Elder sign

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Elder sign

Post: # 52047Post nqq
03 Apr 2014, 22:28

Am cateva nelamuriri legate de niste reguli:

1.Cand trebuie sa pun un monstru pe o carte de aventura si nu am loc special ,unde plasez monstrul ? unde vreau eu ?

2.Sunt unele carti care au chestia legata de "terror". Daca eu dau prima data cu 6 zaruri verzi, 1 din el este cu terror,fac ce zice acel terror "quest", dupa iar dau cu zarurile,iar pica 1 zar cu terror...intrebarea este...iar fac ce zice terror quest ? de ex: loose 1 stamina.

2.1 ....legat tot de terror ....se aplica terror questul doar cand nu reusesc sa pun niciun zar la un task al cartii de aventura?

3. Pe o carte de aventura in locul acelui terror quest ,apare ceva de genu: "At midnight ,each investigator loose 1 stamina" . Acest lucru are efect doar daca se duce un investigator pe cartea respectiva...? si cand se aplica?

4. daca mai e ceva ..revin :)

4. Cand am pe o carte de aventura 2 taskuri ,fiecare cu 2 casute(adica trebuie 4 zaruri sa rezolv aventura)..dau cu zaru, pun pe primul task 1 zar,dau iar cu cele 5 ramase...(pot sa pun acum un zar pe celalalt task? ), dupaia iar pe primu task si tot asa ?....SAU... cand incep un task ,trebuie sa=l termin ca sa pot incepe la celalalt ?

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Elder sign

Post: # 52048Post fl0po
03 Apr 2014, 23:10

1. daca nicio carte nu are loc special pt monstru, alegi tu una si pui monstrul pe ea.

2. daca dai terror, dar reusesti sa faci un quest de pe carte, efectul terror nu se aplica. deci, daca dai terror si nu reusesti nicio combinatie de pe carte o sa pierzi 1 stamina ori de cate ori dai cu zarurile.

3. efectul apare "at midnight" indiferent daca exista sau nu cineva pe cartea respectiva.

4. taskurile se rezolva pana la capat. ai unul gata, treci la al doilea...nu le combini ca ar fi prea ca la pacanele....

sper ca e corect ce am spus, nu am re-verificat manualul, totul e din amintiri....
HACK OR GET WHACKED!

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Elder sign

Post: # 52049Post nqq
03 Apr 2014, 23:37

ms de explicatii. doar ca la 1,2,3 m-am lamurit. La intrebarea 4 mai e putina ceata:

daca dau cu zarurile si pun un zar pe un task,stiu ca nu pot sa mai aleg din cele 5 ramase din "rollul asta" inca unul sau mai multe sa-l pun pe alt task. Nelamurirea este daca pot in urmatorul roll de zaruri, sa pun un zar pe un alt task ,chiar daca primul nu a fost finalizat. :?:

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Elder sign

Post: # 52052Post fl0po
04 Apr 2014, 06:22

daca ai inceput un task orice re-roll este folosit pentru rezolvarea taskului respectiv. cand acesta e gata, treci la urmatorul task.
HACK OR GET WHACKED!

tocumarian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 01 Jul 2010, 12:08

Re: Elder sign

Post: # 52053Post tocumarian
04 Apr 2014, 09:55

deci ai sase zaruri si 2 task-uri de cate 2 zaruri. La primul roll daca nu reusesti sa faci un task complet, nu poti sa pui doar un zar si apoi sa faci un alt "roll" cu cele 5 zaruri ramase. In momentul in care arunci zarurile si nu reusesti sa faci un task complet (oricare ar fi el sau daca e o sageata pe carte, in ordinea specificata de sageata), atunci trebuie sa dai la o parte un zar, poti face Focus sau Assist si apoi arunci zarurile ramase din nou in ideea de a incerca din nou sa rezolvi un task.

Sper ca nu am inteles gresit. Din cate vad eu tu spui ca arunci zarurile, pui un zar pe unul din task-uri fara sa il completezi si apoi arunci cele 5 zaruri din nou. Nu este o optiune. Taskul trebuie facut complet la un singura aruncare de zaruri.

Anca

Re: Elder sign

Post: # 52061Post Anca
04 Apr 2014, 11:32

Confirm, in asta sta si greutatea jocului, cate o linie de task trebuie completata la un singur dat cu zarul: 2-3-4 simboluri sa iasa exact ce trebuie.
Nu poti completa un task partial.
Cu Focus poti pastra un zar cu care ai dat.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Elder sign

Post: # 52063Post nqq
04 Apr 2014, 14:05

fl0po wrote:daca ai inceput un task orice re-roll este folosit pentru rezolvarea taskului respectiv. cand acesta e gata, treci la urmatorul task.
asta vroiam sa aud :)

ms tuturor pt explicatii

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”