Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Deschapelles

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61698Post Deschapelles
12 May 2015, 13:00

Sa-mi dau si eu cu parerea, cu riscul de a deranja, dar asta e...

Ca jucator nu am votat pentru lista din urmatoarele motive:
- no offense, dar nu cunosc decat 2 persoane din juriu, si le cunosc mai degraba ca preferinte pe care le au la jocuri... un pic prea multe euro-games pentru mine.
- oricat de mult ar conta pentru un publisher sau magazin de jocuri din Romania sa aiba pe un numar de jocuri din stoc cu sigla "jocul anului in Romania 20xy", titlul nu mi se pare ca are acoperire ci e mai mult un marketing gimmick.
In acelasi timp, ma lasa rece ca exista un joc pe care scrie "Dice Tower Essentials" promovat de Tom Vasel - listele la care ma uit de la Dice Tower sunt "People's Choice" si listele lui Sam si Zee, pentru ca ma potrivesc mai bine cu genurile de joc pe care le joaca ei in mod normal, si People's Choice (reprezentat prin mii de voturi) statistic arata mult mai aproape de adevar - ce joaca lumea si apreciaza mai mult.
- categoriile in sine mi se par incorecte. Mai degraba mi s-ar parea sa existe mai multe, si de genul "Premiul Juriului" si "Premiul jucatorilor", chiar si "Jocul anului in limba romana", categoriile actuale sunt mult mai subiective si ce e pentru Vasile un joc pentru incepatori, pentru Nelu e ceva avansat, si se poate si invers.

Poate e o metafora exagerata (un pic) dar sa dai un premiu care se numeste Jocul Anului in Romania in conditiile de fata seamana destul de mult cu notiunea de Campion Mondial la Fotbal American :-B
Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea.

YMMV

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61704Post VickdaReaper
12 May 2015, 13:48

Deschapelles wrote:Sa-mi dau si eu cu parerea, cu riscul de a deranja, dar asta e...
Nu-i nicio problema in a deranja. O parere in plus nu dauneaza niciodata.
Deschapelles wrote: Ca jucator nu am votat pentru lista din urmatoarele motive:
- no offense, dar nu cunosc decat 2 persoane din juriu, si le cunosc mai degraba ca preferinte pe care le au la jocuri... un pic prea multe euro-games pentru mine.
Sa nu-ti fie cu suparare, dar eu consider un motiv slab sa nu votezi pentru ca nu cunosti juriul. Nici eu nu am cuoscut personal vre-unul dintre candidatii la presedentia Romaniei, dar tot m-am dus sa votez (ca sa dau doar un exemplu). Eu unul as participa la acest proiect ca sa incerc sa atrag atentia altora asupra jocurilor care eu consider ca sunt cele mai bune dintre toate celelalte lansate in acelasi an si pe care eu le-am incercat.
Cat despre preferintele juratilor, cred ca se poate afirma ca sunt preponderent catre latura euro, dar nici nominalizari pentru jocuri tematice nu prea avem, deci nu prea ajungem sa arbitram (si sa fim expusi la) astfel de jocuri. Iar unul dintre motive ar fi ca cei care prefera astfel de jocuri nu prea voteaza. Eu unul as prefera sa fie si mai multe jocuri de razboi macar propuse, daca nu chiar ajunse in faza finala, dar daca publicul roman nu prea gusta asemenea jocuri, ce pot sa fac!?
Deschapelles wrote: - oricat de mult ar conta pentru un publisher sau magazin de jocuri din Romania sa aiba pe un numar de jocuri din stoc cu sigla "jocul anului in Romania 20xy", titlul nu mi se pare ca are acoperire ci e mai mult un marketing gimmick.
In acelasi timp, ma lasa rece ca exista un joc pe care scrie "Dice Tower Essentials" promovat de Tom Vasel - listele la care ma uit de la Dice Tower sunt "People's Choice" si listele lui Sam si Zee, pentru ca ma potrivesc mai bine cu genurile de joc pe care le joaca ei in mod normal, si People's Choice (reprezentat prin mii de voturi) statistic arata mult mai aproape de adevar - ce joaca lumea si apreciaza mai mult.
Unele persoane o sa fie influentate sa cumpere un joc care a primit x premii, altele nu, evident. Insa nu cred ca a avea mentionat pe cutie ca a primit un premiu poate sa dauneze (vanzarilor) unui joc.
Deschapelles wrote: - categoriile in sine mi se par incorecte. Mai degraba mi s-ar parea sa existe mai multe, si de genul "Premiul Juriului" si "Premiul jucatorilor", chiar si "Jocul anului in limba romana", categoriile actuale sunt mult mai subiective si ce e pentru Vasile un joc pentru incepatori, pentru Nelu e ceva avansat, si se poate si invers.
Tocmai ca noi ne-am dorit sa obiectivizam procesul de separare in categorii, de aceea am si folosit sistemul de Game Weight de pe BGG, care se presupune ca rezulta ca urmare a voturilor exprimate de un numar important de jucatori. E drept, fiecare evaluam diferit jocurile ca nivel de dificultate, dar baza de la care am facut aceasta separatie este aproape complet obiectiva si independenta de juriu.
Deschapelles wrote: Poate e o metafora exagerata (un pic) dar sa dai un premiu care se numeste Jocul Anului in Romania in conditiile de fata seamana destul de mult cu notiunea de Campion Mondial la Fotbal American :-B
Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea.

YMMV
Da, metafora este complet exagerata. Fotbalul american nu defineste un anume sport care se joaca doar in America (SUA, ca sa fim mai precisi), ci este denumirea unui sport, care poate fi practicat oriunde in lume. Si pentru care, daca ar exista o deschidere suficienta, s-ar putea organiza o competitie care sa reuneasca echipe provenite din mai multe tari, a carei castigatoare va fi numita campioana mondiala. Ca fapt divers, am cunoscut persoane (romani) care joaca fotbal american aici in Romania. Deci conceptul de campion mondial la fotbal american nu mi se pare atat de... de neconceput.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61705Post vladV
12 May 2015, 14:20

Off topic, chiar exista Campionat Mondial de Fotbal American: http://en.wikipedia.org/wiki/IFAF_World_Championship.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61706Post VickdaReaper
12 May 2015, 14:29

Ne fiind unul dintre sporturile mele preferate, nu am stiut acest aspect. Dar acum ma pot declara mai cunoscator. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61707Post fl0po
12 May 2015, 14:35

Deschapelles wrote:Poate e o metafora exagerata (un pic) dar sa dai un premiu care se numeste Jocul Anului in Romania in conditiile de fata seamana destul de mult cu notiunea de Campion Mondial la Fotbal American :-B
Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea.
De fapt, eu cred ca de aici pleaca si problema...daca putem sa numim asta o problema. Titlul "Jocul Anului in Romania" are o anumita rezonanta si in acelasi timp si o anumita greutate. De aici, cred eu, ca pleaca asteptarile "exagerate" ale membrilor comunitatii boardgames din Ro si tot de aici exista si cerinta de profesionalism in organizarea si decernarea premiului. Am auzit in jurul meu, de la persoane diferite, chiar si persoane din afara forumului intrebari legate de premiul acesta. Chiar in perioada nominalizarilor am sunat un prieten sa ii zic ca poate vota pentru jocul anului .... si intrebarea lui a fost " Dar premiul asta e ceva oficial? Cine il organizeaza?"....si alte d-astea (nu a votat oricum). Revenind la titlul premiului, daca acesta ar fi fost "Premiul Boardgames Blog pentru cel mai bun joc din Romania" - gen...cu siguranta ca nu comenta nimeni. Cum zicea si unchiul lui SpiderMan - with great power comes great responsibility...asa, sa fim in trend cu ComiCon...hehe.
Oricum, initiativa e buna, dar e ciudat ca Jocul Anului sa fie hotarat de niste statistici de pe BGG (pur si simplu dupa un algoritm), de o mana de oameni jucaciosi si de alta mana de oameni care au interese comune si, la final, de un grup de prieteni cu preferinte oarecum similare....no offense. Cred ca in momentul alcatuirii juriului nu trebuia sa se ia in calcul acoperirea tarii dpdv geografic. Era mai important ca in juriu sa fie atat un fan Piticot cat si un fan Twilight Struggle, chiar daca ei erau vecini de cartier. Ma rog, zic si eu......
Legat de povestea cu voturile copy/paste nu vreau sa ii acuz in niciun fel pe cei care au facut-o. Bravo lor ca sunt uniti si ca le pasa. Oricare dintre noi ar fi facut la fel daca ar fi existat un scop comun. Ce e trist, e faptul 30 de insi (+/-) pot decide titlurile finaliste.....si asa am ajuns la problema esentiala. Suntem putini, atunci cand trebuie sa ne mobilizam sa facem ceva ni se pare ca e greu, sau ca e degeaba si pe urma comentam de rupem. Voteaza 50 de insi si dupa ei comenteaza alti 60 de insi...hahaha
Poate ca ar fi bine sa nu mai incercam sa inventam chestii pentru care altii au gasit de mult solutii....vezi Spiel des Jahres....hehe
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61709Post omucu
12 May 2015, 15:32

fl0po wrote: Poate ca ar fi bine sa nu mai incercam sa inventam chestii pentru care altii au gasit de mult solutii....vezi Spiel des Jahres....hehe
Spiel des Jahres inseamna exact Jocul Anului. Ca la noi. Si la Spiel des Jahres se pot gasi voci care sa zica "cine ii indreptateste pe astia sa dea premii?". Poate si sunt. Dar e un juriu format din jurnalisti si, fie ca ne place sau nu sa recunoastem, "presa" de specialitate de la noi e reprezentata de cateva siteuri, siteuri a caror reprezentanti sunt sau au fost membri ai acestui juriu. Membrii juriului sunt oameni care si-au dat cu parerea despre jocuri (mult), au inchegat comunitati locale (sau online) si si-au dovedit interesul pentru multe jocuri. Un jucator de Piticot nu va putea evalua un joc ca Madeira niciodata, in schimb un jucator de Twilight Struggle poate juca si un Dixit sau un Love Letter.
Am zis-o si o mai spunem, nu suntem perfecti, dar cautam imbunatatirea continua. De-asta intrebam comunitatea si cerem sfaturi, vrem sa fim cat mai reprezentativi.

Acum am si eu o intrebare, cam cine credeti ca ar trebui sa fie intr-un juriu care sa decida un joc al anului? Pe cine sa invitam incepand cu anul viitor? In afara de reprezentanti ai magazinelor, din motive evidente.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61713Post MandrulDuce
12 May 2015, 16:00

Este foarte important ca cele 2 milioane de $, reprezentand fondul de premiere pentru "jocul anului in Romania" sa fie impartite corect.
Este vital ca cele 15 milioane de consumatori de boardgames din Romania sa nu fie "manipulati" in cumpararea unui joc sau a altuia folosind ca metoda de marketing prestigiosul premiu acordat de comunitatea de aici prin metode gresite.
Este important ca cele 3000 de magazine ce vand board-games sa nu fie "pacalite" de acest premiu acordat pe cai gresite.

Ma people, chill. Nu va avea nimeni de castigat de pe urma acestui premiu. Nu in sensul sugerat de unele reply-uri de aici. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa il luam in serios si sa cautam sa il imbunatatim. Dar va aprindeti cam tare.
E un premiu onorific, acordat de o comunitate mica unui designer ca si recunoastere a muncii lui, ca si multumire si ca si feed-back asupra faptului ca produsul lui este apreciat. Poate in timp lucrurile se vor schimba si premiul va fi ravnit si din alte considerente (bani faima marketing etc...). Pana acolo insa mai este. Iar cand/daca vom ajunge acolo, comunitatea va fi suficient de mare si diversificata incat orice discutie purtata acum va deveni nula.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61718Post fl0po
12 May 2015, 17:09

@omucu
Cand am adus vorba de Spiel des Jahres ma refeream la formatul pe care ei il folosesc. Adica sa se termine cu chestii luate algoritmic de pe BGG si cu povestea cu voturile care, dpmdv, sunt cam degeaba pentru ca pana la urma juriul ia decizia finala.

Legat de Piticot - am spus un fan Piticot, nu un jucator exclusiv de Piticot. Ceea ce vroiam sa scot in evidenta era faptul ca membrii juriului trebuie sa acopere o plaja cat mai variata de tipuri de jocuri. Daca eu am niste prieteni cu care joc numai titluri hardcore, poate ca nu voi aprecia niciodata un joc gateway pentru ca mi se pare ca am trecut demult de faza gateway. De exemplu, eu ma joc foarte mult cu copii (7-14 ani) si majoritatea prietenilor apropiati nu sunt boardgameri inraiti. Deci, vreau nu vreau, bag o gramada de jocuri pt copii si multe jocuri light. Daca nu as fi "fortat" de situatie probabil ca nici nu m-as uita la multe titluri doar pentru ca mi se par mult prea usoare sau pur si simplu pt ca nu imi atrag atentia. Poate judec eu gresit, dar eu cred ca un joc care isi castiga rapid popularitatea este mult mai potrivit pentru a castiga Jocul Anului decat un joc foarte bun, complex...etc, dar, pe care nu il joaca decat o mana de oameni super cunoscatori.
Daca juriul este format din 5 oameni cu preferinte similare, este ca si cum la nominalizari au votat 50 de oameni, dar 30 fac parte din acelasi grup. Daca juriul este format din 30 de oameni s-ar putea sa se schimbe treaba deoarece 5 membri ai juriului nu vor putea influenta rezultatul final.....cred ca asta e formatul celor de la Spiel des Jahres. Scuze daca vorbesc prostii sau daca sunt sunt f bine informat.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61719Post omucu
12 May 2015, 17:41

fl0po wrote: Daca juriul este format din 5 oameni cu preferinte similare, este ca si cum la nominalizari au votat 50 de oameni, dar 30 fac parte din acelasi grup. Daca juriul este format din 30 de oameni s-ar putea sa se schimbe treaba deoarece 5 membri ai juriului nu vor putea influenta rezultatul final.....cred ca asta e formatul celor de la Spiel des Jahres.
Sunt 9 oameni in juriul Spiel des Jahres, din care unul e purtator de cuvant. Noi suntem tot 9, cu gusturi si comune si diferite.

@MandrulDuce, n-am renuntat la job pentru locul in juriu degeaba, lasa-ma sa-l iau in serios :lol:

Rautz

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61721Post Rautz
12 May 2015, 19:00

Felicitari pentru initiativa, metoda de acordare a premiilor si pentru ca va daruiti din timpul liber pentru acest proiect! :tu:

Deschapelles

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 62001Post Deschapelles
26 May 2015, 01:36

N-am putut sa o las asa :)
Trebuie sa detaliez un pic, ca asa e pe forum, e o discutie "turn based" si apar probleme si neintelegeri din cauza formatului.
Sa nu-ti fie cu suparare, dar eu consider un motiv slab sa nu votezi pentru ca nu cunosti juriul. Nici eu nu am cuoscut personal vre-unul dintre candidatii la presedentia Romaniei, dar tot m-am dus sa votez (ca sa dau doar un exemplu). Eu unul as participa la acest proiect ca sa incerc sa atrag atentia altora asupra jocurilor care eu consider ca sunt cele mai bune dintre toate celelalte lansate in acelasi an si pe care eu le-am incercat.
Cat despre preferintele juratilor, cred ca se poate afirma ca sunt preponderent catre latura euro, dar nici nominalizari pentru jocuri tematice nu prea avem, deci nu prea ajungem sa arbitram (si sa fim expusi la) astfel de jocuri. Iar unul dintre motive ar fi ca cei care prefera astfel de jocuri nu prea voteaza. Eu unul as prefera sa fie si mai multe jocuri de razboi macar propuse, daca nu chiar ajunse in faza finala, dar daca publicul roman nu prea gusta asemenea jocuri, ce pot sa fac!?
Pai nu era vorba sa-i cunosc personal, ci sa ii cunosc in sensul ca sunt review-eri de jocuri si promotori ai fenomenului, cu sute de review-uri la activ si filmulete de prezentare, unboxing pe youtube si podcasturi. Deci nu-i cunosc, posibil sa aibe genul asta de activitate si nu m-am uitat unde trebuie...

Apropo de exemplul tau, comparatia ta cu alegerea presedintelui e gresita - e ca si cum ai zice ca votezi cu un joc pe care nu l-ai jucat; doar ai auzit de el (sau ceva de genu).
Unele persoane o sa fie influentate sa cumpere un joc care a primit x premii, altele nu, evident. Insa nu cred ca a avea mentionat pe cutie ca a primit un premiu poate sa dauneze (vanzarilor) unui joc.
Macar aici suntem partial de acord si e destul de "common sense". Mie totusi mi se pare ca e o problema (o sa vezi la final) dar tie totusi ti se pare ok...
Deschapelles wrote: Poate e o metafora exagerata (un pic) dar sa dai un premiu care se numeste Jocul Anului in Romania in conditiile de fata seamana destul de mult cu notiunea de Campion Mondial la Fotbal American :-B
Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea.

Da, metafora este complet exagerata. Fotbalul american nu defineste un anume sport care se joaca doar in America (SUA, ca sa fim mai precisi), ci este denumirea unui sport, care poate fi practicat oriunde in lume. Si pentru care, daca ar exista o deschidere suficienta, s-ar putea organiza o competitie care sa reuneasca echipe provenite din mai multe tari, a carei castigatoare va fi numita campioana mondiala. Ca fapt divers, am cunoscut persoane (romani) care joaca fotbal american aici in Romania. Deci conceptul de campion mondial la fotbal american nu mi se pare atat de... de neconceput.
Metafora nu e complet exagerata, de ce te enervezi? Trebuie doar sa o explic un pic mai bine :)

Lasand la o parte Campionatul Mondial de Fotbal American organizat sub o alta federatie, fiecare sezon de FA din Statele Unite se termina cu o serie de 4 meciuri de "play-offs" iar in finala, numita Super Bowl, raman doar doua echipe.
Echipa castigatoare este numita "World Champions" desi la competitie au fost doar echipe din NFL (campionatul national nord american) - deci nu echipe nationale sau care sa reprezinte alte campionate nationale.

E ca si cum castiga CFR Cluj campionatul Romaniei si iese "Campioana Mondiala" desi a jucat doar cu echipe romanesti, gen ASA Targu Mures, Rapid, Dinamo, etc.

http://ktla.com/2015/02/02/world-champi ... isneyland/


Inca n-ai avut un raspuns la chestia de mai jos - as fi vrut o reactie, o explicatie, o aparare viguroasa a premiului.
Deschapelles wrote: Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea
Ma adresez juriului... felicitari pentru initiativa, toate cele bune, si asa mai departe, dar nu e corect sa-l numiti asa.
Votati, faceti ce vreti pana la urma, ca sunteti formatori de opinii si jurnalisti de gaming - fereasca sfantul sa apara vreun Shut Up and Sit Down autohton sa creeze propriul premiu de Joc Al Anului in Romania...eventual si vreo 3-4 bloguri fiecare cu premiul jocul anului propriu.... n-o sa mai fie loc pe cutie de stegulete si insigne de aur si platina, care mai de care incercand sa influenteze bietul public consumator de jocuri, mai ales pe cei incepatori ai fenomenului care nu stiu sa aleaga singuri pentru ca habar nu au, dar Jocul Anului in Romania are o greutate si un prestigiu, nu? Si sigur oamenii care au votat (o mana de oameni, statistic destul de irelevant dar asta e!) au habar despre ce vorbesc si nu sunt deloc influentati de prietenii cu magazine si publisheri :)

Adevarul e ca nu ar fi sunat bine "Cel mai tare joc dupa parerea noastra, noi care suntem 2 forumuri si un site - editia 2014" :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 62008Post VickdaReaper
26 May 2015, 10:12

Deschapelles wrote: Pai nu era vorba sa-i cunosc personal, ci sa ii cunosc in sensul ca sunt review-eri de jocuri si promotori ai fenomenului, cu sute de review-uri la activ si filmulete de prezentare, unboxing pe youtube si podcasturi. Deci nu-i cunosc, posibil sa aibe genul asta de activitate si nu m-am uitat unde trebuie...

Apropo de exemplul tau, comparatia ta cu alegerea presedintelui e gresita - e ca si cum ai zice ca votezi cu un joc pe care nu l-ai jucat; doar ai auzit de el (sau ceva de genu).
Mie mi se pare ca exemplul sta in picioare. Si ca se aseamana foarte mult cu explicatia data de tine pentru ce ar insemna "sa cunosti" un review-er, doar ca raportat la candidati la presedentie. Fiecare vede, insa, lucrurile cum vrea.

Cat despre activitatea... extinsa de recenzare a jocurilor, cred ca sunt foarte putini cei care chiar fac ceva in acest sens in Romania. Si nu, nu exista nimeni care sa realizeze volumul de munca al unor recenzori faimosi din domeniu (din lipsa de timp, din exces de trac, din lipsa de finantari Kickstarter, s.a.m.d.). Fiecare face ce si cat poate, fie ca e vorba de un review, o parere succinta, o recomandare pe forum/blog/la telefon, o dezbatere pe tema unui joc, etc.
Deschapelles wrote:
Deschapelles wrote: Poate e o metafora exagerata (un pic) dar sa dai un premiu care se numeste Jocul Anului in Romania in conditiile de fata seamana destul de mult cu notiunea de Campion Mondial la Fotbal American :-B
Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea.
Da, metafora este complet exagerata. Fotbalul american nu defineste un anume sport care se joaca doar in America (SUA, ca sa fim mai precisi), ci este denumirea unui sport, care poate fi practicat oriunde in lume. Si pentru care, daca ar exista o deschidere suficienta, s-ar putea organiza o competitie care sa reuneasca echipe provenite din mai multe tari, a carei castigatoare va fi numita campioana mondiala. Ca fapt divers, am cunoscut persoane (romani) care joaca fotbal american aici in Romania. Deci conceptul de campion mondial la fotbal american nu mi se pare atat de... de neconceput.
Metafora nu e complet exagerata, de ce te enervezi? Trebuie doar sa o explic un pic mai bine :)

Lasand la o parte Campionatul Mondial de Fotbal American organizat sub o alta federatie, fiecare sezon de FA din Statele Unite se termina cu o serie de 4 meciuri de "play-offs" iar in finala, numita Super Bowl, raman doar doua echipe.
Echipa castigatoare este numita "World Champions" desi la competitie au fost doar echipe din NFL (campionatul national nord american) - deci nu echipe nationale sau care sa reprezinte alte campionate nationale.

E ca si cum castiga CFR Cluj campionatul Romaniei si iese "Campioana Mondiala" desi a jucat doar cu echipe romanesti, gen ASA Targu Mures, Rapid, Dinamo, etc.

http://ktla.com/2015/02/02/world-champi ... isneyland/
Nu m-am enervat, doar am incercat sa fiu cat mai detaliat in explicatia mea. Nu vad de ce m-as enerva, avand in vedere cat de strain mi-este fotbalul american.

Revenind insa la metafora, si in acest mod raspunzand si la urmatorul comentariu
Deschapelles wrote: Premiul de care vorbim este de fapt Jocul Anului in Romania pentru userii forumboardgames.ro, parerea mea
situatia sta in felul urmator: despre care sport si ce campion/campioana mondial(a) sa discutam? Exista un consens cum ca Germania este cu adevarat campioana mondiala la fotbal? Ea este, de fapt, campioana mondiala FIFA ( FIFA World Champions, ca sa fim mai precisi). Ne orientam si spre atletism? Fie ca alearga, fie ca sar, arunca, inoata, dau la rame, schiaza, patineaza ori mai stiu eu ce fac, atletele si atletii aceia sunt campioni mondiali IAAF. In continuare, la snooker avem campion mondial World Snooker, la rugby avem campioni mondiali IRB, la baschet avem campioane si campioni mondiale/mondiali FIBA, iar exemplele pot continua. Ne-a intrebat cineva ori s-au organizat referendumuri daca suntem de acord ca toti acesti detinatori de titluri mondiale sunt, cu adevarat, cei mai buni in ceea ce fac? Nu, deci poate ca titlurile respective nu sunt cu adevarat valide. Sau macar reprezentative pentru intreg mapamondul. Dar persoanele implicate in respectivele activitati s-au organizat in federatii, iar federatiile respective au acordat titluri de campioni mondiali. Cum nimeni nu a venit sa renege acest drept ori sa organizeze o federatie mai reprezentativa, atunci titlurile s-au impamantenit ca fiind cele oficiale.

Cat despre fotbalul american, iti dau un contraexemplu, ca sa intelegi acea titulatura de "World Champions" oferita castigatoarei Super Bowl. Pentru o vreme am urmarit cu interes cam tot ce am putut sa gasesc legat de wrestling. Evident, accentul a fost pus pe competitiile organizate de WWE si TNA, ca doar astea erau/sunt cele mai popularizate. Dar am urmarit pe cat am putut si competitii mexicane ori japoneze. Ei, situatia face ca doar in cele doua federatii americane mentionate (si n-am sa extind si la alte federatii) sa existe titlul de campion al lumii care se acorda campionilor din respectivul vestiar. Acum care dintre cei doi detinatori este mai campion mondial decat celalalt? Ori ne multumim ca unul este campion mondial WWE si celalalt campion mondial TNA si mergem mai departe?
Deschapelles wrote: Ma adresez juriului... felicitari pentru initiativa, toate cele bune, si asa mai departe, dar nu e corect sa-l numiti asa.
Votati, faceti ce vreti pana la urma, ca sunteti formatori de opinii si jurnalisti de gaming - fereasca sfantul sa apara vreun Shut Up and Sit Down autohton sa creeze propriul premiu de Joc Al Anului in Romania...eventual si vreo 3-4 bloguri fiecare cu premiul jocul anului propriu.... n-o sa mai fie loc pe cutie de stegulete si insigne de aur si platina, care mai de care incercand sa influenteze bietul public consumator de jocuri, mai ales pe cei incepatori ai fenomenului care nu stiu sa aleaga singuri pentru ca habar nu au, dar Jocul Anului in Romania are o greutate si un prestigiu, nu? Si sigur oamenii care au votat (o mana de oameni, statistic destul de irelevant dar asta e!) au habar despre ce vorbesc si nu sunt deloc influentati de prietenii cu magazine si publisheri :)

Adevarul e ca nu ar fi sunat bine "Cel mai tare joc dupa parerea noastra, noi care suntem 2 forumuri si un site - editia 2014" :)
Pana una-alta, echipa care organizeaza acest concurs este singura care incearca sa implementeze acest proces de premiere. Si singura care incearca sa il faca cat mai reprezentativ pentru toata lumea, tocmai ca sa poata fi recunoscute premiile ca fiind "Jocurile Anului x in Romania". Poate ca nu suntem cei mai buni ori mai in masura sa o facem, dar (momentan) suntem singurii care incercam sa facem ceva. Iar discutiile le purtam aici pe forum pentru ca forumul de fata este cea mai mare comunitate de board games din Romania (eu alta mai mare sau care sa nu fie legata de vre-un vanzator nu cunosc), deci cresc sansele sa reprezentam cat mai bine doleantele "poporului".

Ce o sa se intample daca o sa apara si altii care sa acorde astfel de premii? Pai, eu unul voi incerca sa propun sa propun tuturor celor care vor demara un astfel de demers sa ne organizam intr-un singur grup care sa acorde astfel de premii, tocmai pentru a spori legitimitatea si reprezentativitatea lor. Daca acest lucru nu va fi posibil, din vari motive, atunci dam fiecare premiul lui, eventual dam o fuga si-o bataie si pe la OSIM ca sa reglementam cine poate sa-si numeasca premiul "Jocul Anului", punem x etichete pe cutiile de jocuri (bine, asta daca vor vrea producatorii) si mergem mai departe. Cu jucatul de jocuri, cu nominalizatul, cu premiatul. Iar la final, fiecare cumparator va fi liber sa se orienteze catre un joc pentru ca are eticheta lui Vick sau a lui Costy, ori a lui Xulescu, pentru ca respectivul cumparator gusta aceleasi jocuri ca si cel/cei care a/au acordat respectivul premiu. Asa cum si noi ne orientam (sau nu) spre jocurile recomandate cu draga inima de Tom Vasel, Joel Eddy, Richard Ham ori alti recenzori, in functie de cat de mult ni se aseamana gusturile cu cele ale persoanei respective.

Sau putem sa lucram cu totii la imbunatatirea acestor premii, fie printr-o idee buna aruncata aici pe forum ori pe la intalniri, fie prin raspandirea vestii despre existenta premiilor, fie prin simpla participare cu o nominalizare ori un vot la procesul de alegere, fie prin prezentarea jocurilor de societate catre cat mai multi oameni, fie prin orice alta activitate care ar putea aduce cea mai mica imbunatatire procesului de acordare a acestor premii. Dar pana la urma, fiecare e liber sa faca ce vrea, sa participe la nominalizarea jocurilor sau nu, sa considere relevante aceste premii ori ba. Noi doar incercam sa le facem cat mai bune pentru toti, nu pentru noi insine.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 62755Post CostyBGB
01 Jul 2015, 22:07

S-au desemnat castigatorii premiilor Jocul Anului in Romania 2014! http://www.jocul-anului.ro/stiri/castig ... ania-2014/
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”