Intalnire nationala fbg

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42368Post danielM
19 Aug 2013, 18:44

Si eu as prefera ca perioada sfarsitul lui septembrie sau chiar octombrie, iar ca locatie, asa cum am spus, undeva in centrul tarii.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42371Post cristianf
19 Aug 2013, 19:53

Eu unul prefer varianta cu o singura sala de jocuri din 2 motive:
- ar fi chiar aiurea sa pierd chiar si 5-10% din timp cu ture intre cele 2 sali sa vad ce se mai joaca ba intr-una ba in cealalta;
- cred ca este foarte posibil sa se ajunga in situatia in care sa putem numi una din sali "bucuresti" si cealalta sala "cluj-timisoara" si nu cred ca asta e ideea unei intalniri nationale.

PS Pentru vacarmul de nedescris (care din punctul meu de vedere are farmecul lui) ar exista solutii. Sala ar trebui prevazuta cu draperii macar pe zidurile ce au ferestre, nu ma astept ca cineva sa fi proiectat o mini sala de cinema pentru noi. Si bineinteles mocheta. Alte eventuale suprafete tapitate gen scaune/canapele sau fete de mese ar face ca zgomotul sa nu fie atat de deranjant.

Ioan76

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42373Post Ioan76
19 Aug 2013, 20:06

Rautz wrote:Acum imi pare putin rau pentru Timisoreni, Internetul spune ca locul e la 6 ore jumate de ei; e putin mai departe de noi fata de Comarnic, dar eu zic ca nu se compara zona.
{...}
Nu pare chiar așa departe totuși ... comparabil cu Hajdu aș zice. Dacă e la o dată rezonabilă ( spre mijlocul lui septembrie ) și pensiunea are un loc de joacă generos ... noi ne-am băga. :)

tudro

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42383Post tudro
20 Aug 2013, 09:57

Pot sa va recomand si eu o pensiune foarte faina tot pe langa Brasov, la moeciu de sus: http://www.pensiunea-arnica.ro/ Sunt parca 70-75 de locuri.

Are o sala mare de mese (nu se fumeaza), mai are 2 zone cu cate 4-5 mese in zona de receptie (nu se fumeaza), are terasa cu multe mese, 2 foisoare unde se pot pune mese si o sala de conferinte. Camerele sunt super si mancarea la fel. Din pacate nu am deloc timp sa ma ocup de organizare si nici nu sunt foarte sigur ca pot ajunge.

La evenimentul la care am participat eu a iesit 75 RON cazarea de persoana pe noapte cu mic dejun foarte, foarte bogat (mama ce prajituri aveau :) ), un pranz 55 ron (ciorba+fel principal+desert+apa), o cina 45 ron (aperitiv+fel principal+desert). Portii mari :) Dupa mine se poate vorbi pentru mai putin :) Normal, pentru copii este totul mai ieftin.

Zona e foarte faina, au si cateva biciclete gratis, o curte mare cu tot felul de chestii pentru copii, iar in cele 2 foisoare mese de ping pong, biliard, air hockey.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42385Post DanielIndru
20 Aug 2013, 10:25

Wow... 4 stele.
Frumos, dar cam scump...

tudro

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42386Post tudro
20 Aug 2013, 10:35

La Sibiu parca a fost 50 ron de persoana fara mic dejun. Aici e 75 cu mic dejun si nu se compara ca si cazare si loc :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42387Post DanielIndru
20 Aug 2013, 10:51

100 lei pentru 2 mese pe zi e foarte mult.

tudro

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42388Post tudro
20 Aug 2013, 11:06

Nu te obliga nimeni sa mananci atata :) Poti sa-ti iei cat vrei. Asa cum am zis, e foarte multa mancare de banii respectivi si mie personal mi-ar ajunge doar micul dejun si inca o masa. Preturile la restaurant sunt cele normale pentru oricare oras mare, doar ca mancarea e mult mai buna ... cel putin fata de prostiile din centrul Bucurestiului :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42391Post suf
20 Aug 2013, 14:09

tudro wrote:Pot sa va recomand si eu o pensiune foarte faina tot pe langa Brasov, la moeciu de sus: http://www.pensiunea-arnica.ro/ Sunt parca 70-75 de locuri.

Are o sala mare de mese (nu se fumeaza), mai are 2 zone cu cate 4-5 mese in zona de receptie (nu se fumeaza), are terasa cu multe mese, 2 foisoare unde se pot pune mese si o sala de conferinte. Camerele sunt super si mancarea la fel. Din pacate nu am deloc timp sa ma ocup de organizare si nici nu sunt foarte sigur ca pot ajunge.

La evenimentul la care am participat eu a iesit 75 RON cazarea de persoana pe noapte cu mic dejun foarte, foarte bogat (mama ce prajituri aveau :) ), un pranz 55 ron (ciorba+fel principal+desert+apa), o cina 45 ron (aperitiv+fel principal+desert). Portii mari :) Dupa mine se poate vorbi pentru mai putin :) Normal, pentru copii este totul mai ieftin.

Zona e foarte faina, au si cateva biciclete gratis, o curte mare cu tot felul de chestii pentru copii, iar in cele 2 foisoare mese de ping pong, biliard, air hockey.
Pentru mine ar fi acceptabil daca jucareala ar dura macar 2 zile intregi adunat.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42411Post Chuckila
21 Aug 2013, 14:12

Cand ajung in Cluj, ma voi ocupa de organizarea unei nationale inspre centrul tarii (nu neaparat fix Sibiu, gasim noi ceva convenabil pentru majoritate). Trebuie sa gasesc o locatie cu alternative pentru familiile half-gameri :). Egoist gand, dar vreau sa pot juca si eu bwhahaha.

Cum spuneau cei care au mai fost, avem nevoie de o locatie de cel putin 35-40 camere, daca se mentine trendul prezentei din ce in ce mai numeroase. Daca vor fi mai putine locuri, sunt sanse sa ramana prea multi pe afara si sa nu fie fun pentru ei.

Keep an eye on this topic from next week.

PS: Va fi in Sept, la sf lui Oct va fi Essen.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42414Post suf
21 Aug 2013, 14:54

Ataaaaat! Rapid, ca nu mai avem rabdare :D Prima jumatate a lui septembrie daca ar fi dupa mine, da' si mai incolo e acceptabil :)

Ioan76

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42466Post Ioan76
23 Aug 2013, 20:44

Săptămâna 22-28 septembrie sunt plecat într-o delegație în Olanda - dar sunt curios dacă stabiliți ceva și ce anume. ;)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42490Post omucu
24 Aug 2013, 08:55

Sanse mici sa ajung de data asta, desi mi-a placut foarte mult la Sibiu. Dar sa vedem cand si unde va si si poate reusesc sa fug macar de sambata pe duminica :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42541Post suf
27 Aug 2013, 02:29

Simt [ca ar trebui sa fie] o mobilizare, dar nu o vad :(

Chuckila, ce să-ntâmplă? Mie-mi vine sa ma joc :D

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42543Post DanielIndru
27 Aug 2013, 08:50

Sper ca intalnirea nu va fi in weekendul 13-15 septembrie, cand o sa prefer sa merg la Plai...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42560Post VickdaReaper
27 Aug 2013, 17:10

Eu sper ca intalnirea nu o sa fie in septembrie, cand desi nu prefer, o sa merg la diverse nunti si botezuri...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42561Post danielM
27 Aug 2013, 17:21

Si eu as prefera o data mai tarzie.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42562Post Chuckila
27 Aug 2013, 17:26

Momentan trebuie sa vad care weekenduri din Septembrie imi sunt libere, nu stiu cat voi avea de ales in privinta asta.

Cat despre Octombrie, nu stiu daca vom putea face atunci. Cum spuneam, vine Essen si stiu ca lumea in general nu prea ar vrea sa mai investeasca intr-o iesire; prefera sa adune finantele pentru eventualele noutati. Poate, poate, weekendul 4-6 Oct (insa e destul de putin probabil).

Eu maine trebuie sa am o discutie, sa vad daca voi fi plecat pentru 2 sapt din tara, sau nu. Si functie de asta pot sa aproximez weekendul (sigurul nu va fi urmatorul).

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42564Post suf
27 Aug 2013, 18:55

@Chuckila: Poti organiza o intalnire nationala in fiecare weekend. In felul asta fiecare participa la care isi permite :D

Rautz

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42567Post Rautz
27 Aug 2013, 23:44

La fel ca la Math Trade, ar putea deveni o traditie, o data la X luni, sau o data pe an, sa se desfasoare la locatia Y.
In felul asta poti face si rezervarea din timp, poti obtine si o reducere, si mai important toata lumea stie din timp si poate sa-si faca programul, astfel ca apar mult mai putini care au deja ceva planificat respectivul weekend.

Deci daca gasiti o locatie buna acum, in centrul tarii, ar putea deveni o traditie (cum sunt Con-urile din industrie, ceva anual, prestabilit, FBG-Con)

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”