CLUEDO - pentru copii "necititori"

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

CLUEDO - pentru copii "necititori"

Post: # 31272Post fl0po
30 Nov 2012, 11:22

Am cumparat de curand Cluedo, la insistentele fetei mele (una dintre ele, cea de 6 ani) care s-a aratat fascinata de felul in care arata jocul si mai ales de personaje. Am incercat tot felul de house-rules dar ma tot loveam de problema cu cititul. Am jucat cateva jocuri (in care eu - si numai eu - m-am plictisit ingrozitor) pana cand mi-a venit ideea sa fac jocul independent de faza cu cititul deoarece fii-mea inca nu citeste decat cuvinte simple...deocamdata.
Am scanat cartile si am facut un fel de foaie de lucru doar cu imagini inlocuind astfel carnetelul in care tre' sa notezi indiciile.
Merge perfect...iar fii-mea este superincantata de joc pentru ca tot ce are de facut este sa bifeze pe foaie ce carti vede. Pe langa asta tot ea este cea care descopera indiciile de fiecare data !!! (desi mi-a atras atentia de cateva ori ca nu prea sunt atent si ca ea crede ca fac asta intetionat doar ca sa o las pe ea sa castige.....pffffff, m-a prins)...bine ca inca nu stie sa intre pe forum sa citeasca ce am scris eu aici.
Revenind la gaselnita, am tiparit 4 foi de lucru pe un A4 asa ca avem suficiente resurse de joc pentru urmatoarea perioada...
from http://www.boardgamegeek.com/image/1490686
.

Daca sunt doritori pot sa trimit pdf-ul pe mail...
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLUEDO - pentru copii "necititori"

Post: # 31283Post mihai
30 Nov 2012, 23:45

Vreau si eu pdf...f misto ideea!;)

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: CLUEDO - pentru copii "necititori"

Post: # 31320Post alexddumitru
02 Dec 2012, 22:41

Foarte tare ideea, felicitări! Ce nu fac tații ăștia să se joace board games cu fetele lor :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: CLUEDO - pentru copii "necititori"

Post: # 31321Post fl0po
02 Dec 2012, 22:44

asta cam asa e. oricum de cand cu noua hartiuta jocul a devenit preferatul ei...
HACK OR GET WHACKED!

madgino

Re: CLUEDO - pentru copii "necititori"

Post: # 31395Post madgino
04 Dec 2012, 08:29

Si eu vreau, si eu vreau, multumesc frumos pentru sharing !

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: CLUEDO - pentru copii "necititori"

Post: # 31399Post fl0po
04 Dec 2012, 09:39

da-mi, te rog, adresa de mail...
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”