Railroad Tycoon pentru 2-3 jucatori

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
criss

Railroad Tycoon pentru 2-3 jucatori

Post: # 13668Post criss
16 Mar 2011, 13:32

Dupa cum se stie, Railroad Tycoon vine cu o tabla uriasa, formata din 3 table separate. Sa joci in 2-3 jucatori pe o asemenea harta inseamna un fel de solitaire in 2 sau 3, spatiile fiind prea mari pentru o interactiune intre jucatori si iti mai trebuie si o masa uriasa.

Varianta mea presupune utilizarea doar a tablei din mijloc (idee pe care am citit-o pe BGG). Anul trecut am lucrat cca. o luna la aceasta varianta, imbunatatind-o constant si testind-o in multe zeci de jocuri. Pe scurt, acum spatiul de joc este de trei ori mai mic, exista permanent interactiune intre jucatori, am eliminat problema runaway leader si am rezolvat inca vreo 10 alte probleme (folosirea partii de vest, fair-play, tensiune, adaptarea noilor reguli din RotW etc.)

Regulile le-am scris in limba romana. Astept impresiile sau criticile voastre. :)

criss

Re: Railroad Tycoon pentru 2-3 jucatori

Post: # 22096Post criss
27 Jan 2012, 15:00

Dupa alte luni de imbunatatiri si teste, sper ca pot oferi varianta finala a regulamentului RRT pentru 2-3 jucatori. Am inclus si un rezumat adaptat al regulilor oficiale pentru cei ce nu au jucat o perioada de timp. Utilizind acest regulament, consider ca RRT este de departe cel mai bun joc cu trenuri pentru un numar mic de jucatori (2-3), urmat, la o oarecare distanta de Steam (la care exista doua modalitati de a juca in 2).
Documentul a fost aranjat in pagina pentru a fi printat din WordPad pe o foaie A4 fata-verso.
Enjoy RRT!! :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Railroad Tycoon pentru 2-3 jucatori

Post: # 22097Post DanielIndru
27 Jan 2012, 15:10

Good job!
Probabil n-o sa joc prea curand jocul asta, dar admir pasiunea ta, energia si timpul investit. :tu:

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”