Agricola

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
haretel

Agricola

Post: # 3612Post haretel
11 May 2010, 12:21

Am jucat si eu in sfarsit primul joc de Agricola - evident solo - pt ca n-am cu cine momentan ...

Intrebare: la actiuni de genul 'After Renovation, also 1 Major or Minor Improvement' , 1 Major or Minor Improvement este obligatorie sau optionala?
In astfel de cazuri cu 'also' intre actiuni, este obligatorie si a 2-a parte ?

Multumesc

adixor

Re: Agricola

Post: # 3616Post adixor
11 May 2010, 14:14

optionala. a doua parte nu e obligatorie, dar prima este (ca sa o poti face pe a doua). de obicei incep cu "after X also Y". X e obligatorie ca sa poti face Y, dar Y nu e.

haretel

Re: Agricola

Post: # 3619Post haretel
11 May 2010, 14:29

e stipulat in regulament ?

haretel

Re: Agricola

Post: # 3620Post haretel
11 May 2010, 14:30

inca ceva: x mi se pare ca e obligatorie oricum; parca nu poti ocupa o actiune fara sa o poti face ,nu ?

adixor

Re: Agricola

Post: # 3621Post adixor
11 May 2010, 14:45

Example: A player who chooses the Build room(s) and/or Build Stable(s) Action space may choose not to build a house and only to build stables. In contrast, the After Family growth also 1 Minor Improvement action does not allow a player to ignore Family growth and only play a Minor Improvement.
pagina 4 caseta dreapta.

si pagina 3 spre sfarsit, la Phase 3:
"A Family member may never occupy an Action space without performing its action"

haretel

Re: Agricola

Post: # 3625Post haretel
11 May 2010, 15:13

hmmmm.... nu mi-e foarte clar daca in 'after X also Y' , Y e obligatorie sau optionala...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Agricola

Post: # 3629Post VickdaReaper
11 May 2010, 15:29

Nu, nu este obligatoriu sa iei si Y dupa ce ai luat X. Uite un exemplu luat din regulament:
Nenea Regulamentul wrote:Action B- Family growth
In Stage 2 (Rounds 5-7), the after Family growth, also 1 Minor Improvement action becomes available. Players must have room for offspring in their home before they can use this action – that is, they must have more rooms in their home than they have Family members. After taking Family growth, the player may choose to purchase a Minor Improvement.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Dang

Re: Agricola

Post: # 3632Post Dang
11 May 2010, 15:50

Cand ai "X and/or Y" e obligatorie doar una din ele, oricare. Cealalta e optionala.
Cand ai "after X also Y" e obligatorie X si optionala Y.
(conform regulament)

Eu personal consider "also" ca fiind o exprimare nefericita din partea autorilor. Ar fi fost poate mai inspirat "may"

haretel

Re: Agricola

Post: # 3633Post haretel
11 May 2010, 16:43

super; multumesc mult!

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”