Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 60828Post CostyBGB
02 Apr 2015, 12:03

Pe 1 aprilie 2015 am inceput cea de-a patra editie a premiilor Jocul Anului in Romania!

In perioada 1 – 30 aprilie 2015 puteti nominaliza prin comentarii in pagina dedicata (http://www.jocul-anului.ro/stiri/nomina ... ania-2014/ ) maxim 5 jocuri de societate lansate in perioada 1 ianuarie 2014 – 31 decembrie 2014 pentru fiecare din cele 2 categorii de premii:

- Jocul Anului in Romania – Incepatori;
- Jocul Anului in Romania – Avansati.

Pana acum, am primit 28 de comentarii cu nominalizari. Va asteptam si pe voi!
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 60832Post DanielIndru
02 Apr 2015, 13:57

Poate ar fi bine sa adaugati inca un criteriu de selectie pentru nominalizari, si anume disponibilitatea in magazinele romanesti.
Daca trofeul se numeste Jocul Anului in Romania, ar trebui sa nu avem nicio problema in a-l cumpara de oriunde.
Altfel se poate numi foarte bine "Jocul Anului din Perspectiva Unui Grup de Jucatori Romani" sau un titlu ceva mai scurt.

Daca ma uit peste nominalizarile anului trecut la categoria incepatori - categorie ce contine jocuri cu care atragem oameni noi in hobby, deci disponibile din belsug, nu? - lucrurile nu sunt chiar roz.
CV e acum pe stoc la un singur magazin, Augustus la doua, Coal Baron la doua.
Si nu e o problema cu distributia in Europa, am verificat acest lucru.
Steam Park e in 7 magazine, Tash Kalar e in 6 - as zice ca aceste cifre ar trebui sa fie un standard minim.

Nici la categoria avansati nu e totul perfect, Madeira e in 3 magazine, Concordia si Glass Road sunt in cate un magazin.
Russian Railroads, Nations si Caverna se gasesc in 6-7 magazine - din nou un semn de "belsug" si un indiciu despre un posibil standard.

Ce ziceti, domnilor jurati?


Off-topic :)
Juriul este format in prezent din 5 jucatori experimentati ce s-au implicat activ in dezvoltarea comunitatii board games din Romania. Acestia sunt:
- Costin Manolescu a.k.a. Costy (http://www.boardgames-blog.ro);
- Mihai Ungureanu a.k.a. Omucu (http://www.boardgamers.ro);
- Lucian Pleianu a.k.a. Chuckila (http://www.forumboardgames.ro);
- Victor Roman a.k.a. VickdaReaper (http://www.forumboardgames.ro);
- Eugen Demeterca a.k.a. Deeug;
- Cristian Frunza a.k.a. Cristianf;
- Andrei Popescu a.k.a. Scarface;
- Bogdan Mateescu;
- Daniel Tivadar.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 60833Post cristianf
02 Apr 2015, 14:02

Asta ar insemna sa ne pliem pe situatia actuala a pietei de boardgames romaneasca. Poate ca daca nu facem treaba asta, reusim s-o schimbam putin, poate chiar in bine. :D

Ca sa nu zic ca daca vrei un joc si il ceri, cam toate magazinele de la noi ti l-ar aduce pe comanda.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 60838Post CostyBGB
02 Apr 2015, 16:41

Scopul proiectului JAiR chiar acesta este: "sa oferim producatorilor/importatorilor romani directii in alegerea jocurilor cerute de comunitatea jucatorilor din Romania."

Ca magazinele romanesti vor sau nu sa isi alinieze stocurile dupa anumite jocuri promovate indirect de JaiR, este alegerea lor.

Din analiza ta, se pare ca exista cel putin un magazin care are finalistele pe stoc. Probabil ca celelalte le-au vandut deja si se pregatesc de comenzi noi. :)

Nominalizarile sunt facute de catre jucatori romani, iar titlurile nominalizate se regasesc deja in colectiile lor sau in ale prietenilor. Deci se pot face rost in Romania. Iar din aceste propuneri vom alege noi castigatoarele.

Nu vad de ce as avea un criteriu in plus cum ar fi existenta jocurilor respective in stocurile magazinelor din Romania. Procedand asa, vom ajunge sa alegem din acele jocuri care se regasesc in cele mai multe magazine romanesti, ignorand astfel unele jocuri bune, foarte apreciate in afara.

Romania este la inceput, nu ne putem lauda cu sute de magazine asa cum vedem prin Germania, Franta, Polonia, etc.

PS: Am modificat oroarea de pe pagina :)
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 60841Post omucu
02 Apr 2015, 22:18

Subscriu la ce a scris Costy. Avand in vedere validarea jocurilor de catre jucatori din tara, e imposibil sa nu fie vorba de jocuri disponobile. M-as bucura daca peste ani si ani vom putea face asta doar cu titluri care se gasesc in limba romana, dar pana acolo e inca o cale lunga. Pana atunci ne folosim de ce avem in speranta ca jocurile premiate vor face mai multi oameni sa fie curiosi de ele.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61332Post fl0po
22 Apr 2015, 08:41

Pe lista jocurilor pt incepatori apare Marvel Dice Masters: Avengers vs. X-Men iar pe lista pentru avansati apare Marvel Dice Masters: Uncanny X-Men.
How come?
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61333Post CostyBGB
22 Apr 2015, 09:50

Asa a iesit conform regulamentului JA: http://www.jocul-anului.ro/regulament/ . In momentul intocmirii listelor, Uncanny avea GW > 2.3.
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61343Post fl0po
22 Apr 2015, 23:37

parerea mea e ca juriul ar fi trebuit sa prelucreze un pic listele. e ok sa fie acolo ticket to ride deluxe sau space hulk 4th ed.? eu nu as zice ca sunt jocuri noi. nu vad pe lista iepurele si broasca testoasa, poa mi-a scapat. ma mai uit o tura...oricum, poa nu s-a incadrat la cifre, dar eu cred ca ar fi trebuit mentionat, mai ales ca e in limba romana. nush ce sa zic de micul print. cred ca editia in en a fost scoasa in 2013, dar in ro a aparut in 2014. probabil ca pe langa ce obtinem de pe bgg ar trebui sa aruncam un oki si la ce se intampla in ro, nu sa urmam orbeste statistici obtinute in urma voturilor ne-romanesti.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61345Post omucu
23 Apr 2015, 09:13

Am observat si eu cu Dicemasters, deocamdata regulamentul ramane asa, mai ales ca nu schimbam regulile in timpul jocului. Nu e o versiune perfecta, dar incercam sa imbunatatim de la an la an. O prelucrare manuala a listelor le-ar face subiective, asa ca am preferat sa fie o gramada de jocuri (din care multe nu sunt deloc relevante pentru publicul roman), gramada care se sorteaza prin propunerile publicului. Nu au cum sa ajunga in faza finala jocuri care n-au o penetrare cat de cat a pietei de la noi. Deocamdata ne referim la toate jocurile lansate pe plan mondial in anul precedent, ne-ar faca tuturor placere sa avem asa multe jocuri in limba romana incat sa putem alege doar din jocuri localizate. Cine stie, poate peste cativa ani si reusim :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61347Post fl0po
23 Apr 2015, 10:38

succes!
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61349Post CostyBGB
23 Apr 2015, 12:48

fl0po wrote: ... probabil ca pe langa ce obtinem de pe bgg ar trebui sa aruncam un oki si la ce se intampla in ro, nu sa urmam orbeste statistici obtinute in urma voturilor ne-romanesti.
Pentru jocurile aparute in limba romana avem mentiunea "Cel mai bun joc in limba romana". Asa incercam sa recompensam efortul producatorilor romani.

Situatia cu jocurile in limba romana este inca putin dubioasa: de abia in ultimii 2 ani de zile au inceput sa apara mai multe jocuri traduse, sunt doar 2-3 firme care fac asta, ca sa nu mai spunem ca unele jocuri sunt aparute de cativa ani pe piata externa. Daca in anii urmatori se ajunge si la noi asa cum este prin Italia sau Spania (unde foarte multe jocuri noi au traducerea in limba respectiva), vom transforma mentiunea in categorie separata.
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61353Post fl0po
23 Apr 2015, 14:03

nu ma refeream la jocurile vechi aparute in limba romana. era vorba de jocuri noi, aparute si afara si la noi aproape in acelasi timp. ideea era ca daca exista un joc localizat, indiferent cat de bun sau cat de prost este el, indiferent cat de bine e cotat pe BGG sau nu, acel joc ar trebui mentionat pe lista - bineinteles daca s-a lansat (la nivel mondial) in anul precedent. alea 2-3 firme se agita maxim sa localizeze jocuri si cred ca nu e corect sa nu isi regaseasca jocurile pe lista de nominalizari din cauza scoringului de pe BGG. nu contest regulamentul concursului, spun doar ca ar trebui, poate, ajustat, in functie de ce se intampla in jurul nostru de la un an la altul.
mai jos se discuta despre subiectivism. pai eu zic ca e foarte mult subiectivism in toata povestea. degeaba jocul X primeste 100 de voturi si este pe locul 1 in topul preferintelor "alegatorilor" daca la final juriul intervine si spune "meh, nu e ok". pana la urma, decizia juriului cantareste foarte mult deci...in cazul in care un joc nu e in topul preferintelor publicului dar este in topul preferintelor juriului, sunt sanse mari ca acel joc sa intre pe locul 4 in finala si sa iasa chiar castigator (sper ca am inteles corect regulamentul; daca nu imi cer scuze de pe acum); intrebarea e: pentru ce aveti nevoie de voturi cand puteti pur si simplu sa decideti singuri cine castiga? si poate intrebarea asta apare la multi dintre noi care se gandesc ca oricum voteaza degeaba...
cred ca cel mai corect era ca in urma voturilor sa nu mai existe inca un filtru. lumea vota si aia era. poate, asa cum am zis, juriul ar fi trebuit sa intervina inainte de votul publicului, gen o analiza a ceea ce s-a intamplat afara si la noi si lansarea unor liste "prelucrate" cu nominalizari.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61356Post omucu
23 Apr 2015, 14:54

fl0po wrote: intrebarea e: pentru ce aveti nevoie de voturi cand puteti pur si simplu sa decideti singuri cine castiga?
Noi am fost aproape toti la Essen. Nu vrem sa ne trezim ca propunem un joc care il avem doar noi. Voturile publicului sunt asigurarea ca jocurile propuse au o penetrare a pietei cat de cat ok. Sistemul de vot integral al publicului nu e ok, la un numar total de 40-50 voturi se pot mobiliza 10-15 dintr-o gasca si sa decida castigatorul. La prima editie a fost in grafic Warriors & Traders, care in afara de faptul ca e romanesc n-avea ce cauta acolo.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61358Post VickdaReaper
23 Apr 2015, 15:11

fl0po wrote:nu ma refeream la jocurile vechi aparute in limba romana. era vorba de jocuri noi, aparute si afara si la noi aproape in acelasi timp. ideea era ca daca exista un joc localizat, indiferent cat de bun sau cat de prost este el, indiferent cat de bine e cotat pe BGG sau nu, acel joc ar trebui mentionat pe lista - bineinteles daca s-a lansat (la nivel mondial) in anul precedent. alea 2-3 firme se agita maxim sa localizeze jocuri si cred ca nu e corect sa nu isi regaseasca jocurile pe lista de nominalizari din cauza scoringului de pe BGG. nu contest regulamentul concursului, spun doar ca ar trebui, poate, ajustat, in functie de ce se intampla in jurul nostru de la un an la altul.
Din ce am vazut pana acum, cand vine vorba de a localiza jocuri recente sau abia lansate, firmele romanesti au mers pe ideea de a traduce jocurile foarte populare si cu priza la public (sau buzz, cum se cheama ea, priza, pe BGG). Deci nu vad cum astfel de jocuri nu vor intra pe listele de candidate la nominalizare, daca nu chiar pe lista de jocuri din finala.

Daca te referi strict la mentiunea "Cel mai bun joc romanesc", atunci te asigur ca toate jocurile localizate anul trecut in Romania vor fi mentionate, doar ca unul singur dintre ele va primi titlul anterior mentionat, pentru ca juriul a conisderat ca acela este cel mai "bun" joc tradus in romana. Unde "bun" are o conotatie diferita in ochii fiecarui jurat, iar clasamentul fiecarui membru al juriului va da rezultatul final.
mai jos se discuta despre subiectivism. pai eu zic ca e foarte mult subiectivism in toata povestea. degeaba jocul X primeste 100 de voturi si este pe locul 1 in topul preferintelor "alegatorilor" daca la final juriul intervine si spune "meh, nu e ok". pana la urma, decizia juriului cantareste foarte mult deci...in cazul in care un joc nu e in topul preferintelor publicului dar este in topul preferintelor juriului, sunt sanse mari ca acel joc sa intre pe locul 4 in finala si sa iasa chiar castigator (sper ca am inteles corect regulamentul; daca nu imi cer scuze de pe acum); intrebarea e: pentru ce aveti nevoie de voturi cand puteti pur si simplu sa decideti singuri cine castiga? si poate intrebarea asta apare la multi dintre noi care se gandesc ca oricum voteaza degeaba...
cred ca cel mai corect era ca in urma voturilor sa nu mai existe inca un filtru. lumea vota si aia era. poate, asa cum am zis, juriul ar fi trebuit sa intervina inainte de votul publicului, gen o analiza a ceea ce s-a intamplat afara si la noi si lansarea unor liste "prelucrate" cu nominalizari.
Da, ca orice alt premiu de genul acesta, unde un juriu alege niste premianti/premiante, exista loc de multa interpretare, iar rezultatele finale sunt pline de subiectivism. De aceea am si decis sa "obiectivizam" (scuzati fortarea limbii romane) tot procesul de selectie prin stabilirea unor rubrici de notare si calcularea unei medii ponderate a notelor propuse de fiecare jurat. De asemenea, cresterea numarului de jurati va aduce la randu-i un bonus la capitolul obiectivitate. Atat cat se poate aduce. Pentru ca nu avem pretentia ca este un sistem pur obiectiv.

De ce nu ne multumim doar cu votul publicului? Pentru ca un astfel de proces este usor de "furat" si s-ar transforma intr-un concurs de popularitate si prietenii. De aceea, cel putin pentru moment, publicul este folosit ca sa indice care sunt cele mai bune x jocuri de anul trecut (chiar daca si acesta, la limita, este tot un proces bazat pe popularitate), iar juriul are rolul de a juca respectivele jocuri, de a le "cantarii" si compara intre ele, sau cu alte jocuri relevante din trecut si a decide care este cel mai bun joc dintre cele cateva selectate de public.

Dar poate ca pe viitor ne vom gandi la o solutie de a integra votul publicului si in notele finale, nu doar la alegerea finalistelor.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61415Post Keyser
27 Apr 2015, 00:28

Aceastea sunt singurele categorii? Incepatori si avansati? Adica nu avem cel mai bun euro, cel mai bun ameritrash, cel mai bun card game, cea mai buna grafica etc. ?

Cat despre votare mie imi place sistemul Eurovision care, desi in pratica e corupt 100%, in teorie e corect: 50% juriu care se pricepe la detalii tehnice, 50% votul poporului, ca sa zic asa. Faptul ca e popular nu e un merit al jocului?

Poate ar merge si un sondaj prin magazinele romanesti sa vedem cel mai vandut joc al anului 2014 in Romania.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61418Post CostyBGB
27 Apr 2015, 10:16

Keyser wrote:Aceastea sunt singurele categorii? Incepatori si avansati? Adica nu avem cel mai bun euro, cel mai bun ameritrash, cel mai bun card game, cea mai buna grafica etc. ?
Daca am fi avut mai multe categorii, ne-am fi complicat. Trebuia sa jucam/testam/notam mai multe jocuri. (cate 6 pentru fiecare categorie)
Keyser wrote:Cat despre votare mie imi place sistemul Eurovision care, desi in pratica e corupt 100%, in teorie e corect: 50% juriu care se pricepe la detalii tehnice, 50% votul poporului, ca sa zic asa. Faptul ca e popular nu e un merit al jocului?


E o idee buna sa folosim un sistem de genul asta. Ne sfatuim si poate il includem in editiile viitoare.
Keyser wrote:Poate ar merge si un sondaj prin magazinele romanesti sa vedem cel mai vandut joc al anului 2014 in Romania.
Am incercat acum cativa ani sa fac un top de genul acesta pentru fiecare magazin din Ro. Din pacate, nu toate magazinele sunt dispuse sa ofere aceste informatii sau nu au o statistica de genul acesta. Oricum, cred ca ar iesi Catan, Monopoly sau Carcassonne. :D
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61420Post 26octombrie
27 Apr 2015, 11:47

CostyBGB wrote:
Keyser wrote:Aceastea sunt singurele categorii? Incepatori si avansati? Adica nu avem cel mai bun euro, cel mai bun ameritrash, cel mai bun card game, cea mai buna grafica etc. ?
Daca am fi avut mai multe categorii, ne-am fi complicat. Trebuia sa jucam/testam/notam mai multe jocuri. (cate 6 pentru fiecare categorie)
Mie nu mi s-au parut doua categorii; sunt multe jocuri in categoria incepatori care numai pentru incepatori nu sunt, iar la avansati sunt altele, ridicol de usoare :(

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61424Post alexddumitru
27 Apr 2015, 13:06

Cand am participat la prima editie cu un juriu extins (2012?) si s-a stabilit formatul care se foloseste acum, s-au discutat in detaliu toate aceste variante. Si s-a ajuns la concluzia ca e benefica o impartire pe care sa nu o facem noi, ci care sa fie preluata de pe BGG (cu o limita arbitrar aleasa a weight-ului, e adevarat). Mai ales ca e greu sa faci impartiri arbitrare (asta de ce e ameritrash, e euro toata ziua?!?) si ca numarul de jucatori din Romania inca nu este atat de mare incat sa reclame mai mult de 2 categorii, asa cum se folosesc acum.

Cert e ca pe orice varianta ai merge, in orice format si cu orice castigatori, un premiu oferit intr-un domeniu asa variat ca acesta nu are cum sa nu trezeasca discutii si nemultumiri din partea unora.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61425Post Imago
27 Apr 2015, 13:11

Chiar imi era interesant - cam cati boardgameri avem in Romania? A facut cineva o estimare oarecare?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Nominalizari Jocul Anului in Romania 2014!

Post: # 61426Post suf
27 Apr 2015, 13:53

BeatU wrote:Chiar imi era interesant - cam cati boardgameri avem in Romania? A facut cineva o estimare oarecare?
Aia care au un Monopoly primit cadou in dulap se pun?

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”