Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post Reply
Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 44994Post Tarmyniatur
11 Oct 2013, 01:39

Nu ma deranjeaza alte metode, p'asta am propus-o eu pentru ca, well, s-au cerut propuneri. Nu ma deranjeaza swiss. Vreau doar sa joc :D . Asta am inteles eu prin liga, sa joace "fiecare cu fiecare". Daca nu exista disponibilitate de timp pentru 3 runde, jucam doar 1, daca se anunta 7 jucatori inseamna 1 meci/saptamana. Whatever.

cgilmeanu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45006Post cgilmeanu
11 Oct 2013, 10:57

Salut!
Am urmarit discutia si as vrea sa va spun ca si eu pot/vreau sa particip la concursuri, daca se foloseste regulamentul official FFG cu puncte de prestigiu.
Altfel, cand am timp, particip cu placere la jocuri amicale. :D

Referitor la liga, indiferent de durata pe care se intinde (zile, saptamani etc.) de ce nu se poate folosi tot regulamentul FFG? :geek: Intreb si eu ca nu ma pricep.
Si in plus, sunt de acord Rautz, in fiecare saptamana la rand nu e realizabil.

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45009Post Deschapelles
11 Oct 2013, 11:08

Salut,
Da, la liga intotdeauna a fost din pacate greu pentru toti jucatorii sa se prezinte saptamana de saptamana la liga. Dar daca gasim o metoda in care sa nu ne intindem in perioada sarbatorilor si sa incepem cel mai devreme, ar fi foarte bine :)
O metoda ar fi sa facem un grup de mail / forum thread si sa vorbim acolo cand si cine se intalnesc sa joace, sa gasim o persoana care ar putea contoriza rezultatele si ar updata un clasament general.

Sper sa pot sa vin si la liga si la concurs!

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45011Post Rautz
11 Oct 2013, 11:44

cgilmeanu wrote: Referitor la liga, indiferent de durata pe care se intinde (zile, saptamani etc.) de ce nu se poate folosi tot regulamentul FFG?
In primul rand sistemul elvetian va fi greu de realizat, implica o coordonare totala intre toti jucatorii, sa reuseasca sa se intalneasca la o data/ora anume.
Nu e imposibil, dar am mai avut experienta asta, si nu a fost prea bine

Cat priveste timpul, sunt de acord sa se puna limita de timp, insa in lipsa TO-ului va fi problematic, unul din jucatori il va acuza pe celalalt ca a jucat mai incet, nu e nimeni sa opreasca meciul.

Dar e responsabilitatea TO-ului daca stabileste aceste reguli si dupa aceea vor fi probleme.


Inca un lucru la care poate nu v-ati gandit: noi venim Marti seara imediat dupa 8 ore de serviciu. Daca va fi limita de timp, eu unul o sa zic pas de multe ori, chiar daca voi fi in Lente. Noi mergem sa ne relaxam seara, nu sa fim zoriti si sa ramana partidele neincheiate din cauza unor limite arbitrare de timp.
Nu e profesionist, intr-adevar, dar nu am pretins vreodata ca suntem. Noi (fam.Rautz) ne dorim sa jucam Android relaxat, in timpul liber.
Sa jucam 3-5 meciuri competitive la rand de Android imediat dupa serviciu? :lol:


Pentru ca unii poate nu stiu exact ce a presupus primul sezon din liga, iata regulamentul, pe scurt:

Nu exista limite de timp pentru meciuri si nu exista limita de numar de meciuri jucate. Se iau in considerare cele mai bune 3 rezultate din aceasta perioada conform punctelor de prestigiu, sistemul de departajare la numar egal de puncte de prestigiu fiind criteriul Sonneborn-Berger: media punctelor de prestigiu realizata de cei 3 adversari inmultita cu media punctelor obtinuta in confruntarea cu ei.


La un numar mai mare de participanti, se poate creste numarul de rezultate considerate, de la 3 la 5 de exemplu.
Ideea regulamentului a fost ca fiecare sa joace in ritmul propriu, si sa poata intra oricand in concurs, cu sanse (de exemplu Minel si Luca au intrat prin saptamana 4, si au iesit pe 2 si 3)
Regulamentul insa favorizeaza pe cei care joaca mai multe meciuri, si e si acesta un lucru bun, incurajeaza pe cei care au timp sa joace cat mai mult.
Last edited by Rautz on 11 Oct 2013, 12:31, edited 2 times in total.

cgilmeanu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45016Post cgilmeanu
11 Oct 2013, 12:29

Legat de limita de timp sunt total de acord. Si eu am familie, copil si serviciu :P.

Pana la urma, care sunt concluziile?

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45018Post mihai
11 Oct 2013, 12:53

hello, scuze ca ma bag si eu (desi joc si eu ANR, inca la nivel de beginner).

parerea mea inca sa nu faceti o liga, sa mergeti pe concursuri de o zi, apoi dupa mai multe astfel de evenimente vedeti cum puteti integra intr-o liga, bineinteles cat se poate de flexibila.

legat de timp, din experienta de MTG, ar trebui sa existe. nu stiu la cat ar trebui setat intr-un joc de ANR, dar ar trebui pus(am avut si la MTG jucatori care te faceau sa iti pierzi rabdarea si sa iti vina sa dai meciul...).

era doar o parere, don't shoot the messenger :)

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45022Post misu
11 Oct 2013, 14:08

Cred ca la ce se refera cgalmeanu este un sistem swiss 'extins', cu N-1 runde, in care fiecare joaca cu fiecare, unde N este numarul de jucatori inscrisi.
Iar rundele pot fi saptamanal, sau o data la 2 saptamani. Fiecare joaca un meci saptamanal si se aplica in totalitate modul de punctare de la ffg, eventual dupa cele N-1 saptamani se pot face si o runda eliminatorie, semifinale + finala. Just a thought..

Si ideea cu numarul nelimitat de jocuri pare ok, deoarece este flexibila, si relaxanta. Cred ca scopul principal al acestei ligi nu este unul competional, ci sa ajute la dezvoltarea comunitatii si sa dea o miza meciurilor de ANR saptamanale( pe care oricum le-am fi jucat ). Ca atunci cand eram mici si jucam poker pe bete de chibrit :P

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45023Post Rautz
11 Oct 2013, 14:19

misu wrote:Cred ca la ce se refera cgalmeanu este un sistem swiss 'extins', cu N-1 runde, in care fiecare joaca cu fiecare, unde N este numarul de jucatori inscrisi.
Are un nume specific acest fiecare-cu-fiecare: All-Play-All (desi in sah ele se numesc turnee, iar toate celelalte formate concursuri). Imperecherile se decid de la inceput, nu cu sistemul elvetian(swiss)
Si ideea cu numarul nelimitat de jocuri pare ok, deoarece este flexibila, si relaxanta. Cred ca scopul principal al acestei ligi nu este unul competional, ci sa ajute la dezvoltarea comunitatii si sa dea o miza meciurilor de ANR saptamanale( pe care oricum le-am fi jucat ).
Total de acord.

Merge si ideea de fiecare-cu-fiecare, va fi putin mai greu sa fie condensat in 6 saptamani daca o sa participe mai mult de 8, si putin mai greu de stabilit intalnirile. Dar e o idee buna.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45024Post fl0po
11 Oct 2013, 14:19

eu pentru concursul de 1 zi as vrea sa folosim regulile FFG dar, bineinteles ca incepatorii vor fi incurajati....dar incurajati in directia regulamentului oficial...nu in a sta jumatate de ora sa joace o carte (asta pentru ca tot s-a discutat de timpul de joc)...
HACK OR GET WHACKED!

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45025Post misu
11 Oct 2013, 14:25

Rautz wrote: Pentru ca unii poate nu stiu exact ce a presupus primul sezon din liga, iata regulamentul, pe scurt:

Nu exista limite de timp pentru meciuri si nu exista limita de numar de meciuri jucate. Se iau in considerare cele mai bune 3 rezultate din aceasta perioada conform punctelor de prestigiu, sistemul de departajare la numar egal de puncte de prestigiu fiind criteriul Sonneborn-Berger: media punctelor de prestigiu realizata de cei 3 adversari inmultita cu media punctelor obtinuta in confruntarea cu ei.


La un numar mai mare de participanti, se poate creste numarul de rezultate considerate, de la 3 la 5 de exemplu.
Ideea regulamentului a fost ca fiecare sa joace in ritmul propriu, si sa poata intra oricand in concurs, cu sanse (de exemplu Minel si Luca au intrat prin saptamana 4, si au iesit pe 2 si 3)
Regulamentul insa favorizeaza pe cei care joaca mai multe meciuri, si e si acesta un lucru bun, incurajeaza pe cei care au timp sa joace cat mai mult.
Nu cred ca am inteles bine modalitate de punctare de mai sus: daca un jucator are 3 meciuri in care a terminat 6-0 la prestigiu, el are 18 puncte, si oricate alte meciuri ar mai juca nu mai poate schimba acest lucru ?

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45027Post Tarmyniatur
11 Oct 2013, 14:27

cgilmeanu wrote:Legat de limita de timp sunt total de acord. Si eu am familie, copil si serviciu :P.

Pana la urma, care sunt concluziile?
Pai, presupun ca putem incepe o liga "experiment" Marti pe...15? Ne adunam toti? Daca nu pe 22 poate...Numarul de saptamani si de jocuri necesare sa fie N-1 unde N e nr. de playeri, astfel daca un jucator vine in toate saptamanile in Lente va juca 1 meci/saptamana iar daca unul vine o singura data poate juca toate N-1 jocuri.

Regulament oficial FFG cu puncte de prestigiu. Nu exista TO - mergem pe incredere cu influenta - nu exista acuzatii de slow play - la sfarsitul timpului ramane scorul de pe tabla cu meciul de pe tabla, se dau punctele si aia e. Daca sunt doar 2 jucatori in Lente si le ia 3 ore sa joace 2 meciuri si n-a vazut altcineva nimic, mergeti pe burta :D .

Ma gandesc ca daca e "experiment" eliminam taxa si premiile, sa vedem cum merge o liga si daca sunt toti dispusi sa participe.
Lista de inscrisi la "Android:Netrunner Lente Autumn League"

1.Tarmyniatur

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45028Post Rautz
11 Oct 2013, 14:32

Eu ma supun oricarui regulament, sa nu veniti insa dupa aia sa va plangeti, ca nu e bine.
Pur si simplu nu sunteti realisti.

E un lucru clar ca buna-ziua ca in orice joc de strategie, cu cat gandesti mai mult, cu atat joci mai bine.
Timpul de joc in formatul propus este 10-15 secunde/click. Nu e suficient ca cineva sa gandeasca jumate de ora la mutare, daca va gandi 20 secunde deja isi depaseste timpul alocat.
O sa se intample 2 lucruri: fie o sa jucati repede, cu greseli multe (chiar si de regulament, o sa fie des 'ah, am uitat sa iau 2 credite') fie o sa depasiti timpul si se duce toata placerea jocului (in boardgames ati fi revoltati sa se termine partida in mijlocul ei). In acest timp, neexistand o masurare a timpului corecta, ca in sah sau go, cine va gandi mai mult va juca mai bine, si va avea prima sansa.

Treaba voastra, vom vedea ce va iesi la concurs.

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45029Post misu
11 Oct 2013, 14:38

The way i see it, exista 3 variante:

1. Jucam All-Play-All , cu regualmentul oficial FFG, inclusiv limitele de timp.
2. Jucam All-Play-All , cu regualmentul oficial FFG, dar fara limita de timp, sau extinsa la 90 min.
3. Jucam varianta propusa de Rautz, numar nelimitat de meciuri, fara limita de timp. ( nu mi-e clar inca cum e cu punctarea, dar o sa trec peste )

Haideti sa votam ? Eu as merge pe varianta 3.


PS! Sau putem face 3 ligi in paralel :))

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45034Post Deschapelles
11 Oct 2013, 15:19

Salut,
pentru liga sunt de acord sa fie limita de timp 90 de minute, si asta din doua motive: dureaza foarte mult si se intampla in timpul zilelor de munca si totodata, daca tot e cu numar nelimitat de partide, vreau in primul rand sa joc cat mai multe meciuri :D

Pentru concursul de o zi, raman la parerea ca e cel mai bine cu elvetian + limita de 65 de minute +-10 minute la care TO(s) trebuie sa fie atenti.
In rest.... sper sa incepem cat mai repede sa nu dam in sarbatori :D

Thx,

A.


cgilmeanu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45036Post cgilmeanu
11 Oct 2013, 15:38

misu wrote:The way i see it, exista 3 variante:

1. Jucam All-Play-All , cu regualmentul oficial FFG, inclusiv limitele de timp.
2. Jucam All-Play-All , cu regualmentul oficial FFG, dar fara limita de timp, sau extinsa la 90 min.
3. Jucam varianta propusa de Rautz, numar nelimitat de meciuri, fara limita de timp. ( nu mi-e clar inca cum e cu punctarea, dar o sa trec peste )

Haideti sa votam ? Eu as merge pe varianta 3.


PS! Sau putem face 3 ligi in paralel :))
Eu votez 2, desi sustin si varianta 1.

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45037Post Rautz
11 Oct 2013, 15:41

Deschapelles wrote:Salut,
pentru liga sunt de acord sa fie limita de timp 90 de minute, si asta din doua motive: dureaza foarte mult si se intampla in timpul zilelor de munca si totodata, daca tot e cu numar nelimitat de partide, vreau in primul rand sa joc cat mai multe meciuri :D

Pentru concursul de o zi, raman la parerea ca e cel mai bine cu elvetian + limita de 65 de minute +-10 minute la care TO(s) trebuie sa fie atenti.
In rest.... sper sa incepem cat mai repede sa nu dam in sarbatori :D
Uite, cu asta sunt de acord. E o diferenta intre concursurile de o zi (Sambata) si meciurile jucate in timpul saptamanii, obositi fiind de la serviciu.

Mi se pare ok 65-75 minute pentru concurs, si 90 minute sau nelimitat(acum sa fim seriosi, nu sta nimeni jumate de ora la mutare) in liga.


Si eu zic ca e cel mai benefic sa avem posibilitatea sa jucam un numar nelimitat de meciuri (unii mai putine, altii mai multe, dupa posibilitati), deci si eu as merge pe varianta 3.
Dar cine vrea sa fie TO va decide, eu unul nu voi fi TO pe un sistem pe care nu-l agreez.
Nu cred ca am inteles bine modalitate de punctare de mai sus: daca un jucator are 3 meciuri in care a terminat 6-0 la prestigiu, el are 18 puncte, si oricate alte meciuri ar mai juca nu mai poate schimba acest lucru ?
Da, se considera cele mai bune rezultate contra a 3 jucatori, deci in acest caz are 6-0 cu 3 jucatori diferiti. In continuare nu poate lua mai multe puncte insa poate imbunatati coeficientul de departajare.
Suna usor, dar te asigur ca e extrem de greu sa castigi 3 meciuri cu 6-0, cel mai probabil iti va lua undeva intre 6 si 10 meciuri sa realizezi asta.
Iar daca faci 18 puncte jucand cu adversari slabi, vei pierde la departajare contra celor care au obtinut acelasi rezultat cu adversari mai buni.


Sincer cu asta ma opresc aici, am spus ce aveam de zis, astept oameni care sa se implice in organizarea ligii si sa ne propuna un regulament.
Daca nu se anunta nimeni, saptamana viitoare voi initia eu liga, cu formatul din sezonul 1.

cgilmeanu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45038Post cgilmeanu
11 Oct 2013, 15:58

Scuze. Eu tot nu inteleg ce inseamna exact "numar nelimitat de partide"?

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45039Post Rautz
11 Oct 2013, 16:06

cgilmeanu wrote:Scuze. Eu tot nu inteleg ce inseamna exact "numar nelimitat de partide"?
In cele 6 saptamani joci cate meciuri vrei, cu cine vrei (Terminator ar trebui sa fie incantat de acest sistem :P )
Exemplu:
eu joc contra lui Andrei, cu rezultatele 6-0 6-0 4-2 0-6
joc contra lui Bogdan, cu rezultatele 4-2 4-2 2-4
joc contra lui Cosmin, cu rezultatul 6-0
joc contra lui Daniel, cu rezultatul 4-2.

Se iau cele mai bune rezultate contra 3 adversari, 6-0 cu Andrei, 6-0 cu Cosmin si 4-2 cu Bogdan sau Daniel = 16 puncte

Mai departe, se aplica la egalitate de puncte, pentru departajare, Sonneborn-Berger. Teoretic n-ar trebui sa va preocupe prea mult calculele matematice, dar le gasiti aici:
http://forumboardgames.ro/viewtopic.php ... ger#p37925

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45041Post Tarmyniatur
11 Oct 2013, 16:53

Excelent, cu cat mai multe partide pot sa joc cu atat mai bine.

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”