Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25649Post Chuckila
20 Apr 2012, 13:26

VickdaReaper wrote:Cred ca si la N5 este aceiasi situatie ca si la O13... :)
Hahaha, mid-air collision. Numai ce am editat mai sus. Si am mai adaugat si faptul ca sunt 156, nu 155 imagini.

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25651Post Rautz
20 Apr 2012, 14:16

Se admit greseli mici de cate o litera sau e neaparata nevoie de numele complet ca in BGG? (gen Through the Ages in loc de Through the Ages: A Story of Civilization)
Fiind atat de multe jocuri ma gandesc ca mai apare cate o greseala mica in numele jocurilor? (atat timp cat se intelege clar despre ce joc e vorba)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25653Post Chuckila
20 Apr 2012, 14:41

Atat timp cat se intelege numele jocurilor, nu este nici un fel de problema. Through the Ages in loc de Through the Ages: A Story of Civilization este complet acceptabil.

Insa un raspuns de genul: Dominion, cand de fapt ar fi vorba de Dominion: Seaside (sau orice alta clona de Dominion) este considerat gresit. Prin prisma faptului ca Dominion este un joc de sine statator.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25656Post Mono
20 Apr 2012, 15:24

daca jocul se numeste A game of thrones de exemplu, ce pui in table A sau G?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25657Post Chuckila
20 Apr 2012, 15:37

Mono wrote:daca jocul se numeste A game of thrones de exemplu, ce pui in table A sau G?
Aceasta intrebare este raspunsa in regulament. La fel si exceptia, postata anterior.

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25658Post Rautz
20 Apr 2012, 15:47

3. Procentajul raspunsurilor corecte. Sa luam un exemplu: daca X, Y si Z au ghicit toti trei numele jocurilor atat din matrice cat si de la fiecare imagine, iar predictiile lor au fost X: 55%, Y: 78%, Z: 83% iar procentajul corect a fost 80.54%, castigator va fi declarat Y.
Y e la o diferenta de 2.54%
Z e la o diferenta de 2.46%
De ce castiga Y??

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25659Post Mono
20 Apr 2012, 15:57

Chuckila wrote:
Mono wrote:daca jocul se numeste A game of thrones de exemplu, ce pui in table A sau G?
Aceasta intrebare este raspunsa in regulament. La fel si exceptia, postata anterior.
Multumesc. N-am inteles.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25660Post MandrulDuce
20 Apr 2012, 16:10

Extrem de important!: Toate articolele hotarate si nehotarate fac parte din titlul jocului. De exemplu o imagine din "The Resistance" la A1 ar insemna raspuns corect "A1 - T" si raspuns gresit "A1 - R". La fel "A Few Acres of Snow" la T20 e corect "T20 - A", gresit "T20 - F".
Daca nu citim cu atentie regulile (le citim pe sarite sau pe fuga), o sa umplem cu intrebari topicul.
Cat despre inteles, mi se pare suficient de clar. Nu stiu cum as putea (daca as fi pus in situatia s-o fac) sa explic mai simplu de atat.
@Chuckila: Bahaus are dreptate. Z ar castiga in ex dat de tine.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25661Post Chuckila
20 Apr 2012, 16:19

Bahaus wrote:
3. Procentajul raspunsurilor corecte. Sa luam un exemplu: daca X, Y si Z au ghicit toti trei numele jocurilor atat din matrice cat si de la fiecare imagine, iar predictiile lor au fost X: 55%, Y: 78%, Z: 83% iar procentajul corect a fost 80.54%, castigator va fi declarat Y.
Y e la o diferenta de 2.54%
Z e la o diferenta de 2.46%
De ce castiga Y??
Mda, mi-am facut matematica de rusine :lol: :lol: :lol: Normal ca Z castiga.

Am pus 80% initial, (2 dif fata de Y < 3 dif fata de Z) insa nu stiu ce m-a mancat in degete sa devin creativ sa pun si zecimale :D M-am impuscat in picior. Asadar il redeclaram castigator pe domnul Z :D Si am editat exemplul, sa ramana Y castigator acolo ....

Daca ar fi fost 80.5% si diferenta ar fi fost 2.5% la ambii, ar fi castigat cel care a trimis raspunsurile primul.

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25662Post Rautz
20 Apr 2012, 16:30

Alte intrebari:
1.Daca cineva deja are reducere la Lex, se cumuleaza?
2.Castigatorilor li se ofera si transport gratuit?(nu de alta dar la sume mici de bani 15-20% nu prea valoreaza mare lucru daca se plateste si transportul, practic se ajunge la acelasi pret ca un joc cumparat din Bucuresti; si pentru ca termenul de valabilitate al voucherului e mic e cam greu de strans pentru o comanda mai mare)
3.Voucherul se poate dona altcuiva?

Multumesc

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25663Post Chuckila
20 Apr 2012, 16:34

Bahaus wrote:Alte intrebari:
1.Daca cineva deja are reducere la Lex, se cumuleaza?
2.Castigatorilor li se ofera si transport gratuit?(nu de alta dar la sume mici de bani 15-20% nu prea valoreaza mare lucru daca se plateste si transportul, practic se ajunge la acelasi pret ca un joc cumparat din Bucuresti; si pentru ca termenul de valabilitate al voucherului e mic e cam greu de strans pentru o comanda mai mare)
3.Voucherul se poate dona altcuiva?

Multumesc
1. Nu sunt in masura sa raspund, am sa il rog pe Alex sa o faca.
2. Din nou, nu sunt in masura sa raspund.Insa transportul cred ca se suporta de catre cumparator. see below Si trebuie sa verific cu Alex, dar eu am inteles ca reducerea s-ar aplica unui joc, nu unei comenzi care cuprinde mai multe jocuri.
3. Nu. Si nici reducerea.

trofinalexandru
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 2
Joined: 27 Jun 2011, 12:16

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25664Post trofinalexandru
20 Apr 2012, 16:42

@Bahaus:

1. Cumulam reducerea.
2. Transportul prin Fan Courier (in aria lui de acoperire) este suportat de noi.

Reducerea o sa fie valabila la un joc.

Spor in continuare :)

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25665Post Rautz
20 Apr 2012, 16:46

Multumesc pentru raspunsuri, da, era clar ca pentru un singur joc, altfel devenea mai interesanta reducerea de 20% decat 150 lei :D (eu ma referisem la o comanda mai mare pentru a anula pretul transportului)
In regulament era specificat corect, un joc.

acidutzu

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25667Post acidutzu
20 Apr 2012, 17:05

Ia mai lasati puzzLEX-ul in pace, ca nu am apucat sa ma uit pe el, diseara am joaca si, pana maine, o sa ajung sa fiu ultimul care raspunde corect. :cry:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25670Post DanielIndru
20 Apr 2012, 18:11

Poate o sa fi primul, dar sunt sanse sa fi singurul. Nu renunta! :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25673Post Chuckila
20 Apr 2012, 18:24

Da, chestia faina la un concurs de genul este ca poate fi castigat si de catre cineva care a descoperit trei sferturi dintre imagini, daca restul au descoperit mai putine.

Plus, tie-breakerul avantajeaza doar intr-o masura mai mica cei care cunosc foarte bine jocurile, respectiv pe cei care ar avea multa vreme pentru a investiga ofera Lex.

Incercati sa descoperiti cat mai multe imagini pana la ora deadline-ului si trimiteti-ne raspunsurile. Dupa care sperati sa fiti cel care a descoperit cele mai multe :D

acidutzu

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25696Post acidutzu
21 Apr 2012, 10:16

Raspunsurile vor fi in formatul:
1. B2-B7 nume joc
2. B11 - B18 nume joc
Nume de jocuri care se gasesc doar in oferta lexshop? Ca am gasit si din afara.

Rezolvand totul pana la G6 am realizat doua lucruri:
1) atunci cand stiam ce cuvant se formeaza si cautam dupa litere - siteul are nevoie de o aranjare a jocurilor alfabetic, deja sunt prea multe si nu mai merge sa fie ordonate doar dupa vechime sau pret
2) D8 m-a omorat pentru ca am cautat in toate categoriile de sase ori, evident nu in categoria cu pricina - considerand ca ea contine selectii din celelalte (presupun ca nu e spoiler, daca e atunci DELETE)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25697Post Chuckila
21 Apr 2012, 10:44

acidutzu wrote:Nume de jocuri care se gasesc doar in oferta lexshop?
E raspuns in regulament (cu titlul de "hint:") ;)

User avatar
tretiak
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 225
Joined: 22 Jun 2011, 22:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25698Post tretiak
21 Apr 2012, 10:58

Criteriul 3 ar trebui inversat cu 4. Viteza de răspuns mi se pare clar mai importanta decât un random roll. Dacă e să ne luăm după un model întâlnit în dragile noastre jocuri, departajarea aleatorie este întotdeauna ultima soluție.
Canci!

acidutzu

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25700Post acidutzu
21 Apr 2012, 13:01

Nu citisem si criteriile de departajere. Am zis intai sa termin jocul si apoi sa-mi fac griji daca sunt sau nu la egalitate cu altii. :D
Nu mi se pare ca viteza de raspuns e un criteriu mai important pentru ca nu toti stau non-stop sa descifreze pozele.
Si eu cred ca nu ar strica o perioada ceva mai lunga de valabilitate a voucherului.

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”