Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22638Post VickdaReaper
07 Feb 2012, 16:44

djdano wrote:S-a cam deviat de la ce-mi doream eu sa subliniez initial...
Nu ma intereseaza diferentele subtile dintre ce si cat se nominalizeaza respectiv ce si cat se voteaza, vreau doar sa stiu ca rezultatele obtinute se bazeaza pe fapte, nu pe presupuneri.
De-asta imi doream sa stiu ca exista o regula "Votati/nominalizati ce ati jucat" nu "Votati/nominalizati ce credeti ca e bun".
Nu stiu cat s-a deviat, dar ceea ce am exprimat eu este modul in care vad lucrurile. Chiar si cu "abilitatea" de moderator pe care o detin, tot n-as fi eliminat nominalizari doar pentru ca as fi banuit pe cineva ca nu a jucat respectivul joc. Sau pentru ca nu am gasit sesiunea marcata pe contul respectivului de BGG. (Cred ca :D) Suntem o comunitate serioasa si stim sa pastram exagerarile pentru jocuri gen Werewolves sau The Resistance. ;) In plus, aici nu e nimic de castigat, ci doar se realizeaza niste statistici. Asta spre deosebire de concursul pe care il realizeaza echipa BGB, care se vrea (si este) mult mai oficial si care ar putea sa fie "manjit" de rauvoitori...

Cat despre masurile efective care pot fi luate, situatia este simpla: empiric si teoretic, pot sa verific daca cineva a jucat un joc (va oblig sa aveti respectiva sesiune pe BGG, altfel nu o iau mentiunea in considerare); practic, nu o sa fac asta niciodata, ci o sa merg pe onestitatea omului si o sa am incredere (exceptie s-ar putea sa faca jocurile rare, la care s-ar putea sa-mi pun niste intrebari :D).
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22656Post adrim
07 Feb 2012, 21:13

Cred ca nu s-a inteles intru totul nedumerirea mea initiala, asa ca reformulez mai pe larg. Este normal ca nominalizarile sa se faca doar pe baza a ceea ce ai jucat, dar in faza de votare pot sa apara urmatoarele situatii:

1. La categoria "X" s-au calificat doar jocuri pe care nu le-ai jucat, dar ai citit despre fiecare, si ai putea sa votezi intr-o oarecare cunostinta de cauza.

2. La categoria "Y" s-a calificat un singur joc pe care l-ai jucat, dar ai citit si despre celelalte, si ti-e clar ca jocul pe care l-ai jucat este inferior. In cazul asta votezi ce-ai jucat sau ce sti ca e mai bun chiar daca te bazezi doar pe reviewuri?

In ambele cazuri, de dragul comunitatii cred ca ar fi de preferat ca votul sa fie liber, astfel incat toti userii sa fie implicati, sa aiba un motiv in plus sa se documenteze despre jocurile pe care nu le cunosc inca, si pe baza lecturilor sau a video-prezentarilor sa poata vota. In cazul nominalizarilor, dupa cum s-a explicat foarte frumos deja, este bine sa pastram restrictia. Dilema mea a aparut din cauza ca regulamentul este neclar. In regulament este specificata interdictia de nominalizare a jocurilor care nu au fost jucate macar o data. Dar in ceea ce priveste votarea nu este precizata aceasta interdictie. Eu ceream doar o clarificare in acest sens.

acidutzu

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22661Post acidutzu
07 Feb 2012, 22:17

Eu am preferat sa nu votez acolo unde nu s-a calificat nici un joc incercat din timp.
In al doilea caz pot vorbi despre "cel mai bun joc de strategie" unde am bagat un Agricola, desi preferam un Through the Ages (de ale carui reguli tot nu am trecut :? ).
Consider ca votam pentru "cel mai bun..." jucat, nu "cea mai buna parere despre...".

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22663Post Chuckila
07 Feb 2012, 22:29

acidutzu wrote:Consider ca votam pentru "cel mai bun..." jucat, nu "cea mai buna parere despre...".
Corect, asta este intentia topurilor FBG.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22807Post VickdaReaper
14 Feb 2012, 12:58

Duminica aceasta se vor inchide sectiile de votare, asa ca ar fi bine ca toti cei care nu au votat inca sa incerce sa se grabeasca cu testatul de jocuri (daca mai e cazul) si sa isi exprime votul in cat mai multe categorii...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22890Post cristianf
16 Feb 2012, 11:09

Desi mai sunt vreo 4 zile, am impresia ca o sa reusesc performanta de a nu fi acordat nici un vot vreunuia dintre castigatori :lol: Mai peste tot am votat ori pe langa (locul 2) ori fara nici o treaba. :mrgreen:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 22928Post VickdaReaper
18 Feb 2012, 12:05

Ultimele 2 zile de vot...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

criss

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 38775Post criss
16 Apr 2013, 13:11

Ce s-a intimplat cu Editia a V-a? :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 38794Post Chuckila
16 Apr 2013, 16:49

O vom face probabil la cateva luni dupa ce se va termina votingul pentru "Jocul Anului in Romania". Pe la sfarsitul verii, inceputul toamnei.

criss

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 38798Post criss
16 Apr 2013, 17:06

Chuckila wrote: votingul pentru "Jocul Anului in Romania"
Eu voi vota aici, nu sunt fan al blogurilor.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 38808Post Chuckila
16 Apr 2013, 18:50

Pai nici nu poti vota pentru Jocul Anului. Doar poti nominaliza titluri, in cazul in care ai jucat jocuri din 2012 care te-au impresionat.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IV-a

Post: # 38813Post 26octombrie
17 Apr 2013, 01:00

Pe mine toate jocurile m-au impresionat in 2012...

... pentru ca inainte n-auzisem de ele, neam :D

Se pune, fac lista? :lol:

Post Reply

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a IV-a - primavara 2012 (incheiat)”