Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63475Post adrim
12 Aug 2015, 16:24

Twilight Imperium 3 este unul dintre jocurile mele favorite. Cu toate astea nu reusesc sa-l pun pe masa de mai mult de doua ori pe an. Asta se intampla pentru ca este foarte greu sa sincronizezi macar 4 oameni pentru acest epic. (de 6 sau 8 oameni nici nu-mi mai fac sperante) Desi oamenii despre care vorbesc apreciaza jocul si sunt fani ai acestui gen, de cele mai multe ori lumea prefera sa joace altceva acuzand urmatoarele probleme:

1. Prea mult down-time. (Pana se rezolva bataliile in celalalt capat de galaxie pot sa merg linistit sa-mi fac un sandwich, pentru ca oricum nu ma afecteaza.)
2. De pe la jumatatea jocului este clar ca doar vreo 2 jucatori mai au sanse reale la victorie. Cu toate astea toti ceilalti mai au de indurat cateva ore bune de agonie pana la final.
3. Jocul dureaza prea mult. (Mai bine jucam alte doua titluri in timpul asta.)

Am gasit pe BGG o varianta de joc care rezolva partial sau complet aceste probleme: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

1. Problema down-timului este rezolvata pentru ca acum esti direct interesat de tot ceea ce face sau pateste coechipierul tau din partea opusa de galaxie.
2. Chiar daca adversarii te-au ciomagit urat la inceput de joc tot mai ai sanse de victorie impreuna cu coechipierul tau. Poti sa realizezi in continuare obiectivele mai usoare, sau poti sa-ti susti coechipierul prin manevre tactice, ceea ce inseamna ca toata lumea este implicata pana la final.
3. Jocul dureaza in continuare mult, dar in varianta pe echipe jocul se poate opri mult mai usor in clipa in care este clar ca doar o singura echipa mai are sanse reale la victorie.

Am jucat deja 3 partide, in 4 jucatori, 2v2, cu pozitia coechipierilor fata in fata. (Se poate juca si alaturat dar asa nu am incercat inca.)
Noi am jucat cu cateva modificari fata de regulile prezentate pe BGG (in linkul de mai sus):
- Coechipierii au voie sa discute in secret doar in Strategy Phase, o data inainte de alegerea cartilor de strategie si o data dupa alegerea cartilor de strategie. In rest toate discutiile sunt publice si se poarta la masa. Am decis asa pentru a nu lungi jocul cu prea multe discutii secrete.
- Nu am folosit regula cu 1 VP pentru fiecare 5 planete controlate.
- Nu am jucat cu Preliminary Objectives pentru ca nu am a doua expansiune.
- Am preferat sa folosim Fleet Rule 1.

Toate partidele au fost mult mai dinamice, mai pline de suspans si de strategie decat toate partidele de TI3 pe care le-am jucat anterior. Daca va place TI3 va recomand sa incercati varianta asta. Apoi n-o sa mai vreti sa-l jucati altfel. :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63476Post suf
12 Aug 2015, 17:01

Interesanta abordarea. Si mie mi-a placut jocul, dar l-am vandut tot din motive de downtime. Ati incercat 2v2v2? Sunt curios cum merge. Parca 4 jucatori sunt prea putini.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63477Post Imago
12 Aug 2015, 17:18

Behemotul de TI3:) Eu am jucat si partide de 5 ore de Eclipse in 5 jucatori, asa ca nu m-ar speria TI. Insa acum ca termin o partida de Clash of Cultures in 2 ore, nu stiu daca m-as m-ai angaja la asemenea maratoane. Si CoC sper sa-l scurtez la 75-90 minute:)

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63480Post adrim
12 Aug 2015, 18:14

@Suf: Inca n-am reusit sa adun oameni pentru 2v2v2, dar sper sa reusesc la un moment dat. Ar fi interesant de testat si o varianta 2v2v2v2 :) Eu iti recomand sa-l incerci chiar si cu 4 daca ai ocazia, pentru mine a fost o experienta mult mai interesanta jocul in 4 pe echipe decat jocurile standard de 6 sau 8 jucate anterior.

Un alt lucru care se poate face pentru o experienta mai placuta cu TI3 este sa faci curat in Political Deck si in Action Deck. Sunt multe legi care blocheaza dezvoltarea joculi si mai sunt multe legi care modifica prea mult echilibrul de baza al jocului. Eu am eliminat cam un sfert din Political Deck. (Din action deck nu am eliminat decat cateva carti, acolo nu sunt chiar atat de dezechilibrate lucrurile.)

@BeatU: Wow! Cu tot cu set-up terminati Clash in 2 ore? Doar in 2 jucatori cu varianta de 4 runde, altfel nu-mi imaginez cum reusiti?! Noi nu reusim sa-l scoatem sub 4 ore, dar noi jucam de obicei in 4 si preferam varianta cu Variable Game End. Doar cu 3 jucatori am reusit sa terminam in mai putin de 4 ore.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63481Post Imago
12 Aug 2015, 18:30

Scuze, nu am precizat - evident ca in 2 jucatori (marea majoritate a jucurilor mele sunt in 2 jucatori). Varianta standard, de 6 runde. Chiar si asa, jocul e AP heavy in acest moment, avem abia 3 partide, si sper ca in cazul Agricolei sa-i scad mult durata dupa 10+ partide. Dupa 5-7 partide la jocuri de genul dat, stii combo-urile, stii mecanismele jocului, si acesta "curge".
Civ Builder, 4X, cu multa actiune, cu un tech tree solid - si sa-l termini in 75 minute? Va anunt si eu cand o sa reusesc performanta:) Daca sa judec dupa Agricola, cand primul joc cu Easy Deck a durat 2,5 ore, iar al 10-lea - 75 minute, atunci se poate:)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63543Post Imago
17 Aug 2015, 19:54

Am privit un review despre TI3, cica e "jocul jocurilor". Mai, mai, o fi adevarat?

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63545Post AngelEye
17 Aug 2015, 20:04

DA :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63562Post Imago
18 Aug 2015, 14:43

Atunci, organizeaza vreodata cineva o partida? Cica daca e prima partida, e joc de tot weekend-ul, cu pijama in rucsac.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63573Post adrim
18 Aug 2015, 17:56

Weekendul asta noi nu putem, dar poate reusim sa ne organizam weekendul viitor.

Daca n-ati mai jucat niciodata va recomand ca inainte de prima partida sa urmariti acest Overview. Este foarte lung (are 9 parti) dar acopera cam toate aspectele jocului. Inainte de joc o explicatie atat de completa nu ar fi posibila, iar una mai sumara nu ar fi suficienta si tot ar dura cel putin 2 ore.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 63574Post Imago
18 Aug 2015, 18:11

Weekendul viitor o sa fiu la munte. Ca si Clash of Cultures, "poate alta data".

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 65828Post Imago
18 Nov 2015, 15:54

Vine marele weekend de 1 decembrie. Organizam un Clash, sau poate chiar un TI3?
Pentru TI3, mi-am convins sotia sa punem o zi intreaga deoaparte ca sa-l incercam (eu am citit manualul plus vizionat tutoriale de la 3 revieweri diferiti, ea a privit tutoriale video). Din pacate nu sunt sigur ca persoana cu care ne-am inteles pentru weekendul viitor e disponibila.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 65830Post AngelEye
18 Nov 2015, 16:41

Daca veniti la intalnirea nationala sigur mai aveti un jucator de Ti3 :D

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium III Teams! (2v2v2)

Post: # 65832Post adrim
18 Nov 2015, 17:28

Intradevar, e un prilej foarte bun pentru niste epice. Dar noi s-ar putea sa avem musafiri in perioada aia. Inca nu e nimic confirmat. O sa revin cand stiu ceva sigur.

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”