Thunderstone - reguli

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
patrice

Thunderstone - reguli

Post: # 45585Post patrice
24 Oct 2013, 07:58

Salut,

Urmaresc de ceva vreme acest forum desi nu am nici o activitate pe cont ( care si el insusi e nou ). Acest "microb" al jocurilor de genu asta l-am prins de curand, observand asta, prietena mea mi-a cumparat un joc nou: Thunderstone. Nu am deloc experienta in jocurile de genu asta dar pare destul de interesant, regulile primite din cutie fiind foarte vagi am incercat sa apelez la youtube dar... m-a cam pierdut... asa ca am zis sa-mi incerc norocul aici.

So.. poate cineva sa explice mai amanuntit cum se joaca acest joc ? M-ar interesa in special macar asezarea cartilor in prima faza.

Multumesc in avans,
Patrick

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Thunderstone - reguli

Post: # 45586Post AngelEye
24 Oct 2013, 08:32

Poti intra aici si ai cam tot ce iti trebuie http://boardgamegeek.com/video/27687/th ... h-by-the-r

Succes

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Thunderstone - reguli

Post: # 45587Post adrim
24 Oct 2013, 08:33

Salutare si bine ai venit,

Zici ca esti nou in breasla, de aceea imi permit sa iti sugerez in primul rand sa te imprietenesti cu BoardGameGeek.com ;) - asta e cea mai importanta sursa de informatii pe care o ai la dispozitie cand vine vorba de boardgames. Spun "sa te imprietenesti" pentru ca la inceput interfata si cantitatea uriasa de informatie pot sa fie coplesitoare - toti am trecut prin asta.

Si acum revenind la Thunderstone, cel mai simplu este sa urmaresti unul (sau mai multe) dintre filmuletele din sectiunea video de pe pagina BGG a jocului: http://boardgamegeek.com/boardgame/53953/thunderstone. Iti recomand sa incepi cu cele care au mai multe "Thumbs up" (cifra dinaintea videoului)

O alta varianta este sa mergi la una dintre numeroasele intalniri care se intampla deja regulat in mai toate orasele tarii si sa inviti un tovaras de pe forum la o sesiune de initiere - apropo, nu ai scris la profil din ce oras esti.

Poti sa inveti si din regulament. La inceput merge mai anevoios, dar pe masura ce inveti mai multe jocuri o sa mearga tot mai usor. Cea mai buna metoda de a invata din regulament este sa "joci" o partida pe masura ce citesti regulamentul. Ai putea sa simulezi o partida in 3 in care tu controlezi toti cei 3 jucatori

Enjoy!

Rautz

Re: Thunderstone - reguli

Post: # 45589Post Rautz
24 Oct 2013, 10:59

Adevarul e ca regulamentul pentru Thunderstone e scris destul de prost.

Au dreptate ceilalti, se poate invata jocul din niste filmulete, sau poti veni la o intalnire de boardgames (depinde din ce oras esti) si cu siguranta gasesti lume draguta care sa-ti explice jocul.

Mai poti invata jocul si de pe http://www.yucata.de/en , au acolo jocul, nici macar nu necesita inregistrare, cred ca poti sa joci ca vizitator, fie un meci de antrenament(si poti specifica oponentului sa aiba rabdare sa te invete), fie din 2 browsere, incercand jocul singura.

Bafta!
Last edited by Rautz on 24 Oct 2013, 11:45, edited 1 time in total.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Thunderstone - reguli

Post: # 45591Post suf
24 Oct 2013, 11:34


Rautz

Re: Thunderstone - reguli

Post: # 45592Post Rautz
24 Oct 2013, 11:45

Right you are, sunt obisnuit ca totul sa fie .com si n-am mai verificat.

patrice

Re: Thunderstone - reguli

Post: # 45596Post patrice
24 Oct 2013, 14:47

Multumesc mult pentru indrumari, pana la urma m-am uitat la acel video... care a durat ceva... dar acum imi este foarte clar regulamentul.
In nici un caz nu aveam cum sa aflu toate aceste reguli din regulamentul venit cu jocul, cum ziceam, muuult prea vag !

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”