Concurs Android Netrunner [001] : 23.11.2013

Rautz

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46623Post Rautz
19 Nov 2013, 12:14

E diferenta intre un joc si o competitie. Sunt multe jocuri complexe, dar nu sta nimeni sa gandeasca o ora la Dominant Species sau Twilight Struggle. E un joc, pana la urma nu conteaza prea mult cine castiga.
Dar daca faci o baza de competitii (cum FFG a facut cu Android), cu taxe de participare, cu premii, cu titluri, nu mai poti sa pui lucruri relative in regulament ('trebuie sa gandesti un timp rezonabil', 'jocul se opreste dupa x minute, indiferent cine a gandit mai mult' etc)
Sa investesc timp, bani si energie ca sa joc jumatati de jocuri, nu multumesc.

O hotarare impreuna nu putem lua, pentru ca chiar si asa putini cati suntem, avem firi diferite, unii prefera un joc mai rapid, altii unul mai calculat.
Dar chiar daca majoritatea decide, eu am dreptul sa nu particip daca nu sunt de acord (nu e unul din cazurile in care minoritatea trebuie sa se supuna majoritatii), astfel ca pentru mine varianta de 55 minute iese total din calcul. La 65 minute ma mai gandesc.

Deschapelles

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46629Post Deschapelles
19 Nov 2013, 12:44

Aparent, se lucreaza la un FFG Floor Rules, care o sa contina detalii si reguli mai bine structurate/definite pe viitor.
Pana atunci... mai e.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46632Post fl0po
19 Nov 2013, 13:11

eu am propus 75 minute. daca nu are nimeni nimic impotriva asa va ramane.
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46660Post Rautz
20 Nov 2013, 00:30

Ca sa nu va incurcam Sambata, eu si Anca ne vom retrage de pe lista de concurs.
Ramane sa jucam la stadiul de amatori.

Tarmyniatur

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46664Post Tarmyniatur
20 Nov 2013, 01:31

Nu stiu de Oliver, parca zicea ca are o treaba ceva sambata? Daca nu are ma inscriu si eu, poate ne strangem 8 insi.

misu

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46672Post misu
20 Nov 2013, 10:55

Avand in vedere ca suntem destul de putini 'avansati', am putea face concursul de sambata CoreSet only. Eu sunt ok cu asta.

Deschapelles

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46676Post Deschapelles
20 Nov 2013, 11:31

Sincer, eu sper ca pe viitor sa fie mai multe concursuri - nu ma intereseaza mai deloc liga, din lipsa de timp - dureaza mult si fiecare meci, si liga in totalitatea ei. Prefer sa sacrific 4-5 ore o data pe luna, decat sa stau 2-3 ore in fiecare saptamana.
E adevarat, joci mai multe meciuri, dar amicalele cu cativa "usual suspects" mi se par mai cool ;)

Pentru concursul de sambata, nu ma deranjeaza sa facem CoreSet only :) +1 misu.

Rautz

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46679Post Rautz
20 Nov 2013, 11:57

Daca se face Core Set only posibil sa participam si noi, parte din problema mea e ca nu cunosc prea bine cartile, cu Core Set in mare parte e rezolvata aceasta problema.

Si eu sper sa fie cat mai multe concursuri, cineva insa trebuie sa se ocupe sa le organizeze, si trebuie sprijinul continuu al unor magazine de jocuri.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46684Post fl0po
20 Nov 2013, 12:53

Legat de folosirea Coresetului eu nu am nicio problema. E bine pentru cei care au doar coreset, dar e putin ciudat pentru cei care au investit timp si bani pentru a avea un deck tunat si actualizat la zi. Astept parerea celorlalti.
Pe de alta parte mai sunt ceva inscrisi extra forum, pe unii nu ii cunosc personal si nu stiu cu ce deckuri vor veni (daca vor veni). Le-am dat si lor un mail si astept sa vad ce parere au legat de povestea cu coreset-only.

Ca paranteza, ii admir pe moks si Oliver care desi au decat coreset vin fara nicio problema si la concurs si la liga fara niciun stres. Oricum, asa cum v-am promis la concurs voi veni cu toate cartile pe care le am si daca vreti ceva carti puteti sa folositi orice gasiti in cutie (pe durata concursului....he he).
Sustin in continuare ca skilul jucatorului este mai presus decat cartile din orice deck, fara sa neg ca un deck cu tot ce trebuie in el ajuta foarte mult. Dar, ce inseamna "tot ce trebuie"?...asta tine tot de experienta fiecaruia..
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46693Post Tarmyniatur
20 Nov 2013, 16:05

fl0po wrote:Sustin in continuare ca skilul jucatorului este mai presus decat cartile din orice deck
Asta pana pilotezi un deck al altuia (sa zicem MandulDuce :D ) si vezi ce prostii a bagat in el :D .

Probabil e mai bine sa se faca coreset, sunt (cred) 6 oameni care au mai multe expansionuri si 2 din ei nu vor sa joace cu ele.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46713Post fl0po
20 Nov 2013, 18:30

alte pareri mai avem?
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46714Post fl0po
20 Nov 2013, 18:39

Lista inscrisi:
01. Anca ?
02. Rautz ?
03. Deshapelles
04. misu
05. oliver
06. moks
07. Tarmyniatur
08. bill ?
09. Puiu ?
10. Razvan?
11. fl0po
HACK OR GET WHACKED!

Deschapelles

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46735Post Deschapelles
21 Nov 2013, 09:32

Desi am zis ca n-am nicio problema sa joc coreset only, tind sa sustin ideea de a juca cu expansion-uri la concurs, si pentru ca majoritatea oamenilor inscrisi la concurs in momentul asta au expansiunile cumparate, si pentru ca Oliver si Moks (jos palaria) au zis ca joaca oricum ar fi. Eu unu le voi da carti din expansiuni daca au nevoie ca sa isi extinda plaja de optiuni de deckbuiling "beyong coreset".

Voi ce ziceti?

Ar fi pacat de atatea data packs nefolosite :)
Pentru coreset vom avea destul de des demo-days si jocuri de liga, ar fi frumos concursul sa fie cu toate cartile, zic eu. In plus, nu stiu daca incepatorii nu se vor speria mai rau de tensiunea si timpul limitat de concurs decat daca ar incepe sa concureze cu alti oameni intr-un environment de liga.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46738Post fl0po
21 Nov 2013, 11:15

Ok. Dupa seara de ieri incarcata de telefoane, mesaje, mailuri m-am trezit intr-o pozitie de care m-am ferit inca de la inceput. Mi-as dori sa pot impaca pe toata lumea, dar clar nu am cum sa fac treaba asta. Imi bat capul inca de ieri cum sa fac ca Sambata sa fim toti, dar toti! De fapt asta era scopul principal, sa fim toti acolo si sa existe atmosfera aia misto de competitie...
In concluzie, ca sa nu existe comentarii ca am schimbat regulile "aproape in ziua concursului" vom merge conform anuntului initial al Concursului [fiecare este liber sa vina de acasa cu ce are, meciul dureaza max. 75min asa cum am stabilit ulterior].
Nu vreau sa fiu inteles gresit dar nici nu vreau sa fiu aratat cu degetul ca ma sucesc dupa bunul meu plac ca sa avantajez sau dezavantajez pe cineva.
Revin la ideea cu care incepusem - mi-ar placea foarte mult sa fim toti si sa fim cat mai multi. Pana la urma este vorba de un joc si de ceva "Quality Time" ca sa folosesc o carte non - coreset ...hehe.
In afara de Deshapelles, misu, Oliver, moks momentul asta habar nu am cine va veni si cine nu va veni pana la urma. Eu am spus ca daca nu suntem 8 nici nu are rost sa facem concursul. Pana acum sigur suntem 5. Din respect pentru cei care vor veni voi face concursul chiar daca nu suntem 8 pentru ca mi se pare incorect sa il reprogramez acum...mai ales cand eu deja ma gandesc la concursul din Decembrie.
Va rog pe toti sa va ganditi un pic si sa imi spuneti clar cine vine si cine nu.
Multumesc.
HACK OR GET WHACKED!

misu

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46739Post misu
21 Nov 2013, 11:42

Eu vin, si vin cu tot ce am. Be afraid ! :twisted:

@fl0po
esti un adevarat 'Bernice Mai - Sysop' cu organizarea acestui concurs :D

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46740Post fl0po
21 Nov 2013, 11:59

adica daca nu va fi cu succes pot sa ma arunc la gunoi...he he
normal ca vreau sa taguiesc cat mai multi runneri.....dar si trace-ul asta are o limita...
HACK OR GET WHACKED!

Deschapelles

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46741Post Deschapelles
21 Nov 2013, 12:05

Noi zicem Trash la Archives, e bine!

Rautz

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46743Post Rautz
21 Nov 2013, 12:08

Cred ca a reiesit clar, in urma multiplelor evenimente organizate pe FBG, ca un organizator trebuie sa fie ferm, sa spuna clar regulile, asa cum crede el ca e cel mai bine.
Fara prea multe polluri, fara foarte multa discutie, atata timp cat esti bine intentionat, scrii regulile clar, iar apoi cine e de acord se inscrie, cine nu, nu (eventual cine nu e de acord e liber sa organizeze el cu reguli care ii plac mai mult)

E mult mai bine sa organizezi un eveniment cum ai crezut tu ca e mai bine, si sa-ti asumi raspunderea pe el stiind ca e produsul gandirii tale, decat sa te trezesti ca ai organizat ceva cu elemente cu care nu esti de acord, si sa fii raspunzator pentru ele.
Toata lumea isi da cu parerea ca ar vrea x, ca ar vrea y, dar raspunderea unui eveniment este a organizatorului.

Ca o concluzie, updateaza te rog regulamentul, cu regulile clare, si apoi tine evenimentul indiferent cati participanti vin. In timp, vor creste concursurile.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46753Post fl0po
21 Nov 2013, 13:42

Asa e. Ai perfecta dreptate, numai ca, ma gandeam ca daca tot nu suntem asa de multi si mai ales ca ne si stim intre noi putem impreuna sa facem o kestie cu care sa fie toata lumea de acord. Si din dorinta de a asculta parerile celor implicati in kestia asta am ajuns acolo unde nu vroiam.

Nu am ce sa modific la regulamentul de la concurs. Pot doar sa adaug ca un meci va dura 75min. dar asta stie deja toata lumea. In rest ramane asa cum e.
Concursul se va face indiferent de numarul de participanti, numai ca este evident ca asta va afecta valoarea premiilor.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Concurs Android Netrunner : 23.11.2013

Post: # 46758Post fl0po
21 Nov 2013, 14:52

UPDATE.....

ATENTIE!!! Ora de inceput a concursului este 15.00!!!

Concursul Android: Netrunner va avea loc pe 23.11.2013.
Regulamentul va fi cel oficial FFG, fara modificari, propuneri, imbunatatiri, etc.
Timpul unui meci complet este 75 minute.
Inscrierile se fac fie folosind forumul fie folosind pagina The Netrunners : RO (facebook)

PREMII:
Locul I
1 x Portofoliu ProBinder albastru inchis (UltraPro)
https://www.lexshop.ro/produse/3735/por ... nchis.html
pe care il inauguram cu 1 x carte Scorched Earth alternate art
from http://www.boardgamegeek.com/image/1831769




Locul II
1 x Biblioraft UltraPro Collectors Album + 20 x UltraPro 9 POCKET PAGES SILVER
http://tarabadejocuri.ro/jocuri/accesor ... pages.html
http://tarabadejocuri.ro/jocuri/accesor ... ilver.html
1 x Deckbox FFG Rosu SAU Albastru
https://www.lexshop.ro/produse/2166/dec ... astru.html
https://www.lexshop.ro/produse/2168/deck-box-rosu.html
In locul Deckboxului FFG se poate opta pentru 1 x DataPack dintre cele disponibile la locatia concursului .

Locul III
1 DataPack dintre cele disponibile la locatia concursului
sau
1 Deckbox FFG Rosu SAU Albastru
(in functie de alegerea castigatorului Locului II).

Premiile pot varia in functie de numarul de concurenti inscrisi.


In cazul in care vom avea incepatori suficienti vom face un concurs separat pentru ei unde vom premia Locul I. (concursul pentru incepatori va fi Coreset Only). Avansatii nu au nicio restrictie legata de construirea deckurilor (corseset + data packs).
Premiul pentru Locul I Incepatori va fi 1 x Datapack dintre cele disponibile la locatia concursului sau 1 x Deckbox FFG (in functie de alegerea castigatorului Locului III Avansati)
Meciurile din concurs se vor folosi si pentru Liga (conditiile le gasiti in regulamentul Ligii Android Netrunner).
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”