Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post Reply
Rautz

Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35599Post Rautz
21 Feb 2013, 11:16

In primul rand hai sa vedem cati oameni ar fi interesati de asa ceva, si in ce zile.

Cred ca ar fi bine sa jucam Marti in Lente, in paralel cu concursul MtG, asta daca nu sunt jucatori de MtG care vor sa se inscrie.
Asta pentru ca Mystic Tree de exemplu se inchide foarte repede si riscam sa ne dea afara.
Daca insa ne strangem Sambata sau Duminica putem juca un turneu intreg intr-o zi.

Mi-ar placea daca am putea organiza un astfel de turneu saptamanal, sau la un interval regulat. E o modalitate buna de a testa noi deckuri si a le imbunatati constant.

Jucam initial cu Core Set pentru ca nu multi au inca extensiile. Daca mai multa lume incepe sa le cumpere le vom adauga si pe acelea.

Din pacate avem un singur joc si nu cred ca pot juca si eu si Anca (decat daca ne sincronizam cumva sa jucam unul cu runner, celalalt corporatie, dar nu vrem sa incurcam ceilalti participanti) astfel incat ar juca Anca, iar eu as putea fi arbitru (trebuie verificate deckurile pentru a corespunde numarul de puncte de agenda, numarul de influente de la celelalte factiuni, numarul de carti etc - pot exista greseli nu din reavointa dar din neatentie)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35602Post MandrulDuce
21 Feb 2013, 11:43

Eu ma bag. Eu as prefera sa fie one-day tournament. Sistemul (elvetian, fiecare cu fiecare, etc...) il stabilim atunci in functie de cati suntem.

Saptamanal este cam des. Macar o data pe luna sa jucam turneu. Eu unul cel putin nu m-as putea baga in week-end saptamanal.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35604Post Minel
21 Feb 2013, 11:47

Eu ma bag, dar weekendul asta nu pot.
Si sper ca aplicam regulamentul oficial de pe site-ul FFG. In principal urmatoarele 2 chestii:
1. Fiecare jucator are si deck de corporatie, si deck de runner
2. Castigatorul primeste 10 puncte, iar celalalt un nr de puncte egal cu agenda points (maxim 6).

L.E.: O data pe luna suna bine si pentru mine, saptamanal nu pot nici eu.

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35605Post Rautz
21 Feb 2013, 11:49

El poate sa fie mai des, nu inseamna ca toti venim in fiecare saptamana, dar atat timp cat se strang de fiecare data macar 4 oameni, e bine.
N-as participa nici eu saptamanal dar o data la 2-3 saptamani e ok (ca exemplu eu am un grup cu care joc regulat poker, seara de poker se organizeaza in absolut fiecare saptamana, dar noi participam o data la 2-3 saptamani in medie)

Daca alegi de exemplu o zi ca Marti, te duci in Lente in orice Marti esti liber, si stii ca vei gasi acolo alti cativa oameni care joaca Android. Chiar si in cel mai rau caz in care nu gasesti intr-o saptamana pe nimeni, poti juca boardgames.

Altfel va fi imposibil sa gasesti o zi pe luna in care sa fie toti doritorii liberi, pentru multe ore.

Ideea de baza nu e sa facem clasamente care e mai bun, ci turnee amicale de testare de deckuri impotriva unor oponenti cu deckuri variate.

Momentan poate ne gandim la chestii diferite, eu ma gandeam la mini-turnee dese, amicale, nu voiam sa ma gandesc din prima la ceva grandios.
Daca vreti insa putem discuta despre un turneu mare, cu multi oameni si care sa dureze multe ore, eventual cu taxe de participare si premii.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35611Post Minel
21 Feb 2013, 12:12

Ok, suna bine si asa. :) Am dat zvon si pe la prieteni. Marti suna mai bine decat weekend si pot sa attend vreo 2 pe luna.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35623Post danielM
21 Feb 2013, 13:14

Si eu as fi interesat sa joc la un interval de odata de doua ori pe luna daca s-ar juca vinerea sau sambata

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35689Post Rautz
22 Feb 2013, 14:27

Pare ca este mai bine Marti. Cred ca sunt mai ocupati oamenii in weekend, si nici un loc sigur de joaca nu avem, cafenelele sunt ocupate.

Ce ziceti? Incercam pentru inceput sa ne strangem 4 insi Marti in Lente?

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35691Post danielM
22 Feb 2013, 14:35

Eu momentan nu sunt in Bucuresti, abia de prin martie ajung;

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35694Post Minel
22 Feb 2013, 14:54

Bahaus wrote:Pare ca este mai bine Marti. Cred ca sunt mai ocupati oamenii in weekend, si nici un loc sigur de joaca nu avem, cafenelele sunt ocupate.

Ce ziceti? Incercam pentru inceput sa ne strangem 4 insi Marti in Lente?
Yes. :)
Eu vin si cu un prieten, deci confirm pt 2 persoane sau nici una. Sper ca prima varianta.

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35695Post Rautz
22 Feb 2013, 14:59

Sa ne spui te rog cand stii sigur.
Mai trebuie Tavi si deja suntem 4. Bineinteles ca pot sa vina si mai multi.
Cum am spus probabil va juca Anca, o sa incerc sa imi mai cumpar un Core Set la urmatoarea comanda, prin Martie (si a aparut si a 3-a extensie, si pana in Martie o sa mai apara 1 sau 2)

Si poate corupem si niste MtG-isti de pe acolo :twisted:

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35697Post MandrulDuce
22 Feb 2013, 15:19

Prezent. Ora?

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35698Post Rautz
22 Feb 2013, 15:27

18.30? Pana ne mai fataim pe acolo si ne hotaram ce si cum se face 19-19.30.

Pentru Marti as propune un sistem semifinale->finale, KO, o partida dureaza in medie cam 1 ora, deci un meci 2 ore. Semifinale+Finale = 4 ore.
Fiecare cu fiecare ar dura prea mult, oricum fiecare ajunge sa joace cu 2 din cei 3 jucatori.

Vedem cum iese Marti si mai ajustam pentru datile viitoare.

Regulile spuse de Minel par ok, o sa ma uit si eu mai bine in weekend peste regulamente.
Cateva lucruri mi se par importante la Android:
-toti trebuie sa-si tina evidenta actiunilor, mai ales la Runner, pare usor sa retii 4 actiuni, dar cand faci run-uri lungi uiti cateodata a cata actiune a fost
-respectarea organigramei din regulament privitor la runnuri, e foarte important corporatia sa intrebe runnerul daca merge mai departe, pot exista situatii cand corporatistul se grabeste sa arate un ice sau un trap cand runnerul defapt avea intentia de a nu continua.
Cum turneul este amical, sper sa nu avem parte de vreun moment neplacut.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35708Post Minel
22 Feb 2013, 16:38

Eu cam pe la 8 pot ajunge din pacate. Programul meu de lucru se termina pe la 7:15 - 7:30.

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35709Post Rautz
22 Feb 2013, 16:43

E bine macar sa ne intalnim pentru inceput, poate juca Anca cu Tavi un meci pana veniti voi la 8(si asa Anca poate ajunge de pe la 18, si din cate stiu si Tavi poate ajunge mai devreme), si apoi cand veniti se mai joaca un meci.
Nu va fi o competitie, dar tot e bine ca ne intalnim si incet-incet poate se va ajunge si la mai multi oameni.

In orice caz, pe noi ne veti gasi Marti in Lente.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35716Post Minel
22 Feb 2013, 17:34

Ok cool. :)

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35736Post Miţã
22 Feb 2013, 22:09

Pentru participare trebuie sa imi cumpar jocul? Sau pot juca cu un dec de la voi?

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35746Post Minel
23 Feb 2013, 02:15

Imprumut eu deck cu 10 lei bucata. :)

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35948Post Minel
26 Feb 2013, 14:29

Din pacate nu cred ca mai ajung azi. Decat sa incurc, mai bine zic ca nu vin de fapt. Sorry!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35950Post MandrulDuce
26 Feb 2013, 14:39

O lasam pe data viitoare atunci. Si asa trebuia sa merg dupa carti acasa ;)
Cristi, noi ne putem vedea jucam altceva sau vedem ;)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 35951Post Rautz
26 Feb 2013, 14:43

Nu-i nimic, pana la urma ne intalnim ca de obicei, doar cu Tavi :)
Noi o sa ne mai intalnim acolo cu o prietena, vom avea la noi Ticket to Ride, eu insa as juca totusi Android, esti sigur ca nu vrei sa mergi acasa sa-ti iei deckul? Sau jucam cu deckurile construite de mine. In orice caz Anca va ajunge pe la 18, eu pe la 18.15.

As vrea totusi sa dezvolt treaba in ceva mai serios, concursuri cu regulament si premii, dar nu am prea multa experienta in domeniu, nu stiu cum sa abordez problema. Vom vedea...

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”