Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113899Post rabesandratana
27 Aug 2020, 21:31

Prefer sa astept sa apara la Regat ori aici pe bursa. Nu e chiar un must have pt mine. Mai ales la pretul asta.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113900Post Teddy
27 Aug 2020, 22:05

rabesandratana wrote:
27 Aug 2020, 21:31
Prefer sa astept sa apara la Regat ori aici pe bursa. Nu e chiar un must have pt mine. Mai ales la pretul asta.
Ti le rezerv deja? :))

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113902Post rabesandratana
27 Aug 2020, 23:10

Teddy wrote:
27 Aug 2020, 22:05
rabesandratana wrote:
27 Aug 2020, 21:31
Prefer sa astept sa apara la Regat ori aici pe bursa. Nu e chiar un must have pt mine. Mai ales la pretul asta.
Ti le rezerv deja? :))
Da, normal! :lol: Imediat dupa ce termini prima partida, imi dai un mesaj despre "cat de mult ti-a placut jocul' si il iau. :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113903Post 26octombrie
28 Aug 2020, 01:11

As vrea sa inteleg si eu: pledgeul include jocul si un bilet de avion pana la destinatia respectiva, nu?!

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113904Post Miţã
28 Aug 2020, 01:14

26octombrie wrote:
28 Aug 2020, 01:11
As vrea sa inteleg si eu: pledgeul include jocul si un bilet de avion pana la destinatia respectiva, nu?!
Plus 45 min masaj de relaxare la destinatie :)

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113906Post bogdanm
28 Aug 2020, 09:36

Eu cred ca tine de preferințe, sunt backer no. 3 la proiect si am luat colecția de 4 jocuri, semnate și numerotate și nu mi se pare atât de scump -99 $ pentru un joc deluxe - adica sunt atâtea alte proiecte care cer sume similare si nu am avut nici măcar intenția sa ma bag la ele în timp ce alții au făcut-o. La mine știu sigur ca aceste jocuri nu o sa iasă din colecție. E un hobby scump, se știe asta, singurul regret e ca nu am reușit sa fiu primul backer :)

PS. Am deja și Bruges și Rialto :p

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113907Post iadrianik
28 Aug 2020, 09:49

bogdanm wrote:
28 Aug 2020, 09:36
PS. Am deja și Bruges și Rialto :p
Trebuie sa mai faci rost doar de Macao. :)

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113908Post bogdanm
28 Aug 2020, 09:52

iadrianik wrote:
28 Aug 2020, 09:49
bogdanm wrote:
28 Aug 2020, 09:36
PS. Am deja și Bruges și Rialto :p
Trebuie sa mai faci rost doar de Macao. :)
Am și Macao :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113914Post adelindumitru
28 Aug 2020, 12:17

Parcă vă e dor de prețurile și grafica de la Alea, nu? :)

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113919Post Gi0ny
28 Aug 2020, 12:51

Este clar ca sunt overpriced.
Deci aici nu discutam despre "dacă sunt scumpe sau nu". Clar sunt! :))
Clar sunt persoane care vor da acești bani din varii motive. Este fix alegerea lor. Dar chiar și asa nu cred ca poți spune ca e un pret corect 99$ + shipping pentru o tabla de joc, niște cărți și niște tokene și cel mai urat mi se pare ca prețul asta pt deluxe de fapt nu îți dă nimic la deluxe fata de standard. O cutie cu alta grafica, un număr unic pe cutie și o semnătura printata a lui Feld. Really? Pt 34$? De banii aia mai iei un joc.
Și sincer dacă analizezi puțin diferențele dintre Bruges și Hamburg nu sunt asa mari. 2,3 din ele le poti implementa și în jocul actual.
Macao/Amsterdam clar nu merita 99$ oricine orice ar zice. Nici 65 pt standard. Maxim 50$.
Ei profită de fapt ca Bruges e oop. That's all.
Și mai vin și cu faza ca nu va exista în retail jocul ci doar KS și apoi doar de la Queen.
Dar again, fiecare cu banii lui, alegerile lui.
Personal, dacă as avea Bruges nu m-aș gândi nici o secunda sa iau Hamburg, iar Amsterdam nici atât. Cum nu îl am și l-aș vrea (Bruges) ma face sa ma gândesc sa îl iau. Dar nu îl voi lua. Nu merita.
Am sa aștept totuși poate îl vinde cineva second market.
Vor fi mulți care au bruges deja și își iau și Hamburg și siiiigur vor vinde unul din ele :).

Și cred ca sunt jocuri mai bune.

Părerea mea, nu aruncați cu pietre :)

Las și asta aici:
https://youtu.be/b1BVziNjEhg

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113922Post thenede
28 Aug 2020, 14:12

Bun video-ul!

Da profita, si se pare ca le merge...de data asta..

Teoretic Hamburg (Bruges+exp+promo) nu e foarte scump .. dar s-au saracit la artwork, au scos din haos (poate cel mai interesant element din joc) si au reparat extensia ... desi e oarecum o oferta buna prin comparatie cu preturile pentru Bruges, schimbarile nu m-au convins iar artwork-ul si productia in general asa cum arata acum imi confirma ca e maxim o achizitie sh...

Amsterdam - sunt interesat de ceva vreme de Macao si in ciuda graficii neinspirate, ma vad nevoit sa ma las manipulat...

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113923Post bogdanm
28 Aug 2020, 14:16

Gi0ny wrote:
28 Aug 2020, 12:51
cel mai urat mi se pare ca prețul asta pt deluxe de fapt nu îți dă nimic la deluxe fata de standard. O cutie cu alta grafica, un număr unic pe cutie și o semnătura printata a lui Feld. Really? Pt 34$?
Da, asa e, dacă elimini Game Trayz, Acrylic Upgrades, Printed Meeples, Challenge Coin ramai cu ce ai scris mai sus, cutie cu alta grafica, box sleeve și semnătura manuala pe fiecare cutie, nu printata a lui Feld, un post card semnat manual și la pachetul mare și un coin set :)
Macao/Amsterdam clar nu merita 99$ oricine orice ar zice. Nici 65 pt standard. Maxim 50$.
Ai creat vreun joc și l-ai vândut ca sa poți spune ce preț merita un joc? În funcție de ce ai ajuns la suma asta? 50$? Depinde de ce îți place, pe lângă hârtie, cartoane și un pic de lemn, e vorba și de munca Designerului, de artiști care desenează (bine sau prost), de munca din spatele mecanicilor. Eu nu as da 5$ pe Nemesis, nu pentru ca e un joc slab (nu am de unde ști, nu l-am jucat) ci pentru ca nu e my cup of tea dar alții dau 299$ (și nu, pe mine nu ma interesează ca are 147 de miniaturi 363 de cărți și 11 cutii)

La fel atunci poți spune și de o carte, de exemplu 'Way of Kings' al lui Sanderson- o poți lua cu 18$ ediția clasica sau poți lua cu 500$ leather bound signed. Înseamnă că e exagerat? Nu! Înseamnă că e pentru cei care își doresc și își permit o ediție de colecție speciala.

Întotdeauna o sa fie jocuri mai bune, mai apreciate, e o industrie foarte dinamica. Din nou, nu va obliga nimeni sa cumpărați, pe nimeni nu a obligat și uite ca au făcut 750k $ :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113924Post adelindumitru
28 Aug 2020, 14:24

bogdanm wrote:
28 Aug 2020, 14:16


Întotdeauna o sa fie jocuri mai bune, mai apreciate, e o industrie foarte dinamica. Din nou, nu va obliga nimeni sa cumpărați, pe nimeni nu a obligat și uite ca au făcut 750k $ :)

Greșit, știm cu toții că racheții de la Queens se așează în fața ușilor utilizatorilor Forumboardgames.ro și nu ne lasă să plecăm până nu facem cel mai scump pledge.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113925Post cristianf
28 Aug 2020, 14:34

Anyway. Daca exista vreun doritor de Amsterdam classic, as fi interesat sa splituiesc un pledge de 130+22 cu el.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113927Post Chuckila
28 Aug 2020, 15:03

thenede wrote:
28 Aug 2020, 14:12
Bun video-ul!
In afara faptului ca $99 - $65 este destul de departe de $25 cat tot insista el ca este "diferenta" ... Mie si $25 mi se pare destul de mult pentru "deluxe" (in definitia deluxe a acestui producator), daramite $34. La cum arata Cyclades acum 10 ani cand a aparut, ar intra in categoria "out of this world" daca ar fi produs de Queen.

Tin si acum minte discutiile care le aveam cand am mers la primul (al doilea?! - hmmm, batran si senil) Essen si treceam pe langa standul lor, spunand ca i-am boicotat tocmai pentru ca trec totul prin Kickstarter, la pret de MSRP si isi scurtcircuiteaza distribuitorii. S-a zambit uneori, alteori mi s-a spus ca nu am dreptate si ca modelul va duce la lucruri bune.

Ei bine, $100 pentru un asemenea joc, numai din categoria "lucruri bune" nu este. Pentru mine, unde s-a ajuns la momentul actual cu preturile din board games m-a facut sa ma distantez serios de fenomen. Sunt absolut aberante aceste preturi, nu au nici un alt fundament economic decat cererea (care intr-adevar, este unul dintre, daca nu cel mai important argument) dar atat timp cat vor fi oameni disupsi sa sustina fenomenul, producatorii nu vor avea nici un motiv sa schimbe macazul. Din nou, nu este nici un motiv solid economic ca nu incerci sa iti maximizezi profitul, atat timp cat ai masa critica pentru a realiza acest lucru. Decat 100.000 de jocuri la $15 profit, prost sa fii sa nu dai 50.000 jocuri la $45 profit.

Mie unul imi pare rau, pe mine m-au pierdut de client fidel. Mai cumpar un joc aici, unul acolo, un second hand, sau un design reusit daca nu cere sa imi dau o mana si un picior. Dar la $100 jocul de la Queen, zic "Pas" fara sa imi para rau un moment.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 113933Post Gi0ny
28 Aug 2020, 18:02

bogdanm wrote:
28 Aug 2020, 14:16
Ai creat vreun joc și l-ai vândut ca sa poți spune ce preț merita un joc? În funcție de ce ai ajuns la suma asta? 50$? Depinde de ce îți place, pe lângă hârtie, cartoane și un pic de lemn, e vorba și de munca Designerului, de artiști care desenează (bine sau prost), de munca din spatele mecanicilor.
Păi cum tu ziceai ca nu ți se pare mult 99$ asa și mie mi se pare mega exagerat și la fel mi se pare ca nu merita Amsterdam mai mult de 50$. Nu trebuie sa faci un joc sa îți dai cu părerea vis a vis de prețul unui joc. Din fericire ai cu ce compara slava domnului.
Cât despre munca designerului, pai da, dacă era un joc nou, creat de la ZERO, era alta poveste. Dar stai asa, ca e același joc, unde a făcut extrem de mici modificări. Deci nu vad unde e asa multa munca. Plus ca tu nu plătești aici munca lui Feld ci plătești preturile barbare practicate de Queen. Lucru știut de toată lumea, ar fi culmea sa negi asta. Queen practica cele mai mari preturi.

Și Hamburg ca Hamburg, dar Amsterdam, 100$??
Doamne ferește.
Da, corect, nimeni cu obliga pe nimeni sa dea 100 sau 1000 de $ pe un joc sau altul. Asa cum am spus, fiecare cu banii lui și alegerile lui. Era părerea mea, ca este un joc murdar practicat de Queen și din păcate și Feld care i-a ales pe ei. Sa pui asemenea preturi pentru niște reprinturi, cu mici modificări și normal, o bagi și paia cu exclusiv KS și Queen, scoțând astfel din joc retailerii.

Dar ds, fiecare face ce vrea. Sunt multe jocuri cel puțin la fel de bune sau apropiate mult mai ieftine. Chiar și de la Feld.

Clar tine de preferințe, gusturile nu se discuta.
Alegerile sunt ale fiecărui individ în parte.
Aștept sa iasă pe piața Bruge sau Hamburg la preturi mult mai mici după ce mti le vor avea pe ambele.

Daca preturile erau undeva în jur de 50$ st - 80$ dx, acum probabil erau săriți de 1M$, nu doar 750k.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 114254Post DanielIndru
10 Sep 2020, 12:57

RJ nu a primit raspuns de la Queen Games, deci nu s-a bagat.

Alexmarinas
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 102
Joined: 20 Jan 2019, 20:01

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 131693Post Alexmarinas
07 Sep 2022, 10:52

Salutare,

Sunt intr-o discutie cu un user bgg ce doreste sa renunte la pledge ul facut.
Acesta contine urmatoarele citez: The pledge total was $208, so around €200. It includes Hamburg Classic, Amsterdam Classic, Metal coins, Hamburg Card Deck (German/English) and Amsterdam Card Deck (German/English).

Este based in Dublin si zice ca poate trimite prin curier => ca s-ar mai adauga si ceva transport.
Nu mi-e foarte clar ce insemana Card Deck-urile, stie cineva?
Presupun ca in cei 200 eur ii achitam si transportul pentru livrarea jocurilor catre el, nu? :))

Din toate cele de mai sus eu as fi interesat de Amsterdam Classic. Eventual si Card Deck-ul pentru el, daca ma lamureste cineva ce presupune :).

Ar fi cineva care doreste restul si ar dori sa se bage in toate combinatia asta dubioasa? :))

Merci!

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 735
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 131695Post fight4glory94
07 Sep 2022, 11:29

Alexmarinas wrote:
07 Sep 2022, 10:52
Salutare,

Sunt intr-o discutie cu un user bgg ce doreste sa renunte la pledge ul facut.
Acesta contine urmatoarele citez: The pledge total was $208, so around €200. It includes Hamburg Classic, Amsterdam Classic, Metal coins, Hamburg Card Deck (German/English) and Amsterdam Card Deck (German/English).

Este based in Dublin si zice ca poate trimite prin curier => ca s-ar mai adauga si ceva transport.
Nu mi-e foarte clar ce insemana Card Deck-urile, stie cineva?
Presupun ca in cei 200 eur ii achitam si transportul pentru livrarea jocurilor catre el, nu? :))

Din toate cele de mai sus eu as fi interesat de Amsterdam Classic. Eventual si Card Deck-ul pentru el, daca ma lamureste cineva ce presupune :).

Ar fi cineva care doreste restul si ar dori sa se bage in toate combinatia asta dubioasa? :))

Merci!
Pentru Hamburg si Amsterdam exista posibilitatea sa optezi pentru carti cu text pe ele in loc de icons - la asta se refera. Sunt extra card decks, cu text.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Stefan Feld City Collection - Hamburg and Amsterdam (Queen Games)

Post: # 131697Post adelindumitru
07 Sep 2022, 12:04

Alexmarinas wrote:
07 Sep 2022, 10:52
Salutare,

Sunt intr-o discutie cu un user bgg ce doreste sa renunte la pledge ul facut.
Acesta contine urmatoarele citez: The pledge total was $208, so around €200. It includes Hamburg Classic, Amsterdam Classic, Metal coins, Hamburg Card Deck (German/English) and Amsterdam Card Deck (German/English).

Este based in Dublin si zice ca poate trimite prin curier => ca s-ar mai adauga si ceva transport.
Nu mi-e foarte clar ce insemana Card Deck-urile, stie cineva?
Presupun ca in cei 200 eur ii achitam si transportul pentru livrarea jocurilor catre el, nu? :))

Din toate cele de mai sus eu as fi interesat de Amsterdam Classic. Eventual si Card Deck-ul pentru el, daca ma lamureste cineva ce presupune :).

Ar fi cineva care doreste restul si ar dori sa se bage in toate combinatia asta dubioasa? :))

Merci!
Salut, s-ar putea sa vreau eu Hamburg. Daca esti pe discord poti sa imi scrii acolo, ca e mai simplu?

Post Reply

Return to “Kickstarter”