Sistem punctaj Mr. Jack

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Dang

Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5533Post Dang
08 Jul 2010, 10:12

Ca tot veni vorba in alt topic despre turnee/concursuri, m-am gandit la un sistem de punctaj pentru Mr. Jack, varianta de baza, fara extensie

Se presupune ca jocul e dezechilibrat in favoarea inspectorului, parerea generala fiind de 60%-40%. Daca e mai usor sa castigi cu inspectorul, ce-ar fi daca:

-Castigatorul primeste 100 puncte
-Jack primeste 10 puncte pentru fiecare runda in care supravietuieste, atunci cand pierde.
-Jack primeste 20 de puncte pentru iesirea din cartier si 10 puncte pentru o acuzatie gresita in turele 1-7, atunci cand castiga
-Se joaca un numar par de jocuri, fiecare alternand rolurile.

Variante posibile:
a) Jocul1, inspectorul (jucatorul A) castiga in runda 6, scorul va fi 100-60, diferenta de 40 de puncte. Jocul 2, castiga inspectorul (jucatorul B) in runda 7, scorul va fi de 170-160, diferenta neta de 10 puncte pentru jucatorul A. Per total A castiga, pt ca pierdut mai greu ca Jack decat B.
b) Jocul1, inspectorul (Jucatorul A) castiga in runda 8, scorul va fi de 100-80, diferenta de 20 puncte. Jocul 2, castiga Jack (jucatorul A), scorul va fi de 200-80. Diferenta de 120 de puncte. Per total A castiga, evident pentru ca a castigat in ambele partide.
c) Jocul 1, Jack (jucatorul A) castiga iesind din cartier. 120-0. Jocul 2, Jack (jucatorul B) castiga fiind acuzat gresit in tura 7. Scor 120-110. Castiga A, pt ca a reusit sa fuga, desi B l-a facut pe inspector sa-l acuze gresit inainte de ultima tura.
Desi in final nu conteaza cum castiga Jack, toate variantele fiind legale, a trebuit totusi sa fac o departajare si in cazul c. Inspectorul va trebui sa-si faca strategia in functie de cele de mai sus, pazind mai tare iesirile, facand acuzatii doar cand e 100% sigur, pt ca altfel pierde mai mult de 100 de puncte.

Nu am jucat in sistemul asta, nu-mi dau seama daca valorile sunt corecte si daca ar reflecta cel mai bine priceperea jucatorilor la acest joc.

Astept pareri/discutii despre sistemul de mai sus.


L.E. Am editat punctul c, rog pe cei care au citit inainte sa reciteasca

adixor

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5600Post adixor
08 Jul 2010, 23:25

sincer m-am cam pierdut in explicatii si 3 minute cat am citit descrierea ta (care pare bine argumentata) m-am gandit la asta: "de ce?". de ce e nevoie de acest sistem de puncte? jocul este foarte ok asa cum este fara sa stau sa calculez toate detaliile astea. adica nu ma vad facand asta, imi e suficient sa stiu ca am castigat eu sau ea. in rest, pana nu e testat de cineva nu ne putem da seama daca e ok, poate avem un curios.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5602Post MandrulDuce
08 Jul 2010, 23:48

Sistemul este bine gandit si matematic pare fezabil (at least at first glance). Singura problema este cea de timp. Tu presupui 2 runde in care se puncteaza. Mie mi se pare ca timpul in plus pe care il aduce acest sistem de joc introducand decizii strategice prin care inspectorul sa se asigure ca nu pierde l amai mult de 100 de puncte, plus timpul necesar calculului efectiv si a notarii scorului ar permite jucarea unui al treilea joc, un "tie-breaker".

Oricum, thumbs up pentru idee. Eu unul nu m-as fi gd la asa ceva, cu atat mai putin sa o si pun in practica.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Dang

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5609Post Dang
09 Jul 2010, 09:27

Sa nu fiu inteles gresit, jocul e mai mult decat ok asa cum e, cand il joci doar ca sa te simti bine, cum facem noi la intalnirile noastre. E un joc care-mi place enorm de mult, si pe care l-as juca oricand, cu oricare dintre cele 2 personaje.

Ideea mi-a venit cand s-a pus problema de un concurs/turneu/intrecere, in care un jucator din cei 2 trebuie sa castige.
Macar de dragul teoriei, as vrea sa fac un sistem de departajare intre cei 2 jucatori, chiar daca nu-l vom pune in practica neaparat la intalnirile noastre (cand nu-si va avea sensul)
Mai jos ma voi referi doar la situatia unui turneu:

Cand e vorba de un joc dezechilibrat, cum e Mr. Jack, corect e ca cei 2 jucatori sa aiba sanse egale. Nu poti face asta decat daca cei 2 jucatori alterneaza rolurile, adica
se joaca minim 2 jocuri. (Al 3lea joc, tie-breaker, nu e suficient, tocmai din cauza dezechilibrului jocului, vor mai trebui jucate inca 2 jocuri, fiecare alternand).
[paranteza] Si in competitiile de sah se joaca mai multe jocuri intr-un meci, din mai multe motive. 1. poti sa ai un prim joc slab (se mai intampla) 2. Se anuleze avantajul (oricat de mic ar fi) de a juca cu albul. [/paranteza]

Se presupune ca e mai usor sa castigi ca inspector (parerea generala pe BGG), asa ca e nevoie de un sistem de departajare in cazul in care inspectorii castiga cele 2 jocuri. Aici am zis ca e meritul lui Jack daca rezista mai multe ture fara sa fie descoperit, asa ca merita 10 puncte pentru fiecare tura in care rezista.

Cand acelasi jucator castiga si ca inspector si ca Jack, lucrurile iar sunt simple, jucatorul respectiv castiga overall.

Marea mea dilema este cum sa departajezi jucatorii cand ambii castiga ca Jack. Tinand cont ca Jack poate sa castige prin mai multe variante, toate legale si toate la fel de bune, initial mi-a venit ideea de la punctul c, idee care, dupa o analiza ulterioara, s-a dovedit nefezabila.
Scenariu: Jucatorul A castiga ca Jack jocul 1, iesind din cartier, scor 120-0. Se trece la jocul 2, jucatorul A e inspector, in prima tura, prima mutare, face o acuzatie. Pierde (7 cazuri din 8), scorul devine 120-110. Overall castiga. Nu e bine, nu e fair, nu e ok.
Asadar, punctul c nu e bun, si ma bate gandul sa revin la ideea initiala, aceea de a puncta victoria lui Jack cu 100 de puncte, indiferent cum a fost ea obtinuta.
Avem insa situatia cand ambii jucatori castiga ca Jack, scor egal 100-100. In cazul asta nu vad alta varianta decat sa se mai joace inca 2 jocuri pentru departajare.

intra-adevar, pentru o departajare corecta sunt necesare mai multe jocuri (minim 2, dar se poate ajunge si la 4 sau 6), ceea ce mareste considerabil timpul de joc.
Dar, repet, este vorba de un turneu/concurs, in care daca intri, esti in cunostiinta de cauza.

Again, doar de dragul teoriei, daca aveti idei/comentarii despre sistemul de punctaj, va rog sa contribuiti.

Dang

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5616Post Dang
09 Jul 2010, 15:34

Dupa o analiza si mai atenta (si dupa un raspuns al unui user de pe BGG) incep sa cred ca tot sistemul nu e bun.

Jocul s-ar modifica substantial, si nu asta e scopul final.

Scenariu: Jocul 1, jucatorul A castiga ca inspector in tura 5. In jocul 2, inspectorul (jucatorul B) va fi obligat sa faca o acuzatie in tura 5, chiar daca mai are 6 suspecti (sa zicem), altfel, chiar daca va castiga jocul, va pierde la puncte. Ceea ce iar nu e bine, scopul jocului nu ar trebui sa fie sa-l descoperi pe Jack cat mai repede, ci sa-l descoperi punct.

Ma vad nevoit sa renunt la acest sistem, singurul lucru care s-ar putea face ar fi sa se joace un nr par de jocuri, fiecare alternand rolurile si sa se numere doar victoriile. (Desi in acest caz s-ar putea sa fie nevoie de mai multe jocuri de departajare).

Asadar declar nereusita incercarea mea de a face un sistem de punctaj la Mr. Jack si-mi pun cenusa-n cap.

adixor

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5621Post adixor
09 Jul 2010, 17:38

dar ai stofa, mai incearca variante si la alte jocuri :) problema era aici 1. mr jack nu avea nevoie de asta 2. scoringul nu pare la prima vedere, dar modifica de la subtil la extrem de mult modul de joc si strategia. cum e si la agricola de exemplu si la mai orice joc "pe puncte"

Dang

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 5623Post Dang
09 Jul 2010, 18:05

Nu cred ca mai stiu (personal) jocuri dezechilibrate si care sa nu aiba un sistem de punctaj

haretel

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 7353Post haretel
08 Sep 2010, 15:35

Dang wrote: -Castigatorul primeste 100 puncte
-Jack primeste 10 puncte pentru fiecare runda in care supravietuieste, atunci cand pierde.
-Jack primeste 20 de puncte pentru iesirea din cartier si 10 puncte pentru o acuzatie gresita in turele 1-7, atunci cand castiga
-Se joaca un numar par de jocuri, fiecare alternand rolurile.
Am niste nelamuriri aici:
-acuzatia gresita se poate face si in runda 8, iar atunci Jack isi ia tot 10 puncte, nu ?
-Jack isi ia 20 de puncte si daca nu apuca sa fie acuzat (se ascunde intr-un colt prin rundele 7-8), desi e singurul suspect de pe tabla ?

Una peste alta sunt de acord cu Dang: e nevoie de un sistem de punctaj intr-o competitie; ganditi-va mai bine!

Asta nu strica mecanica in cazul asta, ci doar il obliga pe politist sa joace cum trebuie (se va gandi de 2 ori inainte sa isi incerce norocul- cum a zis si Dang)

Dang

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 7356Post Dang
08 Sep 2010, 15:54

1. N-ar trebui sa ia 10 puncte. In tura 8 oricine face acuzatie, chiar daca n-are nici o idee despre vinovat. Isi ia punctele pentru ca a ajuns in tura 8, daca nu castiga. Ia 100 de puncte daca e acuzat gresit.
2. Nu vad de ce ar merita 20 de puncte. Daca nu e acuzat, castiga 100 puncte.

Dar una peste alta, eu cred ca se modifica mecanica cand intervine un sistem de punctaj.
Caz concret (si real): Inspectorul castiga printr-o acuzatie corecta (bulan sau nu, nu conteaza) in tura 2. In jocul 2, celalalt inspector e obligat sa faca o acuzatie tot in tura 2, altfel nu poate castiga la puncte. Ceea ce nu-i chiar in spiritul jocului, zic eu.

badeamarius83

Re: Sistem punctaj Mr. Jack

Post: # 7359Post badeamarius83
08 Sep 2010, 18:03

cel mai simplu si corect e sa se joace o singura partida.
La inceput se trage la sorti cine cu cine joaca. Chiar daca exista un avantaj de partea inspectorului nu este decisiv.

Ca jack sa aiba mai multe sanse Inspectorul trebuie sa-l prinda pe Jack eliminand toti suspecti. Daca la sfarsit raman 2 suspecti iar Inspectorul il demasca pe Jack in functie de diverse aspecte se mai joaca un joc in care se schimba rolurile.
Daca de data asta Jack este demascat elimandu-se toti suspecti victoria revine celui care a jucat cu Inspectorul in jocul 2.

Daca e egalitate au ramas acelasi numar de suspecti si jack a fost descoperit, se joaca un al 3-lea joc.
Se trag din nou la sorti rolurile si cine castiga indiferent cum e declarat castigator.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”