Concurs Twilight Struggle

Post Reply
User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26153Post tasurinchi
04 May 2012, 09:31

Mono wrote:Vad ca nu mai posteaza nimeni nimic pe aici... s-o fi mutat discutia in alta parte :? Sau din 14 zile se asteapta ultimele doua pentru a se constata lipsa de timp :?

In primul rand ii multumesc lui Tasurinchi pentru ca a facut un efort sa jucam ambele partide zilele acestea (respectiv ambele azi), avand in vedere ca pentru mine era exclus incepand de duminica. Dar si pentru cele doua partide foarte palpitante. Poate prea palpitante :lol:

Tasurinchi - Mono 0-2
Multumesc si eu pentru partide, Mono! Pentru mine au fost un soi de survival games, m-am chinuit sa supravituiesc si am reusit cat de cat, dar cam atat. Ma mai antrenez si poate imi iau revansa intr-un campionat viitor. :)

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26158Post Mono
04 May 2012, 10:27

Tasurinchi are doar partial dreptate, respectiv asa a fost in prima partida, in care el a jucat cu SUA. 3 runde am avut controlul Europei si n-a venit scoring...

Dar a doua partida a fost pe muchie de cutit. S-a terminat la final scoring cu +11, in conditiile in care am facut 8p cu control in S America. Iar acest lucru s-a datorat exclusiv unei carti de 4op (WarGames :D ) pe care am jucat ca realigment acolo. Am scos cu ea 8 influenta in Argentina si 4 in Brazilia. Altfel aveam fix 0. Iar ultima carte am jucat China, cu care i-am anulat un BG in asia si asa am avut inca 5p. Deja e mai mult ca 11... A fost mult prea palpitant :)

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26210Post cosmin.alex
05 May 2012, 23:59

:D Acum cateva ore s-a terminat si partida disputata in beciurile capitalei (Multumim Keyser pentru echipament 8-) ). Atmosfera a fost extraordinara, incendiara putem spune :tu: :tu: ... galeriile celor 2 echipe au ajutat la spectacol ( sa speram ca tortele nu vor crea probleme echipei gazada :oops: ). Brigada de arbitri a fost peste asteptari ( partida disputandu-se fara incidente) :D . :lol: :lol:

Scorul final a fost stabilit inainte de fluierul final al primei reprize, golul victoriei marcandu-se in al 2 tur al Mid War-ului prin acumularea de 20 VP rosii. :P

Asadar M4r1us - Cosmin.alex : 0 - 1

Poza nu este de cea mai buna calitate dar se poate observa pe ea harta din momentul scoringului aducator de victorie

from http://www.boardgamegeek.com/image/1306036


AFRICA a adus punctele castigatoare.

Returul urmeaza a se disputa in zilele ce vor urma... :tu: :tu:

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26214Post AngelEye
06 May 2012, 11:40

Darksion - AngelEye 1-0 Celalalt meci a fost inceput suntem in tura 6 dar il vom termina cand vine Flaviu inapoi deci probabil undeva pe 14-15 mai.

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26215Post Rautz
06 May 2012, 13:43

AngelEye wrote:Darksion - AngelEye 1-0 Celalalt meci a fost inceput suntem in tura 6 dar il vom termina cand vine Flaviu inapoi deci probabil undeva pe 14-15 mai.
Deadline 10 Mai.
Va trebui sa estimati cine castiga dupa cele 6 ture si sa dati un rezultat.

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26228Post cosmin.alex
06 May 2012, 23:33

A doua partida a fost mai disputata ca prima. A durat pana in prima runda a Late War cand War Games a intrat in scena. Scor final:
M4r1us - Cosmin.alex 0 - 2. (cu un singur punct de victorie ). Poza e de calitate proasta dar fie...

from http://www.boardgamegeek.com/image/1306969

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26269Post Rautz
07 May 2012, 23:26

Bahaus - MandrulDuce 2-0
Jucand 2 partide la rand sincer nu mai stiu exact ce s-a intamplat in fiecare, tot ce tin minte e ca s-au terminat ambele inainte de limita, si am avut ceva noroc la zaruri. In general cand au fost scoringuri, chiar daca la inceputul turei nu erau ale mele pana la sfarsitul turei reuseam cumva sa le aduc macar pe 0, daca nu dominare.

Keyser - Anca 1-1
Din pacate Anca s-a sinucis cu un Missile Envy, probabil putin obosita de la serviciu. Nu-i nimic, se mai intampla


Runda 4

Bahaus - MandrulDuce 2-0
Keyser - Anca 1-1
tasurinchi - Mono 0-2
m4r1us - cosmin.alex 0-2
AngelEye - Darksion 0-1


Clasament

7p Bahaus
6p Mono
5p Anca
5p Keyser
4p MandrulDuce
4p cosmin.alex
3p Darksion
3p tasurinchi
2p m4r1us
0p AngelEye


Runda 5

Mono - Bahaus
Anca - cosmin.alex
MandrulDuce - Keyser
Darksion - tasurinchi
AngelEye - m4r1us



Nu e nevoie sa se termine ultima partida intre AngelEye si Darksion, indiferent de rezultat urmatoarea runda este aceeasi. Deci va puteti termina partida cand doriti.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26271Post Keyser
08 May 2012, 00:04

Despre meciul meu cu Anca:

Partida 1: Anca URSS, eu US. E practic fara istoric in tura 3 rusii aveau 17 puncte, in tura 4 AR2 s-a terminat meciul. Eu nu am existat, a facut Anca ce a vrut din mine.

Partida 1: Anca US, eu URSS. Am inceput bine, 6-7 puncte si stateam bine in zonele de early apoi am ajuns pe la 1-2, o dominatie in Asia contracarata de 2vp space race + 2vp military ops si am ramas pe la 1-2 puncte. A inceput mid war si am inceput si eu sa pierd teren. In americi nu existam (aveam doar Cuba care s-a dovedit a fi un aliat de nadejde), Asia a devenit albastra in totalitate (- Japonia si India). In ME, Africa si Europa era egalitate cu +1bg pentru mine. Din pacate pentru mine, la space track eu am avansat 3 spatii in timp ce Anca a ajuns la penultima casuta. Niste realigment-uri reusite m-au tinut in viata si am resusi sa scap de scoringurile din SA, CA si Africa fara prea multe pierderi. Insa cu punctele de la Space track si cu un scoring total la SE Asia s-a ajuns la +10 pentru americani. In prima tura din late war insa Anca a gresit si a avut si ghinion, a jucat Missile Envy cu defcon-ul la 2 iar eu i-am dat din mana Duck and Cover care scade defcon-ul cu 1 si astfel s-a terminat jocul. Nu meritam sa castig, as fi pierdut in mod normal. Dar ceea ce ramane la final e scorul de 1-1 si niste experienta acumulata.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26273Post MandrulDuce
08 May 2012, 08:28

Felicitari Cristi. Foarte misto partidele. Pe scurt, a jucat mult mai bine ca mine. Greseli flagrante nu am facut decat 2. Intr-adevar, a avut Bahaus ceva noroc si la zaruri si la carti (multe de-ale mele le-a avut si le-a putut juca cand nu aveau efect sau aveau foarte mic). Per total insa, norocul lui n-a facut decat sa ma faca sa renunt inainte de final. Daca era mai ghinionist, era ceva mai strans dar per total am feeling-ul ca as fi pierdut. Din ce am jucat eu pana acum, detasat cel mai bun oponent. Asa ca sa va faceti o mica idee, in prima runda in primul joc a stat defcon-u la 4. Dupa coup in Iran nu s-a bagat nimeni sa ii ofere adversarului sansa de a face coup. Non-battle-ground-uri pentru facut Military OP-s nu prea au fost deloc. In fine, frumos. Pacat ca am pierdut asa detasat :lol:

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26292Post Rautz
08 May 2012, 18:50

Nu stiu cat de 'semn de joc bun' e ca am tinut defcon la 4, cert e ca am facut multe lucruri in premiera, dar in general n-am jucat dupa un tipar ci am reactionat (de obicei corect) la situatiile de pe tabla. Am fost odihnit si am gasit combinatii interesante de carti/idei noi. Si bineinteles si noroc.
Si mie mi-au placut mult partidele.


Pentru ultima runda n-am mai pus deadline, joaca fiecare cand doreste, speranta ar fi insa pana la sfarsitul lunii.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26463Post Shaikan
14 May 2012, 23:00

Pentru al doilea meci dati lui AngelEye un punct fiindca el mai avea timp......eu nu...si oricum in Runda a 8-a era la 4-5 puncte in the lead deci avea toate sansele sa castige......asa ca Darksion - Angeleye 1-1

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26540Post Rautz
19 May 2012, 09:33

cosmin.alex - Anca 0-1

Nu am vazut prea mult din partida, mi s-a parut ca a dominat Anca in general dar Cosmin a jucat foarte bine, mai ales tinand cont ca abia cu ocazia acestui concurs a invatat jocul. S-a ajuns la scoringul final dar Anca avea un usor avantaj pe tabla iar la VP-uri era deja pe la vreo -15 (a fost chiar si la -19 in tura 8 dar n-a reusit sa finalizeze)

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26594Post AngelEye
21 May 2012, 20:41

Marius - AngelEye 1-1

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26690Post Rautz
27 May 2012, 21:51

Mono - Bahaus 0-2

S-au terminat ambele inainte de scoringul final dar mie mi s-a parut ca a jucat excelent Mono, in prima partida pur si simplu nu vad unde a gresit, a venit totul bine pentru mine in primele ture, scoringuri rapide cand dominau rusii peste tot.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26692Post Mono
27 May 2012, 22:11

Felicitari campionului Bahaus!

Cat despre mine, trebuie sa ma invete cineva sa dau mai mult de 1 la coup :lol:

Rautz

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26830Post Rautz
02 Jun 2012, 18:01

cosmin.alex - Anca 0-2

Mai raman 2 meciuri de jucat sau ne spuneti daca ati renuntat la ele.

cosmin.alex

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26831Post cosmin.alex
02 Jun 2012, 18:46

Din cate stiu eu ... inca nu s-a renuntat la aceste partide ...

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 26833Post Keyser
02 Jun 2012, 21:43

Eu cu MD ne vom intalni probabil dupa 10 iunie, El a fost plecat din tara o perioada si acum are o mult de munca la serviciu. Dar vom juca sigur partidele.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Ioan76

Re: Concurs Twilight Struggle

Post: # 29239Post Ioan76
28 Sep 2012, 11:14

Oauuu ... paragraf de discuţie dedicat jocului meu favorit şi eu abia acuma îl observ ??? :shock:
Bănuiesc că oferta e valabilă doar pentru cei din Bucureşti , nu ? :(
tasurinchi wrote:Acu', dupa atate discutii, vin si eu cu o intrebare: nu exista o regula de echilibrare, ceva cu mai multe puncte de influenta pentru SUA la inceput? Nu functioneaza? A incercat-o cineva?
Probabil ţi-a mai răspuns cineva deja - dar ca părere personală : echilibrarea cea mai frecventă ( extra-puncte în Iran ) creează la rândul ei un dezechilibru serios, de data asta în sens invers. :evil: Ce se mai poate încerca ca şi echilibrare e regula potrivit căreia în Perioada Timpurie să se pună deoparte cărţile de scor după ce au fost jucate odată - în felul acesta URSS-ul are şanse mai reduse să puncteze nesimţit de mult şi să intre cu un avans prea mare în Perioada de Mijloc a jocului. ;)

Asta deşi - tot ca părere personală - estimez că jocul e suficient de bine echilibrat aşa cum e ( exceptând unele combinaţii specifice de cărţi - care totuşi au şanse reduse să apară ).

Baftă tuturor şi să sperăm că apuc şi eu să joc cu cei cărora le place acest joc !

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”