sa o iei pe drumul prind padure....sau sa decizi ca ar fi mai bine sa calatoresti cu o carava....sau sa iei nava pana la destinatie....exista reguli....ca in orice joc, dar nu sunt la fel de stricte ca regulile unui boardgame...

Momentan planul este de macar o sesiune pe saptamana...in general vineri seara sau duminica la pranz, dar se poate schimba in fucntie de oameni....timpul unei sesiuni depinde de oamenii care joaca si de cat timp au, dar in general in jur de 3 -4 ore( nu am facut sesiune mai lunga pana acum), dar au fost si sesiuni mai scurte. Spre deosebire de un boardgame, D&D-ul este un joc care ofera o continuitate...DM-ul creaza o aventura....sau o campanie(mai multe aventuri legate intre ele)....creaza lumea jocului....locatii...personaje....firul epic......si Encountere, sau dificultatile cu care se confrunta jucatorii pe parcus. Pe parcurs ce jucatorii avanseaza in aventura/campanie.....pot creste in nivel si dobandi abilitati noi....pot dobandi obiecte noi care sa ii ajute.....relatii si persoane care sa le ofera ajutorul sau din contra sa ii incurce.....avansand mereu firul epic al jocului. Poate in 2 ore terminati o aventura....sau poate doar o parte din aceasta....poate un Combat Encounter....sau poate un Social Encounter sau Skill Challenge. D&D-ul nu se bazeaza doar pe lupte...si pe situatii de combat......ci si pe interactiunea intre jucatori si asa zisii NPC(Non-player characters) care vor aduce noi informatii....va vor oferi noi questuri....va vor pune bete in roate sau vor dori sa va urmeze....si de asemena pe folosirea abilitatilor fiecarui jucator in functie de clasa aleasa.

Sper ca am putut sa va fac o mica ideea despre D&D, desi cel mai bun mod este sa incercati....that's when it really shines :). Gasiti oricum mai multe informatii mai ales pe Wizzards of the Coast. Iar pe youtube puteti gasi chiar si sesiuni de joc...ca sa va faceti o idee....le recomand pe cele cu Chris Perkins, mai ales cele de la PAX.

Daca e cineva interesat, fie postati aici, fie un PM si vorbim.

criss

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 20480Post criss
06 Nov 2011, 14:29

Eu sunt interesat si in curind pot sa vin la Carturesti sa jucam.
O sa iau cu mine si miniaturi, manuale si carti de aventuri:
http://rpggeek.com/collection/user/criss_mcs3

Pina atunci, nu uita de cele doua threaduri din "Play by Forum",
unul deschis special pentru invatarea sistemului.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 20488Post ProfessorChaos
07 Nov 2011, 10:39

Si eu sunt interesat, desi nu am experienta decat cu D&D: Ashardalon.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 20489Post Shaikan
07 Nov 2011, 11:00

@Chris...din pacate noi suntem din Bucuresti :(. Stiu thread-ul deschis de Mandrul duce, cat despre carti...am Core RuleBooks, DM Guide 2, Rules Compedium si Monster Vault. DM Guide 1 si Rules compedium le-acm citit pe ambele inainte sa incep sa tin sesiuni pentru a ma familiariza cat mai bine cu regulile :).

@Proffesor Chaos, daca esti interesat, te poti uita pe net, la un live session. Cauta Chris Perkins PAX si o sa vezi mai multe despre cum evolueaza o sesiune.....si daca vrei, imi poti lasa o adresa de mess sau un numar de tel si iti pot zice cand mai tinem noi sa vi la o sesiune :).

E mult mai bun ca Ashardalon, care este o forma foarte simplificata de D&D.

cosmin.alex

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 21779Post cosmin.alex
22 Jan 2012, 02:46

mai tineti sesiuni de D&D?

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 21781Post Shaikan
22 Jan 2012, 11:51

Salut.

Dap, mai tinem :). Doar ce am reinceput dupa vacanta de iarna :)). Daca esti interesat, da-mi un PM si vorbim, momentan ar mai fi loc de o persoana :)

cosmin.alex

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 21888Post cosmin.alex
23 Jan 2012, 12:53

Ai PM. Poate imi dai si mie niste indicatii ce sa citesc... ca sa ma obisnuiesc cu diferentele dintre D&D boargame si D&D clasic... :D

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 22170Post MandrulDuce
30 Jan 2012, 08:31

Se joaca dupa D&D rules 4e. Boardgameurile n-au nici o legatura cu RPG-u. Alea sunt altceva :D. Poti incepe cu site-u wizards of the coast. Familiarizeaza-te cu evolutia jocului and stuff. Dupa care, singura chestie e sa faci rost de o carte din seria Essentials: Un player's handbook sau un Dungeon Master's guide.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

anasazi

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 26222Post anasazi
06 May 2012, 18:17

Salutare!

Eu si un prieten cautam un grup de joc sau sa formam un nou grup. Am jucat multe sisteme Pen & Paper inclusiv D&D 4e, 3.5e , Exalted .. etc. Mai este loc printr-un grup? Sau daca sunt alti oameni care cauta un joc, avem povestitor, iar povestile variaza de la fantasy la medieval la modern. As putea sa postez un extras din ultima poveste inceputa (dar din pacate neterminata).

Alex

P.S. Suntem din Bucuresti

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Dungeons and Dragons - Role playing game

Post: # 29501Post Shaikan
09 Oct 2012, 21:20

Revenind aici, mai nou am format si un grup pe facebook pentru cei interesati de joc, unde se posteaza sesiunile care sunt active, grupurile formate....locatiile unde se tin sesiuni si orice altceva legat de :).

Pentru cine e interesat http://www.facebook.com/groups/36590918 ... =group_r2j - E grup deschis deci orcine poate sa ceara sa intre :).

Ca idee, pe langa grupurile existente ma gandeam ocazional sa mai tin si sesiuni demo pentru cei interesati :), ca tot vorbisem cu cativa din voi care erau curiosi sa vada cum e.

@anasaszi - dupa ce am vorbit noi pe PM am fost in concediu si cand m-am intors au fost niste probleme pe la munca si o vreme am luat o pauza....si cu boardgame-urile si cu tot din lipsa de timp. Daca esti inca interesat, poti sa dai join la grup si poate gasesti vreo sesiune unde sa participi sau poate deschizi tu o sesiune :D....ca tot ziceai ca te-ai baga ca si DM....more DMs are encouraged to join :))).

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”