Tales of the Arabian Nights - Grief Stricken status

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Tales of the Arabian Nights - Grief Stricken status

Post: # 9567Post adixor
03 Jan 2011, 20:51

salut

cum in ultimele zile am jucat 2 TotAN-uri am realizat (din nou, doar ca de data asta am investigat mai in detaliu) problema statusului Grief Stricken. Mi se pare o carte mult prea dura mai ales daca o ai de la inceput (cum am avut-o eu). Ea nu te mai lasa sa-ti folosesti nici un skill talent-level, doar cele master (la nivel de talent). Ca sa scapi de statusul asta trebuie sa faci 8 story points. Problema e ca daca faci rost de cartea asta la inceput sansele sa reusesti sa mai scapi de ea sunt minime. Intri intr-o bucla in care ai nevoie de puncte pentru a scapa de ea si a-ti putea folosi din nou skillurile, dar pentru ca nu ai skill-urile nu-ti iese mai nimic si te afunzi din ce in ce mai rau. Am de gand sa aplic una din urmatoarele idei luate de pe BGG:
- Grief Striken sa dispara dupa ce faci 3 story points din momentul in care ai luat statusul. Din pacate cred ca problema va ramane, fara skilluri e greu sa faci si 3 story points..
- Sa existe o limita de genul 2 sau 3 statusuri "rele" (gen accursed, ensorcelled, insane, grief stricken, etc) si cand primesti altul nou sa-l arunci pe cel mai vechi sau alternativ sa poti alege pe care sa-l arunci din celelalte. Aici rezolvam si faptul ca atunci cand ai multe statusuri devine f. greu de tinut contabilitatea lor si a vedea exact ce ai de facut intr-un tur. Bineinteles, nu ar strica si o limita la statusuri bune, sau poate nu, depinde de cat de usor sau frustrant vrei sa fie jocul.

Problema per total este ca o multitudine de statusuri rele strica f. mult din frumusetea acestui joc, cum am simtit eu timp de 2 ore incercand sa fac macar un story point (am reusit sa fac 7 dupa vreo 3 ore de joc!) dar reusind din cauza grief stricken sa fac rost de nu mai putin de 9 status-uri rele, fiindu-mi imposibil sa revin in joc.

O problema poate fi si statul la inchisoare prea mult, pentru ca devine prea frustrant, as incerca ceva de genul "nu pot sta mai mult de 3 ture" sau "poti iesi din inchisoare daca dai jumatate din wealth-ul tau rounded up sau down.

Ce parere aveti? v-ati lovit de problemele astea?

p.s. intr-o nota mai funny, cred ca statusul Insane, cum zicea si fixpix, ar trebui sa fie by default pt toti jucatorii la inceputul partidei, ar fi haos si super fun :)) statusul asta permite altui jucator sa ia deciziile tale in locul tau. Si numai decizii bune nu va lua :))

fixpix

Re: Tales of the Arabian Nights - Grief Stricken status

Post: # 9570Post fixpix
03 Jan 2011, 22:39

adixor wrote:p.s. intr-o nota mai funny, cred ca statusul Insane, cum zicea si fixpix, ar trebui sa fie by default pt toti jucatorii la inceputul partidei, ar fi haos si super fun :)) statusul asta permite altui jucator sa ia deciziile tale in locul tau. Si numai decizii bune nu va lua :))
O, da! Eu inca mai rid cind imi aduc aminte cum a intilnit Paka un cersetor si i-a donat averea. :lol:

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”