"Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post Reply
Sigurros

"Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 23834Post Sigurros
14 Mar 2012, 21:04

Mâine-poimâine facem 1 an de zile de când scriem pe blog. 1 an de când v-am tot povestit ce credem noi despre un joc sau altul, în care v-am recitat ce știam sau ce am înțeles din alte surse despre mecanisme, categorii, edituri, designeri și alte chestii tehnice plicticoase pentru unii, în care v-am povestit sesiuni de joc, în care am întocmit topuri și în care v-am mai spus câte ceva despre ce gândim.
Image
V-am povestit în premieră despre primul joc 100% românesc, am discutat cu fondatorul Forumului, adixor, și am făcut numeroase peripluri prin Ceainăria Tabiet despre care nu aveam cum să nu vă spunem.

Acest prim an de scris pe Ce Jucăm? a fost un an plin de împliniri, care a avut, evident, suișurile și coborâșurile lui, dar a fost un an în care am învățat destule despre ce înseamnă să atragi atenția oamenilor cu conținut muncit și (sper eu) calitativ.

Pentru că ați fost alături de noi, ne-ați împărtășit pasiunea și ne-ați citit, credem noi că e cazul să vă premiem. Așa că iată că vă oferim ocazia să câștigați nu mai puțin de 3 jocuri de societate dacă ne povestiți și nouă câte ceva despre un joc de societate care vă place.

Până când ne puteți trimite articolele? Începând din acest moment până pe 7 aprilie vom aștepta cu foarte mare ardoare rândurile voastre.

Despre ce puteți să scrieți? Despre orice joc vă place vouă despre care nu avem deja review pe site. Pentru a vedea ce review-uri avem deja, consultați tabelul din secțiunea „Prezentări și recenzii”. Nu de alta, dar sunt atâtea jocuri în lumea asta, vrem să știm și despre altele decât cele despre care am auzit deja.

Cât să fie de lung articolul? Știți vechea noastră idee: review-uri scurte și la obiect. Știm, nu poți să discuți despre un joc foarte complex într-o pagină, deci nu vă impunem o limită, dar să știți că o recenzie concisă va fi apreciată la notare. Și apropo de asta...

Câștigătorii? Vor fi anunțați pe baza preferințelor organizatorilor (adică ale noastre), cât pot fi ele de obiective (fiți fără griji, nu le vom da pe ochi frumoși).

Și acum ajungem la partea frumoasă... PREMIILE (oferite de Taraba de Jocuri):
Locul I - Chicago Express

from http://www.boardgamegeek.com/image/485698

Locul II - Mykerinos
from http://www.boardgamegeek.com/image/171450

Locul III - SmileyFace
from http://www.boardgamegeek.com/image/741387


Așteptăm lucrările voastre cu cel mai mare drag!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 23836Post Chuckila
14 Mar 2012, 22:16

Presupun ca partenerii Ce Jucam (si chestia cu rudele si prietenii) nu au drept de participare in concurs. Ca sa fie fair, zic eu ;)

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 23838Post alexddumitru
15 Mar 2012, 09:47

Salut, Chuckila! Nu-mi imaginam ca o sa aiba cineva acest dubiu, mai ales ca n-am vazut scris la niciun concurs pe forum treaba asta. Evident, nu incape discutie.

pfinix

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 23839Post pfinix
15 Mar 2012, 10:02

n-am mai participat cam de mult timp la concursuri de pareri si reviews. poate ma bag de data asta :)

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 23840Post alexddumitru
15 Mar 2012, 11:20

Foarte bine, foarte bine! Asteptam review(-urile) tale :D

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 23925Post alexddumitru
16 Mar 2012, 13:59

La sugestia Mandrului Duce, premiile vor fi acordate in ordinea preferintelor, astfel ca locul 1 isi va alege din cele 3 jocuri, locul 2 isi va alege din cele 2 ramase, iar locul 3 va primi jocul ramas. Asta ca sa stiti ca daca aveti unul dintre jocuri si va simtiti in vana, sunteti asteptati ca aveti de unde alege :)

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 24504Post alexddumitru
31 Mar 2012, 23:33

Mai e o săptămână în care așteptăm review-urile voastre. Spor la scris!

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 24979Post alexddumitru
07 Apr 2012, 14:20

Este ultima zi în care vă mai puteți înscrie în concurs! Mâine vor fi anunțați câștigătorii!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25018Post MandrulDuce
08 Apr 2012, 15:03

Salutare. O sa postez inainte de afisarea rezultatelor pentru a-mi exprima o mica nemultumire.

1. Paul Vilcu are 2 intrati in concurs.
2. Al doilea review al lui Paul este un video review care, din modul in care a fost anuntat acest concurs, nu este eligibil pentru a participa.
Până când ne puteți trimite articolele? Începând din acest moment până pe 7 aprilie vom aștepta cu foarte mare ardoare rândurile voastre.

Despre ce puteți să scrieți? Despre orice joc vă place vouă despre care nu avem deja review pe site. Pentru a vedea ce review-uri avem deja, consultați tabelul din secțiunea „Prezentări și recenzii”. Nu de alta, dar sunt atâtea jocuri în lumea asta, vrem să știm și despre altele decât cele despre care am auzit deja.
Nu ma intelegeti gresit. Apreciez extrem de mult atat munca organizatorilor si am felicitat aceasta initiativa inca de la inceput. Iar cele doua review-uri video ale lui Paul sunt foarte muncite si bine facute, iar genul acesta de oameni, care dau dovada de dedicatie, talent si disponibilitate sa faca un lucru atat de greu si muncit trebuie incurajat si admirat. Insa un concurs este un concurs, iar cu cat regulile sunt mai clare si mai corect aplicate, cu atat valorea concursului si implicit a organizatorilor creste. Iar acest review nu-si are locul intre cele 12.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25085Post alexddumitru
09 Apr 2012, 21:59

Ne-a fost destul de greu, dar am anunțat câștigătorii, aici.

@MandrulDuce Ai dreptate, a fost o scăpare și de pe urma entuziasmului pe care munca lui vidocq ne-a imprimat-o. Data viitoare regulile de participare cu video-reviewuri vor fi stipulate clar, dar, așa cum ai zis și tu, cred că și realizarea lor cred că trebuie stimulată, pentru că sunt de interes. Vom fi mai riguroși data viitoare :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25093Post cristianf
10 Apr 2012, 00:33

Felicitari castigatorilor ! Si felicitari organizatorilor in egala masura ! :D

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25095Post Minel
10 Apr 2012, 01:26

Imi adaug de pe acum Chicago Express la colectia de pe BGG. :D Mersi!

vidockq

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25107Post vidockq
10 Apr 2012, 09:52

Buna tuturor,

@ MandrulDuce, pentru a nu exista nici o discutie, voi ceda locul meu din clasament pentru urmatorul la rand.

Primul review care l-am facut a fost summoner wars, care este atat scris cat si video. Dupa ce le-am trimis am primit un feedback bun pentru munca(chiar daca e multe nefinisat), fapt ce ma determinat sa fac in continuare poate impulsionez si pe alti oameni sa incerce.
Am discutat cu Alex si am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa impulsionam acest trend cat mai mult posibil pentru a fi accesibil la o gama mai larga de oameni, asadar am pus mana pe cateva tutoriale de adobe after effects, am vorbit cu colegi de la servici pentru o mana de ajutor si incet incet am creat un Logo pentru "Ce jucam ?" sa fie folosit de toata lumea.

Am ajuns la acest model:
http://www.youtube.com/watch?v=KFPkFHk_qew

Trebuie sa iti zic ca nu e usor, prima data re-creezi in photoshop Logo-ul, sa fie vectorial sa il poti scala la rezolutia dorita fara sa pierzi din calitate.
Apoi adaugi efectele in After Effects
Iar in ultima etapa adaugi secventele video aditionale, pui sunet si editezi (Sony Vegas)

Per total am ajuns la un Teaser de genul :
http://www.youtube.com/watch?v=zJlF1_uljuo
Care lafel sa fie folosit pentru video review-uri urmatoare pentru a avea un format usor de recunoscut si placut in acelasi timp. (Un fel de omulet de la Dice Tower :) )

Dupa care urmeaza sarcina grea de a face un video review, din incercari iti pot zice ca am stat ~ 2 ore doar la filmat, de multe ori gresesti cuvinte, te iau emotile, zici un cuvant pocit ... nu e asa de usor ca backspace ... scri alt rand.

Dupa ce am prezentat toate, Alex a zis ca trebuie neaprat sa particip cu inca un review datorita muncii depuse :
http://www.youtube.com/watch?v=FKKjliaftnY

~ 12 ore la productia acestui filmulet.

Da, de acuma va fi mai usor pentru ca am toate efectele si muzica pregatita.


Asadar MandrulDuce, a fost chiar dureros sa vad astfel de post pentru ca am investit multa munca si suflet in proiectul meu si oricum nu a fost pe primele locuri sa fie vreo problema de favoritism.

Dar pentru a fi fair play si sa nu aiba nimeni vreun dubiu, voi ceda locul si lasam doar review-uri scrise.

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25110Post alexddumitru
10 Apr 2012, 10:11

Salut, vidocq!

Nu vreau sa te superi din vreun motiv, cred ca e destul de clar din postarea lui MandrulDuce ca el a apreciat munca ta, ca si noi. Eu te incurajez sa o continui si nu mi se pare acceptabil sa renunti la premiul tau pentru ca il meriti.

Iti multumim inca o data pentru participare si eu zic sa continui, pentru ca oamenii isi doresc sa vada video reviewuri! Eu ti-as recomanda sa incerci chiar jocuri mai accesibile si cunoscute (chiar Carcassonne, Ticket to Ride etc.), pentru ca video reviewurile sunt excelente pentru incepatorii care nu au chef sa citeasca un articol.

Inca o data, nu te lasa pagubas, nu cred ca a zis nimeni ca nu meriti, scaparea a fost la noi, in regulamentul concursului, si eu imi asum criticile lui MandrulDuce asa cum am zis mai sus.

Felicitari tuturor!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: "Ce tot jucăm de 1 an?" - Taraba de Jocuri și Ce Jucăm

Post: # 25113Post MandrulDuce
10 Apr 2012, 10:25

Iar cele doua review-uri video ale lui Paul sunt foarte muncite si bine facute, iar genul acesta de oameni, care dau dovada de dedicatie, talent si disponibilitate sa faca un lucru atat de greu si muncit trebuie incurajat si admirat.
Am fost si eu implicat in proiecte care au vizat chestii video si de editare (am multi prieteni care lucreaza in TV/publicitate si stiu de cand erau studenti) stiu ce inseamna munca la un video si apreciez foarte tare efortul tau.
Postul meu a fost facut inainte de a se da verdictul, deci nu stiam pe ce loc vei iesi. Daca regulile permiteau si review-uri video, aveai locu 1 si 2 garantat. Decizia organizatorilor de a te pune pe locul 3 si a adauga un joc bonus din colectia personala este cea mai eleganta metoda pentru a rezolva aceasta situatie, respectand atat regulamentul dar oferind si un imbold unei initative laudabile. Nu vad nici un motiv sa renunti la premiu.
Raspunsul tau este unul strict emotional si probabil in prima faza si eu as fi reactionat la fel. Daca analizezi la rece insa vei vedea ca am dreptate. Nu are legatura munca/pasiunea investita de tine in aceste review-uri video cu scopul concursului.

Acestea fiind spuse, iti doresc mult succes in continuare si chiar daca acum te-ai suparat pe mine vei intelege ca, la fel ca toata lumea de aici, apreciez munca depusa si te stimez pentru astsa

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”