Steam

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
taticu

Steam

Post: # 5613Post taticu
09 Jul 2010, 12:31

in manualul oficial al jocului la base game spune: at the start of the game, you determine the initial turn order by auction... pe rand se liciteaza ptr prima pozitie, pe urma a doua si tot asa... pe urma se spune you determine turn order for all subsequent turns based on the Action tiles you choose...

una din nelamuririle mele se refera la faptul ca si autorul reviewului de aici de pe forum (si de pe blog) chris spune ca nu se liciteaza in base game si ca se aleg actiunile/rolurile... pai daca se aleg, cum se face asta? in ce ordine? ca toti poate vrem o anumita actiune/rol... si dupa ce am ales actiunile, tura urmatoare vom alege rolurile in functie de numarul actiunii alese (de la 1 la 7) in tura asta?

criss

Re: Steam

Post: # 5619Post criss
09 Jul 2010, 16:56

Un exemplu elocvent: in turnul curent, eu aleg rolul 5, tu alegi rolul 3. In turnul urmator tu vei fi primul (3<5) sa alegi un rol si primul la toate actiunile (cu exceptia rolului pe care-l voi alege, de exemplu sa transport primul sau sa construiesc primul).

Doar la inceputul jocului trebuie hotarita o ordine de start, noi dam cu zarul.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”