Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expansions

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
alexdimi

Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expansions

Post: # 31480Post alexdimi
05 Dec 2012, 17:29

salut

scriu aici pentru ca in alta parte nu prea cred ca am unde :) am tot cautat pe net vro mica comunitate de descentisti sau ceva asemantor, macar niste pers. care joaca, dar fara succes.

in my opinion Descent este unul dintre cele mai tari boardgame uri - din mai multe puncte de vedere. dificultate, distractie plus ca imi plac f mult genu de jocuri dungeons and dragons ( si da am fost mare fan diablo2 :D )

oricum prietenii cu care jucam in 2010 descent la greu sunt ocupati cu real life issues acum - si + de asta erau suparati ca mancau intruna bataie :) - asa ca nu ne-am mai strans sa jucam. ideea era daca mai sunt doritori care vor sa incerce jocul ( este bestial !!!) sau veterani cu eroi personalizati sau mai stiu eu ce nebunii, lasati un mesaj aici si poate ne intalnim cumva pana in craciun :)

o sa atasez si niste poze de la "eventuri" :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 31487Post VickdaReaper
05 Dec 2012, 19:06

Am mutat discutia aici pana se stabileste ceva concret...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 31496Post MandrulDuce
05 Dec 2012, 20:57

Salut. Nu am avut intentia de a te descuraja in topicul precedent ci de a te salva de corvoada de a cara mastodontul dupa tine cu sanse minimale de a-l juca. Avand mai mult timp la dispozitie, voi detalia acum:
- descent e un joc ce dureaza mult chiar si cu seasoned players daca e jucat cu extensii and all
- daca ajungi la 18:00 in Lente si ai un plan facut pt un joc "mai scurt", faci setup repede si ai stabilita o treaba in prealabil cu totii playerii, exista sanse sa termini pana la ora inchiderii si sa fie o experienta frumoasa
- daca mergi la intalnire spreand sa agati pe loc playeri, ori nu vei gasi ori vei incepe foarte tarziu. Playeri de Descent exista pe forum. Si probabil ai fi dat peste cativa la fata locului. Problema e ca multi sunt constransi de timp sau au altceva planificat.
- pt Descent iti trebuie o masa serioasa cu rezerv in prealabil
- Descent este o experienta ce merita o sesiune "full" nu ceva in graba
- cutia este foarte voluminoasa si grea (cu toate ext) si nu este lucru usor sa o cari dupa tine prim oras. Daca o cari si degeaba, poate fi frustrant :)

Acestea fiind spuse, iti urez bun venit pe forum.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

alexdimi

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 31498Post alexdimi
05 Dec 2012, 21:37

Ok multumesc mult pt repyl.
Asa este - ai dreptate in ce ai scris. il puteam aduce cu masina asa ca daca la viitoarele intalniri va hotarati totusi sa jucati, i can do it.

dupa ce ajungem sa ne cunoastem etc - o sa pot organiza astfel de intalniri la mine acasa :)

alexdimi

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 31515Post alexdimi
06 Dec 2012, 12:40

tin sa mentionez ca sunt din bucuresti

bringweed

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 32275Post bringweed
24 Dec 2012, 19:23

Salut! Si eu am fost atras de Descent; nu am jucat 1st Edition, ca probabil din ce am citit la asta te referi si nici nu il am, dar in schimb am 2nd Edition si din pacate am un grupulet de 4 playeri cu care mai joc ocazional, dar mi-ar placea sa fac din asta ceva saptamanal. Daca esti interesat sunt prin Lente aproape in fiecare marti sau da-mi un mesaj aici. Ma numesc Vlad. :)

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 32288Post BlackPharaoh
25 Dec 2012, 03:38

Salut,

Eu as fi interesat si mai am un coleg. Sunt ferm convins ca ar mai fi si altii.

Din pacate programul meu e cam haotic dar as putea sa vin candva intre 4 - 6.01.2013 sa incercam o sesiune (pana in craciun nu ca nu sunt in buc). 90% pot sa mai vin cu un coleg.

Am jucat doar 1st edition de vreo 3 ori. (so ... nu as putea spune ca sunt un jucator experimentat ... dar mi-ar face placere sa mai joc).

bringweed

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 32304Post bringweed
25 Dec 2012, 21:56

Nu stiu daca Taraba va organiza ceva saptamana viitoare, probabil ca dupa 7.01 va fi urmatoarea intalnire, dar putem face si ceva adhoc, poate nu neaparat in Lente ci intr-o alta cafenea. :)
Cei interesati dati-mi un mesaj, ar fi nevoie de 3 eroi, prietena mea joaca si ea Descent, deci aveti deja un erou cu oarece experienta. :)

User avatar
BlackPharaoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 119
Joined: 01 Feb 2012, 12:34

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 32346Post BlackPharaoh
26 Dec 2012, 22:01

Sunt ferm convins ca putem gasi o solutie si dupa 7.01 sau inainte.

Eu pot veni cu un coleg cu care am mai jucat.
Sa imi spui daca va trebui sa citesc si regulamentul de la vre-o extensie de descent 1 (l-am citit doar pe cel de baza).

bringweed

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 32380Post bringweed
27 Dec 2012, 20:38

Eu pot veni cu 2nd Edition-ul, daca vrei sa citesti regulamentul e OK, daca nu il pot explica eu. Oricum multe chesti sunt asemanatoare banuiesc. Cat despre 1st Edition, mi-ar placea sa il joc mai ales ca exista conversion kit-ul pentru 2nd Edition si as vrea sa vad ce eroi sunt si i-as putea converti pentru 2nd. :)
Daca vreti o ultima intalnire pe anul asta ziceti-mi si poate facem o intrevedere. :P

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 38817Post mvl4d
17 Apr 2013, 02:54

si eu sunt pentru o sesiune ,de preferat 2nd edition


User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 39420Post mvl4d
06 May 2013, 18:49

Sigur.

bringweed

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 39457Post bringweed
08 May 2013, 00:04

Pai hai sa ne si organizam, poate jucam in curand, inainte sa apara noul expansion. :) Cate persoane se baga? Cu jocul pot veni eu, 2nd edition + expansion.

Eu as putea incerca la mine acasa, desi am colegi de apartament si e mai greu. Dar discutam, in principiu ar fi ok sa stim cine vrea sa se bage.

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 39458Post mvl4d
08 May 2013, 00:08

Banuiesc ca tu vei fii overlord ? fiindca eu nu ma bag.. oricum . Eu sigur.

bringweed

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 39459Post bringweed
08 May 2013, 00:15

Nu vreau neaparat sa joc Overlord. Doar pentru ca vin eu cu jocul, in cazul in care vin eu cu el, nu inseamna ca tre sa fiu si Overlord. Si asa de cand am jucat prima oara si pana acum, doar 2 questuri pe epic play am jucat ca erou si warrioru ala din noul expansion pare destul de interesant. Oricum, sa vedem ce zice lumea, cati vor sa se bage si cine vrea sa fie overlord. Daca nu vrea nimeni ma "sacrific" eu sa aduc spaima si teroare in vietile eroilor. :P

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire sesiune Descent journey into the dark + expans

Post: # 39460Post mvl4d
08 May 2013, 00:21

Chiar este un sacrificiu :))

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”