Concurs Twilight Struggle

Post Reply
Rautz

Concurs Twilight Struggle

Post: # 23818Post Rautz
14 Mar 2012, 15:45

Regulament competitie Twilight Struggle

- FAIR PLAY in primul si in primul rand. Nu incercam sa ne 'trisam' unul pe altul, incercam sa fim cat mai corecti atat in joc cat si in afara jocului. Daca vreo situatie nu e prevazuta in regulament, incercam sa o rezolvam apeland la bun simt si fair-play
- jucatorii sunt rugati sa nu intervina in desfasurarea altor jocuri, putem vorbi despre altele, putem glumi, dar sa nu facem comentarii despre un joc in desfasurare

- de la afisarea meciurilor, jucatorii au la dispozitie 1 saptamana sa stabileasca de comun acord o locatie si o ora pentru desfasurarea partidelor(sa se tina cont ca vor fi 2 partide in alegerea orei, sau eventual se pot intalni de 2 ori)
-intre cele 2 partide jucatorii au dreptul la o pauza de 30 minute (daca o doresc)

- nu vom impune o limita de timp la gandire, dar daca se face tarziu, sau unul din jucatori are alte obligatii la o anumita ora, se poate impune un timp de gandire de 2 minute/runda de jucator

- e de preferat ca jucatorul care nu detine jocul sa amestece si sa imparta cartile
- e de preferat ca jucatorii sa arunce cu zarul intr-un postav, astfel un zar care iese din acest spatiu nu este valabil. Se poate folosi cutia de joc in acest scop.

-se va juca cu Deluxe Edition, cele 7 carti optionale, in rest regulile normale
-jucatorii nu au dreptul sa se razgandeasca in privinta cartii jucate, scopului pentru care a fost cartea jucata(ops, event) sau plasarii de influente. 'Masoara de 2 ori si taie 1 data'.
-e de datoria jucatorului interesat sa tina cont de efectele unor carti (exemplu NORAD), daca nu se observa la timp nu se va mai reveni asupra efectului cartii, se continua jocul asa cum s-a jucat(la fel si in cazul unor carti care nu s-au discardat cand trebuia)

-chiar daca ambii jucatori ar fi de acord asupra unor aspecte care contravin acestor reguli ar fi de preferat sa nu o faceti - rezultatul unui joc intre cei 2 influenteaza si pe ceilalti participanti, modificand tragerea pentru runda viitoare si clasamentul

-orice conflict se va rezolva cu ajutorul unei terte persoane din concurs daca e disponibila, ori cu ajutorul Internetului (pe BGG se gasesc multe raspunsuri)

Se vor juca 5 runde, speram in maxim 5 saptamani, oficial concursul va incepe pe 23, va reamintesc ca pe 24 e intalnire Taraba in Lente, deci ideal ar fi sa avem acolo prima runda.
Folosim numarul de jocuri pentru a asigna numere de concurs participantilor:
1.Anca
2.Bahaus
3.MandrulDuce
4.Keyser
5.Mono
6.AngelEye
7.m4r1us
8.cosmin.alex
9.tasurinchi
10.Darksion

Conform sistemului elvetian, imperecherea din prima runda e (primul numar joaca cu USA prima partida, cu USSR a doua):
1-6
7-2
3-8
9-4
5-10


Cu regulile acestea am vrut doar sa preintampin orice fel de problema care ar putea sa apara, eu sper sa nu existe nici un fel de discutii, concursul sa se desfasoare cu calm, relaxat si cu voie buna(apropo consumul de bauturi alcoolice nu e interzis la partida :P )
Last edited by Rautz on 18 Apr 2012, 02:22, edited 10 times in total.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23824Post mihai
14 Mar 2012, 16:08

salut,

scuze ca ma bag in discutie dar vroiam sa vin cu o propunere: pe 24.03 o sa fie o intalnire in Lente, incepand cu ora 18.00. Daca vreti se poate tine atunci o prima etapa/o etapa mai lunga, se poate sta cat vreti pe acolo. Pentru concurs, puteti merge si mai repede, din cate stiu eu in weekend deschide la 12.00.

Scuze ca am intervenit, daca e nevoie pot sterge postarea.

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23825Post Rautz
14 Mar 2012, 16:11

Stiu ca pe 24 aveti intalnire, tocmai de aceea am programat inceputul concursului pe 23. Jucatorii au la dispozitie o saptamana sa joace meciul, deci vor putea sa o faca fie la intalnirea de pe 24, fie la cea de pe 27.
Asta pentru a avea jucatorii timp pe 23 sa discute ziua in care vor sa se intalneasca ;)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23890Post MandrulDuce
15 Mar 2012, 22:07

Eu ma bag dar vreau sa vad reg de joc inainte. Am circa 10-15 partide (donno exactly)...

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

m4r1us

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23891Post m4r1us
15 Mar 2012, 22:11

Intru si eu, desi cred ca o sa mi-o iau urat rau :)

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23892Post cosmin.alex
15 Mar 2012, 22:15

Tu o sa ti-o iei rapid? Eu am un singur joc la activ :lol: . Apropo... ma bag si eu :D

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23893Post tasurinchi
15 Mar 2012, 22:16

Si eu m-as baga, dar, dupa cum ziceam, am un singur meci la activ. Daca vreti oameni mai experimentati, inteleg, nu-i problema.

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23894Post cosmin.alex
15 Mar 2012, 22:17

ne facem noi, cei cu un singur joc, un trofeu... incepatorul campionatului....

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23895Post Rautz
15 Mar 2012, 22:27

Unele reguli sunt si in functie de numarul de participanti, de exemplu daca se va juca o singura partida, sau 2. Daca se joaca 2, fiecare joaca pe rand cu una din superputeri. Daca se joaca o singura partida, cred ca cel mai echitabil sistem e sa se liciteze VP-uri cedate adversarului pentru a juca cu USSR (sau USA daca vrea cineva)
Se joaca cu Deluxe Edition, cele 3 carti optionale + Chinese Civil War.
Pentru a nu fi probleme cu zarul(nu s-a invartit, a cazut de pe masa etc) cred ca va fi nevoie de un postav(gen backgammon) in care se va da cu zarul (un dice tower ar putea fi o solutie, un pahar nu e solutie, cel putin cu paharul meu de Stone Age pot sa dau cu zarul ce numar vreau, nu prea se invarte zarul in el)

N-am jucat TS decat cu 2-3 oameni deci nu stiu alte probleme care ar putea aparea, de aceea orice sugestii sunt binevenite.
Nu sunt eu neaparat organizatorul, nu am deloc experienta necesara pentru asa ceva, orice sugestie poate fi dezbatuta si sa ajungem la un punct comun.
Dar MandrulDuce are dreptate, trebuie sa avem regulamentul batut in cuie, pentru a nu aparea mici probleme/certuri

Daca ne strangem 8 oameni, ar dura 3 intalniri pentru tot turneul. Am propus asa pentru a nu juca toate cele 3 partidele intr-o singura zi, ar diminua din placerea jocului sa joci atatea ore continuu si nici nu cred ca am putea sa strangem 8 oameni sa fie disponibili in aceeasi zi, pentru atatea ore.
ne facem noi, cei cu un singur joc, un trofeu... incepatorul campionatului....
O ocazie buna pentru a capata putina experienta, chiar si pentru mine e o ocazie excelenta de a invata, in momentul in care joci cu jucatori noi esti pus in fata unor strategii noi la care trebuie sa te adaptezi.

Orice s-ar intampla, toti oamenii vor juca acelasi numar de partide, se vor imperechea toti jucatorii, indiferent ca au castigat sau pierdut.

Mai asteptam oameni, pe threadul celalalt erau cel putin 5 oameni care si-au mai manifestat interesul.

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23896Post cosmin.alex
15 Mar 2012, 22:43

Tre sa mai apara Mono si Angel Eye din cate stiu eu :D

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23900Post Keyser
16 Mar 2012, 00:43

Ma inscriu si eu clar.
Apropo de cartile optionale: nu sunt mai mult de 3? Adica 7?

Ca idee de format de turneu propun formatul folosit la mtg. (are si un nume dar nu-l mai stiu, Swiss parca). Se joaca x numar de runde in functie de numarul de jucatori. Se acorda 1 punct pentru victorie. Dupa prima runda jumatate vor avea 1 punct jumatate 0. Apoi joaca cei cu 1 punct intre ei si cei cu 0 intre ei (in caz ca e numar impar de jucatori unul din cei cu 0 va avea automatic win in runda 2). In runda 3 unii vor avea 2 pct, unii 1 si unii 0 si iar se imperecheaza in functie de nr. de puncte. s.a.m.d. In caz ca se joaca doar un joc pe meci atunci se tine minte scorul (ca un fel de golaveraj) daca se joaca 2 din 3 atunci se tine minte scorul jocurilor. In conditiile acestui format nu este nimeni eliminat din prima runda, toti au sansa sa joace mai multe meciuri. Si tot in formatul asta nu trebuie sa ne facem griji ca doi favoriti se vor intalni in prima runda pentru ca nu o sa conteze, la sfarsitul turneului fiecare o sa fie unde ii este locul :D

In caz ca nu am explicat bine si nu ati inteles cum e cu Swiss system (pentru cei care nu stiu deja) iat aun link: http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss-system_tournament

Experienta: 2 jocuri cu regulile intelese corect si 5 cu ele aiurea (insa conteaza la experienta de joc)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23901Post Mono
16 Mar 2012, 00:52

Eu am cinci partide la activ, dintre care 3 jucate prost. Si una singura in care am jucat pana la final, inclusiv scoring de final. O sa postez o poza maine...

Ca si Mandrul Duce, eu particip in functie de sistemul de desfasurare. Avand in vedere cat de diferite sunt cele doua superputeri nu cred ca e bine sistemul de licitatie de la inceput, asa cum se propune chiar in manual. Cred ca cel mai echitabil ar fi un sistem cu 2 partide sau, un sistem pe grupe initiale in care sa se joace un numar egal de partide cu ambele puteri, cum era de exemplu UEFA (5 echipe intr-o grupa, fiecare juca 2 meciuri acasa si 2 in deplasare).

Legat de ideea cu cupele... ce sa zic, mi se pare bizara. Mai bine un joc, ceva. Imi cer scuze poate nu am inteles eu si "cupe" nu era in sensul propriu al cuvantului.

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23902Post Rautz
16 Mar 2012, 01:01

Keyser wrote:Ma inscriu si eu clar.
Apropo de cartile optionale: nu sunt mai mult de 3? Adica 7?

Ca idee de format de turneu propun formatul folosit la mtg. (are si un nume dar nu-l mai stiu, Swiss parca). Se joaca x numar de runde in functie de numarul de jucatori. Se acorda 1 punct pentru victorie. Dupa prima runda jumatate vor avea 1 punct jumatate 0. Apoi joaca cei cu 1 punct intre ei si cei cu 0 intre ei (in caz ca e numar impar de jucatori unul din cei cu 0 va avea automatic win in runda 2). In runda 3 unii vor avea 2 pct, unii 1 si unii 0 si iar se imperecheaza in functie de nr. de puncte. s.a.m.d. In caz ca se joaca doar un joc pe meci atunci se tine minte scorul (ca un fel de golaveraj) daca se joaca 2 din 3 atunci se tine minte scorul jocurilor. In conditiile acestui format nu este nimeni eliminat din prima runda, toti au sansa sa joace mai multe meciuri. Si tot in formatul asta nu trebuie sa ne facem griji ca doi favoriti se vor intalni in prima runda pentru ca nu o sa conteze, la sfarsitul turneului fiecare o sa fie unde ii este locul :D

In caz ca nu am explicat bine si nu ati inteles cum e cu Swiss system (pentru cei care nu stiu deja) iat aun link: http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss-system_tournament

Experienta: 2 jocuri cu regulile intelese corect si 5 cu ele aiurea (insa conteaza la experienta de joc)
Ai dreptate, sunt 7, eu ma gandeam la cele 3 carti care erau gresite si inlocuite in varianta Deluxe.

Stiu cum e sistemul elvetian, 90% din concursurile de sah se desfasoara in acest fel. Intr-un fel functioneaza aici si pentru ca se pot face imperecheri alternative alb-negru (in acest caz USSR - USA) fara nevoia bid-urilor. Plus de asta asigura un numar aproximativ egal de jocuri cu ambele superputeri.

Tot formatul insa depinde mult de numarul de inscrisi. Putem vorbi despre acest lucru abia in ultimele zile de inscriere, cand avem o imagine mai clara.

Cred ca cel mai echitabil ar fi un sistem cu 2 partide

Din nou, depinde de numarul de participanti. Daca el este mic, sau daca se adopta sistemul KO (ca in tenis) nu poti sa joci 2 partide, altfel rezultatul foarte des va fi 1-1.

Hai sa fim mai exacti: sunt 4 sisteme
-sistemul KO, in care sunt necesari 8 sau 16 participanti. Avantaje: mai putine partide pentru determinarea castigatorului.Mai spectaculos sa existe o finala pentru desemnarea castigatorului Dezavantaje: e necesar sa se joace cu sistemul de bid, altfel se va incheia des 1-1.

-sistemul elvetian, in care e nevoie de peste 10 participanti. Daca sunt mai putini de atat se face pur si simplu turneu. Avantaje: numar aproximativ egal de USA-USSR. Dezavantaje: castigatorul poate fi decis printr-un joc al rezultatelor, parcurs mai usor sau USSR in partida decisiva

-sistemul turneu, in care joaca fiecare cu fiecare, e nevoie de maxim 8 participanti. Avantaje si dezavantaje cam ca la elvetian, dar in general mai bine.

-o combinatie intre ele, cu grupe(turneu) din care se califica 4 pentru semifinale si finale(KO)

Pe langa asta, la elvetian sau turneu se poate implementa sa se joace 2 partide/meci, ambii jucand cu USA si USSR. Problema cu asta e ca trebuie jucate ambele partide in aceeasi zi, lungind destul de mult sesiunea.

Cam astea ar fi optiunile, ce prefera fiecare?

Legat de ideea cu cupele... ce sa zic, mi se pare bizara. Mai bine un joc, ceva. Imi cer scuze poate nu am inteles eu si "cupe" nu era in sensul propriu al cuvantului.
Ideea mea era sa existe ceva, orice, cu care sa premiem castigatorul(sau primii 3). Problema cu un joc ca premiu e ca e cam scump, necesitand taxa de participare mai mare. 3 cupe in schimb costa cateva zeci de lei, si ramane ca 'amintire'.
Daca insa nu va place ideea renuntam la ea, castigatorul primind felicitarile noastre :)

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23903Post Rautz
16 Mar 2012, 01:25

Am creat poll, puteti vota 2 optiuni, prima se refera la numarul de partide/meci, a doua la sistemul de joc.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23904Post Keyser
16 Mar 2012, 01:35

Sistemul elvetian se poate juca si sub 10 oameni. (la 8 participanti se joaca 3 runde, deci ca lungime ar ca un KO, dar parca mai reprezentativ). Eu as prefera varianta Swiss cu 2 jocuri pe meci. La victorie 2 puncte, la egal 1 punct. Cele doua meciuri s-ar putea juca si in zile diferite dar intr-adevar e un pic mai complicat sa gasesti 2 perioade libere comune intr-o saptamana.

Referitor la premiere si eu as propune un joc pentru castigator. Daca ramanem 8 oameni (cati sunt acum) nu cred ca e greu sa strangem un buget de 200 RON pentru o achizitie ceva. Ar fi 25 Ron de persoana. Anyway, asta avem timp sa mai stabilim + e doar o propunere.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23905Post Rautz
16 Mar 2012, 01:43

Keyser wrote:Sistemul elvetian se poate juca si sub 10 oameni. (la 8 participanti se joaca 3 runde, deci ca lungime ar ca un KO, dar parca mai reprezentativ).
Deloc. Sistemul elvetian functioneaza numai daca se joaca multe runde, altfel rezultatele sunt aproape irelevante.
Am vazut sute de concursuri in sistem elvetian, niciodata mai putin de 7 runde(pentru ca daca sunt putini participanti e mult mai relevant un turneu)

Apropo: sistemul elvetian de 3 runde cu 8 participanti genereaza fix sistemul KO:
dupa prima runda vor fi 4 castigatori, care vor juca intre ei, dupa care raman 2 care vor juca intre ei. Cam la fel si pierzatorii. Numai ca prin jocuri de rezultate se poate intampla ca cel care a pierdut meciul decisiv dupa ce a castigat 2 meciuri, sa iasa pe locul 3 sau 4(in spatele cuiva pe care l-a batut anterior), de aia spun ca sistemul elvetian cu putine runde nu genereaza rezultatul cel mai bun.
In plus, tine minte ca sistemul KO propus imperecheaza si pierzatorii, deci toti vor juca oricum 3 meciuri, generand un clasament general mult mai bun decat elvetianul de 3 runde.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23906Post Mono
16 Mar 2012, 06:36

Eu as vrea sa va propun sa nu ne formalizam prea tare cu acest concurs. Cred ca ideea de baza este sa jucam de mai multe ori acest joc care ne place tuturor (celor inscrisi). Cu cat incercam sa facem regulamentul cat mai strict, cat mai unitar s.a.m.d., diminuam factorul fun. adica sa avem cat mai multe experiente de joc diferite cu parteneri diferiti. De aceea va intreb: de ce sa fie un numar mic de partide, de ce trebuie sa ne grabim sa fie totul repede?
V-as propune ca, indiferent de cat de multi ne inscriem sa facem un campionat fiecare cu fiecare, ca la fotbal: un meci acasa, unul in deplasare si apoi dupa ce toti au jucat fiecare cu fiecare, sa mai joace o data astfel incat sa fi jucat si cu ambele puteri. Jucam o partida pe saptamana 6-8-10 saptamani, cat o fi. Eventual daca suntem atat de multi putem face 2 grupe si la un moment dat sa fie un eliminatoriu ca la NBA. Stiu ca ce spun eu nu prea are legatura cu turneele de sah, care ar fi proxy-urile din punct de vedere al organizarii dar... sper sa intelegi unde bat.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23908Post MandrulDuce
16 Mar 2012, 07:19

Eu zic asa:
1. Orice concurs/turneu, ca sa fie fun pt toata lumea tre sa fie cat mai organizat. Adica sa existe termene sa se joace partidele.... sa existe un loc unde se centralizeaza datele si un sistem care sa atribuie matchup-urile. Evident in ultima instanta scopul e sa fie fun, sa jucam fiecare cu fiecare sa castigam experienta si sa jucam bg-ul nostru favorit. Insa e bine sa fie treaba bine inchegata ca altfel nu ducem turneul pana la capat.
2. Eu zic asa... fctie de numarul de participanti sa se faca grupe de 4 playeri (min 3 max 5 depinzand de cati suntem ... ). Deja sunt 6 meciuri daca joaca fiecare cu fiecare cu super-puteri adverse. Adica 6 saptamani (2 jocuri legate mi se pare mult). Se califica primii 2.
3. Dupa aceasta faza, jucam in sistem KO. Acum, propun acelasi format de a juca fiecare pe rand cu URSS si US.
4. Petnru finala... aici depinde cati au fost. Daca au fost nr impar de grupe, avem nr impar de finalisti. Aici propun jocul piramida (6 meciuri). Pt numar par... se ajunge la finala normala de 2 oameni.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23909Post Mono
16 Mar 2012, 07:41

Cel mai bine ar fi grupe de 5, si sa jucam 4 meciuri, conform tragerii la sorti, 2 cu SUA, 2 cu URSS, dar cu parteneri diferiti. Apoi daca avem pana la 5 grupe, va fi un castigator din fiecare cu un fel de grupa finala. Daca sunt mai putine grupe, atunci vor fi tot 5 promovati, primii din grupe si urmatorii, dupa punctaj. Si mai departe urmatorii 5 ar putea face alta grupa in care sa joace. Si putem face apoi la editia a 2-a un fel de Cupa Davis. Adica: grupe valorice, iar la finalul celor 4 meciuri doi promoveaza si doi retrogradeaza.

Exemplu: suntem 15, facem 3 grupe X 5. 4 partide in fiecare grupa, una pe saptamana, o luna. Apoi primii 5 (3 + cei mai bine plasati 2) intra in grupa A, urmatorii 5 in grupa B si ultimii 5 in grupa C. Jucam apoi pe grupe, iar primii 2 din grupa B vor promova in A in detrimentul celor mai slabi din A si asa mai departe. Iar daca la un moment dat vom avea inca 5 concurenti, le facem grupa D, si cand vrem turneu, dureaza o luna, 4 partide.

Asta mi-a pocnit mintea acuma pe loc...

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 23911Post tasurinchi
16 Mar 2012, 08:51

Nu-i rau ce zici, Mono. Atata doar ca ar trebui facute pauze intre turnee, ca nu stiu cati sunt disponibili sa joace cate o partida in fiecare saptamana din an (eu unul stiu sigur ca n-as fi).

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”