Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47026Post fl0po
28 Nov 2013, 12:32

Propun sa incepem discutiile preliminare pentru Sezonul 3 al Ligii Android: Netrunner.
Ca si perioada putem sa incepem in Decembrie si sa o terminam la finalul lui Ianuarie 2014.
Eu zic ca vom putea beneficia de 6 saptamani de liga excluzand perioada sarbatorilor. Incepem Liga pe 02.12 ( saptamana 49.2013). Vom activa in urmatoarele saptamani: 49, 50, 51. La finalul saptamanii 51, pe 21.12 avem Concursul, dupa care vom avea o pauza si reincepem in Ianuarie in saptamana 03, 04 si 05. Liga se termina Sambata, 03.02.14. Bineinteles ca daca va exista dorinta si timp se pot organiza intalniri si in saptamanile pe care le-am considerat "moarte".

Am ceva remarci de facut dupa sezonul 2 de Liga. Cred eu, ca ar trebui sa gasim un sistem de prezenta la Liga. De exemplu daca liga are 6 saptamani sa existe 3-4 "prezente" obligatorii. Pe de alta parte as implementa si ceva gen "Challenge". De exemplu un jucator sa il poata provoca pe alt jucator. Jucatorul provocat sa nu aibe voie sa refuze provocarea respectiva. De exemplu: suntem in saptamana 3 de liga si jucatorul X il provoaca pe Y la un meci deoarece acest meci il va ajuta pe X sa se ridice in clasament. Jucatorul Y va fi obligat sa accepte provocarea avand ca si termen perioada ramasa pana la finalul Ligii, dar nu mai mic de 2 saptamani. Practic, ultimile provocari se pot lansa in saptamana 4 de liga si trebuiesc onorate in saptamanile 5 sau 6. In cazul in care exista provocari neonorate sa implementam ceva penalizari in puncte. Poate asa, mentinem Liga animata si in ultimile 2 saptamani...zic si eu.
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47027Post Rautz
28 Nov 2013, 13:04

Nu stiu daca e oportun sa mergem din liga in liga, eu unul ma gandeam la perioade de pauza intre ele (practic meciuri de antrenament)

Nu stiu daca e nevoie de prezenta, practic daca participi putin donezi bani pentru fondul de premii, asa cum am facut eu. Daca exista norma de prezenta, nu participam, si premiile erau mai mici. Lose-lose.
Si nici nu poti zice ca nu merita sa joci contra celor care participa putin, daca ma batea cineva cu 6-0 se punea si in clasament, si ii imbunatatea semnificativ si coeficientul de departajare.

Am preferat sa nu fac sistemul de challenge, mi se pare greoi de implementat, si nu are scop. De exemplu liga asta a jucat cam toata lumea cu toata lumea, nu cred ca a vrut cineva sa joace cu altcineva si a fost refuzat.
La MTG se desfasoara liga cu toti oamenii prezenti, e mai usor sa 'provoci' pe cineva. Nu vad alta solutie decat aceasta provocare live, altfel cum stabilesti ca cineva nu-si onoreaza provocarea? (cineva ma provoaca pe mine, eu pot sa joc Marti, dar el nu poate decat Sambata sau Martea viitoare). Repet, o complicare aiurea, si fara un scop precis.
Daca reuseste cineva sa puna la punct un astfel de sistem corect, mult succes.

Liga a fost foarte animata timp de 5 saptamani, doar in ultima saptamana a fost relaxare, poate schimbarea ar fi sa se faca liga de 3-4 saptamani. Dar trebuie atentie mare, sa nu facem schimbari doar de dragul schimbarii, si sa stabilim clar ce rol are liga.
Din perspectiva mea liga si-a indeplinit in totalitate scopul: meciuri multe jucate, a atras jucatori noi, a fost oarecum mai relaxat in privinta timpului de joc si al prezentei, fiecare a participat fix cat a dorit si a jucat cu cine a dorit, a rezultat un clasament corect in care au iesit in fata cei care au jucat mai bine si mai mult.

Nu in ultimul rand e de stabilit daca lumea isi doreste o liga in continuare, poate se prefera doar concursurile, o data la 1-2 luni.

misu

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47035Post misu
28 Nov 2013, 14:26

Ar fi cool o noua liga, insa pentru mine decembrie e foarte aglomerat, deci nu cred ca pot.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47040Post fl0po
28 Nov 2013, 15:19

@Rautz
Ma gandeam ca daca tot avem meciuri de testare de deckuri le putem include in cadrul unei ligi. Parca e mai intereseant cand stii ca exista o oarecare competitie chiar daca atmosfera este una relaxata.

@misu
Eu am propus sa incepem in Decembrie dar gandeste-te ca exista toata luna Ianuarie la dispozitie. deci timpul e destul de lung.
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47059Post Tarmyniatur
28 Nov 2013, 18:29

fl0po wrote:@Rautz
Ma gandeam ca daca tot avem meciuri de testare de deckuri le putem include in cadrul unei ligi. Parca e mai intereseant cand stii ca exista o oarecare competitie chiar daca atmosfera este una relaxata.
Nu face nimeni decktest in liga, sa fii sigur de asta :D

Rautz

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47060Post Rautz
28 Nov 2013, 18:36

Tarmyniatur wrote: Nu face nimeni decktest in liga, sa fii sigur de asta :D
Eu am facut, am jucat pentru prima data in viata cu Andromeda.

Dar sunt de parere ca ar fi bine sa fie si o perioada de amicale, in care fiecare isi poate testa toate trasnaile de deckuri (nu toata lumea joaca online)

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47062Post Tarmyniatur
28 Nov 2013, 18:49

Pai oricum daca joci cu Gabe si pui Andromeda peste deck-ul ala, e mai bun decku' :D

In ideea ta am si spus de jucat live, sa fie un cool-off period.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47119Post MandrulDuce
29 Nov 2013, 19:08

Eu propun (ca participant onorific la liga ce tocmai s-a terminat) următoarele idei, ca și food for thought:

1. Următoarea ligă să fie undeva prin martie
2. Până atunci, organizarea de concursuri cum va fi cel din decembrie, de o zi, eventual cu tematică și limitări, pentru a aduce oameni noi.
3. Marketată ideea de ligă din timp în cadrul concursurilor
4. Stabilirea unui sistem de ligă cu o durată egală cu (n-1)/2 +1 săptămâni... pe ideea că poți juca cam 2 meciuri pe sesiune de joc, ar veni cam fix timp să joci cu toată lumea și o ultimă săptămână pentru acele reglări finale de clasament. Știu că nu va juca fix fiecare cu fiecare, dar ca model teoretic.
5. În cazul în care sunt prea multi participanți și acel (n-1)/2 + 1 e un nr prea mare, se poate discuta despre o ligă cu 2 zile oficiale de disputat meciuri în loc de una singură.
6. Propun ca acel concurs de o zi fie să fie open-ul ligii fie în wk ultimei săptămâni. Aș merge pe ”final day”. Dacă se începe cu el, unii oameni (mai ales începători) vor fi impulsionați să participe. Alții ar putea fi descurajați de primele rezultate. dacă se joacă pe final, e miza mai mare, și e frumos că se face decernarea de premii cu toată lumea acolo de față.
7. Propun stabilirea mai exactă a unui loc de desfășurare a concursului. Faptul că se joacă în lente pe mese așezate una colo una dincolo și cu liga de MTG desfășurată în paralel și cu alte jocuri dispuse pe mese nu mi se pare optim. Dacă lucrurile merg cum mi-aș dori eu, am trece de 10 participanți la următoarea ligă și dacă asigurăm un 8 oameni pe întâlnire, e bine să avem locul nostru cu mese organizate frumos, mai în liniște, unde să se poată desfășura un concurs competitiv. Propun aici o exclusivitate pe mansarda din Lente sau mers în Deja-Vu.
8. Propun să se facă și un trofeu. Asta rămâne de discutat în funcție de costuri dacă rămâne la câștigător sau îl ține până la următoarea ediție. Mă gândesc la acele trofee din plexiglas sau ce se fac, cu grafică în interior... they look cool. Dar să nu afecteze prize pool-ul prea mult... că sigur toată lumea vrea cărți, expansiuni, și e bine să fie cât mai multe premii date.

Cam atât (destul de mult din partea cuiva care doar gura e de el).

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47121Post fl0po
29 Nov 2013, 19:22

concursul s-a desfasurat in mansarda lente unde am fost aproape singuri si nederankati de nimeni. am aranajat mesele in linie si in afara de faptul ca lumina a fost slabuta eu zic ca a fost bine. poti sa vezi poze de la concurs pe facebook.com/thenetrunners.ro

legat de liga, pe scurt, mie mi-ar placea sa joc intr-o competitie decat sa testez deckuri in gol...sa zic asa. nu ma agit sa castig, doar ca ideea de competitie ma stimuleaza mai mult.

nu as mai amesteca concursurile cu liga. cine vrea e liber sa se inscrie unde crede fara sa aibe nevoie de alte stimulente in afara de dorinta de a juca.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47122Post MandrulDuce
29 Nov 2013, 19:28

din considerentul că am văzut pozele din concurs am zis ideea cu exclusivitate pe mansardă. Nici eu nu le-aș amesteca mai ales ca acum... eu bănuiesc că din cauza conc nu a mai fost agitație în ultima săpt.
Pe de altă parte, ar fi cul să se încheie liga cu concursul de o zi... premii în plus, one day event, decernare de premii și la ligă, poze, chestii... ca un ”royal finale”.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47123Post Tarmyniatur
29 Nov 2013, 20:21

MandrulDuce wrote:Eu propun (ca participant onorific la liga ce tocmai s-a terminat) următoarele idei, ca și food for thought:

5. În cazul în care sunt prea multi participanți și acel (n-1)/2 + 1 e un nr prea mare, se poate discuta despre o ligă cu 2 zile oficiale de disputat meciuri în loc de una singură.
7. Propun stabilirea mai exactă a unui loc de desfășurare a concursului. Faptul că se joacă în lente pe mese așezate una colo una dincolo și cu liga de MTG desfășurată în paralel și cu alte jocuri dispuse pe mese nu mi se pare optim. Dacă lucrurile merg cum mi-aș dori eu, am trece de 10 participanți la următoarea ligă și dacă asigurăm un 8 oameni pe întâlnire, e bine să avem locul nostru cu mese organizate frumos, mai în liniște, unde să se poată desfășura un concurs competitiv. Propun aici o exclusivitate pe mansarda din Lente sau mers în Deja-Vu.
8. Propun să se facă și un trofeu. Asta rămâne de discutat în funcție de costuri dacă rămâne la câștigător sau îl ține până la următoarea ediție. Mă gândesc la acele trofee din plexiglas sau ce se fac, cu grafică în interior... they look cool. Dar să nu afecteze prize pool-ul prea mult... că sigur toată lumea vrea cărți, expansiuni, și e bine să fie cât mai multe premii date.

Cam atât (destul de mult din partea cuiva care doar gura e de el).
5. Meciurile se disputa oricand se intalnesc 3 sau mai multi participanti.

7. Lente e ok mai ales ca n-au venit niciodata mai mult de 6 participanti. Nu-mi displace mansarda Lente dar Deja-vu e nepotrivit pentru jucat boardgames, imo.

8. What? Trofeu? Wtf?

Deschapelles

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47136Post Deschapelles
30 Nov 2013, 11:04

MI se pare ok Deja-Vu sa joci boardgames acolo, nu vad probleme :)
Trofeu? Da, un trofeu pe care sa scrie "castigator al ligii nr. x" or somesuch. Makes for good memories and murder weapons.

Da, concurs amestecat cu liga nu prea merge ;)
As mai avea un amendament... sa lasam oamenii sa joace amicale daca vor, chiar daca sunt ambii inscrisi in liga. ;)

Rautz

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47137Post Rautz
30 Nov 2013, 11:39

Deschapelles wrote: As mai avea un amendament... sa lasam oamenii sa joace amicale daca vor, chiar daca sunt ambii inscrisi in liga. ;)
O sa apara probleme:
1. se joaca mult mai putine meciuri in liga
2. cei care-si fac norma sau vor sa joace cu parteneri mai buni fara risc, si sa-i invete deckul, vor refuza sa mai joace pentru liga
3. e impotriva scopului ligii, liga e menita sa determine un clasament pentru o anumita perioada de timp, daca le combini se dilueaza totul, determini doar castigatorul pentru meciurile in care n-a zis cineva 'piua'
4. nu exista sport in care in timpul unui campionat/liga sa joci si amicale, acestea se fac in pauzele competitionale

Tocmai de aceea e buna o perioada intre ligi, aceasta este pauza competitionala necesara, profitati de ea.

Deschapelles

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47140Post Deschapelles
30 Nov 2013, 13:02

Nu sunt de acord. Tu ai zis ca daca te obliga cineva sa vii la liga, n-ai juca. Nici eu n-as juca daca mi se IMPUNE sa joc neaparat meci contorizat oficial.

1. Si care e problema daca se joaca mai putine "oficiale" dar overall cresc meciurile jucate intre oamenii interesati de Netrunner, si totul e ceva mai relaxat?

2. N-a fost nimeni care si-a facut norma si a refuzat sa joace. Inclusiv eu, desi l-am batut pe Flopo in prima saptamana, azi ma intalnesc sa joc cu el o ultima runda de liga.
NU am vazut sa fie cazuri de challenge-uri "refuzate" de oameni strict pe criteriul "ma bate x si imi scade sonnenbornu".

3. Nu se dilueaza nimic, ai o sansa sa mai joci si de "relaxare" cu acelasi adversar, MAI ALES daca ai jucat 1-2 partide deja.
Mai mult de atat, o sa creasca numarul de jocuri "overall", chiar daca liga va inregistra poate mai putine meciuri.

Sa zicem ca joc cu Rares 2 meciuri, si pe urma vreau doar sa ma "distrez" (ori sa joc cu el, de fun, ori sa incerc alte deckuri experimentale, si el e singurul jucator disponibil) - ce trebuie sa fac, sa ies din Lente si sa ma duc in alta locatie, sa nu ma vada nimeni?

Alta idee: vreau sa-mi testez un deck nou, si Flopo e singurul jucator disponibil. NU am cu cine sa testez deckul, pentru ca toti oamenii pe care ii cunosc ca fiind jucatori de Netrunner sunt si la liga, deci, sunt obligat sa-mi testez deckul orbeste pe un adversar de liga. Da, ok, intre ligi pot sa-mi testez deckurile, dar deja liga ma forteaza sa joc amicale doar cateva luni pe an, si alte cateva luni pe an, sa vad cat de bine am testat, ceea ce nu mi se pare corect. Eu unul nu joc pe OCTGN si singura mea ocazie sa testez deckuri este face-to-face.

4. Si acum mergem pe principiul ca "daca nu se intampla nicaieri, inseamna ca asa e cel mai bine" ? La alte sporturi se intampla din cauze logistice, materiale, lipsa de timp, epuizarea jucatorilor, riscul accidentarilor. Plus ca asta nu e sport, eu nu-l vad sport cat timp exista si o componenta destul de mare de "noroc". E un joc de carti :)

La netrunner nu e cazul de oboseala sau riscul accidentarilor - Rares a jucat 5 partide amicale cu Anca si nu pare obosit, ba chiar cred ca l-a ajutat un pic ca experienta de joc;)

Ar trebui sa decida majoritatea jucatorilor chestia cu amicalele. Pana acum eu am propus asta, mai e cineva de acord sa existe si amicale, cu mentiunea ca poti sa faci amicale dupa ce ai jucat macar o partida oficiala "de liga"?

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47143Post Tarmyniatur
30 Nov 2013, 13:45

Ar fi ok sa fie amicale in perioada non-liga, adica, daca marti e ziua de liga, toate meciurile sunt in liga, daca se intalnesc 3-4 insi sambata sau in alta zi, sa poata fi si meciuri de liga si meciuri amicale.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47149Post fl0po
30 Nov 2013, 14:33

helloooo guyz! here we go again....dezbatem pana ne plictisim...si pe urma poate ne hotaram sa si jucam. dupa care ne razgandim, iar dezbatem...and so on. eu zic asa:
jucam incepand de Marti. Cine vrea vine si joaca. Cine nu, sta acasa, testeaza, isi da cu parerea pe forum sau...vede un film. Incheiem povestea pe 1 Ianuarie. Premiile vor fi 100% din taxa...iar daca ne strangem mai mult de doi poa combinam si vreun sponsor si marim si premiile...hehe.
Ceea ce vom face nu se considera ca fiind sezonul 3 de Liga. ...e ceva underground gen...

LE: am scris 1 Ianuarie. de fapt, 1 Februarie. sorry.
Last edited by fl0po on 01 Dec 2013, 04:59, edited 1 time in total.
HACK OR GET WHACKED!

misu

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47156Post misu
30 Nov 2013, 23:09

Well said fl0po, prea multe reguli si prea putine jocuri :P
Si eu ma bag la acest underground, in limita timpului disponibil.
As vrea doar ca lumea sa anunte din timp cand vine la intalniri, sa stim exact cati o sa fim la o anumita intalnire, ca sa nu sa stea prea mult pe bara.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47452Post fl0po
08 Dec 2013, 16:15

pana ne hotaram ce si cum cu liga ne vedem Marti la Deja Vu sa mai dam o tura. Voi avea deckurile de "initiere" cu mine in cazul in care avem curiosi...

o sa joc netrunner intre 18 si 19.30. pe urma poate un Star Wars LCG sau un Seasons. Deschapelles...ia zi nene, bagam Seasons?
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47453Post Rautz
08 Dec 2013, 16:21

fl0po wrote: o sa joc netrunner intre 18 si 19.30.
Eu ajung pe la 18.20-18.30. Imi caut alt partener?

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare Liga Android:Netrunner S3

Post: # 47454Post fl0po
08 Dec 2013, 16:57

pai e ok. jucam un meci impreuna. poa nu sa sa tina mai mult de 90 min.....daca ne fortam un pic amandoi..hehe. vii cu shaper si jinteki?
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”