Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post Reply
User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18087Post VickdaReaper
27 Jul 2011, 13:27

Cred ca a venit vremea pentru o noua editie, cea de-a treia, a topurilor ForumBoardGames.ro. Modul de, desfasurare va fi asemanator cu cel de datile trecute. Astfel, vom avea tot doua faze si anume:

1. Nominalizarile

In perioada 28 iulie - 14 august (ora 23:59) puteti intra pe fiecare din categoriile propuse si puteti posta una sau mai multe nominalizari. La sfarsitul acestei perioade vom strange toate nominalizarile exprimate, rezultand cate un sondaj pentru fiecare categorie in parte. Mentionam ca pentru a intra in faza urmatoare, un joc/designer trebuie sa primeasca un minim de 3 (trei) nominalizari.
Un joc poate fi nominalizat doar daca cel care il propune a jucat macar 1 data jocul respectiv.
Un utilizator al forumului poate sa propuna liber nominalizari pentru una sau mai multe categorii, fara a fi apoi obligat sa si voteze in faza a 2-a.


2. Votul

In perioada 15 - 31 august (ora 23:59), veti putea sa votati, pentru fiecare categorie in parte, un singur joc/designer din poll-ul rezultat la faza intai. Dupa terminarea votarii, se va ordona fiecare top dupa numarul de voturi si se va stabili castigatorul sau, in caz de egalitate, castigatorii fiecarei categorii.
Orice utilizator al forumului nostru are drept de vot in aceasta faza, indiferent daca a facut sau nu nominalizari in faza 1.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18246Post DanielIndru
29 Jul 2011, 12:45

Ce se intampla daca o categorie nu aduna nici un joc care sa aiba minim 3 nominalizari? Acea categorie va iesi din top?

Dar daca un singur joc dintr-o categorie aduna 3 nominalizari, e considerat automat castigatorul categoriei?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18250Post Chuckila
29 Jul 2011, 15:01

Eu as propune urmatoarea chestie: daca la o categorie nu sunt cel putin 3 titluri cu 3 nominalizari in faza initiala, sa le luam pe toate cele care au 2 nominalizari.

Exista riscul sa fie mai multe la faza a doua, cea de voting, insa mai bine mai multe decat niciuna, automat castigator sau doar 2 optiuni.

Rautz

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18252Post Rautz
29 Jul 2011, 15:08

Bine ca am vazut threadul asta, eu am crezut ca nu mai are rost sa nominalizez jocuri pe care le mentionasera deja altii

In cazul acesta imi voi edita posturile

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18256Post suf
29 Jul 2011, 15:52

Bahaus wrote:Bine ca am vazut threadul asta, eu am crezut ca nu mai are rost sa nominalizez jocuri pe care le mentionasera deja altii
Asa m-am pacalit si eu editia trecuta :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18257Post suf
29 Jul 2011, 15:53

Ar fi utila si o faza la care participa primele 2-3 titluri (dupa o prima faza de votare) acolo unde sunt multi candidati.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18263Post VickdaReaper
29 Jul 2011, 17:53

djdano wrote:Ce se intampla daca o categorie nu aduna nici un joc care sa aiba minim 3 nominalizari? Acea categorie va iesi din top?
Coboram stacheta la 2 nominalizari per joc, evident.
djdano wrote:Dar daca un singur joc dintr-o categorie aduna 3 nominalizari, e considerat automat castigatorul categoriei?
Idem varianta 1.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18328Post VickdaReaper
30 Jul 2011, 10:29

O mica sugestie: daca se intampla sa nominalizati anumite jocuri la o categorie, dar apoi sa va reamintiti/sa va reaminteasca altcineva de alte posibile nominalizari, atunci sunteti rugati sa editati post-ul initial, introducand acolo noile nominalizari. Asta pentru a evita nominalizarea dubla, dar si pentru a ajuta echipa care se va ocupa cu pregatirea etapei a 2-a a topurilor.

Multumim in avans!!

P.S. Cei care au nominalizat deja in mesaje separate nu trebuie sa faca nici o modificare. Cei care urmeaza sa o faca sunt sfatuiti sa editeze mesajul initial.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18582Post VickdaReaper
09 Aug 2011, 10:49

Va reamintesc ca faza de nominalizari se va incheia in acest week-end, duminica 14 august (o data cu postul :D). Asa ca va invit pe toti sa faceti nominalizarile pe care le considerati necesare pentru ca jocurile voastre favorite sa nu lipseasca de la faza de votare.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18716Post VickdaReaper
14 Aug 2011, 12:01

Nu uitati ca astazi este ultima zi in care puteti sa nominalizati jocurile preferate pentru aceasta editie a topurilor ForumBoardGames.ro...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 18729Post VickdaReaper
15 Aug 2011, 12:53

Faza de nominalizari s-a incheiat!!

Pentru a vedea rezultatele finale, o sa adaug la fiecare sfarsit de rubrica numarul de voturi adunate pentru fiecare nominalizare in parte. Titlurile scrise cu Bold sunt cele care s-au calificat pentru faza a doua a acestei editii a topurilor.

Multumim tutror celor care au nominalizat! Si va invitam pe toti sa votati jocurile/designer-ii preferati in faza de votare... Nu uitati: perioada de votare este 15 - 31 august 2011 (ora 23:59).

Mentiune 1: La categoria "Cel mai neatragator joc" au existat doar 2 jocuri care s-au calificat oficial pentru a doua faza. De aceea, pentru a nu se ajunge la o situatie ca in alegerile prezidentiale din 2000 (cand lumea a votat mai mult impotriva lui Vadim Tudor decat pentru Iliescu), vor fi promovate in faza de votare si acele jocuri care au primit 2 voturi in faza de nominalizare.

Mentiune 2: Din pacate, intre jocurile care au promovat pentru faza de votare au aparut si unele care nu aveau ce cauta, conform Board Game Geek, la categoria respectiva. Aceste jocuri sunt: A Game of Thrones la categoria "Cel mai bun joc tematic", Dixit la categoria "Cel mai bun joc de familie" si No Thanks! la categoria "Cel mai bun joc de petrecere". Aceste jocuri nu au fost inscrise in faza a doua, deci nu se vor gasi in chestionarele de vot.
Acest fapt nu inseamna ca jocurile nu ar fi valoroase, ci doar ca ele nu au fost incadrate corect. Le multumim celor care le-au nominalizat. Si speram sa nu se supere... :)

P.S. Daca am numarat incorect sau am facut alte greseli, va rog sa-mi atrageti atentia si fac reparatile necesare.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a III-a

Post: # 19222Post VickdaReaper
31 Aug 2011, 12:20

Nu uitati ca astazi este ultima zi in care puteti sa va votati jocurile preferate (sau mai putin preferate, acolo unde este cazul) in cadrul acestei editii a topului FBG.ro. Cand ceasul va batea ora 00:00, toate categoriile vor fi blocate si se va face anuntul castigatorilor (asta daca o sa fie responsabilul treaz la ora aceea :lol:).

Prin urmare, votati, votati, votati!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a III-a - vara 2011 (incheiat)”