Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45074Post Rautz
13 Oct 2013, 22:52

Mi-am dat seama ca noi (Rautz + Anca) nu prea avem timp de liga, astfel incat ne retragem. Daca doreste cineva sa organizeze, si mai ales daca doreste sa o faca dupa vechile reguli, il pot ajuta cu calculul punctajului.

Probabil vom participa la concursul de o zi, daca se organizeaza.

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45081Post Tarmyniatur
14 Oct 2013, 01:38

Revin cu modalitatea de "inscriere" pentru liga:
1.Tarmyniatur
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Cam o saptamana cred ca ar trebui sa fie inscriere ca dupa vin nameti carnati astea. Cine se mai inscrie, va rog, puneti-va numele in continuare. De la 5 membri in sus daca suntem consider ca putem sa ii dam drumul :D .

Despre regulamente si desfasurari am discutat mai devreme in thread, consider ca putem sa ajungem toti la un consens in directia asta.

GO GO GO!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45085Post MandrulDuce
14 Oct 2013, 08:47

m-aș băga și eu, dar pe sistemul de joc aplicat în prima ligă. Eu cred că a-ți dat-o în discuții prea complexe și scenarii. Nu văd rostul în ligă a meciurilor cu limită de timp. 95% din meciuri se termină în timp util. Iar restul de 5% sunt meciuri disputate și probabil interesante pentru ambii jucători. E destul de greu să arbitrezi aceste situații. E nevoie de TO, apar ”strategii” bazate pe meciuri mai lente (nu e neaparat nevoie să faci slow play... poți juca să nu câștigi știind că mai ai 5 minute de rezistat). Mi se pare prea complicat pentru câtă lume se va înscrie. Punctajul se calculează simplu. Nu cred că e nevoie să vă bateți capul foarte tare. Într-un cuvânt, trebuie jucat cât mai mult, câștigat cât mai dur cu adversari cât mai bine clasați. (dând partea matematică la o parte e destul de logic nu?)

So, cu amendamentul de mai sus, ar fi cam așa:
1.Tarmyniatur
2.MandrulDuce
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Anca

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45099Post Anca
14 Oct 2013, 12:59

Anca nu se retrage inca, dar ramane cu sanse mici sa participe in Liga. Poate daca sunteti 7 si va trebuie 8 ca sa faceti liga, ma bag. Momentan e cam lipsa de timp...

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45127Post fl0po
15 Oct 2013, 00:00

revenind la kestii constructive eu sunt de parere sa avem liga cu reguli FFG dar fara limita de timp si concurs tot cu reguli FFG inclusiv limita de timp. fara alte adaugiri/pareri/opinii. Regulamentul FFG este online asa ca poate fi consultat de oricine. De asemenea pentru ambele variante trebuie sa ramana in picioare taxa (20ron) si numarul minim de participanti care, cel putin pt concurs va trebui sa fie 8.
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45128Post Tarmyniatur
15 Oct 2013, 00:21

Eu cred ca daca fiecare participant la liga vine cu cate o pretentie nu mai facem nici o liga :D .

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45129Post misu
15 Oct 2013, 00:22

Ce inseamna regulament FFG pt liga? Fiecare joaca cu fiecare un meci saptamanl si cine acumuleaza cel mai mult prestigiu, castiga?

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45130Post Tarmyniatur
15 Oct 2013, 00:34

Corect, dar as formula altfel: fiecare joaca cu fiecare un meci pe durata ligii, ideal 1 meci pe saptamana dar poate juca si mai multe daca, spre exemplu, nu poate ajunge in una din saptamani.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45132Post fl0po
15 Oct 2013, 06:45

fiecare vs fiecare oricate meciuri pe perioada ligii in functie de timpul de care dispunem. se vor lua in considerare cele mai bune rezultate obtinute cu fiecare participant.
sau varianta primei ligi:
fiecare joaca oricate meciuri poate si se vor lua in considerare cele mai bune x meciuri. a explicat Rautz mai jos.
Varianta 2 e buna pentru cei ce intra mai tarziu in liga.
Fara time limit indiferent de varianta.

mie imi e indiferent ce varianta alegem. cred totusi ca 2 e mai buna in situatia de fata.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45139Post MandrulDuce
15 Oct 2013, 09:48

Eu din ce văd până acum, Tarmyniatur vrea să joace cât mai multe meciuri, fl0po înclină spre sistemul folosit în prima ligă și eu sunt de aceeași părere (sist din prima liga). Deci momentan avem 3 participanți și consens pentru sistemul de prima dată.
Am să updatez lista cu înscrierile aici, îndrăznind să te trec și pe tine fl0po. Sper să nu greșes când înțeleg din post-urile tale că dorești să participi. Dacă da, my bad, sorry.

1.Tarmyniatur
2.MandrulDuce
3.fl0po
4.
5.
6.
7.
8.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45143Post fl0po
15 Oct 2013, 11:24

merci ca m-ai trecut. sigur ca particip. sper ca si Rautz cu Anca se vor alatura...de asemenea Deschapelles, Minel, cgilmeanu, Mihai (taraba)....hai baieti (si fete) sa ii dam drumul intr-o sapt....
Ramanem cu taxa la liga ca sa avem si premii, corect?

In alta ordine de idei in 2-3 saptamani as vrea sa avem si concursul. O sa fie Sambata sau Duminica in functie de diponibilitatea locatiei. Azi sper sa am un raspuns concret. Incepem undeva pe la 12.00 - 13.00 si terminam in cateva ore in functie de numarul de participanti (minim 8). Revin cu detalii.
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45146Post Tarmyniatur
15 Oct 2013, 14:01

MandrulDuce wrote:Eu din ce văd până acum, Tarmyniatur vrea să joace cât mai multe meciuri, fl0po înclină spre sistemul folosit în prima ligă și eu sunt de aceeași părere (sist din prima liga).
Eu am propus de fapt regulament FFG cu limita de timp si numar limitat de meciuri (fiecare are N-1 meciuri unde N e numarul de participanti). Pe sistemul asta organizez eu totul - clasament, desfasurare in timp.

Imi place sa joc Netrunner dar trebuie sa fie o separare intre meciuri de Netrunner casual si liga. Limita de timp e doar respect pentru toti participantii, daca vin 3 oameni in Lente si unul asteapta dupa ceilalti 2, indicat ar fi sa nu astepte 2 ore dupa 2 oponenti care sunt lenti dintr-un motiv sau altul.

Nu ma deranjeaza sistemul lui Rautz dar:

1. Eu nu organizez liga dupa sistemul ala. Daca Rautz s-a retras poate veni altcineva in afara de mine sa organizeze o liga cu acelasi sistem.

2. Pe ambele sisteme eu tot 1 singur meci de liga joc cu fiecare oponent (indiferent de rezultat).
1. Tarmyniatur
2. MandrulDuce
3.fl0po

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45148Post fl0po
15 Oct 2013, 14:21

@Tarmyniatur
Ramanem la liga cu regulile stabilite anterior de Rautz, hai sa nu ne mai invartim. Daca lungirea aiurea a jocurilor va fi o problema (desi nu cred) o vom rezolva atunci intr-un fel sau altul. Deocamdata suntem o mana de speriatzi...asa ca hai sa nu ne speriem mai tare si totodata sa incercam sa nu ii speriem nici pe ceilalti....care ceilalti?...ca nu mai apare nimeni pe aici.....si asta e cea mai mare problema, zic eu.

Ce mai vroiam eu sa adaug, ca si propunere. Sa zicem ca jucatorul X are numai coreset. Nu cred ca ar trebui sa fie o problema daca hotaraste de comun acord cu adversarul ca si acesta sa joace numai coreset. Nu as vrea ca cineva care are doar un coreset sa nu vina gandindu-se ca este din start dezavantajat. Ce ziceti?
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45150Post MandrulDuce
15 Oct 2013, 14:26

Eu joc doar core și nu am nici o problemă dacă jucați cu toate extensiile. În rest, sunt ok cu propunerea ta. Dar să vedem cine mai apare și dacă e cazul. Dacă sunt doar eu cu core, nu e nici o problemă. Fiecare investește cât vrea în joc și mi se pare normal să se bucure de cărțile cumpărate (că nu le cumpără de dragul de a avea cutii în casă).

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45152Post Tarmyniatur
15 Oct 2013, 14:32

fl0po wrote:@Tarmyniatur
Ramanem la liga cu regulile stabilite anterior de Rautz, hai sa nu ne mai invartim. Daca lungirea aiurea a jocurilor va fi o problema (desi nu cred) o vom rezolva atunci intr-un fel sau altul. Deocamdata suntem o mana de speriatzi...asa ca hai sa nu ne speriem mai tare si totodata sa incercam sa nu ii speriem nici pe ceilalti....care ceilalti?...ca nu mai apare nimeni pe aici.....si asta e cea mai mare problema, zic eu.

Ce mai vroiam eu sa adaug, ca si propunere. Sa zicem ca jucatorul X are numai coreset. Nu cred ca ar trebui sa fie o problema daca hotaraste de comun acord cu adversarul ca si acesta sa joace numai coreset. Nu as vrea ca cineva care are doar un coreset sa nu vina gandindu-se ca este din start dezavantajat. Ce ziceti?
Eu cred ca supraestimezi cati oameni detin jocul in Bucuresti, probabil tu ii cunosti pe toti ;) . Nu sunt de acord sa joc coreset daca cineva are doar coreset, but then again, eu nu sunt de acord cu nimic si nici nu ma asculta nimeni :D .

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45153Post fl0po
15 Oct 2013, 14:33

nici eu nu am nicio problema cu Core-ul...cu toate astea........
http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=50&t=3864
.....so let's get ready to rumble!!!
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45154Post 26octombrie
15 Oct 2013, 14:37

stiti voi vorba aia, "copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat"?! cam pe-acolo...

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45156Post fl0po
15 Oct 2013, 14:40

am taiat buricul. gata. asteptam ursitoarele acum.
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45161Post Rautz
15 Oct 2013, 14:59

Ca sa nu mai pierdem atata timpul, fiecare cu propria versiune de reguli, am dat drumul unui thread nou, dedicat sezonului 2 de liga. Cui ii place, il asteptam sa se inscrie, cui nu-i place il asteptam sa organizeze sezonul 3.

http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=86&t=3865

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45178Post fl0po
15 Oct 2013, 17:04

Amin!
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”