CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 24985Post mihai
07 Apr 2012, 16:19

CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012
- Concurs ofganziat de TARABA DE JOCURI & LENTE -

Regulament

Inscrierea se face la adresa de mail office@tarabadejocuri.ro, taxa de participare se achita in ziua concursului

Numar de participanti: 15 persoane

Taxa de inscriere: 10 lei

Premii:

Locul I: Jocul “ BASILICA” + Un voucher de 150 lei consumatie in LENTE&CAFEA (Arcului)

Locul II: Jocul “ CHEROKEE” + o sticla de vin

Locul III: Voucher cu discount 10% la magazinul TARABA DE JOCURI + 2 cafele + 2 deserturi in LENTE&CAFEA


Inscrierea in concurs se face la adresa de mail office@tarabadejocuri.ro, data limita pentru inscrieri este 18.04.2012, ora 20.00; in cazul in care o sa ramana locuri disponibile, se va prelungi termenul de inscriere cu 24 de ore. Locurile sunt limitate; in momentul in care se atinge pragul de 15 participanti se inchid inscrierile; se vor primi cereri si se va suplimenta in cazul in care se vor retrage din participantii inscrisi.

Programul concursului:
15.30-16.00 – Sosirea participantilor

16.00 - 17.00 – Runda 1 – se vor juca la 3 mese, fiecare masa cu o harta diferita: USA, EUROPA si ASIA. Se vor trage la sorti participantii si hartile

17.30 – 18.30 – Runda 2 – se vor califica primele 3 locuri de la fiecare masa si se vor juca 2 jocuri – unul de 4 persoane si unul de 5 persoane. La fel ca in prima runda, se vor trage la sorti participantii si hartile
19.00 – 20.00 – Finala – Din runda anterioara se vor califica 5 persoane (2 persoane de la masa de 4 jucatori si 3 persoane de la masa de 5 jucatori). Se va trage la sorti harta pe care se va juca finala.

In cazul in care nu se inscriu suficiente personae,numarul de jucatori la masa se va stabili in functie de numarul de participanti astfel incat sa fie numar egal de jucatori la toate mesele (2, 3, 4 sau 5).
Criterii de departajare:
1. Numarul de puncte
2. Numarul de tichete de destinatie completate
3. Traseul cel mai lung de trenuri

IMPORTANT: sunt considerate insrise doar persoanele ce se inscriu pe adresa de mail, cei ce se inscriu pe forum nu sunt considerati inscrisi.

Va asteptam si va uram success!
Last edited by mihai on 10 Apr 2012, 10:41, edited 1 time in total.

pfinix

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25036Post pfinix
09 Apr 2012, 10:05

in sfarsit alt concurs in afara de Carcassonne sau Catan!!!!!

yeey! :D

deja am mari sperante ca vor urma si altele

boredgamer

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25037Post boredgamer
09 Apr 2012, 10:24

Am trimis mail. :D

boredgamer

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25038Post boredgamer
09 Apr 2012, 10:54

Sa dai update-uri cu cati inscrisi sunt pls, sunt curios daca s-a umplut/cat de repede se ocupa locurile. :)

L.E.: Se joaca fara expansionuri, nu? (1910, alvin&dex, etc)

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25045Post mihai
09 Apr 2012, 12:58

update: locuri disponibile: 11

Rautz

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25096Post Rautz
10 Apr 2012, 02:08

As vrea sa intreb:

-voucherele trebuie folosite in seara respectiva? sau toata suma cheltuita in aceeasi zi?
-exista si salon de nefumatori in Lente? se va juca acolo?

-exista reguli anti-collusion? - iar asta e valabil si pentru celelalte concursuri. daca nimeresc in acelasi joc cu prietena/sotia/unchiul/matusa exista strategii destul de usoare de intr-ajutorare, fara a fi imorale sau in afara spiritului competitiei - TtR e un joc care promoveaza blocarea adversarilor, Carcassone promoveaza cooperarea - dar poti usor sa blochezi toti adversarii in afara de 1, sau sa cooperezi cu un singur adversar. Prin collusion se pot extrem de usor obtine cele 2-3 locuri calificante.

Multumesc

boredgamer

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25099Post boredgamer
10 Apr 2012, 09:14

Acum sincer daca in ttr stai sa blochezi mai mult de 2 adversari (intr-un joc de 5) nu prea ai sanse de castig... Evident atat timp cat joci cu persoane care stiu sa joace cat de cat. :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25101Post Chuckila
10 Apr 2012, 09:24

boredgamer wrote:Acum sincer daca in ttr stai sa blochezi mai mult de 2 adversari (intr-un joc de 5) nu prea ai sanse de castig
Exact asta inseamna collusion ;) Sa renunti la sansele tale de castig pentru a facilita sansele de castig ale celui pe care il ajuti. Si e deajuns ca persoana de la masa care face colluding sa stie putina probabilitate, sa intuiasca rutele celorlalti si deja se pot pune bete in roate la modul serios.

Si este o intrebare EXTREM de buna, daca e sa se desfasoare concursul in cele mai bune conditii.

Rautz

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25104Post Rautz
10 Apr 2012, 09:36

Mai mult decat atat, sunt convins ca as putea sa blochez la TTR astfel incat sa ies si in primii 3 si sa ma calific mai departe, impreuna cu persoana pe care o ajut.
Iar la Carcassonne 2 persoane care colaboreaza la absolut tot, castele, drumuri, daca ceilalti nu joaca si ei impreuna sunt imbatabili. Si nu poti sa zici ca e impotriva spiritului jocului, pur si simplu asa e facut jocul, pe 'aliante temporare'. Dar aliantele temporare functioneaza numai daca se califica doar 1 jucator, daca se califica 2-3 deja cea mai buna strategie e o alianta permanenta.

In TTR e putin mai greu de atat, dar se poate face acelasi lucru.

Nu vad alta rezolvare la problema decat sa se califice un singur jucator(deci in caz de collusion acesta se va intampla doar intr-un meci), altfel nu e nimic imoral in a aplica cea mai buna strategie date fiind conditiile jocului, si respectand regulamentul in intregime.


Ma rog, nu vreau sa fac mare caz, a fost doar o intrebare si sunt curios daca e vreo rezolvare.

Din pacate, desi m-am inscris, o data ce mi-am pus aceste intrebari, si datorita faptului ca m-a durut ingrozitor capul de la fumul de acolo(mancarea insa a fost senzationala iar locatia excelenta), cred ca o sa trebuiasca sa ma retrag.

pfinix

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25111Post pfinix
10 Apr 2012, 10:21

cred ca trimiterea la carcassonne e doar pe post de exemplu, nu? altfel cred ca sunt in acelasi timp concursurile si nu poti sa participi la amandoua.

nu stiu daca exista reguli care sa interzica metoda explicata, cum poti sa verifici daca un jucator vrea sa saboteze pe toti -1 sau doar joaca foarte prost? si sa faci asta la 3-4 mese in acelasi timp. cred ca va trebui sa avem incredere ca cei care vor veni vor avea destul bun simt incat sa nu ne strice seara tuturor doar pentru ca locul 1 la acest concurs este cel mai important lucru din viata lor :D.

la T2R nu am intalnit persoane care sa fie asa disperate, insa la Catan am picat foarte rau la un concurs - toti ceilalti de la masa erau atat de disperati sa blocheze pe oricine ca sa nu se dezvolte incat nu am reusit sa imi construiesc a 3-a asezare ... :| desi aveam pozitii foarte bune la resurse ... eh, daca unii asa se distreaza...

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25114Post mihai
10 Apr 2012, 10:27

@Bahaus - intr-adevar, nu ne-am gandit sa stipulam acest lucru in regulament; singurul lucru care il putem face (doar in prima faza a concursului) este de avea grija ca persoanele care s-au inscris "in pereche"sa le punem la mese de joc diferite si sa rugam lumea sa joace "corect"; oricum, aceste concursuri sunt mai mult si preview-uri pentru concursurile viitoare ce le vom organiza si vom sti ce sa imbunatatim, atunci vom putea face sa se califice unul singur de la masa

Legat de fumat, nu o sa se fumeze pe perioada concursului; nu o sa se desfasoare in salonul de nefumatori dar o sa rugam toti participantii sa nu fumeze pe durata rundelor.

Acum ramane la latitudinea ta daca mai vrei sa vii sau nu; o sa am rugamintea sa imi spui sa stiu situatia locurilor disponibile.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25115Post MandrulDuce
10 Apr 2012, 10:29

@pfinix: Nu poti verifica pentru ca, si daca sta un arbitru spectator, nu poti decide care e bad play, smart play sau bad will. Singura sansa sa remediez porblema, cum a zis Bahaus, este prin regulile de calificare mai departe.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

pfinix

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25116Post pfinix
10 Apr 2012, 10:35

da, dar cand suntem asa putini nu e asa fun, iti dai seama ca la 15 oameni - 5 la o masa - se califica 3 care deja joaca in finala ... si gata :(
practic joci runde cu eliminare si nu ai decat o sansa sa castigi, daca ai muncit si esti al 2-lea ramai cu buza umflata...

mi s-ar parea ok metoda asta daca ar fi mai multi participanti si am jucat 3 la o masa, iar pe parcurs ar ajunge cam tot de vreo 3 runde de joc. (asta ar insemna 27 participanti)

pfinix

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25117Post pfinix
10 Apr 2012, 10:39

@mihai: mi se pare mai buna intrebarea lui Bahaus in legatura cu voucherul - cum si cand trebuie / se poate folosi.
si am vazut ca e mai mare suma de pe voucher la T2R decat la celelalte 2 - e vreun scop anume (sa atraga lumea pt ca nu sunt destui interesati de T2R) sau e o greseala?

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25118Post mihai
10 Apr 2012, 10:43

@Bahaus & Phinix - am intrebat mai departe daca trebuie consumat tot o data, revin cum am un raspuns; clar nu o sa trebuiasca consumat in seara respectiva
@Phinix - a fost o eroare, era 150 lei la toate concursurile; am modificat si aici pe forum si pe facebook.

Rautz

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25119Post Rautz
10 Apr 2012, 10:49

Da, am dat exemplu Carcassonne pentru ca e mai usor de facut collusion. Dar din cate observi acelasi lucru se poate face si la TTR sau Catan.

Nu sta nimeni intr-un premiu, insa in momentul in care joci intr-un concurs regulile jocului se schimba fata de un joc amical. Chiar nu ai voie sa te plangi ca te blocheaza altii, cum am mai zis, incerci sa aplici cea mai buna strategie posibila fara a incalca vreo regula a jocului. De aceea de exemplu un joc ca 'A few acres of snow' functioneaza pentru jucatori casual, dar nu functioneaza pentru jucatori care vor sa castige, pentru ca nu poti sa pretinzi in conditii de concurs sa nu aplice strategia castigatoare, doar pentru ca tu nu esti de acord cu ea. Daca asa sunt regulile jocului, asa se joaca.

Cei care ma cunosc stiu ca nu vanez premii, dar nu as putea participa la un concurs de Carcassonne fara sa aplic cea mai buna strategie posibila: o alianta permanenta cu un jucator care stiu sigur ca nu ma va trada (asta daca regulile jocului sunt ca nu conteaza daca iesi pe 1 sau 3, atat timp cat te califici)


Mihai, multumesc de raspunsuri, cred ca e o idee buna sa nu fie pusi la aceeasi masa jucatori care s-au inscris impreuna(astfel de imperecheri se practica si in unele sporturi)
Iar daca nu se fumeaza deja e excelent, in afara de asta mi-a placut mult in Lente, poate nu au ventilatie suficienta, nu stiu, n-as putea sa spun ca sunt foarte sensibil la fum dar nu mi-a fost prea bine.
In aceste conditii o sa ramanem inscrisi, multumesc.

pfinix

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25120Post pfinix
10 Apr 2012, 10:55

@ mihai: ok. :D era cam mare suma.
ma si gandeam daca se intampla sa castig voucherul ma duc cu el si zic: "vreau tot ce aveti in frigider ... la pachet" :D

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25121Post mihai
10 Apr 2012, 11:04

@Bahaus - ma bucur ca ai ramas in concurs.
Legat de ventilatie, o sa se rezolve problema pana in toamna, au deschis noua locatie iarna si nu au putut face ventilatia, dar pana la toamna se rezolva si o sa fie totul in regula.

@Phinix - f tare...:)

boredgamer

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25122Post boredgamer
10 Apr 2012, 11:15

Ma bucur foarte mult daca nu sunt la masa cu una din persoanele cu care vin (3 suntem, fiecare la o masa pls :p ), ar strica distractia, tinand cont ca am jucat multe ttr-uri impreuna si competitia intre noi e mare. ^_^

Daca reusim sa ne calificam si ajungem sa concuram unul impotriva altuia, well... let the games begin :twisted:

pfinix

Re: CONCURS TICKET TO RIDE – 21.04.2012 - Lente

Post: # 25126Post pfinix
10 Apr 2012, 11:26

da, jucam pe viata si pe moarte!
sa nu credeti ca daca ne cunoastem suntem prieteni :p
altfel cand mai am ocazia sa incurc pe cine vreau fara sa imi fac griji sa nu se supere? :D

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”