Tobago

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
ririmia

Tobago

Post: # 4567Post ririmia
06 Jun 2010, 18:44

Salut,

Ieri am jucat prima data Tobago si am o mica nelamurire.

In trei jucatori, la inceput, se aseaza in dreptul fiecarei gramezi de comori cite o carte indiciu si se aseaza pe ea un compas din culoarea fiecarui jucator.

1. Cite carti indiciu se aseaza la inceput? Trei deoarece sint trei jucatori? Sau patru pentru ca sunt patru gramezi de comori? Daca patru, atunci pe a patra ce indicator compas se pune?
2. Dupa ce se descopera o comoara si se impart cartile comoara fiecarui jucator, se aseaza in fata gramezii de comori o alta carte indiciu din teanc? Si ce indicator compas se va aseaza pe ea?
3. Daca se intimpla ca pe un hexagon sa exista si un talisman si o comoara in acelasi timp, un jucator le poate lua pe amandoua deodata cand ajunge cu jeep-ul pe acel hexagon? Aceeasi intrebari si in cazul cind exista doua talismane pe acelasi hexagon.


Multumesc.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Tobago

Post: # 4570Post Chuckila
06 Jun 2010, 19:11

Q: 1. Cite carti indiciu se aseaza la inceput? Trei deoarece sint trei jucatori? Sau patru pentru ca sunt patru gramezi de comori? Daca patru, atunci pe a patra ce indicator compas se pune?
A: Trei. A patra poate fi inceputa cu o carte indiciu din mana si jucatorul care o incepe are dreptul de a-si pune compasul.

Q: 2. Dupa ce se descopera o comoara si se impart cartile comoara fiecarui jucator, se aseaza in fata gramezii de comori o alta carte indiciu din teanc? Si ce indicator compas se va aseaza pe ea?
A: Nu, nu se aseaza o alta carte indiciu automat. Din nou, va fi nevoie ca cineva sa inceapa o noua serie de indicii iar cel care o va incepe, isi va pune propriul compas.

Q: 3. Daca se intimpla ca pe un hexagon sa exista si un talisman si o comoara in acelasi timp, un jucator le poate lua pe amandoua deodata cand ajunge cu jeep-ul pe acel hexagon? Aceeasi intrebari si in cazul cind exista doua talismane pe acelasi hexagon.
A: In reguli se specifica faptul ca ridicarea unui talisman atunci cand se incepe runda intr-un hexagon cu asa ceva, "nu se considera actiune". Daca sunt mai multe talismane, le iei pe toate fara sa fie considerate actiune. Daca esti in faza in care iti misti ATV-ul, ridicarea unui talisman te "costa" (aici sper sa nu ma insel, sa ma corecteze cineva care a jucat de mai multe ori jocul si/sau are regulamentul in fata).

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Tobago

Post: # 4886Post tasurinchi
14 Jun 2010, 17:51

Chuckila wrote:Q: 2. Dupa ce se descopera o comoara si se impart cartile comoara fiecarui jucator, se aseaza in fata gramezii de comori o alta carte indiciu din teanc? Si ce indicator compas se va aseaza pe ea?
A: Nu, nu se aseaza o alta carte indiciu automat. Din nou, va fi nevoie ca cineva sa inceapa o noua serie de indicii iar cel care o va incepe, isi va pune propriul compas.
Noua serie de indicii va fi inceputa de jucatorul care a luat ultima carte comoara din comoara precedenta. Daca nu se imparte nicio comoara (datorita aparitiei cartii blestem) atunci noua serie de indicii este inceputa de cel ce a ridicat comoara cu ATV-ul. Jucatorul care trebuie sa inceapa noua serie de indicii joaca o carte din mana si apoi trage una noua din pachet. Jocul continua apoi cu cel din stanga celui care a ridicat comoara cu ATV-ul.
Chuckila wrote:Q: 3. Daca se intimpla ca pe un hexagon sa exista si un talisman si o comoara in acelasi timp, un jucator le poate lua pe amandoua deodata cand ajunge cu jeep-ul pe acel hexagon? Aceeasi intrebari si in cazul cind exista doua talismane pe acelasi hexagon.
A: In reguli se specifica faptul ca ridicarea unui talisman atunci cand se incepe runda intr-un hexagon cu asa ceva, "nu se considera actiune". Daca sunt mai multe talismane, le iei pe toate fara sa fie considerate actiune. Daca esti in faza in care iti misti ATV-ul, ridicarea unui talisman te "costa" (aici sper sa nu ma insel, sa ma corecteze cineva care a jucat de mai multe ori jocul si/sau are regulamentul in fata).
Din cate stiu eu nu pot fi mai multe talismane pe acelasi hexagon. Nu mai stiu daca apare in regulament, insa in mod cert am citit la un momentat dat pe BGG ca, daca pe un hexagon pe care trebuie plasat un talisman exista deja unul, atunci nu se mai plaseaza cel nou, ci doar se roteste statuia spre dreapta.
De asemenea, nu se poate ridica un talisman in timpul fazei de miscare a ATV-ului daca respectiva faza de miscare a fost "cumparata" cu un alt talisman.

badeamarius83

Re: Tobago

Post: # 6756Post badeamarius83
12 Aug 2010, 11:23

Am si eu o intrebare.
La pregatirea insulei palmieri, statuetele si colibele se pot aseza pe lac sau rau?

Nu scrie ca nu s-ar putea aseza dar ar fi cam ciudat :)

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Tobago

Post: # 6758Post tasurinchi
12 Aug 2010, 11:35

Da, se pot aseza pe orice tip de hexagon. Singura regula de asezare este ca obiectele de acelasi fel trebuie plasate la cel putin 4 hexagoane unul de celalalt.

Later edit: mi-am adus aminte de inca o regula: statuetele nu pot fi plasate direct pe tarm, ci la macar un hexagon de ocean.

adixor

Re: Tobago

Post: # 6759Post adixor
12 Aug 2010, 11:48

da, se pot aseza (chiar e un thread funny pe BGG unde se face haz de chestia asta si de faptul ca ATV-urile pot si ele merge prin rauri si lacuri).

In plus, mi se pare ca mai e o problema cu numarul de hex-uri dintre obiecte, datorita formularii dubioase din reguli. este vorba de distanta de 4, adica de 3 hex-uri libere intre ele! (multi intelesesera ca e nevoie de 4 hex-uri libere intre ele).

badeamarius83

Re: Tobago

Post: # 6763Post badeamarius83
12 Aug 2010, 12:45

adixor wrote:In plus, mi se pare ca mai e o problema cu numarul de hex-uri dintre obiecte, datorita formularii dubioase din reguli. este vorba de distanta de 4, adica de 3 hex-uri libere intre ele! (multi intelesesera ca e nevoie de 4 hex-uri libere intre ele).
Intradevar eu intelesesem ca trebuie 4 hexuri libere.
Acum ca ai mentionat, cred ca 3 hexuri libere intre obiectele de acelasi fel sunt suficiente. ;)
Last edited by badeamarius83 on 12 Aug 2010, 13:59, edited 1 time in total.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Tobago

Post: # 6765Post tasurinchi
12 Aug 2010, 13:36

adixor wrote:In plus, mi se pare ca mai e o problema cu numarul de hex-uri dintre obiecte, datorita formularii dubioase din reguli. este vorba de distanta de 4, adica de 3 hex-uri libere intre ele! (multi intelesesera ca e nevoie de 4 hex-uri libere intre ele).
Asta e interpretarea ta sau ai gasit vreo clarificare pe BGG pe undeva? Nu de altceva dar, daca in cazul regulilor in engleza, acestea sunt intr-adevar usor confuze in aceasta privinta ("Every similar object must be placed at least four spaces apart"), varianta in franceza spune asa:

"Répartir les 4 huttes, les 3 palmiers et les 3 statues sur l'île en veillant à ce que :
...
- deux décors identiques (par exemple, 2 palmiers) soient séparés d'au moins 4 cases."

Acum, nu sunt expert nici in engleza nici in franceza, dar daca exprimarea in engleza parca lasa loc de interpretari, in cazul celei in franceza mi se pare destul de clar - "doua decoruri (obiecte) identice trebuie sa fie separate de cel putin 4 hexuri".

adixor

Re: Tobago

Post: # 6766Post adixor
12 Aug 2010, 13:48

caut informatia si revin. sper sa nu ma fi inselat.

adixor

Re: Tobago

Post: # 6767Post adixor
12 Aug 2010, 14:10

a aparut un FAQ pe site la Zoch. Fragmentul tradus din germana cu Google Translate:

Is it true that between the same objects (eg, two palm trees) at least four fields are intended to build the game?

The minimum distance between the same objects should be four fields, ie, three fields are located between them
linkul original: http://www.zoch-verlag.com/service/frag ... obago.html

p.s. tasurinchi, s-a updatat si regulamentul jocului: trebuie sa fie doar 20 amulete, nu 21 cum era in regulile vechi. poti te rog sa-mi confirmi ca ai 20? stiu ca lipsea una dar eu am verificat comparand cu numarul din manualul tau si nu mai stiu care era acesta. regulamentul updatat (din cate inteleg a fost reparat in cateva locuri unde erau intrebari multe si era neclar): http://www.zoch-verlag.com/fileadmin/us ... En-neu.pdf

adixor

Re: Tobago

Post: # 6768Post adixor
12 Aug 2010, 14:15

si discutia de pe BGG care confirma asta: http://www.boardgamegeek.com/thread/478 ... aces-apart

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Tobago

Post: # 6770Post tasurinchi
12 Aug 2010, 15:01

Nu stiam de discutie si nici de manualul updatat. Acum e clar: 3 spatii. Mersi, Adixor.

Nu sunt acasa acum, dar o sa verific cand ajung. Oricum o amuleta in minus nu e problema, nu cred ca le-am folosit vreodata pe toate.

haretel

Re: Tobago

Post: # 6771Post haretel
12 Aug 2010, 15:09

poti sa pui orice alt obiect in locu ei, oricum

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Tobago

Post: # 6791Post tasurinchi
12 Aug 2010, 22:36

Sunt 20, deci toate. Problema era doar la manualul in engleza. In variantele in germana si franceza (care nu au fost in cutie cat a fost jocul la voi) este specificat numarul corect (20).

adixor

Re: Tobago

Post: # 6793Post adixor
13 Aug 2010, 10:33

phew, solved :)

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”