Vihnos 2016-variant

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Vihnos 2016-variant

Post: # 115346Post nqq
12 Oct 2020, 17:42

Salutare,
Dupa mai bine de 3 ani, am rejucat cu nostalgie Vinhos , varianta deluxe din 2016 care are mici schimbari de regulament.
Acum, am cateva nelamuriri pe care nu prea reusesc sa ma conving din regulament :

1. In fiecare an, ai 2 ture de facut. Daca eu am 2 tile-uri de Magnat ( Magnat action tiles-cele verzi )- pot sa folosesc una in tura 1 si alta in tura 2 ?
2. Cand cumperi tile-uri de magnat (cele mov)- poti sa cumperi cate vrei atata timp cat decartezi un vin pt fiecare tile ?
3. Vreau sa vand un vin. Valoarea lui este de 5, locul pentru a pune butoiul este liber pe tabla la vin rosu sa zicem - Intrebare: Am voie sa iau un cub de prestigiu de la podgorie si sa cresc valoarea vinului la 6 ? - in regulament scrie ca doar si doar daca ai nevoie sa atingi pragul unui spatiu de la vanzare -----

Cam atat pt moment. ms.

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: Vihnos 2016-variant

Post: # 115353Post Garomi
12 Oct 2020, 21:24

1. Da - fiecare actiune dintre cele doua disponibile in fiecare an sunt contorizate ca "o tura" fiecare (mai ales ca se poate schimba ordinea de joc de la una la alta). Si in fiecare tura se poate folosi un Magnate Action Tile; aici merge reamintit ca dupa ultimul Fair, ca parte din acea ultima tura (action phase) se poate folosi un Action Tile.

2. Pentru Magnate Multiplier Tiles (cele mov) trebuie sa renunti la un vin si la un butoi pentru fiecare; butoiul il plasezi pe acel tile. Butoiul se poate recupera de acolo doar cu actiuni speciale de pe niste experti, dar nu este indicat pentru ca este nevoie de prezenta lui pe tile pentru a primi punctele la sfarsitul jocului.

3. Pentru a vinde, prima decizie este sa alegi spatiul gol pe care vrei sa il ocupi; abia dupa se rezolva celelalte lucruri. Deci daca ai spatiul "6" gol si vinul tau are valoarea "5", poti utiliza un cub de prestigiu. Daca spatiul "6" este ocupat si tu alegi spatiul "5", nu poti folosi cub de prestigiu doar pentru profitul de 1 Bago.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vihnos 2016-variant

Post: # 115354Post nqq
12 Oct 2020, 21:45

Salut. Ms de raspunsuri. Cam asta ma gandeam si eu.
Totusi la
2. Pot cumpara daca vreau de ex 4 tile.uri daca am 4 butoaie si 4 vinuri de decartat?

3. Sa fiu mai explicit. Daca toate spatiile sunt libere iar eu vreau sa vand 1 vin...Cel mai valoros vin al meu are valoare 8. ( spatiu 9 si 10 e liber) . Am voie sa folosesc 1-2 cuburi in cazu asta?

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: Vihnos 2016-variant

Post: # 115362Post Garomi
13 Oct 2020, 10:07

2. Da; jucatorii cumpara pe rand pana toti zic pass; daca tu esti singurul ramas si ai resursele necesare, achizitionezi cate vrei.

3. Da

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Vihnos 2016-variant

Post: # 115373Post nqq
13 Oct 2020, 15:32

Ms,
Se pare ca pana la urma am jucat cu regula de la 3 gresit, noi neutilizand cuburile daca aveam loc liber.
Oricum, nu schimba chiar prea mult treaba...

In rest, mi se pare inca unul din cele mai bune jocuri.
cheers.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”