Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

pfinix

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25701Post pfinix
21 Apr 2012, 13:33

e super ideea concursului!!!
mi-a placut si am petrecut cateva ore aseara incercand sa identific imaginile ...e mai greu decat pare :p
@tretiak: nu mi se pare nici mie ca ar trebui sa aiba prioritate viteza de raspuns pentru simplul motiv ca X poate vede imediat concursul, iar Y nu intra pe forum decat dupa 2-3 zile si abia atunci afla de concurs. poate ca X si Y au rezolvat cam in acelasi timp puzzlex-ul (de ex. in 2 ore) iar X a avut doar avantajul ca a aflat primul de concurs.
Asta cred ca ar fi una din cele 2 mici elemente care ma cam descurajeaza, dar nu conteaza, ideea e super tare si imi face foarte mare placere sa muncesc sa descopar jocurile. A 2-a mica problema pe care o am este legata de acel procent.
@Chuckila: am inteles abia din exemplul dat lui Bahaus* cum se calculeaza procentul respectiv si nu e greu de calculat..... daca stii cat a ghicit fiecare :p altfel mi se pare ca practic pui un numar la intamplare pt ca nu este posibil sa estimezi asa ceva (pt ca 1. nu stii cati oameni participa; 2. nu stii cat a ghicit fiecare). din pacate poti sa raspunzi perfect la primele 2 criterii dar sa te arzi la al 3-lea care este aproape aleator. Dar hei, poate ca se potriveste din pct de vedere al temei - boardgames - jumatete din ele se bazeaza pe noroc (zaruri, random card drawing etc.)
* cred ca ar fi bine daca ai adauga exemplul ala in primul post, ca sa stie lumea cum ar trebui sa calculeze procentul - adica asa e corect, sa stie toti "formula", pt ca spre exemplu pana nu am citit acolo nu stiam exact despre ce este vorba si poate mai sunt si altii care nu citesc toate posturile ca sa afle de acolo.

@djdano&Chuckila: ar trebui sa mai fie o regula care sa zica: "nu se accepta decat persoanele care ghicesc in minim 12 ore" ca sa avem si noi o sansa :p
@djdano: m-am gandit ca daca ai rezolvat asa repede puzzlex-ul inseamna ca ai o mare parte din jocurile respective, asa ca am tras cu ochiul in colectia ta de pe BGG, pentru inspiratie ;) :D

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25702Post Rautz
21 Apr 2012, 13:49

Teoretic cred ca ar trebui sa facem concursurile cum sunt pe BGG, sa aiba toti sanse de castig, dar acele sanse sa fie in functie de cat de bine a raspuns la intrebari.
Mie unul mi se pare un sistem bun cel de pe BGG. Deci fie un sistem bazat exclusiv pe skill (cum sunt concursurile de reviewuri), fie cu sanse pentru toti dar relativ la skill.
Asta desi e mascat ca fiind de skill, castigatorul va fi aleator: vor fi probabil mai mult de 4 concurenti cu 100%, si vor ramane multi pe afara desi au 'muncit' destul de mult.

pfinix

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25703Post pfinix
21 Apr 2012, 14:12

Bahaus wrote:Deci fie un sistem bazat exclusiv pe skill (cum sunt concursurile de reviewuri)...
din pacate nici cele de reviewuri nu sunt toate bazate pe skill, le unele se alege oricum prin tragere la sorti castigatorul, iar la altele voteaza publicul sau ceilalti participanti.

@Chuckila: am si eu o intrebare - in regulament e mentionat ca titlul corect si complet e cel de pe BGG. Deci noi ar trebui sa folosim titlul de pe BGG si nu cel de pe site-ul magazinului, in caz ca cele 2 defera?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25704Post Chuckila
21 Apr 2012, 14:26

pfinix,

Atat timp cat ne oferi raspunsul corect, nu mai prea conteaza. I-am raspuns lui Bahaus putin mai devreme ca nu conteaza daca un raspuns este de exemplu: Through the Ages in loc de Through the Ages: a Story of Civilization, fiindca stim cu totii la ce s-a referit concurentul. Insa Dominion in loc de Dominion: Seaside nu se accepta si va fi considerat raspuns gresit.

@all, va dati seama ca nu avem cum sa rulam un concurs cu un set de reguli care sa multumeasca pe toata lumea, din pacate. Chiar si in putinele comentarii de pana acum sunt destule idei care nu par sa convearga. Promit insa ca voi filtra printre toate propunerile si daca vor mai fi selleri dispusi sa sponsorizeze concursuri, vom incerca sa le punem in practica pe cele care ofera o sansa relativ egala tuturor participantilor (cu doar un mic avantaj celor care "au mai mult skill" :D)

boredgamer

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25740Post boredgamer
22 Apr 2012, 22:49

Daca ma intreaba lumea maine la munca de ce sunt nedormit o sa le spun de concursul asta. :))

Foarte tare ideea. E genul ala de concurs la care indiferent ca gasesti / nu gasesti tot, castigi / nu castigi, te distrezi super mult. :tu:

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1181
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25771Post arthuriovan
23 Apr 2012, 10:58

Concursul este unul foarte reusit. Pot sa spun ca o marte parte din week-endul trecut m-a tinut ocupat ;) . Am si eu o intrebare, pe care vad ca Bahaus nu a formulat-o, cumva comenzile pe care le vor face castigatorii celor trei premii vor participa si la tombola de la sfarsitul anului (organizata tot de cei de la Lexshop)? In rest, multa bafta tuturor!

LexHobbyStore

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25787Post LexHobbyStore
23 Apr 2012, 13:52

@arthuriovan. Sigur ca da:).

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25795Post Mono
23 Apr 2012, 14:19

La D16 imaginile de pe BGG si de pe LEx sunt diferite. Deci pp ca este aceiasi situatie.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25797Post Chuckila
23 Apr 2012, 14:25

Mono wrote:La D16 imaginile de pe BGG si de pe LEx sunt diferite. Deci pp ca este aceiasi situatie.
Nu este aceeasi situatie.

boredgamer

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25808Post boredgamer
23 Apr 2012, 14:48

Am senzatia ca in ultimele zile traficul pe site a crescut cu cel putin 500% :))

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25858Post Chuckila
24 Apr 2012, 01:55

boredgamer, te-au intrebat colegii de ce esti cercanit? :lol:

@all, haideti cu mic cu mare cu raspunsurile, mai avem doar o saptamana pana inchidem pravalia :)

boredgamer

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25867Post boredgamer
24 Apr 2012, 09:26

Cred ca am reusit sa trec neobservat. :)

suras333

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25893Post suras333
24 Apr 2012, 14:24

Ieri am vazut si eu concursul si ma tot chinui la el.. :)

Spunea cineva ca ar trebui sa se tina cont si de cine trimite mai repede raspunsul. Gresit. Poti sa faci asta cand toti participantii stiu dinainte de concurs si toti incep in acelasi timp, de aceea durata concursului este rezonabila, ca si modalitatea de departajare (punctul 3 e mai dubios, dar sa ajungem pana colo :) )

@ Chuckila - De curiozitate, cat ti-a luat sa il faci?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25895Post Chuckila
24 Apr 2012, 14:38

suras333 wrote:@ Chuckila - De curiozitate, cat ti-a luat sa il faci?
2-3 ore pe seara, timp de 4 seri. Incluzand timpul pe care l-am acordat "gandirii" formatului, verificat oferta Lex, cropurile de imagini, crearea puzzLEX-ului, threadul de pe forum, etc.

Muuuult mai mult decat ma gandisem initial.

boredgamer

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25897Post boredgamer
24 Apr 2012, 14:53

suras333 wrote: Spunea cineva ca ar trebui sa se tina cont si de cine trimite mai repede raspunsul. Gresit. Poti sa faci asta cand toti participantii stiu dinainte de concurs si toti incep in acelasi timp
Yup. E ok daca anunti cu o saptamana inainte ca "In data X o sa inceapa concursul, care tine Y zile. Regulile sunt acestea: (...). In data de X la ora ... o sa publicam rebusul." Ca toata lumea care intra pe forum in perioada aia de 7 zile sau cate sunt sa afle si sa fie pregatit sa vina online atunci. Astfel poate avea un avantaj cineva care a vazut concursul primul (desi i-a luat 5 ore sa descifreze) fata de cineva care a vazut a doua zi si a rezolvat intr-o ora.

Stiu ca nu e mare lucru pt ca nici nu stim daca va reusi cineva sa descifreze tot, si daca sunt mai multi la egalitate, e mica probabilitatea sa spuna si acelasi procent, dar ziceam si eu. :)

boredgamer

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25898Post boredgamer
24 Apr 2012, 15:00

Chuckila wrote:
2-3 ore pe seara, timp de 4 seri. Incluzand timpul pe care l-am acordat "gandirii" formatului, verificat oferta Lex, cropurile de imagini, crearea puzzLEX-ului, threadul de pe forum, etc.

Muuuult mai mult decat ma gandisem initial.
Btw multumim pt efort, e de departe cel mai tare concurs online din 'zona' boardgames la care am mai participat pana acum. :tu:

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25900Post iadrianik
24 Apr 2012, 15:17

Bahaus wrote:Teoretic cred ca ar trebui sa facem concursurile cum sunt pe BGG, sa aiba toti sanse de castig, dar acele sanse sa fie in functie de cat de bine a raspuns la intrebari.
Mie unul mi se pare un sistem bun cel de pe BGG. Deci fie un sistem bazat exclusiv pe skill (cum sunt concursurile de reviewuri), fie cu sanse pentru toti dar relativ la skill.
Asta desi e mascat ca fiind de skill, castigatorul va fi aleator: vor fi probabil mai mult de 4 concurenti cu 100%, si vor ramane multi pe afara desi au 'muncit' destul de mult.
+1


Subscriu la ideea lui Bahaus. Consider ca era de preferat sa fie cu tragere la sorti, fiecare avand un numar de sanse proportional cu numarul de raspunsuri corecte oferite.
In conditiile actuale, e posibil ca cineva care a completat tot puzzle-ul, dar care a gresit o singura imagine (poate doar din neatentie) sa nu aiba nici o sansa de castig. La fel pentru cineva care incearca sa faca puzzle-ul si nu il termina (in aceste conditii e posibil sa renunte chiar sa mai trimita mail cu raspunsurile).
Chuckila wrote:@all, va dati seama ca nu avem cum sa rulam un concurs cu un set de reguli care sa multumeasca pe toata lumea, din pacate. Chiar si in putinele comentarii de pana acum sunt destule idei care nu par sa convearga. Promit insa ca voi filtra printre toate propunerile si daca vor mai fi selleri dispusi sa sponsorizeze concursuri, vom incerca sa le punem in practica pe cele care ofera o sansa relativ egala tuturor participantilor (cu doar un mic avantaj celor care "au mai mult skill" :D)
Sunt convins ca pe viitor, pe baza feedback-ului primit de la participanti, se vor imbunatati regulile si vor fi mai putini "carcotasi" :D

Si-acum ma-ntorc la dibuit coperti de jocuri ;)

acidutzu

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25902Post acidutzu
24 Apr 2012, 15:23

In conditiile actuale, e posibil ca cineva care a completat tot puzzle-ul, dar care a gresit o singura imagine (poate doar din neatentie) sa nu aiba nici o sansa de castig.
Dar scrie ca mai poti sa trimiti raspunsuri, ultimul fiind luat in considerare. O verificare mica nu strica.
Dezavantajul este ca-ti pierzi randul in coada, deci ochii mari. :shock: :lol:

suras333

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25912Post suras333
24 Apr 2012, 21:40

Chuckila wrote:
suras333 wrote:@ Chuckila - De curiozitate, cat ti-a luat sa il faci?
2-3 ore pe seara, timp de 4 seri. Incluzand timpul pe care l-am acordat "gandirii" formatului, verificat oferta Lex, cropurile de imagini, crearea puzzLEX-ului, threadul de pe forum, etc.

Muuuult mai mult decat ma gandisem initial.
Ma gandeam eu ca a durat ceva.. Oricum, felicitari pentru munca si rezultat! De fapt si tu ar trebui sa primesti un premiu!

Mi se pare o idee extraordina de buna, mai ales ca, incercand sa aflu raspunsurile, parca joc un boardgames - Chuckila pe post de Overlord si noi, ceilalti, eroii .. :lol:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25913Post Chuckila
24 Apr 2012, 21:43

suras333 wrote:De fapt si tu ar trebui sa primesti un premiu!
Dupa replyurile voastre, nici nu mai este nevoie. L-am primit deja.

Va multumesc :)

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”