Concurs Twilight Struggle

Post Reply
m4r1us

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25570Post m4r1us
19 Apr 2012, 10:03

invers. primul din împerechere joacă cu SUA

Sent from my LG-P500 Using ForumTouch for Android

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25584Post Mono
19 Apr 2012, 11:27

Nu mi s-a intamplat niciodata sa castige US prin wargames :shock: cu siguranta n-am destule meciuri in picioare :)

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25585Post Keyser
19 Apr 2012, 11:33

Mda, pot spune ca am avut noroc. Early War mi-au venit carti bune in conditiile in care Marius a avut toate scoringurile in prima mana. Am pierdut Asia (korean war reusit + coup in Pakistan parca) si am dominat ME si am reusit sa scoruiesc Europa cu dominatie o data. In mid URSS a pus mana pe Africa si South America si eu am ramas cu Central America. URSS a punctat si SE Asia. USA a mai punctat ME fara prezenta USRR (parca) si ajunsesem pe la 6-7 puncte. Atunci am luat cea mai "buna" decizie si m-am Quagmaruit singur, am dat vreo 4-5 de 6 la rand, timp in care am pierdut Europa care s-a si scoruit (doar 1 pct pt URSS), s-a scoruit Africa, s-a consolidat SAmerica. Cand in sfarsit am reusit sa scap de Quagmire am punctat si eu ME si am ajuns iar la pe la 5-6 puncte. Si aici intervine norocul: URSS a jucat cartea care ma lasa pe mine sa discardez si sa trag alte carti in locul celor discardate. Mai aveam 3 carti in mana si am discardat 2, am tras One small step (aia de sari 2 casute la space race) printre cele doua pe care l-am jucat si am facut 4 VP (am ajuns la penultima casuta). norocul 2: am jucat indo-pakistani war cu succes doar la 6 si am dat 6 -> 2vp si vreo 10 influenta in pakistan -> Asia egala. norocul 3: wargames, aveam vreo 10-11 puncte in fata (turn 10) si defcon-ul era la 3. In headline a, jucat Tear Down this Wall si am scazut defcon la 2, URSS a jucat Junta (parca). AR1 URSS a jucat South America scoring si am ajuns la +8, exact cat sa reusesc sa joc Wargames.

Daca ajungeam la Final Scoring (ceea ce era foarte probabil fiind in tura 10) nu stie cine castiga. Eu aveam carti bune (Nato, China Card + niste influente prin Asia) si 8 puncte in fata, Marius avea Africa, South America si carti cu care ma scotea din Europa (in conditiile in care ME era egal) + Missile Envy + ca mai avea posibilitatea sa mai faca 2 puncte la Space Race.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

m4r1us

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25589Post m4r1us
19 Apr 2012, 11:40

@mono

Nimic in jocul ăsta nu este bătut in cuie. Totul depinde de ce cărţi ai in mâna. Ok, tu alegi cum le foloseşti, dar o mână proastă rămâne o mână proastă, iar o carte venită la momentul potrivit poate schimba tot.

Sent from my LG-P500 Using ForumTouch for Android

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25595Post Mono
19 Apr 2012, 11:54

Asa e, Marius. Chiar ma gandeam, dupa expozeul de ieri al lui Bahaus, cum o fi sa joace adeversarul Space Race (aia care te lasa pe SUA, daca e in fata la Space Race sa-si ia o carte din discard cu intamplare pe loc) si tu sa iei din discard "How I stopped worrying and loved the bomb" si sa pui Defcon 1 pe tura lui?

m4r1us

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25597Post m4r1us
19 Apr 2012, 12:02

:) how i learned to stop worrying :) sau mai bine întreabă-l pe Keyser cum a scos wargames din discard ca să câştige partida cu tasurinchi

Sent from my LG-P500 Using ForumTouch for Android

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25598Post Mono
19 Apr 2012, 12:08

ok ok, dar se poate teoretic, nu?

Cum, Keyser, cum? :)

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25607Post Keyser
19 Apr 2012, 12:33

Err cu cartea aia care te lasa sa iei o carte din discard, in afara de scoring cards :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25694Post Mono
21 Apr 2012, 09:54

Ce se intampla daca ai in fata mai multe carti care au efect in "the next action round"?

Exemplu: SUA joaca in Headline "Missile Envy" iar URSS ii da la schimb "Bear Trap", care conform textului de pe "Missile Envy" se intampla imediat - adica in prima runda URSS discardeaza un 2+ si da cu zarul. Pe de alta parte URSS are in fata si "Missile Envy" care ii zice ca trebuie s-o joace tura viitoare. Ce face el (URSS) in prima runda?

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25695Post Rautz
21 Apr 2012, 10:16

Mono wrote:Ce se intampla daca ai in fata mai multe carti care au efect in "the next action round"?

Exemplu: SUA joaca in Headline "Missile Envy" iar URSS ii da la schimb "Bear Trap", care conform textului de pe "Missile Envy" se intampla imediat - adica in prima runda URSS discardeaza un 2+ si da cu zarul. Pe de alta parte URSS are in fata si "Missile Envy" care ii zice ca trebuie s-o joace tura viitoare. Ce face el (URSS) in prima runda?
E suficient sa scrii in google 'bgg missile envy bear trap' si gasesti raspunsul

Si majoritatea raspunsurilor sunt aici http://www.boardgamegeek.com/thread/973 ... ed-rulings

Raspunsul la intrebarea ta e ca discardeaza Missile Envy, si da cu zarul.

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25716Post cosmin.alex
21 Apr 2012, 23:25

Darksion - cosmin.alex 0-1 (USA - USSR)

Partida terminata la final cu o victorie la doar 2 pct. Partea frumoasa a fost cand mi-a luat wargames din mana cu Missile Envy si defconul era la 3 :cry: :cry: .... dc? :roll: dc? :roll: (daca era la 2 :drool: :mrgreen: :twisted: )
Daca se intampla sa joc wargames nu mai exista suspansul extrem de la sf cand ultimile pct de la ops au facut diferenta intre noi.
Pentru partida 2 asteptam casele de pariuri din china sa ne contacteze si pe urma declasam razboiul.

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25730Post Rautz
22 Apr 2012, 16:32

Anca - Bahaus 0-1

Am tremurat putin. Luasem un avans bun la inceput, si la VP si pe tabla, eram superior in Asia, Middle East, Africa si America Centrala. Eram pe la 15VP. Si nu a venit absolut nici un scoring de-al meu, a venit Europe + America de Sud. Dupa care i-a venit si Asia SE cand avea China Cardul si a reusit sa-mi mai ia si pe acolo. A ajuns la 0VP. Dar intr-un final au venit si scoringurile din regiunile mele, si am reajuns pe la 15VP. In tura 9 War Games a terminat jocul.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25767Post Mono
23 Apr 2012, 10:13

Nu stiu daca am inteles eu bine cum e sistemul asta elvetian - si vreau sa precizez ca nu cunosc nici un elvetian (doar o elvetiana) :lol: - dar am senzatia ca fericitul castigator al partidei 2 dintre mine (URSS) si MD (US) va primi o intalnire (sau 2) cu Bahaus in runda 4...

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25768Post MandrulDuce
23 Apr 2012, 10:35

Dap.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25866Post MandrulDuce
24 Apr 2012, 08:47

Din motive care nu tin de mine, se pare ca nu voi ajunge la disputarea mansei retur in termen. Cu prelungirea termenelor nu sunt de acord, mai ales k e vina mea ca de martea trecuta pana azi nu am disputat revansa. So, cu parere de rau, trebuie sa anunt asa:

mono - mandrulduce 2-0

Let's try to hold off the spam. Shit tends to happen sometimes. Revin eu in runda 4.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25872Post Mono
24 Apr 2012, 11:16

Nu sunt de acord.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25878Post MandrulDuce
24 Apr 2012, 11:58

O sa incerc pt azi. Sa vad cum o ametesc la munca. Te anunt pe privat in 10-30 min.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25879Post Mono
24 Apr 2012, 12:06

Sunt de acord.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25885Post Mono
24 Apr 2012, 13:14

Am vazut ca deadline-ul este joi 26.04, dar sunt numai 4 partide jucate. Cand sunt programate celelalte? Se joaca azi ceva in Lente?

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 25886Post MandrulDuce
24 Apr 2012, 13:19

Am rezovalto la munci pt azi. De fapt asa cum mia picat in cap asa sa rezolvat (fara interventia mea)!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”