Ticket to Ride cu Alvin si Dexter

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
boredgamer

Ticket to Ride cu Alvin si Dexter

Post: # 15151Post boredgamer
16 May 2011, 11:23

In cazul expansionului de la Ticket, cel cu Alvin si Dexter, ultima data cand am jucat au aparut doua nelamuriri (posibil si fiindca am jucat in acelasi timp si cu expansionul cu depozite):

1) La finalul jocului, cand se scade jumatate din punctaj pentru rutele pe care se afla Alvin sau Dexter: Se intampla acest lucru doar daca unul din ei se afla pe unul din cele doua orase care trebuie atinse, sau pe oricare oras de pe acel traseu? Spre exemplu, daca ruta mea Madrid - Moscova trece prin Munchen, si pe Munchen este Dexter, se scade jumatate din punctaj sau nu?

Noi am considerat ca pentru a se scadea, acestia trebuie sa fie pe orasul de inceput sau pe cel de sfarsit - cum altfel s-ar putea determina scaderea a jumatate din punctaj pentru rutele neterminate? (Nu poti spune "Eu as fi trecut prin [oras pe care se afla unul din cei 2], asa ca imi scad jumatate din penalizare".) Ce parere aveti? / Cum stiti ca se joaca?

2) Alvin si Dexter pot fi pusi pe orase pe care deja exista o gara sau un depozit? (spre exemplu, gari nu pot fi puse pe orase cu depozit)

pfinix

Re: Ticket to Ride cu Alvin si Dexter

Post: # 15288Post pfinix
18 May 2011, 22:56

eu sustin in continuare ca se scade numai daca Alvin sau Dexter stau pe unul din orasele mentionate pe tichet. altfel nu mi se pare ca are sens, mai ales cand e vorba de tichete neterminate pt ca acolo nu ai drum complet ca sa zici sta pe drum.

boredgamer

Re: Ticket to Ride cu Alvin si Dexter

Post: # 25060Post boredgamer
09 Apr 2012, 15:46

Ma mir cat de subapreciata pare sa fie extensia cu Alvin si Dexter... Sa fim seriosi, lumea obisnuita (ma rog, lumea cailor ferate), e atacata de dinozauri si extraterestrii. Cum am vazut ca a aparut extensia, baietelul de 14 ani din mine a fost ceva gen: "OMG I fu**ing NEED that!!!" :D

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”