Steam - varianta pentru 2 jucatori

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
criss

Steam - varianta pentru 2 jucatori

Post: # 16369Post criss
13 Jun 2011, 12:07

Dupa cum se stie, pentru jocul Steam exista pe BGG pentru printat harti excelente pentru doi jucatori, dintre care printre cele mai bune sunt Scotia sau Sicilia & Malta.

Totusi Steam se poate juca in 2 si pe harta de 3-4 jucatori (NE America-Canada) ce vine cu jocul. Dupa regulile normale interactiunea intre jucatori ar fi mica, asa ca urmatoarea varianta - propusa de Ambrose pe BGG - aduce jocul in 2 la aceleasi standarde ca jocul in 4 jucatori.

Ideea este ca fiecare jucator sa joace cu doua culori, dupa regulile Basic, dar cu banii in comun. Scorul final al fiecarui jucator va fi scorul cel mai mic dintre cele doua culori (astfel jucatorii sunt nevoiti sa dezvolte ambele culori).

Eu am mai adaugat o noua regula ce deschide jocul combinativ si anume, la transportul bunurilor, intre culorile aceluiasi jucator nu se ia in considerare regula "majoritatii liniilor", astfel, de exemplu, un jucator (care si-a ales culorile verde si portocaliu) poate transporta pe tura verde un bun pe o linie verde si 3 linii portocalii (dar, bine-nteles, nu poate transporta pe o linie verde si 2 albe ale adversarului). Dar trebuie sa foloseasca minim o linie de culoarea turei.

Zilele trecute am jucat citeva sesiuni folosind aceasta varianta si pot spune ca functioneaza perfect. Jocul este mai dificil pentru jucatori ca jocul Basic in 4 deoarece trebuie sa fie foarte atenti la alegerea rolurilor cu fiecare culoare. Jocurile au fost strinse, cu continue rasturnari de situatii in clasament, fara problema "runaway leader". Ca durata jocul va tine putin mai mult decit un joc in 4 jucatori.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”