Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 51965Post CostyBGB
01 Apr 2014, 16:25

A inceput cea de-a treia editie a premiilor Jocul Anului in Romania!

In perioada 1 – 30 aprilie 2014 puteti nominaliza prin comentarii in pagina dedicata (http://www.jocul-anului.ro/stiri/start- ... ania-2013/) maxim 5 jocuri de societate lansate in perioada 1 ianuarie 2013 – 31 decembrie 2013 pentru fiecare din cele 2 categorii de premii:

- Jocul Anului in Romania – Incepatori;
- Jocul Anului in Romania – Avansati.

Sunt asteptate nominalizarile voastre pe site!
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52270Post CostyBGB
12 Apr 2014, 11:12

12.04.2014, ora 11:08 - 8 comentarii asteapta sa fie aprobate!

Intra si tu si nominalizeaza cele mai tari jocuri din 2013 la premiile Jocul Anului in Romania! http://www.jocul-anului.ro/stiri/start- ... ania-2013/
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52271Post omucu
12 Apr 2014, 11:34

Ar trebui pus ca anunt, sa apara peste tot. Imparatia, ce parere aveti? :P

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52272Post Chuckila
12 Apr 2014, 11:57

Done, your highness! Spor la nominalizari, celor care inca nu au facut-o. Cum am zis si anul trecut, dati-ne de lucru :tu:

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52273Post Krystal
12 Apr 2014, 13:23

mi se pare mie sau jocurile devin tot mai complicate pe an ce trece? parca raman astia in pana de imaginatie si croseteaza acolo pe cateva mecanici, una pe fata una pe dos, bob de orez, nu mai stiu ce sa faca, fac un pulover cu trei maneci. o sa ajungem in cativa ani sa dureze trei ore explicatia si o ora jumate jocul, ca acum e doar o ora explicatia si o ora jumate jocul. o sa mergem sa jucam cu aspirina dupa noi. lucrurile geniale sunt cele mai simple, unde s-au dus oamenii care sa le faca? de ce un joc ca si Hive iese odata la multi ani? (discurs semi-retoric initiat de haterul din mine, caruia ii plac Terra Mystica si Tzolk'In, dar are impresia ca in curand astea vor deveni joculete pentru adormit copiii boardgamerilor)

Tarmyniatur

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52290Post Tarmyniatur
13 Apr 2014, 04:13

Sincer, in 2013 au aparut numai porcarii, nu cred ca o sa votez nici un joc.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52291Post Chuckila
13 Apr 2014, 04:15

E vorba de nominalizari, nu de voturi.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52552Post omucu
24 Apr 2014, 00:04

Scriu doar sa va amintesc sa nominalizati jocurile voastre preferate din 2013 :)

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52622Post CostyBGB
28 Apr 2014, 10:03

Ultimele zile in care mai puteti nominaliza la Jocul Anului in Romania cele mai tari jocuri de societate lansate in 2013! Daca esti pasionat de board games, te asteptam sa nominalizezi! http://www.jocul-anului.ro/stiri/start- ... ania-2013/
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52715Post CostyBGB
02 May 2014, 17:35

Rezultate nominalizari pentru Jocul Anului in Romania 2013 – Primele finaliste http://www.boardgames-blog.ro/board-gam ... finaliste/
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52716Post fl0po
02 May 2014, 18:30

nush ce sa zic despre rezultatele de la incepatori....ca fapt divers am vorbit despre asta cu niste prieteni incepatori care s-au uitat un pic cam stramb cand au vazut jocurile finaliste...
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52717Post Chuckila
02 May 2014, 18:36

Eu zic ca ar trebui avut in vedere faptul ca au fost destui "gameri" care au nominalizat la incepatori. Probabil de aici si prezenta unor jocuri ca Tash Kalar sau BattleLore 2nd Edition.

Prietenii tai au nominalizat? Poate o prezenta mai numeroasa a incepatorilor care sa isi exprime parerile poate balansa si reflecta mai bine starea de fapt?

Eu am sugerat prietenilor mei incepatori sa propuna jocuri, chiar si numai la categoria incepatori. Din pacate, parcurgand lista, nu regasesc niciunul dintre cunoscuti :(

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52718Post omucu
02 May 2014, 18:39

E aceeasi situatie cu Seasons anul trecut. E un joc excelent, dar e la limita intre incepatori si avansati. Sau, sa zicem asa, e cat se poate de mediu ca dificultate/complexitate. Are dreptate Chuckila, de votat au votat in mare parte avansatii, ei sunt si cei care stau cu ochii pe noutati, si poate de-asta avem rezultatele care le avem. Nu sunt listele finale, urmeaza sa decida si juriul care sunt urmatoarele titluri ce prind finala.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52721Post fl0po
02 May 2014, 23:06

Tash Kalar se regasea pe lista jocurilor pt incepatori alaturi de BattleLore, Viticulture, Warhammer Diskwars, Pathfinder the Adventure CardGame etc. Oamenii le-au vazut acolo si au votat dupa bunul plac. Poate o problema a fost chiar modul in care au fost categorisite jocurile pe cele 2 liste....nu neaparat numarul voturilor. E adevarat ca este f important sa voteze cat mai multi dar daca startul e un pic aiurea e posibil sa avem rezultate similare. Erau jocuri in lista pt incepatori pe care mi-ar fi placut sa le votez ( pt ca imi plac) dar m-am gandit ca e nevoie de ceva experienta pentru a le juca si nu le-am nominalizat. Sper sa nu fiu inteles gresit, nu ma dau eu ala cu experienta, chiar nu, doar imi spun parerea fara niciun iz de rautate.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52725Post Chuckila
03 May 2014, 09:35

Sugestiile primite de la participanti au facut formatul "Jocul Anului in Romania" sa evolueze. Daca nu se luau in seama propunerile comunitatii dupa prima, respectiv a doua editie, probabil modul de propunere si jurizare era si mai putin corect decat este acum. Vocea comunitatii plus discutiile intre membrii juriului functie de ce a fost bine/mai putin bine in editiile anterioare ar trebui sa ne aduca incet-incet inspre cea mai buna formula de nominalizare si jurizare (incercam inainte de startul fiecarei editii sa discutam si sa gasim balanta inclusiv in modul cum decidem care joc este mai bun, nu doar modul in care impartim listele in Incepatori/Avansati).

Imi place sa cred ca nimeni dintre cei care participa ca si membri ai juriului nu considera sugestiile drept rautati. Ci doar o metoda de a vedea daca si cum putem face urmatoarea editie mai buna si mai reprezentativa pentru ceea ce dorim sa recompensam prin titlul de Jocul Anului in Romania - Incepatori/Avansati.

Din pacate, cred ca multa lume (probabil unii chiar si de pe acest forum) se uita la anuntul facut de Costy si zic "Hai dom'le, nu ma apuc sa nominalizez eu jocuri, doar ce parere pot sa am eu dupa 3-5-X-10 luni de boardgames. Ii las eu pe cei 'care stiu', care au state grele in board games". Si aici e greseala mare de abordare. Oricine a jucat boardgames si este pasionat, fie ca are 2 luni si 8 zile, fie care a jucat deja 400-500 jocuri diferite in ultimii ani, ar trebui sa iti exprime parerea. Nominalizarile publicului imping in finala 3 jocuri (sau mai multe, in cazul in care ultimele sunt la egalitate), iar juriului ii revine onoarea de a filtra celelalte jocuri care au primit un numar minim de nominalizari pentru a aduce numarul final de jocuri la 6. Si cu cat vom avea mai multe sugestii de la mai multi oameni, cu atat esantionul va deveni mai reprezentativ pentru acele 3 jocuri care vor trebui sa mearga mai departe.

La final, sa inchei, cred ca aici este una din zonele unde putem incerca sa ne descurcam mai bine la editia urmatoare. Toti cei care participam la faza de nominalizare a jocurilor - indiferent ca suntem facem sau nu parte din juriul final care decide castigatoarul - sa incercam sa ii convingem si pe cei incepatori, cu care jucam in Lente, Deja-Vu, Red Goblin, Le&Le Games, in parc sau acasa, sa se simta confortabili in a nominaliza jocuri.

Rautz

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52727Post Rautz
03 May 2014, 13:27

Am fost si eu mirat de propunerile la incepatori, mie mi se pareau de avansati respectivele jocuri.
Tash-Kalar mi se pare oarecum similar cu sahul: reguli simple dar o complexitate foarte mare in gandire. La fel si BattleLore.
Nu stiu care a fost metoda de departajare in cele 2 categorii.

Am vrut sa votez, m-am uitat pe liste, dar din pacate pur si simplu n-am jucat mai nimic din respectivele jocuri, mi se pare ca am jucat 3 jocuri de la incepatori, si 1 de la avansati (mai mult, toate acestea le-am jucat o singura data) astfel ca mi s-a parut deplasat sa votez. Anca a votat, tocmai pentru a ajuta proiectul.
Ideea in sine e buna, insa cel putin in faza de nominalizari, lumea nu prea cred ca a jucat mare parte din jocuri.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 52728Post CostyBGB
03 May 2014, 13:59

Toate informatiile despre proiectul Jocul Anului in Romania se regasesc in regulamentul de pe site: http://www.jocul-anului.ro/regulament/ . Aici sunt explicate categoriile, toate etapele, cum se obtin listele de jocuri eligibile, cum se noteaza, etc.

"Jocurile eligibile la premiul Jocul Anului in Romania – Incepatori sunt jocurile aparute in perioada 1 ianuarie– 31 decembrie din anul anterior, au Game Weight mai mic sau egal cu 2.8, au cel putin 50 de note acordate si o medie a acestora de cel putin 6.5.

Jocurile eligibile la premiul Jocul Anului in Romania – Avansati sunt jocurile aparute in perioada 1 ianuarie– 31 decembrie din anul anterior, au Game Weight peste 2.8, au cel putin 50 de note acordate si o medie a acestora de cel putin 6.5."


Chiar daca lumea joaca putine titluri din listele respective, le pot propune daca le-au placut. Un joc placut de 100 de persoane este foarte probabil sa fie un joc bun, ce merita analizat de catre Juriu.

Pentru ca rezultatele finale sa fie cat mai relevante, este foarte important sa avem un numar mare de nominalizari, de la cat mai multe persoane, indiferent ca sunt jucatori inraiti, cunoscatori, sau tocmai ce au descoperit microbul :) .
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 53446Post omucu
30 May 2014, 15:37

Am facut un Geeklist Jocul anului in Romania. Scopul e promovarea premiilor jocul anului si prin strainataturi, asa ca sariti cu thumbs up pe el sa apara printre hot Geeklists

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 53447Post Chuckila
30 May 2014, 15:56

Ma uit la jocurile ce au ajuns in finala de la Avansati si vad doar jocuri unul si unul. Daca la incepatori inca isi mai fac loc unele titluri care va trebui sa vedem la editia viitoare cum (daca?) le vom putea filtra, la avansati sunt placut surprins de nominalizari.

As fi curios daca ar fi fost tot aceastea titlurile, in conditiile in care ar fi votat de 2-3 ori mai multi oameni.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Start nominalizari Jocul Anului in Romania 2013!

Post: # 53449Post omucu
30 May 2014, 16:01

La avansati probabil ca da, la incepatori sunt convins ca n-ar fi fost aceleasi. Am o idee pentru anul urmator deja pentru a rezolva problema la incepatori, dar sa ne concentram deocamdata la editia actuala :)

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”