Pickomino - regulamentul in romana

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
criss

Pickomino - regulamentul in romana

Post: # 18084Post criss
27 Jul 2011, 13:08

Am descoperit o eroare majora in regulamentul in romana la Pickomino,
la pagina 3, coloana B:

Textul din manual este:
"In plus, el trebuie sa returneze portia de viermi colectata anterior (care se afla deasupra gramezii sale cu fata in sus) si sa o aseze inapoi pe gratar. Aceasta portie nu va putea fi dobindita pe restul parcursului de joc."

Textul corect ar trebuie sa fie ceva de genul:
"In plus, el trebuie sa returneze portia de viermi colectata anterior (cea de deasupra gramezii sale), pe care o va aseza cu fata in sus, inapoi pe gratar. Apoi, trebuie sa intoarca cu fata in jos piesa de pe gratar cu cel mai mare numar. Aceasta nu va putea fi dobindita pe restul parcursului de joc."

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Pickomino - regulamentul in romana

Post: # 18090Post Chuckila
27 Jul 2011, 13:53

Yup, interpretarea #2 este cea de care imi aduc si eu aminte din jocul in limba engleza.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Pickomino - regulamentul in romana

Post: # 18092Post DanielIndru
27 Jul 2011, 13:57

Da, si pe Facebook se joaca la fel. :)
Criss e neiertator.

acidutzu

Re: Pickomino - regulamentul in romana

Post: # 18096Post acidutzu
27 Jul 2011, 14:08

Am observat asta, dar exemplul final arata cum se joaca corect.
Noi jucam cu varianta in care, chiar daca nu ai vierme propriu, tot intorci ultimul vierme disponibil. Face jocul mai rapid.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”