Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 50932Post CostyBGB
28 Feb 2014, 11:58

26octombrie wrote:Costy, tu cred ca ne-ai invitat sa ne facem rezervari, iar eu (noi) credeam ca vorbesti tu. Doamna Ionescu nu stia ca venim, ti-a confirmat ca e liber in we acela si n-avea feedback.
Nu v-am invitat sa va faceti singuri rezervari... Urma sa o sun sa ii spun ca venim, nu rezervasem nimic pentru ca nu stiam daca sunt doritori. Oricum, e bine ca ai sunat si ca s-a lamurit problema :)
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 50933Post 26octombrie
28 Feb 2014, 12:06

bine ca ne-am punctat, asta conteaza. si, inca odata, felicitari pentru initiativa, eu nu mai credeam ca ne strangem... :D

Anca

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51036Post Anca
04 Mar 2014, 14:18

1. CostyBGB + Oitza Neagra, de joi 27.03.2014, vrem si mancare.
2. cristianf + Alexandra, de joi 27.03.2014, vrem si mancare.
3. 26octombrie + Hora + Negrutu, de joi, garsoniera, camera 13.
4. Rautz + Anca, vrem si mancare (2 nopti de cazare vineri+sambata, 3 mese: cina vineri, pranz+cina sambata)
5. Boss + Mihnea + daria garsonieră, de vineri cu mâncare cu tot
6. biionut + Vali - de joi seara cred
7. Mihai - de joi seara
8. Sebi - de joi cred :D nu sunt 100% sigur dar in curand voi fi :) plus mancare

Pentru cine nu stie, Negrutu este un caine de talie medie, iar eu (noi) avem o mare problema: sa nu aiba acces in sala de joaca cand se joaca boardgames, sau macar in zona in care se joaca, poate sta pe acolo pe la TV daca e cuminte.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51038Post 26octombrie
04 Mar 2014, 14:40

negrutu e un caine linistit si extrem de puturos; o sa stea sub scaunul meu si o sa doarma (cam asta face si acasa). oricum va fi in lesa, nu o sa tropaie pe la mese, deci n-ai de ce sa-ti faci probleme.

Rautz

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51039Post Rautz
04 Mar 2014, 14:56

Anca wrote: Pentru cine nu stie, Negrutu este un caine de talie medie, iar eu (noi) avem o mare problema: sa nu aiba acces in sala de joaca cand se joaca boardgames, sau macar in zona in care se joaca, poate sta pe acolo pe la TV daca e cuminte.
Daca scriam eu asta, ziceati ca sunt rau.
Nici n-am stiut ca Anca scrie asta, dar sunt de acord.
Nu avem ce cauta cu cainele la boardgames, mai ales ca aceea e si sala de mese.
Pe noi o sa ne deranjeze. Daca pe nimeni altcineva nu deranjeaza, inseamna ca e problema noastra, si ne vom gandi daca venim sau nu in aceste conditii.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51040Post ProfessorChaos
04 Mar 2014, 15:08

Mă gândesc că Luana nu l-ar fi luat pe Negrutu dacă nu știa că e cuminte. Girez și eu pentru el. Dragostea nu e chiar atât de oarbă.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51042Post MandrulDuce
04 Mar 2014, 15:46

Nu mă deranjează dar înțeleg de ce pe alții i-ar deranja. Still, cred că se poate găsi o soluție mai puțin radicală decât absența de la întâlnire a uneia dintre părți. :)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51043Post CostyBGB
04 Mar 2014, 15:49

NU am observat strecurarea lui Negrutzu. Am o mare frica de caini, tresar si cand latra un Pechinez sau Chihuahua. Nu as vrea sa stau terorizat timp de 3-4 zile.
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
Oaia Neagra
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 15 Mar 2012, 22:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51044Post Oaia Neagra
04 Mar 2014, 16:03

Iar eu n-as vrea sa-mi sara Costy in bratze prea des... :)) Nu de alta, dar uit de strategii... :P

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51045Post alia
04 Mar 2014, 16:11

Si noi ne-am luat cainele la una dintre intalnirile de boardgames, ultima organizata in Ungaria. Am intrebat inainte, nu a comentat nimeni nimic negativ si nu au parut sa fie deranjati nici in timpul intalnirii cu toate ca noi l-am lasat liber in sala de joaca. In sala in care se manca l-am tinut in lesa. A interactionat in principal cu cei care au vrut sa interactioneze cu el, evident ca el s-a dus la toata lumea dar nu a insistat daca nu a fost bagat in seama si in marea majoritate a timpului a stat la locul lui, pe paturica, fara sa se intereseze de lumea din jur.
Una peste alta a fost o experienta mult mai traumatizanta pentru caine decat pentru participanti. A fost obosit 2 zile dupa ce ne-am intors si a dormit aproape in continuu pentru ca a fost prea multa lume, prea mult zgomot si prea mare zapaceala pentru el.

Cat despre "nu avem ce cauta cu cainele la boardgames" mi se pare oarecum arbitrar si absurd. Cainele, in cazul meu, este parte din familie. Cum nu-i poti spune cuiva sa nu-si aduca copilu (presupun ca nu-i spui, nu sunt sigura) ca te deranjeaza, cam asa e cu cainele, chiar daca e greu de inteles pentru cei care n-au caine. Ca sa nu mai spun ca in multe cazuri este foarte greu sa lasi cainele cuiva, parintilor daca stau langa tine ca altfel trebuie sa fie un prieten foarte bun care sa accepte sa-ti scoata cainele la plimbare de 2-3 ori pe zi cat esti tu plecat. Ma rog, noi, daca am fi putut evita sa-l aducem am fi evitat pentru ca era clar ca va fi oarecum neplacut si pentru caine si pentru noi si posibil si pt cei din jur (a trebuit sa ne intrerupem regulat sa mergem cu el afara, sa-i acordam atentie, Zorina e alergica la caini si nu s-a simtit tocmai bine din cauza lui chiar daca l-a pupacit putin:D etc.)

Ma rog, asta este parerea mea de iubitor de cainele meu si de boardgames pus in pozitia de a alege intre a merge la o intalnire cu cainele sau a nu mai merge deloc. Si am avut noroc ca nimeni nu s-a aratat deranjat.

Rautz

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51047Post Rautz
04 Mar 2014, 16:27

alia wrote:Cum nu-i poti spune cuiva sa nu-si aduca copilu (presupun ca nu-i spui, nu sunt sigura) ca te deranjeaza, cam asa e cu cainele, chiar daca e greu de inteles pentru cei care n-au caine.
Ba bineinteles ca spun. Crede-ma ca daca cineva anunta ca vine cu bebelusul pur si simplu nu participam, indiferent cat se jura ca 'e cuminte'. Asta nu inseamna ca erau ei vinovati de ceva, era problema mea.
Si pe BGG sunt o gramada de posturi despre gaming-ul cand ai copii mici si nu e placut pentru nici una din parti, nici pentru parinti, nici pentru partenerii lor de joaca.

Nu am absolut nimic cu Luana, si in continuare e optiunea ei de adult daca sa vina sau nu cu cainele. Chiar daca deja pe mai multi ne deranjeaza, nu o forteaza nimeni. Dar la fel e si optiunea noastra, o data ce stim conditiile, daca participam sau nu. Chiar nu e nici o suparare din partea mea, prefer sa gasim o solutie de confort pentru toata lumea decat sa avem probleme pe acolo.

Edit:
Cat despre "nu avem ce cauta cu cainele la boardgames" mi se pare oarecum arbitrar si absurd.
Vezi ca ai taiat, esentialul, mai ales ca aceea e si sala de mese.
Sa stai cu animale in sala de mese e social inacceptabil.

In plus nu stiu exact ce anume te mira, de vreme ce
era clar ca va fi oarecum neplacut si pentru caine si pentru noi si posibil si pt cei din jur
Last edited by Rautz on 04 Mar 2014, 16:41, edited 2 times in total.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51048Post CostyBGB
04 Mar 2014, 16:28

Fara sa se supere nimeni, as vrea sa ne spunem preferintele cei care mergem. Este o intalnire de board games, nu neaparat de iubitori de animale. Ar trebui sa avem o atmosfera propice acestui "viciu". Chiar si un copil mic daca era, m-as fi simtit deranjat daca plangea si imi rapea astfel din puterea de concentrare. Faptul ca stiu un caine in apropierea mea, imi creeaza un mare disconfort. Luana stie foarte bine atitudinea mea fata de caini, putea pune o intrebare, nu sa strecoare un nume in acea lista...
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51049Post alia
04 Mar 2014, 16:34

Da, noi am intrebat inainte si am subliniat ca am avut noroc ca nu a deranjat pe nimeni. Evident ca vrei confort si e normal si de asteptat. Si e foarte ok sa spui: mi-e frica de caine, mi se pare neigienic, nu vreau sa fie langa mine etc etc. Dar sa spui "nu avem ce cauta cu cainele" mi se pare cum am spus mai sus. In momentul in care Costy a spus ca ii este frica si nu se simte bine s-au schimbat deja datele problemei. Sper sa gasiti o solutie rezonabila pentru toata lumea :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51050Post 26octombrie
04 Mar 2014, 16:44

Costy, nu am strecurat un nume, chiar am modificat participarea si am postat. Daca as fi avut intentia sa "strecor"ceva, veneam cu cainele fara sa spun. Imi pare rau ca ti-e teama de caini, n-am retinut asta (inteleg ca mi-ai spus la un moment dat). Iti respect teama. Nu am deocamdata o solutie, asta era si motivul pentru care am postat ca vin cu cainele. Daca nu ar fi Hora, careia i-am anulat si participarea la un concurs pentru ca-si dorea sa vina, as renunta instantaneu. O sa va anunt in timp util daca venim sau nu, in functie de gasirea sau nu a unei solutii. Din punctul meu de vedere, in momentul asta as sta acasa.
In oricare din caz, stati linistiti, nu va fi niciun animal.
Alia, multumesc!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51051Post CostyBGB
04 Mar 2014, 16:58

Cat timp Negrutzu ramane afara, nu intra in locurile in care suntem noi, nu sta in calea mea spre terasa / Mega Image si nici nu deranjeaza fonic, n-am nicio problema. In plus, ar trebui sa ii intrebi si pe cei de la pensiune inainte daca il poti lua...
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51053Post alia
04 Mar 2014, 17:07

Rautz wrote:
alia wrote:Cum nu-i poti spune cuiva sa nu-si aduca copilu (presupun ca nu-i spui, nu sunt sigura) ca te deranjeaza, cam asa e cu cainele, chiar daca e greu de inteles pentru cei care n-au caine.
Ba bineinteles ca spun. Crede-ma ca daca cineva anunta ca vine cu bebelusul pur si simplu nu participam, indiferent cat se jura ca 'e cuminte'. Asta nu inseamna ca erau ei vinovati de ceva, era problema mea.
Si pe BGG sunt o gramada de posturi despre gaming-ul cand ai copii mici si nu e placut pentru nici una din parti, nici pentru parinti, nici pentru partenerii lor de joaca.

Nu am absolut nimic cu Luana, si in continuare e optiunea ei de adult daca sa vina sau nu cu cainele. Chiar daca deja pe mai multi ne deranjeaza, nu o forteaza nimeni. Dar la fel e si optiunea noastra, o data ce stim conditiile, daca participam sau nu. Chiar nu e nici o suparare din partea mea, prefer sa gasim o solutie de confort pentru toata lumea decat sa avem probleme pe acolo.

Edit:
Cat despre "nu avem ce cauta cu cainele la boardgames" mi se pare oarecum arbitrar si absurd.
Vezi ca ai taiat, esentialul, mai ales ca aceea e si sala de mese.
Sa stai cu animale in sala de mese e social inacceptabil.

In plus nu stiu exact ce anume te mira, de vreme ce
era clar ca va fi oarecum neplacut si pentru caine si pentru noi si posibil si pt cei din jur
.

Ma mira felul in care ai pus problema, nu problema in sine. Nu e o chestie care poate fi exclusa din start, de aceea si tu ai spus ca e problema ta (dupa care a ajuns sa fie problema mai multora si intr-un final a Luanei) si totusi, in acelasi text "ca nu avem ce cauta cu cainele" ceea ce este o generalitate. Nu vreau sa intru in polemici. Important este sa va simtiti bine cu totii.
Am stat si cu Harom in sala de mese, in timpul meselor, intr-un loc in care nu eram doar noi, boardgamerii, ci si destui alti clienti si nu s-a plans nimeni. Puteau sa o faca linistiti si cei care se ocupau de local sa ne spuna ca au primit plangeri si sa ne ceara sa nu mai stam cu cainele acolo. Social inacceptabil e ce nu accepta lumea din jur. Aparent lumea nu a avut o problema sau daca a avut nu a facut nimic spre a o rezolva. Si chiar daca era clar ca nu va fi cel mai confortabil eveniment pt noi, am considerat ca avantajele bat dezavantajele. Daca lucrurile s-ar fi desfasurat diferit aveam mai multe posibilitati sa rezolvam problema: unul dintre noi putea sta cu cainele in camera hotelului sau la plimbare cu el, puteam sa ne intoarcem daca lucurile luau o intorsatura inacceptabila pt ceilalti sau pt caine (noi eram destul de constienti de cum va fi). Cum aceste intalniri nu se organizeaza in fiecare zi si sunt ocazii in care reusim sa ne vedem prieteni pe care altfel nu i-am vedea deoarece stau la ceva distanta devin niste evenimente la care te induri greu sa renunti, asa ca si asta a fost un motiv sa incercam sa ajungem chiar si cu cainele.

E ultimul meu post in acest thread. Sincer, ma gandisem ca am putea participa si noi, fara caine!, eu sunt din Ploiesti si in acea perioada planuisem sa fim prin zona. Probabil ca nu vom ajunge pana la urma asa ca nu am ce cauta aici. Am postat pentru ca am trecut recent prin aceasta experienta si mi s-a parut ca e ok. Imi cer scuze pentru ca am deviat de la subiect. Distractie faina la intalnire!

Rautz

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51054Post Rautz
04 Mar 2014, 17:24

alia wrote:"ca nu avem ce cauta cu cainele" ceea ce este o generalitate.
Daca adaug 'parerea mea' ne cearta djdano, ca parerea cui ar putea sa fie?

Pe langa ca se referea la un spatiu de luat masa, generalitatea a fost spusa ca o parere personala si nu neaparat ca o lege universal valabila, si faptul ca am scris specific 'cainele', am vorbit in mod special despre aceasta intalnire, nu neaparat despre orice intalnire care se va putea face vreodata.
Last edited by Rautz on 04 Mar 2014, 17:26, edited 1 time in total.

Anca

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51055Post Anca
04 Mar 2014, 17:25

CostyBGB wrote:Cat timp Negrutzu ramane afara, nu intra in locurile in care suntem noi, nu sta in calea mea spre terasa / Mega Image si nici nu deranjeaza fonic, n-am nicio problema. In plus, ar trebui sa ii intrebi si pe cei de la pensiune inainte daca il poti lua...
Asta am vrut si eu sa spun de la inceput. Sa vina si sa se comporte ca si cum n-ar fi acolo, de undeva de departe: in camera lui, pe terasa, eventual tot in camera aia dar undeva departe.
Mai facem galagie, ne agitam, unii poate ne ametim putin de la alcool, cainele va reactiona la acest comportament, deoarece si el va fi iritat si obosit. As prefera sa evit astfel de momente.

Rautz

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51056Post Rautz
04 Mar 2014, 17:30

Cred ca nici Costy n-are nimic impotriva daca aduci cainele, si sta la voi in camera. Astfel Hora poate sa-l viziteze des, oricum poate vrea sa mai coloreze, se mai uita la desene ceva, si sta acolo impreuna cu el.
Sa intrebi totusi si la receptie, poate nu accepta animale in camera.

User avatar
Oaia Neagra
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 66
Joined: 15 Mar 2012, 22:22
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire Comarnic, pensiunea Moisa, 28-30 martie 2014

Post: # 51060Post Oaia Neagra
04 Mar 2014, 18:05

Si daca tot am inceput sa avem asa activitate pe topicul asta... :D
...poate n-ar strica sa incepem sa ne gandim si la ce jocuri ne dorim sa aducem/jucam :)

Am facut un tab nou in fisierul de anul trecut (Comarnic_martie_2014) :) :

Lista joace

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”