Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23290Post Keyser
01 Mar 2012, 22:03

Situatia e urmatoarea:

Sunt pasionat de boardgames insa nu prea am cu cine sa le joc. (foarte probabil nu e o situatie noua in lumea boardgame-urilor). Ma entuziasmez foarte tare cand vad review-uri, cumpar jocurile si apoi ma uit la ele in raft. In grupul meu de prieteni/familie am persoane carora le plac jocurile insa ori sunt mai mereu ocupati ori nu prea au chef. Sunt oarecum satul sa trag de ei sa jucam ceva si sa ii simt ca joaca doar ca sa imi faca mie pe plac. (am un mic grup cu care ma simt excelent cand joc insa o data pe luna parca e prea putin :P)

Ideea threadului este sa gasesc oameni cu care sa joc :D. Poate persoane care sunt in aceeasi situatie ca si mine, grupuri care mai au nevoie de oameni sau pur si simplu oameni care vor sa joace, nu conteaza ...

Stiu ca exista intalniri saptamanale si am fost in cateva randuri, mi-a placut, insa ideea e ca acolo oamenii vin deja grupuri si stiu dinainte ce vor sa joace, nu pot eu sa vin sa ma bag peste ei.

Ideea e urmatoarea, sa ne organizam un pic, alegem un joc fixam intalnirea si jucam, simplu. Eu, spre exemplu as vrea sa incerc niste jocuri un pic mai lungi si mai complicate cum ar fi Eclipse, Game of Thrones sau Urban Sprawl dar sunt deschis la alte propuneri.
Ca locatie, aceasta poate fi la o ceainarie care deja organizeaza seri de boardgames, chiar daca nu merge fix in serile alea, presupun ca nu ne goneste nimeni. Btw eu sunt din Bucuresti deci ideal ar fi ca toti sa fim din Bucuresti :). Sau eu pot oferi si umila mea garsoniera ca loc de intalnire si de joaca. (probabil dupa ce ne cunoastem un pic mai bine, nu ucid necunoscuti :) ).

Ma rog, cam asta ar fi ideea, sper ca nu suna prea jalnic in sensul "i need a friend". Daca sunteti pe aceeasi lungime de unda cu mine postati si poate iese o joaca.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23299Post Mono
02 Mar 2012, 07:47

As fi vrut sa-ti dau like la mesaj, dar cum aici e alt sistem, ti-am dat VP. Nu stiu ce inseamna si la ce foloseste, dar cred ca era de bine nu?

Trebuie sa te intreb daca neaparat cele trei jocuri le vrei, pentru ca nu prea le agreez pe cele trei pe care le-ai mentionat. Sunt un fan al jocurilor SF, tocmai mi-am luat Alien Frontiers, dar Eclipse nu m-a convins din prezentarile pe care le-am vazut. Twilight Imperium mi-a placut insa, dar nu stiu pe nimeni sa-l aiba.

Daca vrei generic jocuri lungi am Battlestar cu ambele extensii si Sid Meyer's Civilisation. Mi-am comandat Twilight Struggle, desi prietenii mei s-au uitat la prezentari si mi-au spus ca nu-i atrage, dar m-am gandit ca poate gasesc pe cineva pe forum. Probabil ajunge saptamana viitoare.

Dar tu ce jocuri ai acasa pe care se pune praful? :)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23307Post Shaikan
02 Mar 2012, 11:33

Hehe....stiu cum e sa aiba prietenii treaba mereu :)).....si eu am avut situatii de genul....s-au cand puteam eu nu puteau ei si vice versa :).

Intalnirile de boardgames sunt un loc foarte bun pentru a cunoaste si a-ti face noi prieteni....e adevarat ca unii vin deja in grupuri dar nu toti....si poti foarte frumos sa vb cu ei daca mai au locuri la joc :). 70% din oamenii cu care joc acum boardgames i-am cunoscut la intalniri....doar 30% fiind prieteni in prealabil :))...deci don't be shy :)).

Lasa-mi un numer de tel/ID de mess pe PM...si cand mai dam un AgoT second Ed iti zic :).....sau un Eclipse.....si de ce nu.....poate si alte joace :).

@Mono...daca nu gasesti pe nimeni pt Twilight Struggle m-ar tenta pe mine sa il incerc :D.....si un BSG ar fi bine primit.....si Mihai vb sa-l aduca la o intalnire in Lente....poate il aduci tu cu expansiuni si jucam :)

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23317Post mihai
02 Mar 2012, 12:23

BSG...BSG...BSG :) (my unplayed guilty pleasure)

@keyser - vino la intalniri si, cum zicea si Darksion, sigur te lipesti la un grup...intotdeauna este loc de inca o persoana la un joc sau se joaca ceva cu mai multi jucatori...

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23326Post Mono
02 Mar 2012, 16:11

Scot BSG la lumina daca am cu cine juca. I-am stresat pe prietenii mei de cateva ori, dar am vazut ca ii chinui... Unul singur e fan, a vazut ca si mine serialul si sunt BIG FANS :) Deci 2. Cel mai tare ar fi in 7, cu extensii. Daca nu se sacrifica nimeni sa fie Cylon Leader, o fac eu.
Ca varianta a jocului m-am gandit cu acest prieten al meu sa jucam in 2: unul cu 4 oameni celalalt cu 3 cylon leaderi. Inca n-am pus in aplicare. Va tin la curent daca o fac :)

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23327Post Mono
02 Mar 2012, 16:15

Si Darkinson: contez pe tine la Twilight Struggle, really!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23328Post Shaikan
02 Mar 2012, 16:28

@Mono si Mihai Eu sunt pentru un BSG la urmatoarea intalnire(confirm exact pe luni daca reusesc sa ajung - 70% sanse sa pot :P), si Cyclades HAdes-ul ala de care tot vorbeam :P

Si cu Twilight Struggle-ul sigur...chiar sunt curios cum e si vroiam sa il incerc de mult :P

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1343
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23334Post ProfessorChaos
02 Mar 2012, 21:36

Keyser, te inteleg perfect. Eu am ajuns pana la a nu-mi procura niste jocuri care-mi plac pentru ca n-as avea cu cine sa le joc. Piesa mai grea pe care o pot pune la bataie este Last Night on Earth + expansions. La asta se mai adauga Conquest of Planet Earth, A Touch of Evil, D&D: Ashardalon, Neuroshima Hex. Daca mi-as consolida un grup mai serios si constant sunt sigur ca as mai adauga si piese mai grele in scurt timp. Eu sunt dispus sa incerc orice joc mai complicat sau mai simplu macar odata, dar preferintele mele sunt mai ales spre boardgame-uri tematice. Probabil se va deduce din wishlist catre ce jocuri inclin sa trag.
Ca idee, exista si posibilitatea de a inchiria ceva ce ne-ar placea tuturor. Daca cadem de acord pe un joc si nu-l avem niciunul putem sa facem cheta si sa inchiriam un joc cateva zile. Desi probabil ar fi putin mai greu.

Nu ezitati sa-mi dati si mie un semn cand se leaga ceva.

BTW Darksion, I'm loving Neuroshima.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23335Post Keyser
02 Mar 2012, 22:15

Eu am de pus la bataie: Drum Roll (nu l-am jucat niciodata), Twilight Struggle, Merchants & Marauders, Civilization (Sid Meyer's), Revolver + gateways Stone Age, Ticket to Ride, Formula D ....

Dar sa trecem la fapte zic, putem face ceva duminica? Care sunteti disponibili? (in functie de cati am fi alegem si jocul :D)

Apropo de BSG, am jucat cu toate extensiile posibile la un prieten care e fan, am jucat in 7 sau 8 insa m-am cam plictisit. Poate si din cauza ca ceilalti stiau jocul foarte bine si imi cam spuneau tot timpul ce sa fac, nu prea luam decizii singur. Asa ca am stat cu Chief tot jocul undeva pe Pegasus si am facut aceeasi actiune tot jocul. insa sunt mare fan al serialului si as incerca jocul din nou cu placere.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1343
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23336Post ProfessorChaos
02 Mar 2012, 22:31

Eu in principiu pot duminica. Zic intai sa stabilim cam cati am fi si cam ce vrem sa ne jucam. Din ce s-a vehiculat mai sus eu as prefera Merchants & Marauders, Civ, Eclipse, Neuroshima, Last Night on Earth, A Touch of Evil, Conquest of Planet Earth, dar cum am mai zis, sunt flexibil.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23337Post mihai
02 Mar 2012, 22:33

Din pacate eu nu pot duminica. Eu as putea mai degraba in timpul saptamanii.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1343
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23338Post ProfessorChaos
02 Mar 2012, 22:43

Eu in timpul saptamanii as putea fie luni, fie miercuri dupa-masa, sau marti si joi de la 19 incolo.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23339Post Shaikan
02 Mar 2012, 23:10

@ ProffesorChaos Ma bucur sa aud :D....si mie mi-a placut, dar ajungea foarte rar pe masa :(. Lasa ca poate ne mai intersectam la un joc ceva si dam un deathmatch sau un team deathmatch daca prindem 4 oameni :)).

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1343
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23340Post ProfessorChaos
02 Mar 2012, 23:30

Abia astept ziua cu pricina.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23348Post Mono
04 Mar 2012, 10:16

ProfessorChaos wrote:Eu in principiu pot duminica. Zic intai sa stabilim cam cati am fi si cam ce vrem sa ne jucam. Din ce s-a vehiculat mai sus eu as prefera Merchants & Marauders, Civ, Eclipse, Neuroshima, Last Night on Earth, A Touch of Evil, Conquest of Planet Earth, dar cum am mai zis, sunt flexibil.
In afara de Civ n-am jucat nimic din cele de mai sus. Eu acum vad aceste mesaje, sambata nu a mers forumul, sau cel putin eu nu am putut sa-l deschid. Dar pot azi dupa-amiaza si sunt deschis la propunerile voastre ca jocuri. Numai sa-mi spuneti ce, ca sa ma uit macar la 1-2 prezentari, sa nu fiu tufa de Venetia :)

bennu

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23356Post bennu
04 Mar 2012, 11:28

Suntem 3 persoane interesate sa jucam Battlestar Galactica ... avem jocul, nu l-am jucat niciodata il stim doar asa din citite si am vrea sa ne lipim de cineva care il stie deja. Ce ziceti sa ne vedem vineri de la 7?
In general apreciem jocurile complicate :)

Obisnuitu

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23358Post Obisnuitu
04 Mar 2012, 11:51

Salut

Keyser tu te plangi ca nu ai colegi de joaca care esti din Bucuresti - Mecca boardgamerilor, unde este Ceainaria Tabiet, unde sunt cele mai multe magazine pline de micile comori din carton si unde sunt cei mai multi impatimiti de boardgame.

Eu ce sa mai zic care sunt din Suceava unde daca le spui de un titlu de boardgame primul gand la concetatenii mei ii duce la jocurile PC dupa aia vin cu explicati suplimentare - nu jocuri de calculator, sunt jocuri din alea de carton cum erau pe vremuri Piticot sau Nu Te Supara Bro ( frate ) aaaaaaaaaaaa urmeaza atunci si incep vag sa-si faca o idee despre ce ar fi vorba.

Din intamplare si cu mult noroc am reusit si eu sa-mi fac niste prieteni o ea si un el din oras, ea lucreaza la Carturesti si a fost foarte atrasa de boardgame din prima clipa cand am venit acolo si am intins jocurile pe masa, dar si cu ei ne intalnim destul de rar deoarece ea lucreaza aproape in fiecare zi pana la ora 22.

Asa ca daca nu te superi Keyser am rugamintea sa ma lasi si pe mine sa fac un anunt in topicul tau.

Lume, lume din Suceava sau imprejurimi daca vreti sa petreceti niste clipe minunute de distractie, voie buna si sa va incordati neuronii intr-un mod placut in jurul unei table de carton populata de meeplesi, zaruri si figurine haioase din plastic va astept pe toti la mine, la voi, la Carturesti vedem noi ......0742507880

Daca tot v-am dat numarul de telefon sper sa inrositi linia :) :lol: ;)

O zi frumoasa tuturor !

Am mutat raspunsul meu de aici, intr-un topic nou http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=80&t=2046
Last edited by Obisnuitu on 04 Mar 2012, 16:09, edited 2 times in total.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1343
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23359Post ProfessorChaos
04 Mar 2012, 11:59

Eu daca a fost picat forumul mi-am facut alt program pentru azi. Sorry. Raman disponibil in timpul saptamanii si week-end-ul viitor.

@bennu Eu am jucat doar o data BSG. Nu m-a dat pe spate dar as mai incerca. Oricum si pe mine ma atrag jocurile mai complicate deci poate iese ceva.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23360Post Keyser
04 Mar 2012, 12:02

Si la mine e la fel, mi-am facut un alt program pentru azi din aceleasi motive. Ramane sa vedem cati ne strangem marti/miercuri.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1343
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Caut boardgameri ... rog seriozitate :D

Post: # 23364Post ProfessorChaos
04 Mar 2012, 13:25

Super. Hai ca iese ceva, sigur.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”