torres - intrebare

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
badeamarius83

torres - intrebare

Post: # 20725Post badeamarius83
20 Nov 2011, 01:50

pentru cei care au ceva jocuri la activ....

am o intrebare legata de raportarea turnurilor nefolosite la blocurile ramase.
am citit si pe bgg legata de acesta regula, care a fost schimabata in ultima editie a jocului, dar inca am dubii...

daca initial nu era permis sa ai un bloc mai mare de 3 si la sfarsit de faza (an) turnurile nefolosite erau returnate la "common supply" acum blocurile pot avea orice inaltime si se pot raporta si peste an.

eu am folosit o combinatie. blocurile pot avea orice inaltime, adica poti raporta cate turnuri nefolsite ai, dar la sfarsit de an returnam la "common supply" turnurile nefolosite.

voi cum procedati?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: torres - intrebare

Post: # 20729Post cristianf
20 Nov 2011, 13:58

Nu am jocul in colectie dar am vreo 3 jocuri la activ :D Din cate tin minte, in regulament scria ca turnurile nefolosite se raporteaza de la o faza la alta si le poti distribui cum vrei tu in blocurile noi, astfel incat iti pot rezulta si blocuri mai inalte de 3. Ideea este ca nu poti folosi decat turnurile dintr-un singur bloc pe o tura de joc. Intr-un joc de 4 am observat ca spre sfarsitul jocului oricum nu prea mai ai turnuri sau iti ajung la limita, deci pare ok regula asta.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”