Galaxy Trucker - ABANDONED SHIP intrebare

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Obisnuitu

Galaxy Trucker - ABANDONED SHIP intrebare

Post: # 61247Post Obisnuitu
18 Apr 2015, 13:58

Salut

Am rugamintea sa ma lamuriti cu unele reguli de la Galaxy Trucker.

Presupunem ca jucam Galaxy Trucker in 2 jucatori si apare la un moment dat cartea ABANDONED SHIP.
Primul jucator refuza sa joace cartea, al doilea jucator refuza sa joace cartea, cartea este scoasa din joc si nu se intampla nimic.
Este corect ? sau cartea trebuie jucata obligatoriu de unul dintre jucatori.


Am o nava care nu are deloc spatii depozitare ranforsate pentru cuburile rosii ( materiale periculoase ).
Cand spun ca nava mea nu are deloc spatii ranforsate nu ma refer la faptul ca cele pe care le am sunt toate ocupate, pur si simplu nu am deloc.
Se trage in joc o carte de aventura cu planete, de unde se iau bunuri - pe o platena am un cub rosu si 2 cuburi verzi.

Pot merge pe acea planeta sa i-au doar cuburile verzi si cel rosu sa il las avand in vedere ca nu am deloc depozite pentru cel rosu ?

Bunurile luate de pe o planeta pot fi decartate la banca tot atunci ( in aceeasi runda ) ?

Numai bunurile in exces se arunca in spatiu ( se returneaza la banca ) sau returnam la banca cate bunuri vrem ?

Cand returnam bunurile la banca INAINTE SA SE TERMINE CALATORIA, INAINTE DE SFARSITUL UNEI RUNDE luam bani pe ele ?

Astept sa ma bombardati cu raspunsuri si lamuriri. :)

numai bine tuturor
Last edited by Obisnuitu on 19 Apr 2015, 21:16, edited 4 times in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Galaxy Trucker - intrebare

Post: # 61251Post Imago
18 Apr 2015, 16:09

- Poti merge pe acea planeta si sa iei doar cuburi non-rosii.

- Ce ai in vedere cu decartarea materialelor la Banca? Materialele luate de pe planeta sunt predate abia la destinatie (pentru costul lor in bani). Daca ai in vedere inlocuirea acestora in timpul zborului, cu alte materiale mai valoroase (cum ar fi din albastru in verde), poti sa le inlocuiesti liber, atata timp cat storage-ul iti permite.

- Din nou, banii pentru materialele colectate de pe planeta se colecteaza la sfarsitul calatoriei (dupa ultima carte de aventura).

Obisnuitu

Re: Galaxy Trucker - intrebare

Post: # 61252Post Obisnuitu
18 Apr 2015, 17:07

Multumesc frumos BeatU - sper ca Bachus nu te-a atins cu bacheta magica cand mi-ai dat raspunsurile :D

numai bine

Obisnuitu

Re: Galaxy Trucker - ABANDONED SHIP intrebare

Post: # 61265Post Obisnuitu
19 Apr 2015, 21:18

Salut

Am rugamintea sa ma lamuriti cu inca o regula a jocului.

Presupunem ca jucam Galaxy Trucker in 2 jucatori si apare la un moment dat cartea ABANDONED SHIP.
Primul jucator refuza sa joace cartea, al doilea jucator refuza sa joace cartea, cartea este scoasa din joc si nu se intampla nimic.
Este corect ? sau cartea trebuie jucata obligatoriu de unul dintre jucatori.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Galaxy Trucker - ABANDONED SHIP intrebare

Post: # 61266Post Imago
19 Apr 2015, 21:54

Nu e obligatoriu sa joace cineva cartea. Pot toti refuza, si treci la urmatoarea carte de aventura.

Obisnuitu

Re: Galaxy Trucker - ABANDONED SHIP intrebare

Post: # 61269Post Obisnuitu
19 Apr 2015, 23:19

BeatU - Multumesc tare frumos pentru ajutor.

numai bine :tu: ;)

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”