Feast for Odin scor final

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Feast for Odin scor final

Post: # 116635Post rabesandratana
13 Nov 2020, 19:34

Cateva nelamuriri in ultima runda din A Feast for Odin, sper sa ma fac inteles: :?

1. DIn ce inteleg primesti venitul, dar nu mai iei niciun bonus (bunuri/tileuri)?

2. Imediat dupa ce ai luat venitul din ultima runda, ai voie sa incepi sa mai acoperi cu bani locurile libere cu minus, inca ramase pe plansele tale, ori jocul se considera ca imediat a luat sfarsit si nu mai faci niciun fel de actiune? (eu deduc ca inca poti sa acoperi cu bani pe plansa/planse)

3. Pe foaia de scor am vazut ca scrie si "final incoming" si eu am dedus ca trec acolo suma/sumele pe care le am vizibile la final de joc pe plansa/plansele mele, chiar daca tocmai am primit banii pe care am inceput sa ii folosesc sa mai carpesc din spatiile cu minus.
Sau final incoming se refera doar la suma pe care tocmai am primit-o in ultima runda?
Pentru ca daca nu e asa, eu iau venitul, mi-l folosesc dupa bunul plac pe planse, apoi notez pe foaia de scor totalul de bani cu care am ramas si pe langa asta la categoria final incoming mai pun inca o data sumele vizibile?

(Aici eu mi-am luat banii din ultima runda, i-am folosit pe plansa, apoi numarat cu ce am ramas in total si notat pe foaia de scor si la final incoming am mai adaugat prima cifra cu bani neacoperita. Dar poate am inteles eu gresit.)

Multumesc!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 116636Post danielM
13 Nov 2020, 19:50

1. Da, te oprești la bani in ultima rundă;
2. Poți să acoperi in continuare dar e acelasi lucru (că rămâi fără un ban ca sa acoperi un -1 sau îl calculezi ca +1 fara a-l pune pe planșa, rezultatul e acelasi).
3. E trecut așa in ideea de a nu mai primi banii fizic și a salva timp, treci direct income-ul final.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 116637Post rabesandratana
13 Nov 2020, 19:56

danielM wrote:
13 Nov 2020, 19:50
1. Da, te oprești la bani in ultima rundă;
2. Poți să acoperi in continuare dar e acelasi lucru (că rămâi fără un ban ca sa acoperi un -1 sau îl calculezi ca +1 fara a-l pune pe planșa, rezultatul e acelasi).
3. E trecut așa in ideea de a nu mai primi banii fizic și a salva timp, treci direct income-ul final.
Multumesc mult! Mi se parea mie ciudat ca fac scor cam mare si totusi, abia am inceput sa joc jocul si sa il invat. Luam banii si dupa aia mai scriam inca o data si venitul final pe foaie. Ceva mi se parea ca bate la ochi, sa fac peste 100 scor inca din primele mele partide. :D
Deci tre` sa imi anulez toate cele 3 partide gresit scorate si sa o iau de la capat. Nu ca mi-ar parea rau, tinand cont cat de buna e experienta oferita de acest joc.
Mersi!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 116638Post danielM
13 Nov 2020, 20:01

Da, sigur ai făcut ceva greșit că de regulă o cam dai in bara in primele partide și e destul de greu sa atingi 100vp.
Foarte bun jocul, recomand și extensia Norvegienii, minimizează strategia cu immigration.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 116696Post vladV
16 Nov 2020, 09:35

rabesandratana wrote:
13 Nov 2020, 19:56
danielM wrote:
13 Nov 2020, 19:50
1. Da, te oprești la bani in ultima rundă;
2. Poți să acoperi in continuare dar e acelasi lucru (că rămâi fără un ban ca sa acoperi un -1 sau îl calculezi ca +1 fara a-l pune pe planșa, rezultatul e acelasi).
3. E trecut așa in ideea de a nu mai primi banii fizic și a salva timp, treci direct income-ul final.
Multumesc mult! Mi se parea mie ciudat ca fac scor cam mare si totusi, abia am inceput sa joc jocul si sa il invat. Luam banii si dupa aia mai scriam inca o data si venitul final pe foaie. Ceva mi se parea ca bate la ochi, sa fac peste 100 scor inca din primele mele partide. :D
Deci tre` sa imi anulez toate cele 3 partide gresit scorate si sa o iau de la capat. Nu ca mi-ar parea rau, tinand cont cat de buna e experienta oferita de acest joc.
Mersi!
Pai recalculezi scorul, dar scazi venitul final. Nu e ca si cum ai gresit o regula care face intreg jocul invalid, doar scorul final trebuie modificat.

Ca si fapt divers, mai sunt locuri cu -2, doar ca e foarte probabil ca ele sa fie deja acoperite inainte de scorul final.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 116750Post iuli212
17 Nov 2020, 16:42

danielM wrote:
13 Nov 2020, 20:01
Foarte bun jocul, recomand și extensia Norvegienii, minimizează strategia cu immigration.
Confirm, e buna extensia :D

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 117846Post emisanSB
27 Dec 2020, 12:12

Daca tot confirmati ca e buna extensia, puteti sa imi confirmati si ca incape in cutia jocului de baza ??? :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 117847Post Haddeo
27 Dec 2020, 12:34

Eu am reușit, dar am rearanjat trayurile.
Parca e o ocupație care tine cont de aranjarea in trays, dar poți sa te uiți in poza din regulament. :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 117850Post emisanSB
27 Dec 2020, 15:21

Sa inteleg ca ai rearanjat tray-urile si ai pastrat doar două din ele ?? :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 117851Post Haddeo
27 Dec 2020, 16:58

Da, doar doua
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Banolelo
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2023, 15:39

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 133245Post Banolelo
05 Jan 2023, 15:39

Pe foaia de scor am vazut ca scrie si "final incoming" si eu am dedus ca trec acolo suma/sumele pe care le am vizibile la final de joc pe plansa/plansele mele, chiar daca tocmai am primit banii pe care am inceput sa ii folosesc sa mai carpesc din spatiile cu minus.
Sau final incoming se refera doar la suma pe care tocmai am primit-o in ultima runda?
Pentru ca daca nu e asa, eu iau venitul, mi-l folosesc dupa bunul plac pe planse, apoi notez pe foaia de scor totalul de bani cu care am ramas si pe langa asta la categoria final incoming mai pun inca o data sumele vizibile?

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 133249Post phasola
05 Jan 2023, 16:57

E suma pe care o primesti in ultima runda.
Nu are rost sa te apuci sa carpesti pentru ca jocul se termina inainte de a lua bonusuri.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Feast for Odin scor final

Post: # 133252Post Corwin
05 Jan 2023, 18:49

Nu mai stiu daca in extensie sau in ceva insule din mini-extensii sunt si spatii cu -2vp pe care are sens sa le acoperi cu bani. Deci daca ai nevoie poti lua banii, si sa-i folosesti pe acele spatii, si evident nu mai treci si final income.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”