Spirit Island - Playthrough Guide

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116710Post 26octombrie
16 Nov 2020, 14:33

Am facut pasul si l-am luat. Maine imi propun sa joc o partida solo, sa vad cum curge, iar in we sper sa-l jucam si in trei.
Pe bgg sunt o tona de informatii, insa n-am gasit ceea ce cautam, adica un sfat, cu ce spirite ma sfatuiti sa joc, atat in prima partida solo, cat si in multiplayer. Cand joc solo, sa joc cu doua spirite sau cu unul singur?
Astept cu interes :-) Multumesc mult.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116711Post 26octombrie
16 Nov 2020, 14:34

Cred ca e un joc suficient de bogat si stufos, asa incat ne putem folosi de subiectul asta si pe mai departe, pentru tips&tricks, plusuri si minusuri...

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116713Post DanielIndru
16 Nov 2020, 14:56


User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116719Post AlexKalle
16 Nov 2020, 17:29

Din câte îmi aduc aminte (l-am jucat la un prieten), jocul îți arată nivelul de complexitate pentru fiecare spirit (pe planșa spiritului sau în manual, nu mai știu sigur).

Also, pe wikia sunt puse toate spiritele și nivelul de complexitate: https://spiritislandwiki.com/index.php?title=Spirits

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116724Post 26octombrie
16 Nov 2020, 19:36

Multumesc, Daniel, o sa citesc, nu vazusem postarea aia. Am inceput, dar inca nu pricep mare lucru, cred ca devine util dupa ce joci cu fiecare macar o data.
Alex, stiu ca ai nivel de dificultate, dar eram curioasa care ar fi cel mai bun debut, asta nu gasesti in regulament, doar feedback de la jucatori ;-)

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116725Post mihnea_1309
16 Nov 2020, 19:40

Clar joaca cu un singur spirit la inceput! Doua spirite solo + invatarea regulilor = cognitive overload.

Recomand Lightning (am uitat numele exact). O parte importanta din tempo-ul jocului e ideea ca actiunile (de fapt cartile) se impart in Fast, respectiv Slow. Cele mai puternice sunt Slow, dar au dezavantajul ca se declanseaza dupa ce-si fac inamicii tura. Daca joci cu Lightning majoritatea actiunilor o sa fie Fast (should I say...lightning fast?) asa ca poti sa inveti jocul ignorand cumva partea de Fast-inamic-Slow.

Fiecare invata in felul sau, dar eu personal am jucat cu Lightning de vreo 10 ori, crescand succesiv dificultatea. Am ajuns pana la nivel de dificultate 6-7 cu el, e foarte puternic. Apoi am trecut pe rand la celelalte spirite din setul de 4 pentru incepatori, repetand procedura. Unele se preteaza mai putin la solo play, dar nivelul initial de dificultate (deci fara Adversary) e suficient de usor incat ar trebui sa il poti bate reliably cu orice spirit.
Abia dupa am inceput sa combin cate 2 spirite (unul de incepator si unul mediu/avansat).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 116740Post 26octombrie
17 Nov 2020, 12:31

Multumesc mult, cam asta era ce voiam sa stiu ;-)

Banolelo
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2023, 15:39

Re: Spirit Island - Playthrough Guide

Post: # 133246Post Banolelo
05 Jan 2023, 15:40

Din câte îmi aduc aminte (l-am jucat la un prieten), jocul îți arată nivelul de complexitate pentru fiecare spirit (pe planșa spiritului sau în manual, nu mai știu sigur).

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”