Concurs Twilight Struggle

Post Reply
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25304Post Keyser
13 Apr 2012, 15:10

m4r1us wrote:hmm :) keyser ;-) te aştept ca şi când
Stiam eu de ce las jocul la tine :D. Vb. dupa Paste :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25387Post Rautz
17 Apr 2012, 11:56

MandrulDuce wrote:
Pairing-urile dupa matematica mea de balta sunt ok. Adica astea sunt meciurile. Nu stiu acum soft-ul pe care l-am folosit ca sa atribui ordinea in care se joaca (cine joaca primul cu URSS si cine cu US) e tocmai cea corecta. Sper ca da...
Multumesc pentru ajutor cu imperecherile.
Nota: erau gresite ultimele 2 perechi, daca ati apucat deja sa stabiliti intalnirile puteti sa jucati dupa imperecherea lui MD(un jucator cu mai putine puncte incearca sa traga rangul cel mai mare - 10; cum insa asta ar lasa perechea cosmin.alex - tasurinchi care deja au jucat, trece la urmatorul rang, 9. Deci perechile devin tasurinchi - AngelEye si Darksion - cosmin.alex)
La culori regula e urmatoarea: daca oponentii au jucat cu culori inverse atunci e simplu. daca ambii au jucat cu aceeasi culoare, jucatorul cu mai multe puncte alterneaza culoarea, sau la egalitate de puncte rangul mai mic(1) alterneaza culoarea.
Desi intuitiv ar fi sa alternezi culoarea ultimei partide din meci, poate crea o situatie in care joci mereu cu USA prima partida, dandu-ti un potential dezavantaj de 0-1 ca mai apoi sa ai moralul scazut si in a doua. Astfel ca regula e sa se alterneze culoarea primei partide, creandu-se un sir cam ca la tenis 1/2+3/4+5 etc.

Puteti trage si la sorti daca ambii sunt de acord, eu unul prefer aceasta alternanta data de sistem.

Mai scriu o data toate rundele, pentru a le avea in acelasi loc si a evita imperecherea a doi jucatori care deja au jucat:

Runda 1

1-6 Anca - AngelEye 2-0
7-2 m4r1us - Bahaus 0-2
3-8 MandrulDuce - cosmin.alex 2-0
9-4 tasurinchi - Keyser 0-2
5-10 Mono - Darksion 1-1

Runda 2

3-1 MandrulDuce - Anca 1-1
2-4 Bahaus - Keyser 2-0
6-5 AngelEye - Mono 0-2
10-7 Darksion - m4r1us 0-2
8-9 cosmin.alex - tasurinchi 1-1


Clasament

4p Bahaus
3p Anca
3p MandrulDuce
3p Mono
2p Keyser
2p m4r1us
1p cosmin.alex
1p tasurinchi
1p Darksion
0p AngelEye


Runda 3 (deadline 26.04)

1-2 Anca - Bahaus
5-3 Mono - MandrulDuce
4-7 Keyser - m4r1us
10-8 Darksion - cosmin.alex
9-6 tasurinchi - AngelEye


Bafta!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25394Post MandrulDuce
17 Apr 2012, 13:40

Mda. Dupa logica asa vedeam si eu treaba, dar asa le-a imperecheat Perfect Swiss (un programel mic pe care l-am descarcat si am incercat sa-l configurez cat mai bine)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25400Post Rautz
17 Apr 2012, 14:04

Programele Swiss nu genereaza chiar cele mai bune rezultate, beneficiul lor e ca sunt usor si comod de folosit.
Cand s-a trecut in sah de la imperecherile manuale la cele cu calculatorul existau mereu discrepante, unele imperecheri ale calculatorului erau chiar 'stupide'. Dar pentru ca e destul de greu de imperecheat sute de participanti s-a renuntat total la imperecherile manuale si sunt acceptate cele ale calculatorului, indiferent cat de stupide ar fi cateodata.

In cazul de fata diferenta era extrem de mica, nu conta prea mult pana la urma. Ramanem la imperecherea manuala, cu doar 5 imperecheri e mai exacta si nu e greu de facut.

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25415Post cosmin.alex
17 Apr 2012, 14:48

Daci... Pana la urma o sa joc cu Mihai sau cu Flaviu? Cu Mihai am apucat sa vb pt prima partida.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25419Post Shaikan
17 Apr 2012, 15:03

Eu am vb doar cu Vlad....dar nu am stabilit nimic inca....deci daca asa e corect pot juca cu Cosmin :)

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25437Post Rautz
17 Apr 2012, 16:08

Daca ati stabilit ceva concret, mergeti cu imperecherea facuta de MD.
Daca nu, mergeti pe imperecherea facuta de mine.

Pana la urma, oricare varianta o veti alege noi o vom respecta.
In mod normal nu ma bagam peste imperecherea facuta de MandrulDuce, dar teoretic imperecherea facuta de mine ar trebui sa genereze meciuri mai stranse, deci un castig pentru voi.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25484Post Mono
18 Apr 2012, 01:28

Se pare ca am ajuns primul la taste... ok so...

O partida foarte interesanta cu MD. M-a invatat sa si joc cu ocazia asta. Eu zilele trecute ma intrebam: "oare o fi bine sa nu-ti joci evenimentele tale, ca sa ai mai multe carti favorabile la re-shuffle, chiar daca pare ca te avantajeaza pe moment?" :? Si, la un moment dat, imi zice MD, foarte dezinvolt: "n-are sens sa joci pt evenimentele tale, ca ai mai putine la re-shuffle" :shock: :o Noroc ca mi-a zis asta pe la inceputul jocului :D

Conform normelor concursului, eu am jucat prima partida cu americanii. Desi am jucat e mult spus... m-au chinuit rusii 8 runde... aproape 8.
Am inceput cumva in forta si cu un pic de noroc am preluat controlul Asiei, am scorat primele puncte... am mai jucat cateva carti la space race si mi-au dat ceva puncte... am ajuns un pic peste 10 :shock: nu-mi venea sa cred. Dar, uitandu-ma pe harta, mi-a venit sa cred :cry:, vedeam Europa on the brink on URSS domination, cu 3-2 BG, middle-east complet ocupat, dominatie Africa, daduse lovitura sa stat in Panama... Ce naiba facusem eu in timpul asta??? cica puncte... a venit Middle East de 2 ori, s-a intors punctajul pe 0... intre timp ocupase toata America de Sud :shock: Noroc ca m-am impus la limita in Central America si a mai venit o data Asia, a venit si S-A Asia, unde am facut vreo 4-5p. In Europa facuse deja 4 BG, dar eram la egalitate la tari, n-a luat decat 3p...

Mi-am dat seama ca totusi sunt niste probleme in Paradis, cand a folosit in ultima tura a rundei 7 cartea Chinei ca sa dea lovitura sa stat intr-un non BG din Africa, cu stabilitate 1 :? O scapare... sau? Amestecam iar cartile, bagam late war, aveam inima cat o musca, daca ii veneau War Games deveneam o musca zdrobita pe un parbriz... de tren, ca avea cam 9p avans. La mine in mana nu era... dar aveam "Tear Down this wall", "East European unrest" si "Space Race". Daca se mai prelungea un pic, poate aveam noroc, n-aveam nici cine stie ce carti rusesti.

Ce joaca MD in prima mana? O chestie de late war americana care downgrada defconul cu 1 si aveam eu 4p operatiuni :shock: Zic din start: nu conteaza cum o joci, eu dau lovitura de stat si ai pierdut. El, foarte relaxat: da, mai aveam inca 2 evenimente SUA care downgradau Defconul, si cartea Chinei era la tine.

In concluzie: Mono (USA) - MD (URSS) 1-0

N-am facut poza ca mi-era jena cu Franta (8/12), Italia (0/4) si Panama (1/3) printre multe altele. Si in plus, am uitat.
Last edited by Mono on 18 Apr 2012, 10:08, edited 1 time in total.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25485Post AngelEye
18 Apr 2012, 02:17

Si atunci joc eu cu vlad, o sa-i trimit mesaj sa vedem cand ne potrivim

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25486Post Rautz
18 Apr 2012, 02:20

Wow, pare ca a fost o partida foarte interesanta.

Se poate sa se fi pripit MD cu headline-ul, si sa spere pana mai spre sfarsitul turei la o crestere de Defcon sau altceva

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25488Post Mono
18 Apr 2012, 07:21

Am intrebat si eu, dar n-avea cu ce. Iar eu eram setat pe un singur lucru: Europa, ca aveam de muncit o tona si pentru prima oara aveam si carti. Nimic cu defcon mai sus.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25489Post MandrulDuce
18 Apr 2012, 07:39

Doua carti ce cresteau defcon-u iesisera cu o tura inainte, cea care te lasa sa pui defconu la orice valoare iesise cu 2 ture inainte iar eu aveam doar Olympic Games si carti albastre in mana, una din ele fiind Five year plan.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25516Post Rautz
18 Apr 2012, 12:17

MandrulDuce wrote:eu aveam doar Olympic Games si carti albastre in mana, una din ele fiind Five year plan.
In primul rand Olympic Games e o carte neutra pe care o poti juca pentru puncte, nici macar daca ti-o trage cu Five Year Plan nu joaca eventul, deci cartea e total inofensiva.

Asta te lasa cu problema cartii pe care ai jucat-o dar tot nu-mi dau seama care e acea carte care degradeaza defconul si da si 4 ops. Cel mult exista Soviets Shoot Down KAL-007 care iti da realignmenturi, nu poti face coup cu OP-urile, deci nu poti pierde cu ea daca DEFCON>2
Mai mult, efectul cartii se dezamorseaza daca o joci in AR1, punand 1 influenta(cu 2 ops) in S Korea, si-ti mai si raman 2 influente in alta parte. Deci pui si influente si negi si coup adversarului(in AR1 sau)

Acum daca ati gresit efectul acestei carti, chiar daca a fost o greseala maricica, ruling-ul oficial ar fi ca ramane rezultatul, pe de o parte MD a cedat de buna voie, si pe baza celorlalte carti din mana, pe de alta parte in orice sport, nu se revine asupra rezultatului decat in cazuri exceptionale.
In general daca se greseste o carte/efectele unei carti jocul continua, altfel probabil ar trebui sa refacem 90% din partide, pentru ca toti facem greseli de reguli.
Neoficial insa sunteti liberi sa rejucati partidele cum doriti, daca ambii jucatori sunt de acord, sunt liberi sa joace cum vor ei (cu un mic amendament sa tina cont si de ceilalti participanti, unele rezultate afecteaza si alti jucatori)

Nu va sfiiti sa folositi google+bgg pentru a cauta efectele unor carti, chiar daca va rapeste 2-3 minute din timpul de joc, e mai bine sa jucam jocul cu regulile corecte.
Last edited by Rautz on 18 Apr 2012, 12:31, edited 1 time in total.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25519Post Mono
18 Apr 2012, 12:30

Cu cartea aia cred ca ai dreptate, eu nu am citit-o el a zis ca o sa am 4p de operatiuni. Dar m-am gandit ulterior ca lua inainte controlul meu din S.Ko si apoi nu mai avea dureri de cap. Problema era ca avand 5-year plan si 2 carti care dadeau jos defconul, trebuia sa joace toata mana, indiferent ce trageam eu. Iar daca el nu dadea lovitura de stat din prima, dadeam eu in Iran, deci markerul tot la 2 era.

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25520Post Rautz
18 Apr 2012, 12:37

Mono wrote:Cu cartea aia cred ca ai dreptate, eu nu am citit-o el a zis ca o sa am 4p de operatiuni. Dar m-am gandit ulterior ca lua inainte controlul meu din S.Ko si apoi nu mai avea dureri de cap. Problema era ca avand 5-year plan si 2 carti care dadeau jos defconul, trebuia sa joace toata mana, indiferent ce trageam eu. Iar daca el nu dadea lovitura de stat din prima, dadeam eu in Iran, deci markerul tot la 2 era.
Da, asa imi imaginam si eu ca s-a intamplat, ti-a zis el verbal ce poti face. Greseala lui, o greseala pe care am facut-o foarte des si eu, de aceea am sugerat ca cel mai bine e sa nu-i zici nimic adversarului ci sa-i dai cartea si sa faca cu ea ce intelege el(tocmai pentru a nu-i induce o posibilitate de joc gresita a ei, sau avantajoasa tie; de ex. ai putea sa joci CIA Created si sa-i spui adversarului ca poate sa-si puna o influenta unde vrea, in loc sa-i dai cartea si sa-si dea seama ca o poate folosi pentru coup)

Cat priveste restul mainii, chiar daca mai avea CIA Created tot nu pierdea jocul, joaca Soviets Shoot Down in AR1, Olympic Games 2influente, Five Year Plan space race iar cu CIA Created ramane pentru tura urmatoare(la fel si daca era Grain Sales in loc de CIA Created, atunci putea sa-si aleaga Space Race intre cele 2)
Singurul mod de a pierde sigur ar fi fost daca mai avea in mana, pe langa cele 3 amintite(Soviets Shoot Down, OG, FYP) inca 2 din setul CIA Created, Grain Sales, Tear Down This Wall(si nici atunci nu e clar ca nu poate sa faca vreo combinatie de carti sa scape basma curata)
Last edited by Rautz on 18 Apr 2012, 12:42, edited 1 time in total.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25521Post Mono
18 Apr 2012, 12:42

nu era CIA, avea alte doua carti, care downgradau direct. 2, in afara de 5Y-plan.

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25522Post Rautz
18 Apr 2012, 12:48

Mono wrote:nu era CIA, avea alte doua carti, care downgradau direct. 2, in afara de 5Y-plan.
Singurele care degradeaza direct sunt Soviets Shoot Down KAL-007 si Duck & Cover. Deci daca una o joci in AR1 iar cealalta la Space Race, esti safe. Mai exista posibilitatea sa fi avut cateva carti neutre care degradeaza, si sa aiba o panica de moment, sa nu-si dea seama ca se pot juca pentru OPS.

In fine, nu vreau sa bat apa in piua, e bine totusi ca mai invatam chiar si din greseli efectele unor carti.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25530Post Mono
18 Apr 2012, 13:24

M-am uitat pe toate cartile, pare ca ai dreptate... nu mai am de zis decat un singur lucru: "invatati, invatati, invatati!"

m4r1us

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25568Post m4r1us
19 Apr 2012, 09:06

Aseară, după aproape 3 ore de joc foarte echilibrat, partida Keyser-m4r1us s-a terminat in runda 10, Keyser jucând wargames şi câştigând cu 2vp ... enervantă carte :) :? oricum, chiar şi fără ea, el avea 9 vp iar final scoring era nesigur pt amândoi. Aş fi diminuat diferenţa, dar nu ştiu dacă suficient cât să şi câştig. Per total, o partidă plăcută, disputată intens până in ultimul moment

Deci, keyser-m4r1us 1-0

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25569Post Mono
19 Apr 2012, 09:11

banui ca Marius - USA, respectiv Keyser-URSS?

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”